Portal - Szczawnica
Strona główna / Archiwum / Listopad
Sobota - 18 sierpnia 2018 Bogusława, Bronisława, Ilony     
Kontakt / Godziny pracy
Plan lekcji SP2 i Gimnazjum
Lekcje i przerwy
Kalendarz roku szkolnego 2017/2018
Wykaz zajęć dodatkowych
Dni wolne 2017/2018
O naszym patronie
Historia szkoły
Projekty realizowane przez szkołę
Nauczyciele
Wychowawcy klas
Samorząd uczniowski
Biblioteka szkolna
Nasze zdjęcia
Dokumentacja gimnazjum
Linki do ciekawych stron w Internecie
Dla rodziców
Archiwum
polski
1 listopada

1 listopada to dzień, w którym pamiętamy o grobach bliskich, modlimy się za tych, którzy odeszli. Ważne jest, by również w tym okresie zapłonęły znicze na pomnikach poległych za wolność ojczyzny i grobach zapomnianych. O oddaniu czci i okazaniu pamięci zadbali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy pod opieką p. K. Ciesielki, odwiedzili szczawnicki cmentarz w okresie poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych. Grupa gimnazjalistów odwiedziła także cmentarz w Łopusznej, gdzie znajduje się grób ks. prof. J. Tischnera, przyszłego patrona szkoły.

Rocznica Odzyskania Niepodległości

Jak co roku, młodzież gimnazjum uczciła Rocznicę Odzyskania Niepodległości uroczystym apelem.

Montaż poetycko- muzyczny pt. „ W drodze ku niepodległości” został przygotowany przez p. E. Zachwieję, p. Małgorzatę Tkacz i p. B. Kowalską.
Szkic historyczny i utwory poetyckie przedstawiły losy polskich żołnierzy walczących na różnych frontach Europy o niepodległość swojej ojczyzny. Przejmujące wrażenie zrobiły listy młodych powstańców, którzy zwierzali się ze swoich osobistych tragedii związanych z wojną.
Teksty były recytowane przez: Sandrę Grochulską, Olę Oleś, Kingę Chybowską, Kingę Szczepaniak, Krzysztofa Majerczaka i Marka Stopkę.
Pieśni legionowe zaśpiewane przez Zespół Juhasy stworzyły nastrój refleksji i przywołały obraz tamtej Historii.
Nauczyciele oraz przedstawiciele poszczególnych klas gimnazjum, uczestniczyli także w uroczystościach miejskich upamiętniających Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Obchody rozpoczęły się Apelem Poległych na starym placu kościelnym przy UM- Szczawnica, skąd uczestnicy udali się pod Pomnik Pamięci Narodowej, aby złożyć wiązanki kwiatów, wysłuchać przemówienia przedstawiciela władz samorządowych i wysłuchać hymnu narodowego. Uroczystości rocznicowe zakończyły się mszą św. za ojczyznę odprawioną w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Wojciecha.

Olimpiady

W listopadzie uczniowie gimnazjum przystępowali do konkursów przedmiotowych organizowanych na terenie szkoły. Olimpijczycy sprawdzali swoje umiejętności z zakresu następujących przedmiotów: j. polski, j. angielski, j. niemiecki, historia, geografia, biologia, chemia, matematyka i fizyka. Prace uczniów zostały ocenione przez nauczycieli poszczególnych przedmiotów, a uzyskane punkty zadecydowały o kwalifikacji do etapu rejonowego:
-j. polski: Bartosz Mastalski ( III c ) , Joanna Baziak ( III c )
-j. niemiecki: Bartosz Czaja ( III d ), Monika Zasadnia ( III d ), Sylwia Wójcik ( II d )
- historia: Marek Stopka ( III a)
- geografia: Katarzyna Grudzień ( III c)
- chemia: Andrzej Blachecki ( III d)

 

Czas ucieka, wieczność czeka...

Listopad to miesiąc poświęcony zmarłym, którzy od nas odeszli. Szczególnie bliski naszemu sercu jest Ojciec Święty, Jan Paweł II. Wspominamy tego wielkiego człowieka, który potrafił oddać swoje życie Bogu i Matce Boskiej ze swojego życia potrafił uczynić piękny dar- dar dla potrzebujących. Wpatrując się w jego życie i wspominając jego odejście z tego świata, uczymy się godnie żyć, by godnie umrzeć.
Na zaproszenie Gminnej Biblioteki w Białym Dunajcu, 19 listopada uczniowie gimnazjum pojechali do Studia Nagrań Radiowych w Zakopanem, aby swoją twórczościa wspomnieć Ojca Świętego. Monika Ratułowska, Marzena Budz i Jakub Ratułowski recytowali wiersze i śpiewali piosenki przy akompaniamencie gitary.
Nad góromi Pioninomi słonko posmutniało
Wsyćkie góry na łokoło kiro przyłodzioło.
Posmutnioł Grajcarek i Dunajca woda
Cicho powtarzajo- skoda no Cie, skoda.
Skoda no Cie skoda, nas Łojce kochony
Zawodzą uboce, płacą i polony.
Posmutnioły ptoski i cicho ćwierkają
Ze na szlaku górskio już cię nie spotkoją.
Łosowiało chodzi i leśno zwierzona
Na swój sposób cują ze ni mają Pana.
Dunajecko woda smontnie zawodziła
Jak Łojca Świontego dornicko tuliła.
Płakały rzasiściewjersyki dokoła
Smutek się łobiesił u kozdego coła.
Płakali górale, płakali i pony
Lodsedł Wielki Cłowiek przez wsyćkiw kochony.

