Portal - Szczawnica
Strona główna / Archiwum / Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec
Poniedziałek - 18 czerwca 2018 Elżbiety, Marka, Pauli     
Kontakt / Godziny pracy
Plan lekcji SP2 i Gimnazjum
Lekcje i przerwy
Kalendarz roku szkolnego 2017/2018
Wykaz zajęć dodatkowych
Dni wolne 2017/2018
O naszym patronie
Historia szkoły
Projekty realizowane przez szkołę
Nauczyciele
Wychowawcy klas
Samorząd uczniowski
Biblioteka szkolna
Nasze zdjęcia
Dokumentacja gimnazjum
Linki do ciekawych stron w Internecie
Dla rodziców
Archiwum
polski
Siatkarskie zmagania!W miesiącu styczniu uczniowie Naszego Gimnazjum brali udział w serii zawodów w piłce siatkowej. W rejonowym Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Miasta Szczawnica reprezentacja dziewcząt zajęła III miejsce, a drużyna chłopców II - zdobywając tym samym prawo startu w zawodach powiatowych. Sebastian Pałka został wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju. Finał powiatowy został rozegrany w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Tylmanowej Zawodziu, gdzie naszym chłopcom (osłabionym chorobą kilku zawodników) udało się wywalczyć IV miejsce.
Skład drużyny dziewcząt: D. Zachwieja, E. Ciesielka, K. Hamerska, P. Sypek, P. Pietrzak, A. Kalata, I. Gurgul, P. Majerczak, M. Zachwieja, L. Kubik i K. Zachwieja.
Skład drużyny chłopców: M. Ciesielka, S. Pałka, A. Olędzki, B. Mężyk, S. Mastalski, D. Wiercioch, W. Wiercioch, G. Majerczak, M. Kubik, G. Gondek, Ł. Wiercioch i D. Kapłaniak.

 
J. Piotrowski


Szkolne zawody w sportach zimowych!


W pierwszym tygodniu po feriach zimowych, 22 lutego w bardzo trudnych warunkach pogodowych, przy silnym wietrze, opadach śniegu i dużym mrozie odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie. Najlepszą zawodniczką w narciarstwie została Natalia Hajduk, II miejsce zdobyła Jolanta Bogdan, a III Katarzyna Ciesielka. Wśród chłopców zwyciężył Adam Olędzki, II był Sebastian Mastalski, a III Damian Wypart. W snowboardzie zwyciężyła Magdalena Kalata przed Katarzyną Partyką i Barbarą Partyką. Zawody chłopców ukończyło tylko dwóch zawodników, wygrał Krzysztof Kozielec przed Grzegorzem Gondkiem. Niestety ze względu na opisane wcześniej trudne warunki pogodowe nie udało się zrobić zdjęć.

 
J. Piotrowski


Puchar Burmistrza!


Uczniowie Naszego Gimnazjum jak co roku wzięli udział w zawodach w narciarstwie alpejskim o Puchar Burmistrza Miasta Szczawnicy. W tym roku zawody zmieniły formułę i oprócz reprezentacji uczniów ze Szczawnicy brali w niej udział uczniowie z gmin: Krościenko n.D, Czorsztyn i Nowy Targ. Każda gmina mogła wystawić reprezentację 4 dziewcząt i 4 chłopców w kategorii klas I – IV i V - VI szkół podstawowych i klas I – III szkół gimnazjalnych. W punktacji drużynowej zwyciężyło miasto Szczawnica przed Czorsztynem, Nowym Targiem i Krościenkiem. Szczawnicę reprezentowała Szkoła Podstawowa nr 1 im. H. Sienkiewicza i Publiczne Gimnazjum im. Ks. Prof. J. Tischnera (nasze) - zdobytym pucharem będziemy musieli się „podzielić”.
Wyniki gimnazjum dziewczęta:
I – Natalia Hajduk (Szczawnica)
II – Katarzyna Dudek (Krościenko)
III – Aleksandra Kalata (Szczawnica)
IV – Sabina Bachleda Szeliga (Nowy Targ)
V – Paulina Malik (Czorsztyn)
Wyniki gimnazjum chłopcy:
I – Paweł Bednarczyk (Czorsztyn)
II – Adam Olędzki (Szczawnica, przegrał o 0,02s)
III – Łukasz Wiercioch (Szczawnica)
IV – Łukasz Bednarczyk – (Czorsztyn)
V – Paweł Hornik (Nowy Targ)
Na wyróżnienie i słowa uznania zasługuje Katarzyna Ciesielka, której w trakcie zjazdu wypięła jedna narta. Kasia zeszła po nartę, wróciła do ominiętej bramki i dojechała do mety zajmując XI miejsce, tym samym zdobyła 5 punktów dla szkoły i Szczawnicy.


