Portal - Szczawnica
Strona główna / Archiwum / Październik
Niedziela - 19 sierpnia 2018 Emilii, Julinana, Konstancji     
Kontakt / Godziny pracy
Plan lekcji SP2 i Gimnazjum
Lekcje i przerwy
Kalendarz roku szkolnego 2017/2018
Wykaz zajęć dodatkowych
Dni wolne 2017/2018
O naszym patronie
Historia szkoły
Projekty realizowane przez szkołę
Nauczyciele
Wychowawcy klas
Samorząd uczniowski
Biblioteka szkolna
Nasze zdjęcia
Dokumentacja gimnazjum
Linki do ciekawych stron w Internecie
Dla rodziców
Archiwum
polski
18.10-21.10.2007 ODPORYSZÓW


W dniach 18.10.07-21.10.07. Odbyło się IX Małopolskie Forum Liderów Młodzieży. Z Naszego Gimnazjum zostały wysłane 2 osoby: Magdalena Mrozowska z klasy II A i Jan Sarata z klasy II D.
Zebraliśmy się o godzinie 7:00 na dworcu PKS w Szczawnicy (i nawet nie było spóźnialskich - ukłony w kierunku Jaśka). Do Krakowa jechaliśmy autobusem
w towarzystwie pani pedagog. W Krakowie mieliśmy okazje spacerować i zwiedzać miasto w strugach deszczu. Wbrew pozorom, Kraków w taką pogodę jest bardzo romantyczny. Hitem pobytu był nasz zakup pałeczek w Chińskiej restauracji. (Jedzonko pycha. Polecamy). I jeszcze kilka fajnych tekstów, które zostaną już naszą tajemnicą.
Z Krakowa udaliśmy się pociągiem do Tarnowa. Opiekowała się tam całą grupą Pani Zuza Oleś, z Siemachy. Około 17:30 byliśmy w Tarnowie skąd odjechaliśmy busem do Odporyszowa. (Nie pytajcie gdzie to jest, nie ma tego zakątka na mapie.)
Na miejscu zakwaterowano nas do jednego z 3 domków: Zielonego, niebieskiego lub pomarańczowego. Ja zamieszkałam w zielonym domku, a Jasiek w niebieskim. Gdy już się rozpakowaliśmy przeszedł czas na małe „co nie co” (Jedzonko też pycha, ale nie tak ja w Chińskiej - nadal polecamy). Po obiedzie zwyczajowo „pół godzinki dla słoninki”. Wieczorem zebrała się cała społeczność forum aby dokonać wzajemnej prezentacji. Pan Karol jeden z opiekunów towarzyszących nam w czasie naszego pobytu w Odporyszowie (nawiasem mówiąc fajny gość, chociaż trochę „zakręcony”, a może nawet bardziej niż trochę) przydzielił nas do jednej z grup: Czerwonej, Niebieskiej lub Białej. Każdy otrzymał koszulkę w barwie swojej drużyny.
Następnego dnia po śniadaniu zaczynały się warsztaty. Rozeszliśmy się do swoich grup. Jasiek opuścił mnie by dołączyć do swoich niebieskich towarzyszy przygody i podążył na zajęcia z psychoedukacji. Grupa czerwona do której miałam niewątpliwą przyjemność należeć zaczęła dzień od zajęć z chromatografii bibułowej w pomarańczowym domku. Zajęcia prowadziła pani Agata. W tym czasie Jasiek zmagał się z Public Relations (później będę używać skrótu PR). Po zakończonych zajęciach moja grupa udała się do domku ,, Niebieskiego” gdzie pan Dawid prowadził zajęcia z psychoedukacji. Uczyliśmy się na nich współpracować oraz skutecznie zarządzać grupą. Ostatnie zajęcia w drugim dniu prowadził pan Darek, specjalista od PR. One właśnie przypadły mi najbardziej do gustu, zresztą Jaśkowi też. Wykłady były bardzo ciekawe i kończyły się zawsze dyskusją. Po zajęciach mieliśmy czas wolny więc gromadnie udaliśmy się do sklepu. Gdy wróciliśmy dowiedzieliśmy się, że wieczorem będziemy mieć niespodziankę. Okazało się, że Karol (który wcześniej był Panem Karolem) zorganizował dla nas karaoke. Podczas karaoke gdy spoglądałam kątem oka na Jaśka to zauważyłam, że z niego niezły wirtuoz. Wszyscy świetnie się bawiliśmy, a ja straciłam wszystkie darmowe minuty bo moje koleżanki chciały słuchać jak chłopaki „wyją” do mikrofonu. Ze zdartymi gardłami poszliśmy spać.