 

Konkurs informatyczny-Bliżej ks.prof.J.Tischnera


W listopadzie został rozstrzygnięty konkurs na najlepszą prezentację w programie PowerPoint przedstawiającą ks. prof. Józefa Tischnera. Celem konkursu było:
- wyzwalanie aktywności poznawczej uczniów,
- szerzenie wiedzy i kultury informatycznej wśród gimnazjalistów,
- inspirowanie twórczych postaw uczniów wobec problemów informatycznych,
- prezentacja wiadomości z zakresu życia i twórczości ks. prof. Józefa Tischnera.
W konkursie mogli uczestniczyć uczniowie klas I – III gimnazjum. Wszystkie prezentacje zgłoszone do konkursu odznaczały się różnorodnością przedstawionych informacji i rzetelnością wykonania. Przy ocenie wzięto pod uwagę następujące aspekty prezentowanych prac:
merytoryczny:
- związek z życiem i twórczością ks. prof. Józefa Tischnera
- trafność doboru przedstawionych informacji,
- różnorodność i oryginalność przedstawionych informacji,
- poprawność ortograficzna i gramatyczna.
techniczny:
- poprawne i efektywne stosowanie dostępnych narzędzi informatycznych,
- stopień zaawansowania użytych technik,
- łatwość nawigacji (ułatwione wyszukiwanie informacji zawartych w pracy),
- wykorzystanie obrazu i dźwięku,
- spójność wizualna prezentacji,
- przejrzystość i czytelność zawartych informacji,
- szata graficzna pracy
- estetyka,
- oryginalność,
- konsekwencja w wykorzystaniu elementów graficznych.
W szczególności prace powinny spełniać następujące wymagania regulaminowe:
- nie naruszać praw osób trzecich, np. zawierać cytowania zapożyczonych źródeł,
- nie mogą być powieleniem prac dostępnych w sieci.

W drodze eliminacji wyłoniono laureatów w następujących kategoriach:
• sposób prezentacji - przejrzystość i czytelność zawartych informacji
 Krzysztof Mastalski - IIIc
• stopień zaawansowania użytych technik
 Monika Ratułowska IIc
• różnorodność i oryginalność przedstawionych informacji
 Weronika Wiercioch i Katarzyna Czerniec - IId
 Dominik Salamon i Tobiasz Poręba - Ia
 Jakub Sarata - IIIc
Organizatorami konkursu były nauczycielki informatyki p. Dominika Smolarska i p. Jadwiga Zachwieja.

Puchar jesieni

9 listopada w naszej szkole został rozegrany Międzyszkolny Turniej w Piłce Siatkowej Dziewcząt o „Puchar Jesieni”. Na zawody zaproszenie otrzymały wszystkie szkoły ponadpodstawowe z Krościenka i Szczawnicy. W turnieju udział wzięło Liceum Ogólnokształcące, Gimnazjum z Krościenka i oczywiście nasza Szkoła. Poziom zawodów był bardzo wysoki i wyrównany. Pierwsze miejsce zdobyła reprezentacja Liceum, wygrywając jedynie różnicą dwóch punktów z Naszym Gimnazjum, które zajęło drugie miejsce. Trzecie miejsce przypadło w udziale dziewczętom z Gimnazjum w Krościenku. Mamy nadzieję, iż zawody „O Puchar Jesieni” staną się sportową tradycją Naszej Szkoły i Naszego Regionu, a w przyszłych latach ilość drużyn biorących udział w turnieju będzie większa. Organizatorem i sędzią zawodów był p. J. Piotrowski, a drużynę do zawodów przygotowała p. D. Cebula. Skład reprezentacji Naszej Szkoły: Magda Strzelec, Natalia Ciesielka, Justyna Ciesielka, Dominika Tokarczyk, Natalia Kowalczyk, Anna Blachecka, Justyna Pawłowska, Natalia Hamerska, Karolina Mastalska (II d), Karolina Mastalska (II e), z powodu kontuzji nie zagrała Sylwia Wójcik. W reprezentacji LO grały absolwentki Naszego Gimnazjum: Natalia Partyka, Agnieszka Pluta, Olga Pluta i Olga Gomółka. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i puchary. Międzyszkolny Turniej Piłki Siatkowej Chłopców o „Puchar Jesieni” zaplanowany jest na kwiecień i już dzisiaj zapraszamy do wzięcia w nim udziału.