 
J. Piotrowski
NAJLEPSZE W POWIECIE I WOJEWóDZTWIE


W dniu 20.02.2008r. odbyła się powiatowa gimnazjada w snowboardzie. Zawody zostały zorganizowane tradycyjnie w Rabce na stoku narciarskim Polczakówka.
Gimnazjum Publiczne w Szczawnicy reprezentowali następujący uczniowie: Magdalena Kalata, Marta Rychtarczyk, Barbara Partyka, Katarzyna Partyka, Daria Sułek oraz Robert Kwaśniewicz, Grzegorz Gondek i Krzysztof Kozielec.
Nasze dziewczyny okazały się najlepszymi snowboardzistkami w powiecie zdobywając w klasyfikacji drużynowej zaszczytne I miejsce. Indywidualnie dziewczyny również zajęły wysokie lokaty:
Magdalena – II miejsce, Barbara – III miejsce, Marta – V miejsce, Katarzyna – VI miejsce a Daria – IX miejsce.
Chłopcy zajęli VI miejsce drużynowo.
Dziewczyny zdobywając I miejsce wywalczyły prawo reprezentowania naszego powiatu w finale wojewódzkim, który odbył się 28.03.2008 r. na tym samym stoku narciarskim.
Nasze zawodniczki i na szczeblu wojewódzkim były nie do pokonania. Zdobyły również I miejsce drużynowo !!! A indywidualnie:
II miejsce - Basia Partyka
V miejcse - Madzia Kalata
VI miejsce - Kasia Partyka
IX miejsce - Marta Rychtarczyk

GRATULUJEMY!!!

 

D. Cebula
Powiatowa Gimnazjada w Narciarstwie Alpejskim została przeprowadzona 4 marca 2008 na stokach w Kluszkowcach. Reprezentacja Naszego Gimnazjum liczyła 16 zawodników (8 dziewcząt, 8 chłopców – patrz galeria zdjęć). Pomimo bardzo wysokiego poziomu zawodów (większość startujących trenuje narciarstwo w klubach sportowych), nasza szkoła zajęła w punktacji drużynowej bardzo wysokie – III miejsce.
Indywidualnie najlepiej zaprezentowali się: Natalia Hajduk – III miejsce, Katarzyna Ciesielka VII miejsce, Aleksandra Kalata XI, Łukasz Wiercioch IX, Adam Olędzki XIV – gratulujemy.


J. Piotrowski


Dzień w grodzie KRAKA


W czasie rekolekcji 15 – osobowa grupa uczniów naszej szkoły miło spędziła czas Krakowie . Wyjazd odbył się w dniu 5.03 po naukach rekolekcyjnych . Program wycieczki był bardzo napięty. Jak na przyszłych żaków przystało zwiedziliśmy Uniwersytet Jagielloński ponadto Muzeum Archeologiczne , gdzie uczniowie mieli możliwość poznać pradzieje naszego regionu. Następnym punktem naszej wycieczki był Kościół Ojców Franciszkanów ze szczególnym zwróceniem uwagi na sztukę Mistrza Wyspiańskiego . Dodatkową atrakcję stanowiła replika Całunu Turyńskiego. A na zakończenie wyprawy udaliśmy się do Klasztoru Ojców Dominikanów, gdzie z niecierpliwością oczekiwał na nas Brat Krzysztof, który bardzo ciekawie i z dreszczykiem emocji opowiedział o tajnikach życia klasztornego. Była więc okazja do poznania tajemniczego świata kryjącego się za murami klasztornymi, do którego nie każdy ma dostęp oraz przy okazji obalić wiele mitów dotyczących życia zakonnego.

 
M. Tkacz


 VI Memoriał


12 marca 2008 już po raz VI został zorganizowany Memoriał Ks. Prof. J. Tischnera w Narciarstwie Alpejskim. Nasi uczniowie i nauczyciele startowali w tych zawodach już po raz trzeci. Wśród dziewcząt na najwyższym podium stanęła Natalia Hajduk, Aleksandra Kalata była V, a Joanna Urban VI (cieszymy się bardzo z powrotu do zdrowia Asi, która uległa bardzo poważnemu wypadkowi i tym bardziej gratulujemy sukcesu). W kategorii chłopców I miejsce zajął Adam Olędzki (po pierwszym przejeździe prowadził Łukasz Wiercioch, niestety w drugiej próbie „zaliczył” upadek i spadł na dalsze miejsce). W kategorii open kobiet Pani Magdalena Styrylska zdobyła I miejsce, a Pan Jacek Piotrowski był VI wśród mężczyzn. Reprezentacja Naszej Szkoły liczyła 16 osób. Zawody zostały rozegrane przy pięknej słonecznej pogodzie, a organizator zapewnił ciepły posiłek, deser i atrakcyjne nagrody. Szczególne podziękowania należą się Pani Urszuli Wąsowicz- głównego organizatora imprezy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku ponownie spotkamy się na zawodach w Kluszkowcach.