Dnia trzeciego jak zwykle udałam się z moją grupą do domku pomarańczowego. Od razu pani Agata rozdała nam aparaty cyfrowe zlecając opracowanie jakiejś historii z zaskakującym zakończeniem. Moja podgrupa wykonała filmik przedstawiający historię grzyba. Kontaktując się telepatycznie (chyba) z grupą niebieską czyli Jaśka przygotowaliśmy historie tego samego grzyba (Jak to w ogóle możliwe?). Przekonani że już nic nas nie zaskoczy udaliśmy się na zajęcia z Panem Dawidem. A tu niespodzianka! Podzieleni na pary musieliśmy prowadzić ,,ślepca” przez tor przeszkód. To zadanie uświadomiło nam jak wiele doznań estetycznych uzyskujemy dzięki zmysłowi wzroku. Kto by pomyślał. Głodni, ale pełni wrażeń udaliśmy się na obiad. Po posiłku mieliśmy zajęcia z PR z panem Darkiem który przedstawił nam zasady kampanii społecznej i przydzielił nam zadanie przygotowania takiej właśnie kampanii. To było nie lada wyzwanie. Musieliśmy przygotować plakat, spot radiowy i telewizyjny. Wraz z całą paczką współtowarzyszy zakasaliśmy rękawy i od razu wzięliśmy się do pracy. Przygotowaliśmy plakat o anoreksji i nagraliśmy przy współpracy naszego kolegi Ariela spot reklamowy. Wybór aktorki nie był wcale trudny gdyż w naszej grupie była dziewczyna Płazia (Serdeczne całusy dla niej), która swoja figurą przypominała właśnie anorektyczkę. Jasiek wraz z niebieskimi wspierani telefonicznie przez profesjonalną dziennikarkę (Ciekawe kto kupi kolejne doładowanie?) stanowczo przeciwstawili się paleniu papierosów i przygotowali kampanie „Palisz – Twój bieg może się skończyć!”. To nie był koniec atrakcji jak na jeden dzień z radością przyjęliśmy news o dyskotece. Impreza trwała do głębokiej nocy, wszyscy świetnie się bawili, chociaż zabawa bywa różnie pojmowana (niektórzy to mają sen - tylko pozazdrościć). Ogółem jednak dyskoteka była świetna, tak bardzo że nawet nasz ksiądz (szefuniu stowarzyszenia U Siemachy) przyszedł z nami poimprezować.
Ostatniego dnia forum wszyscy byliśmy zdruzgotani tym, że musimy już wracać. W smutku spakowaliśmy walizki i władowaliśmy się do busa. Na dworcu
w Tarnowie czekała na nas miłą niespodzianka gdyż pani Tabasz przybyła po nas osobiście. Do Szczawnicy wróciliśmy około godziny 21, z bagażem nowych umiejętności i masą nowych przyjaciół.

Shin i Jaśko


 
KONKURS PLASTYCZNY


W miesiącu październiku 12 osobowa grupa uczniów naszego gimnazjum brała udział w konkursie plastycznym pt. "Dwa Wesela".
Organizatorami konkursu byli Miejski Ośrodek Kultury i Sportu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Szczawnicy pod patronatem Burmistrza Miasta Szczawnica.
Celem konkursu było przybliżenie młodzieży postaci polskiego dramaturga, poety, malarza i grafika Stanisława Wyspiańskiego. Konkurs był doskonałą okazją do włączenia się naszych uczniów w obchody ogłoszonego przez Sejm RP Roku Stanisława Wyspiańskiego.