 

Szkolne zawody sportowe

W miesiącu październiku i listopadzie w naszym gimnazjum młodzież miała okazję rywalizować w nst. zawodach sportowych:
- Turniej Piłki Siatkowej dziewczyn – w turnieju udział wzięły drużyny reprezentujące poszczególne klasy. Na najwyższym podium stanęły dziewczyny z klasy IIIa, Wicemistrzyniami szkoły w piłce siatkowej zostały reprezentantki klasy IIId a trzecie miejsce zajęła klasa IIIc. Wszystkie drużyny walczyły dzielnie zachowując zasady fair play.
- Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym dziewczyn – w zawodach udział wzięła bardzo liczna grupa dziewczyn. Nagrodą dla dwóch najlepszych dziewczyn był wyjazd na powiatowe Mistrzostwa w Tenisie Stołowym w Nowym Targu. Po zaciętej walce pierwsze miejsce zdobyła Ewelina Gardoń z klasy drugiej, drugie miejsce wywalczyła Magdalena Strzelec z klasy trzeciej a trzecie miejsce Kinga Dulak z klasy drugiej.
- Turniej Piłki Siatkowej chłopców – podobnie jak u dziewczyn w zawodach udział wzięli reprezentanci poszczególnych klas. Gra była bardzo zacięta i wyrównana. Pomimo tego w każdych zawodach ktoś musi zwyciężyć, a w tym przypadku byli to chłopcy z klasy IIIb. Wicemistrzami szkoły zostali reprezentanci klasy IIb a trzecie miejsce przypadło siatkarzom z klasy IIIc.
- Turniej Piłki Nożnej chłopców – w zawodach udział wzięły reprezentacje poszczególnych klas. Pierwsze miejsce wywalczyła drużyna z klasy IIIc, drugie miejsce z klasy IIb a trzecie z klasy IIc.

Podczas trwania powyższych zawodów panowała miła, sportowa atmosfera. Wszyscy walczyli o zwycięstwo nie zapominając, że to przede wszystkim zabawa.
Cieszymy się z licznego udziału naszej młodzieży w szkolnych rozgrywkach jak również z ich zaangażowania w sportowe życie szkoły – nauczyciele wychowania fizycznego.

V JUBILEUSZOWY RAJD SZLAKAMI KS. PROFESORA JÓZEFA TISCHNERA

 W dniach 15-16.10.2005 r. nasze gimnazjum wzięło udział (na zaproszenie organizatorów)
w V Jubileuszowym Rajdzie Szlakami Ks. Profesora Józefa Tischnera na Turbacz. W rajdzie szkołę reprezentowały: Danuta Lizoń, Natalia Sroka, Kinga Sajdak, Iwona Polaczyk pod opieką pani Doroty Cebuli.
W spotkaniu Rodziny Szkół Tischnerowskich wzięło udział 11 szkół a myślą przewodnią były słowa Księdza Tischnera: „Wszystkie drogi człowieka przez świat mierzą się odległością od domu” (Skąd przychodzimy? Dokąd zmierzamy?).
Trasę rozpoczęliśmy wspólnie z Nowego Targu (z pod budynku GOPR – u). Każda grupa otrzymała kopertę z zadaniami do wykonania na trasie (były to krzyżówki dotycząca Gorców, księdza Tischnera oraz zadania logiczne). Na Turbaczu młodzież miała czas na przygotowanie prezentacji swoich szkół i miejscowości. Następnie wszyscy wspólnie uczestniczyliśmy we Mszy Św. a po niej była kolacja. Wieczorem wzięliśmy udział w posiadach prowadzonych przez gospodarzy. Każda szkoła kolejno zaprezentowała swoją pracę, przystąpiła do konkursu o ks. Tischnerze. Nasze gimnazjum oraz szkoła z Woli nie brała udziału w tych konkurencjach (my byliśmy jako obserwatorzy a gimnazjum z Woli było organizatorem). Wszyscy bawili się bardzo dobrze przy wspólnym śpiewaniu do późnego wieczora. Rano zaskoczeni opadami śniegu ruszyliśmy w drogę powrotną do Łopusznej. Tam po wspólnym obiedzie był czas na podziękowania, prezenty i pożegnanie. Z rąk organizatorów i pana Kazimierza Tischnera otrzymaliśmy pamiątkowe zdjęcie oraz książki. Rajd zakończyliśmy wspólną modlitwą przy grobem Ks. Profesora Józefa Tischnera.

 

 

 

 

 

 

 

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: x