 
J. Piotrowski


III Szkolny Przegląd Recytatorów im. ks. prof. Józefa Tischnera


Dnia 6 marca 2008 r. odbył się w naszej szkole III Szkolny Przegląd Recytatorów im. ks. prof. Józefa Tischnera. Uczniowie biorący w nim udział recytowali wiersze własne i innych autorów.
Uczestnikami konkursu byli:
Agnieszka Sergiel ( I d ) – „Wolność”
Agnieszka Kasprzak ( I c ) – „Ks. prof. Józef Tischner”
Kinga Kostrzewa ( I d ) – „Niebieski góral”
Natalia Mendrala ( I d) – „Miłość”
Natalia Olszewska ( I d ) – „Ideał”
Aldona Przychodzka ( I d ) – „Ks. prof. J. Tischner”
Jolanta Bogdan ( III d ) – „Uczę się życia”
Stanisław Ciesielka ( III e) – „Pamięć”
Kinga Chybowska ( III c) – „Patron”
Komisja konkursowa w składzie:
Przewodniczący – Prezes Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan w Szczawnicy p. Marek Ciesielka, z-ca dyr. gimnazjum p. Jolanta Kaliszczak, p. Zofia Jankowska-Bańkosz i p. Katarzyna Ciesielka wyłoniła zwycięzców.
W kategorii wiersz własny:
I miejsce – Stanisław Ciesielka
II miejsce – Natalia Olszewska
III miejsce – Agnieszka Sergiel
W kategorii wiersz innego autora:
I miejsce – Kinga Kostrzewa
Wyróżnienia przyznano:
Jolancie Bogdan, Natalii Mendrali, Agnieszce Kasprzak, Aldonie Przychodzkiej i Kindze Chybowskiej.
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Pieniński Oddział Związku Podhalan i p. Zofię Jankowską-Bańkosz.


 
A. RatułowskaWojewódzki Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II


Dnia 10. 03. 2008 r. w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku odbył się III Międzygimnazjalny Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II pod hasłem "Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłem świata".
Uczestnicy konkursu pisali test sprawdzający ich wiedzę o zmarłym papieżu oraz wypracowanie, w którym należało udowodnić, że Jan Paweł II był obrońcą godności ludzkiej.
Szczawnickie gimnazjum reprezentowała Karina Zachwieja z kl. III d, która zdobyła 36 punktów i tym samym zajęła III miejsce.
Gratulujemy.


 
D. Owsianka


TISCHNEROWSKIE ŚLADY


W rocznicę urodzin ks. prof. Józefa Tischnera tj. 12 marca 2008 r. w Wadowicach odbyła się uroczystość podsumowania III edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Tischnerowskie ślady”. Hasłem przewodnim w tym roku była myśl ks. prof. (cyt.) „…Wolność należy do takich wartości, które musi się dzielić z innymi. Zwieńczeniem tych wartości jesteśmy My …”. Tak trudnego filozoficznego wyzwania podjęła się młodzież naszego gimnazjum, która pisała prace na powyższy temat.
W grudniu przeprowadzono eliminacje na szczeblu szkolnym z którego najlepsze prace Jolanty Bogdan z kl. III d i Joanny Ciesielki z kl. III e zostały wysłane na konkurs ogólnopolski.
Spośród 27 uczestników z 14 gimnazjów z całej Polski Joasia zajęła II miejsce, natomiast Jola – wyróżnienie. Uczennice były przygotowywane przez nauczycieli: Annę Szczepaniak i Annę Ratułowską.
Gratulujemy!


 
A.Szczepaniak


Chochoł bez słomy i plastikowe kubki.


Jak co roku młodzież naszego gimnazjum odwiedziła Teatr im. J.Słowackiego.
Wycieczka stanowiła kontynuację projektu związanego ze Stanisławem Wyspiańskim.
Uczestniczyło w niej 47 uczniów, którzy odważyli się przeżyć tę intelektualną przygodę.
Obejrzeliśmy dramat w interpretacji węgierskiego reżysera Gezy Bodolaya, który przedstawił
zupełnie inną wersję wesela w Bronowicach, niż Andrzej Wajda w swoim kultowym filmie. Zaskoczyła nas oszczędność dekoracji, współczesne stroje i rekwizyty np. plazmowy telewizor i plastikowe kubki, nie oddające atmosfery wiejskiego wesela. Symboliczny chochoł nie miał nic, co by przypominało słomę, bo ta historia to tak naprawdę opowiada o ludzkiej miłości, słabości i negatywnych emocjach.
Po oglądnięciu spektaklu wróciliśmy do czasów życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego oglądając poświęcone mu muzeum. Mogliśmy przyjrzeć się z bliska obrazom, projektom, rękopisom. Chociaż nie wszystko potrafiliśmy zrozumieć, ale warto było poznać Wyspiańskiego, aby przekonać się, że był wszechstronnie uzdolniony