Nasi plastycznie uzdolnieni uczniowie przygotowali prace w 3 kategoriach: "Pejzaż krakowski", "Portrety" i "Zielnik". Prace oceniała komisja konkursowa, która przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria "Pejzaż krakowski"
I miejsce - Karolina Dziurna kl. III c
II miejsce - Dominika Zachwieja kl. II d
III miejsce - Joanna Urban kl. II d

Kategoria "Portret""
I miejsce - Ewa Gąsienica kl. III a
II miejsce - Marta Rychtarczyk kl. III a
III miejsce - Katarzyna Sopata kl. III c
Oliwer Marzec kl. II d

Kategoria "Zielnik"
I miejsce - Kinga Chybowska kl. III c

Wyróżnienia:
Anna Cygler kl. III a
Sylwia Ciesielka kl. III c
Natalia Hamerska kl. III c
Ewelina Węglarz kl. III a

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 18 X 2007 r. w sali kina "Pieniny" w Szczawnicy. Nagrody wręczał p. Burmistrz Miasta Szczawnicy oraz p. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, albumy i przewodniki po Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na stronie "Nasze Zdjęcia/Konkursy"J. Zachwieja


15.10.2007: ŚLUBOWANIE KLAS I


„ Zawsze jest czas na wyłuskanie ziarna, bo ziarno w nas kiełkuje nawet bez udziału naszej woli”- pod takim hasłem, 15 paździer- nika, odbyła się uroczystość ślubowania klas I. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, a przez to „zostali przyjęci” do grona uczniów gimnazjum. Uczestnicy, nauczyciele, rodzice i uczniowie, obejrzeli program artystyczny pt. „Wstąpił siewca” przy- gotowany przez uczniów klas I i Zespół Pieśni i Tańca Juhasy. W czasie uroczystości uczniowie przekazali nauczycielom kwiaty i życzenia z okazji Dnia KEN. Głos zabrała pani dyrektor, p. Barbara Waruś, która w swoim wystąpieniu skierowanym do uczniów i nauczycieli przekazała życzenia oraz podziękowania za przygotowanie uroczystości.
R. Zachwieja


KONKURS PREZENTACJI SCENICZNYCH pt. "DWA WESELA"


17 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie prezentacji scenicznych fragmentów Wesela St. Wyspiańskiego. Konkurs zorganizował MOK w Szczawnicy pod patronatem Burmistrza Miasta Szczawnica w ramach projektu Dwa wesela realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jury, pod przewodnictwem p. Emilii Krakowskiej, przyznało naszym uczniom I miejsce oraz Złotą Ciupagę. Specjalne wyróżnienie w kategorii indywidualnej przyznane zostało Natalii Olszewskiej z kl. I d. Uczniowie biorący udział w konkursie: Agnieszka Kasprzak, Kinga Kostrzewa, Jakub Słowik, Ewa Duda, Natalia Olszewska, Stanisław Ciesielka, Patrycja Nowak, Natalia Hamerska, Mariusz Gabryś, Tobiasz Poręba ( oprawa muzyczna). Uczniów przygotowały: p. B. Kowalska i p. D. Owsianka.
D. Owsianka


Szkolne przełaje


4 października zostały przeprowadzone Mistrzostwa Gimnazjum w Biegach Przełajowych. Trasa zawodów przebiegała wzdłuż prawego brzegu Grajcarka – od parkingu w Pieninach do placu przy dolnej stacji kolejki na Palenicę. W biegu brało udział 51 uczniów Naszego Gimnazjum. Najlepsze wyniki osiągnęli – dziewczęta: 1. Marta Waruś, 2. Kaja Hamerska, 3. Barbara Prońska, 4. Marta Rychtarczyk, 5. Dominika Hamerska, 6. Kamila Cygler; chłopcy: 1. Sebastian Pałka, 2. Daniel Mastalski, 3. Konrad Kazimierski, 4. Dariusz Węglarz, 5. Adam Olędzki, 6. Dariusz Hebda. Uroczyste wręczenie medali, dyplomów i nagród rzeczowych odbędzie się na specjalnym apelu w środę 31 października. Wszystkim zawodnikom gratulujemy ukończenia biegu i życzymy dalszych sukcesów. 