 
D. OwsiankaKonkurs tańca nowoczesnego


Już po raz drugi nasze Gimnazjum było organizatorem „Pienińskiego Przeglądu Szkolnych Zespołów Tańca Nowoczesnego”. Do konkursu, który odbył się w dniu 27 III 2008 przystąpiło 9 zespołów z Gimnazjum w Maniowach, Gimnazjum w Krościenku i Gimnazjum w Szczawnicy.
Komisja w składzie: pani Dyrektor B. Waruś – przewodnicząca, przedstawiciel U.M. pani S. Zachwieja, pani M. Wojtarowicz i pani M. Tabasz oceniała występujące zespoły przede wszystkim za wrażenia artystyczne, przygotowaną choreografię i technikę tańca.
I miejsce zdobył zespół „SMILES” z Maniów, który przygotowała pani A. Salamon-Berszakiewicz, II miejsce zespół „SHINE” ze Szczawnicy, III miejsce przyznano zespołowi „BLACK STARS” z Krościenka.
Pozostałe zespoły otrzymały wyróżnienia a były to: „Nothing else”, Chicago”, „Season on the Pirates” z Maniów, „Butterflies” ze Szczawnicy, „Gold Roses” i „Pienińskie diabełki” z Krościenka. Puchar za najlepszą prezentację indywidualną otrzymała Gabriela Jazgar z Gimnazjum w Maniowach. Trzy najlepsze zespoły otrzymały puchary, a wszystkie zespoły dyplomy i słodycze. Uczestnikom konkursu i opiekunom gratulujemy sukcesów i dziękujemy za udział.
Ze względu na rosnące zainteresowanie tańcem nowoczesnym i coraz wyższy poziom konkursu już dzisiaj zachęcamy uczniów pienińskich szkół do przygotowania się na „III Pieniński Przegląd Szkolnych Zespołów Tańca Nowoczesnego”, który odbędzie się w lutym 2009 roku w szczawnickim gimnazjum.


 
J. PiotrowskiAPEL PRZEDŚWIĄTECZNY


Dnia 19 marca z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych w naszej szkole odbył się Apel Wielkanocny, który przygotowali uczniowie klasy III e i II b wspólnie z Samorządem Uczniowskim a wszystko to pod opieką księdza katechety Stanisława Kocoła. Apel ten przybliżył nam wszystkim wydarzenia sprzed 2000 lat dotyczące Męki Pańskiej. Przedstawienie wywarło na wszystkich wielkie wrażenie i wprowadziło refleksję i zadumę nad wartościami, które są w życiu ważne i które należy pielęgnować.
W części początkowej apelu przypomniano o przypadających w tym dniu imieninach Patrona Szkoły - ks. prof. Józefa Tischnera. Rozstrzygnięto "Konkurs na Najładniejszy Stroik Wielkanocny" , a zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Samorząd Uczniowski. Dodatkowo uczennica klasy III b Ewelina Kołodziej, za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie, otrzymała bilet wstępu do parku wodnego. Przewodnicząca podziękowała wszystkim tym, którzy włączyli się w przygotowanie Dnia Słodkości zorganizowanego w dniu 10 marca na terenie naszej szkoły. Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor Szkoły Barbara Waruś , która złożyła wszystkim pracownikom szkoły oraz uczniom świąteczne życzenia.


 
M. Wojtarowicz
Rocznica śmierci Jana Pawła II


Dnia 02.04.08r. klasa II b wraz z opiekunem ks. Stanisławem Kocołem prezentowała przedstawienie o Janie Pawle II p.t.: ,,Kawiarniane wspomnienia’’ autorki Sylwii Węglińskiej. Inscenizacja odbyła się na sali gimnastycznej naszego gimnazjum .Do udziału w przedstawieniu zgłosiło się dużo osób, przygotowania do występu trwały dwa tygodnie. W przedstawieniu udział wzięli:
prezenter A-Kamila Cygler,
prezenter W-Grzegorz Latawiec ,
pani Halina, koleżanka Karola Wojtyły z Wadowic- Joanna Symela ,
pan Władysław, kolega Karola Wojtyły z Wadowic – Karol Gąsienica,
recytator I i II – Magdalena Mastalska ,
lektor Bartosz Hrydziuszko ,
ks. Karol Wojtyła – Damian Wypart ,
gazda Konrad Obrzud ,
Maryja – Natalia Baziak,
św. Jan Apostoł – Darek Hebda,
kelnerki- Dominika Hamerska , Anna Gardoń , Magdalena Nieć ,
barman – Daniel Mastalski
Spektakl „Kawiarniane wspomnienia” składał się ze wspomnień kolegów „naszego” papieża, pani Anny, Haliny oraz pana Władysława, wspomnień z dzieciństwa i młodości Karola Wojtyły, scenki przedstawiającej jak ks. Karol wstąpił do gazdy na mleko oraz wspomnień, czym było kapłaństwo Karola Wojtyły i o jego zamiłowaniu do gór.
Recytator czytał wiersze Juliusza Słowiańskiego o papieżu, słuchaliśmy pieśni „Moje miasto Wadowice”, ”Barka”., które wprowadziły nas w nastrój zadumy.
Akcentem występu były kremówki wadowickie, którymi kelnerki częstowały wszystkich gości teatralnej kawiarni oraz zgromadzonych na sali nauczycieli.
Na zakończenie występu posłuchaliśmy modlitwy ,,Pater noster” i odmówiliśmy modlitwę Ojcze Nasz.
 

Kamila Cygler II b


GRAFFITI W SZKOLNEJ SZATNI


Grupa uczniów naszego gimnazjum podjęła się trudnego zadania – ozdobienia ścian szatni kolorowymi graffiti. Prace nad malunkami rozpoczęły się w lutym. Na zmianę dwie „ekipy malarskie” pracowały nad przygotowanymi szkicami, narysowanymi na ścianach szatni. Trzeba było wymieszać farby, dobrać odpowiednie barwy, wypełnić płaszczyzny kolorem, zaznaczyć kontury.
W trudnych warunkach, bo prawie cały czas stojąc i otoczeni nieprzyjemnym zapachem (ekologicznej) farby poświęcili swój czas, upiększając ściany szatni.

Już prawie skończone kompozycje tworzyli grafficiarze:
Sylwia Ciesielka III c
Ewa Dubiel III c
Natalia Hamerska III c
Karolina Dziurna III c
Katarzyna Sopata III c
Dominika Zachwieja II d
Patrycja Nowak II d
Oliwer Marzec II d

 
J. Zachwieja


W HOŁDZIE POMORDOWANYM : OŚWIĘCIM - BRZEZINKA


"Opustoszałe wieże wartownicze nie straszą dziś bronią maszynową, nie słychać nawoływań wartowników, stukotu butów zmieniających się wart. Po tym największym, jeśli chodzi o ilość ofiar, pobojowisku świata nie snują się już wychudzone, odziane w pasiaste ubrania tysiące sylwetek więźniów. Co kilka kroków rozmieszczone tabliczki z napisem "Halt-Stój", ze skrzyżowanymi na nich piszczelami przypominają, że ogrodzenie z drutów kolczastych było kiedyś naelektryzowane, a dotknięcie go groziło śmiertelnym porażeniem"

(K. Smoleń, Przewodnik po muzeum)

„Arbeit macht frei” – Praca czyni wolnym - cały czas mamy przed oczami ten cyniczny napis nad bramą, wokół której straszyły dwa rzędy drutów kolczastych. Stanęliśmy tam o godzinie 8.00 w dniu 15 kwietnia 2008 roku. Podzieleni na dwie grupy, każda ze swoim przewodnikiem, ruszyliśmy zwiedzać obóz zagłady.
Brama, długi sznur drutów kolczastych, uliczki pełne wspomnień. Wokół ponumerowane budynki a za ich murami bolesna historia. W kolejnych wielkie szyby za którymi tony ludzkich włosów, tysiące par butów. Wokół fotografie ludzi o wychudzonych twarzach i smutnych oczach. Przechodzimy do bloku nr 11, nazwanego blokiem śmierci. Tam w podziemiu cela, w której przetrzymywany był św. Maksymilian Kolbe. Przypominamy sobie historię księdza, który ofiarował swoje życie za życie współwięźnia. Na dziedzińcu bloku 11 miejsce rozstrzeliwania i wieszania więźniów tzw. Ściana Śmierci, pod nią kwiaty i palące się znicze. Idziemy dalej, komora gazowa i krematorium…
Z obozu macierzystego Auschwitz I udajemy się do oddalonego od niego o 3 km obozu Auschwitz II w Brzezińce. Ostatnim etapem naszego spotkania z historią jest film, który przybliża chwilę wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku.

Dziękujemy Przewodnikom Muzeum za prowadzenie śladami historii, ponieważ być przewodnikiem w czasach trudnych, minionych – to odpowiedzialne zadanie. Znaleźć słuchaczy wśród młodych ludzi, zainteresować, skłonić do refleksji i zadumy , wreszcie dotrzeć do ich serc – to zadanie trudne.