J.Piotrowski


Bieg Pieniny 2007


Nasze Gimnazjum było jednym z głównych organizatorów „II Międzynarodowego Masowego Biegu PIENINY 2007” , który był połączeniem organizowanego z inicjatywy nauczycieli WF (J. Żebracki, D. Cebula i J. Piotrowski) „Jesiennego Biegu Pienińskiego” w 2006 roku i biegu „Pieniny 2005” organizowanego przez Fundację Dzieci Pienin. Na starcie stanęło ponad 500 uczestników z całej Małopolski, Słowacji i Niemiec. Konkurowano w kategorii szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, osób dorosłych i niepełnosprawnych. Na mecie biegu na wszystkich uczestników czekał ciepły bigos i „grochówka” przygotowane przez Związek Podhalan i sanatorium „Budowlani”. Sponsorem zawodów oraz bardzo atrakcyjnych nagród byli: Urząd Marszałkowski województwa małopolskiego, Urząd Miasta Szczawnica, rozlewnia wody mineralnej „Kinga”. Głównym organizatorem zawodów była Fundacja Dzieci Pienin (R. Wojtarowicz, M. Jerzyński, K. Mierzyński), a do organizacji włączyli się również: Grupa Podhalańska GOPR, MOKiS w Szczawnicy, KS „Pieniny” i Straż Graniczna.
Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli nam w organizacji biegu „PIENINY 2007”.

Gimnazjum Dziewczęta (rocznik 1994-1992)

1 Urszula Łętocha Gimnazjum Osieczany
2 Irena Dąbrowska Gimnazjum nr 1 Nowy Targ
3 Katarzyna Niewiadoma Gimnazjum nr 3 Ochotnica Górna
4 Marta Waruś Gimnazjum Szczawnica
5 Krystyna Kowalczyk Gimnazjum Krościenko n.D
6 Maria Wójcik Gimnazjum Krościenko n.D
7 Paulina Dębska Gimnazjum Łapsze Niżne
8 Izabela Tkaczyk Gimnazjum Krościenko n.D
9 Anna Filas Gimnazjum Maniowy
10 Wioletta Rzepiszczak Gimnazjum Łapsze Niżne

Gimnazjum Chłopcy (rocznik 1994-1992)

1 Tomasz Zawada Gimnazjum nr 1 Krempachy
2 Łukasz Grzywnowicz Gimnazjum Ochotnica Dolna
3 Paweł Gołębiowski Gimnazjum nr 1 Nowy Targ
4 Andrzej Słodyczka Gimnazjum Maniowy
5 Mateusz Kotarski Gimnazjum Krościenko n.D
6 Radosław Wojtaszek Gimnazjum Szczawnica
7 Maciej Molitorys Gimnazjum Łapsze Niżne
8 Krzysztof Nowobilski Gimnazjum Łapsze Niżne
9 Grzegorz Waksmundzki Gimnazjum Krościenko n.D
10 Damian Frączek Gimnazjum Piwniczna

J. Piotrowski
XIV Festiwal Papieski


Dnia 27 X 2007 r. w Białym Dunajcu odbył się Festiwal Papieski pt. " Jan Paweł II obrońca godności człowieka". W festiwalu tym brała udział uczennica naszego gimnazjum Ewa Duda z kl. I a, która w kategorii poezja zdobyła II miejsce za wiersz "Papież Pielgrzym". Gratulujemy. 

A. Ratułowska


BEZPIECZEŃSTWO W SZKOLE


W październiku, uczniowie gimnazjum uczestniczyli w serii spotkań z pracownikami policji. Ich celem było przypomnienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w drodze do szkoły, a także wskazanie zagrożeń i konsekwencji związanych z łamaniem prawa przez nieletnich. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie wszystkich klas gimnazjum. 

R. Zachwieja

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: x