Po opuszczeniu Muzeum Auschwitz – Birkenau udaliśmy się do Krakowa do kina IMAX, które było dla nas doskonałą formą interaktywnej edukacji. Obejrzeliśmy prehistoryczną przygodę Morskie Stwory, opowiadającą o wielkich gadach morskich, które wymarły 65 mln lat temu. Po filmie udaliśmy się do w drogę powrotną do Szczawnicy.

W imieniu swoim, opiekunów oraz uczniów dziękuję Dyrekcji szkoły za przychylność w zorganizowaniu wyjazdu, Radzie Rodziców Publicznego Gimnazjum oraz Spółdzielni Uczniowskiej za dofinansowanie wycieczki.

Wspólnie z p. Danutą Owsianką oraz ks. Stanisławem Kocołem dziękujemy Wam kochana młodzieży za Wasz udział, godne uznania zachowanie świadczące o Waszej dojrzałości patriotycznej i moralnej oraz niezapomnianą atmosferę podczas wyjazdu.


 

M.Wojtarowicz


SUKCES GIMNAZJALISTÓW


Po raz siódmy uczniowie naszego Gimnazjum będą reprezentować szkołę, miasto i powiat nowotarski 1 czerwca w Sejmie RP. W tym roku uczestniczyliśmy w XIV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, której organizatorami są Sejm RP, a także MEN i Kuratorium Oświaty. Hasło przewodnie tegorocznego konkursu to: "Poseł naszych marzeń- szkic do
portretu". Uczniowie mogli wykazać się wiedzą i umiejętnościami, pisząc pracę na wybrany temat:
1) Poseł w wybranym okresie historycznym i współcześnie.
2) Kryteria, które powinien spełniać kandydat na posła.
3)Twoje wystąpienie poselskie w sprawie dla Ciebie najważniejszej.
Kuratorium Oświaty w Krakowie otrzymało 41 mandatów dla uczniów- posłów, a wpłynęły 252 prace z gimnazjów i liceów Małopolski. Nasi uczniowie pod kierunkiem p. Anny Szczepaniak, nauczyciela WOS i historii, napisali 9 prac, z czego 4 zostały nagrodzone. Mandat posła w tym roku otrzymali następujący uczniowie:
Aleksandra Oleś ( III d),
Magdalena Kalata ( III d),
Natalia Hamerska ( III c ),
Tobiasz Poręba (IIIa).
Bardzo cieszymy się z tego, że uczniowie naszej szkoły, w tak licznej grupie, będą reprezentować nasz region w stolicy. Uważamy, że ich prace były wyjątkowe, bo pokonały tak liczną konkurencję. Gratulujemy!
 
R. Zachwieja
Mistrz ortografii


1 kwietnia przedstawiciele poszczególnych klas gimnazjum, po wcześniejszych eliminacjach, uczestniczyli w ogólnoszkolnym dyktandzie-
" Mistrz ortografii". Organizatorami konkursu byli nauczyciele języka polskiego. Uczestnicy musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością
zasad ortograficznych, ponieważ dyktando ogólnoszkolne było "najeżone" ortograficznymi trudnościami. W związku z tym, na szczególne gratulacje zasługują laureaci:
I miejsce- Natalia Olszewska ( I d),
II- Krzysztof Majerczak ( III d ),
III- Ewa Duda ( I a ).

 

R. Zachwieja
Konkurs geograficzny


3 kwietnia odbył się konkurs geograficzny- "Poznaj państwa sąsiadujące z Polską". W etapie szkolnym brali udział uczniowie klas I- III. Młodzież musiała wykazać się znajomością środowiska geograficznego krajów ościennych, ich kulturą, tradycjami i kuchnią regionalną.
I miejsce zajął- Stanisław Ciesielka ( III e),
II miejsce- Miłosz Manowski ( II d),
III miejsce- Justyna Lasek ( II b).
Gratulujemy!
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja


Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie naszego gimnazjum uczcili udziałem w uroczystym apelu . Wiersze przeplatane patriotycznymi pieśniami miały na celu przypomnienie gimnazjalistom o tym , co znaczy „wolność” a także jak krętą i długą drogę Polacy pokonali, aby móc żyć w Niepodległej Polsce. Apel odbył się w dniu 30.04 na sali gimnastycznej i został przygotowany przez uczniów kl. I D pod kierunkiem pań : P. K. Ciesielki i P. M. Tkacz.


 
M. Tkacz


Sejm Dzieci i Młodzieży


16.05.08r. wraz z Pauliną Kralką z Krakowa, Mariuszem Niesyczyńskim ze Spytkowic oraz Tomkiem Kurkiem z Limanowej rozpoczęłam swoją wyprawę na obrady Komisji Problemowych XIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Podróż pociągiem trwała koło 3 godzin. Po przyjeździe do Warszawy zakwaterowaliśmy się w hotelu „Portos”, gdzie wieczorem odbyła się dyskusja na temat ordynacji wyborczej do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Mieliśmy wypowiedzieć się, czy pisanie prac literackich to dobry sposób na wyłonienie młodych parlamentarzystów i zaproponować jakieś inne rozwiązania. Drugi dzień to obrady komisji w gmachu sejmu RP. Na Wiejskiej miało się spotkać 60 uczniów z całej Polski, podzielonych na 3 komisje problemowe (według tematów pisanych prac). W mojej młodzi posłowie i posłanki obradowali na temat kryteriów, które powinien spełniać idealny poseł. Zaczęliśmy od przedstawienia się i streszczenia prac, które dały nam nie tylko mandat posła, lecz także zostały wyróżnione uczestnictwem w sobotnich obradach. Następnym punktem był wybór przewodniczącego komisji oraz marszałka sejmu (każda komisja delegowała jednego marszałka). Po krótkiej przerwie (z kanapkami z sejmowej cukierni) podzieliliśmy się na 2 podkomisje – jedna miała wymyślić 2 pytania, które zada podczas spotkania posłów 1 czerwca, a druga ułożyć apel lub projekt uchwały. Obrady były przeplatane dyskusjami na różne tematy. Zakończyliśmy je około 14:00 obiadem w sejmowej restauracji. Zostało nam jeszcze trochę czasu do wyjazdu z Warszawy więc pod opieką pani Jarosławy Kraszewskiej poszliśmy do Złotych Tarasów. Później czekała nas już tylko wspólna podróż do Krakowa, po czym każdy udał się w swoją stronę.
Bardzo się cieszę, że spotkało mnie takie wyróżnienie. Poznałam wielu ciekawych ludzi i będę już miała ułatwioną drogę podczas obrad 1 czerwca, gdzie 4 uczniów z naszej szkoły spotka się z pozostałymi 456 delegatami z całej Polski.Aleksandra Oleś kl. III d


SKARBY MAŁOPOLSKI


Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy wzięli udział w V konkursie plastycznym i stron www pt. „Skarby Małopolski” organizowanym w ramach X Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Organizatorem konkursu był Małopolski Instytut Kultury przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przygotowania pracy konkursowej trwały dwa miesiące. Na ciąg zadań warsztatowych składały się wydarzenia:
• Sesja przygotowawcza dla nauczycieli w MIK w Krakowie
• Spotkanie uczniów z dyrektor Muzeum Pienińskiego p. B. Węglarz
• Spacer po Szczawnicy w poszukiwaniu budynków wzniesionych przez Józefa Szalaya
• Indywidualna praca gimnazjalistów w domu
• Aktywna praca całej grupy w szkole.
Pod kierunkiem nauczycieli p. Jadwigi Zachwiei i p. Roberta Dębskiego młodzież przygotowała techniką mieszaną pracę plastyczną pt. „Architektoniczna spuścizna Józefa Szalaya”, na której zaprezentowała szczawnicką XIX – wieczną architekturę uzdrowiskową. Przewodnikiem do odczytania plastycznego planu „starej” Szczawnicy był dodatkowo przygotowany album z opisem i zdjęciami poszczególnych budynków.
Uczestnictwo w tym konkursie było okazją do osobistego spotkania młodych ludzi z tradycją naszego miasta, z tym co pielęgnowali nasi przodkowie, z tym, co jest naszym szczawnickim dziedzictwem kulturowym a jednocześnie skarbem Małopolski. Takie było założenie idei konkursu.
Ogromna praca wykonana przez gimnazjalistów została nagrodzona! 9 maja w Muzeum Etnograficznym w Krakowie młodzież odebrała nagrodę –wyróżnienie w kategorii prac grupowych. Jest to ogromny sukces, tym bardziej że w tym konkursie Publiczne Gimnazjum w Szczawnicy brało udział po raz pierwszy, a z całego województwa małopolskiego napłynęło ok. 30 prac.
Dzięki wsparciu finansowemu p. K. Mańkowskiego i Rady Rodziców Publicznego Gimnazjum autorzy prac mogli pojechać po odbiór nagród do Krakowa i równocześnie poznać „skarby” Krakowa. Uczniowie zwiedzili: Zamek Wawelski (komnaty reprezentacyjne, skarbiec królewski, zbrojownię), Muzeum Archeologiczne i Muzeum Etnograficzne. Jednodniowa wycieczka była dla uczniów nagrodą za ich zaangażowanie i odwagę w poszukiwaniu w zakresie odkrywania dla siebie walorów zabytków, w dziedzinie która wydawać się może mało atrakcyjna.
Autorzy nagrodzonej pracy:
Iwona Gurgul,
Aleksandra Kalata,
Dominika Zachwieja,
Kamila Cygler,
Oliwer Marzec,
Miłosz Manowski,
Paweł Wiercioch,
Dariusz Hebda,
Karolina Dziurna,
Anna Cygler,
Ewa Gąsienica,
Marta Rychtarczyk,
Katarzyna Sopata,
Natalia Hamerska,
Sylwia Ciesielka,
Tobiasz Poręba.


 
J. Zachwieja


Święto Szkoły


30.05.08 w Publicznym Gimnazjum im. ks. prof. Józefa Tischnera odbyło się Święto Szkoły. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.00 Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Szczawnicy, w której udział wzięła dyrekcja szkoły, uczniowie wraz z nauczycielami, rodzice oraz zaproszeni goście. Po jej zakończeniu wszyscy przeszli do szkoły, gdzie zaprezentowana została część artystyczna. Głównym hasłem uroczystości były słowa: „ Co jest mądrzejsze od mądrości i rozumniejsze od rozumu?” .Uczniowie kl. I d, zespół „Juhasy” oraz występujące gościnnie solistki: absolwentka gimnazjum Ewa Zachwieja i uczennica gimnazjum w Krościenku Natalia Dobrowolska "opowiadali", posługując się wierszem, muzyką i nauką ks. Tischnera o jego życiu i przemyśleniach, które warto wykorzystać w codzienności szkolnej. Całość przygotowana została przez panią Ewę Zachwieję i panią Katarzynę Ciesielkę.


 
K. Ciesielka
 
PLENER PLASTYCZNY


Uczniowie naszego gimnazjum: Dominika Zachwieja, Oliwer Marzec, Paweł Wiercioch i Miłosz Manowski zostali zaproszeni na plener plastyczny – konkurs organizowany przez Nadleśnictwo Krościenko i Ligę Ochrony Przyrody o. „Pieniny”. Konkurs odbył się 13 czerwca w uroczej scenerii krajobrazów rezerwatu Biała Woda, gdyż tematem pleneru było piękno przyrody Małych Pienin. Szkoda, że organizator ograniczył liczbę uczestników, z każdej zaproszonej szkoły mogło wziąć udział tylko 4 uczniów. Uczestnicy w ciągu 1 godziny mieli wykonać pracę plastyczną w dowolnej technice i formacie przedstawiającą piękno przyrody miejsca, w którym się znajdowali. Następnie jury dokonało oceny prac, a w trakcie liczenia punktów młodzież przy wspólnym ognisku częstowała się ciastem i pieczoną kiełbasą. Podsumowaniem pleneru było wręczenie zwycięzcom dyplomów i nagród książkowych. W grupie wiekowej młodzieży gimnazjalnej zdobyliśmy I miejsce, a to za sprawą Pawła Wierciocha, który wykonał bardzo ciekawą i kolorową pracę pastelami. Natomiast wyróżnienie w tej samej kategorii zdobył Oliwer Marzec. Gratulujemy! Niestety nie mogliśmy zabrać naszych prac, gdyż będą wystawione w świetlicy Nadleśnictwa.


 
J. Zachwieja


Wojewódzki konkurs literacko-plastyczny w Zębie


Uczniowie naszego gimnazjum: Justyna Majerczak z kl. I b i Grzegorz Zachwieja z kl. II a wzięli udział w VII Wojewódzkim Konkursie Literacko - Plastycznym pt. "Jan Paweł II - Patron Najgodniejszy". W kategorii prac plastycznych dostali wyróżnienia, Justyna za pracę wykonaną techniką mieszaną, a Grzegorz za wykonanie rzeźby. Dnia 14 maja w Zębie odbyło sie uroczyste podsumowanie konkursu i rozdanie nagród laureatom. Dla naszych uczniów jest to duże wyróżnienie, gdyż na konkurs z całego województwa wpłynęło ponad 400 prac. Gratulujemy!


 
J. Zachwieja


I Międzynarodowy Turniej w Piłce Siatkowej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Krościenku


6 czerwca Liceum Ogólnokształcące w Krościenku było organizatorem „I Międzynarodowego Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Krościenku”. Nasze Gimnazjum często zapraszało uczniów „Ogólniaka” na turnieje piłki siatkowej i dzięki temu tym razem to my mogliśmy zagościć na nowej hali sportowej w Krościenku. W zawodach brali udział chłopcy i dziewczęta ze Starej Wsi w Słowacji, L.O. w Krościenku i z naszego Gimnazjum. Poziom zawodów był bardzo wysoki i wyrównany, a mecze bardzo zacięte, emocjonujące i widowiskowe. Pierwsze miejsce w kategorii dziewcząt i chłopców zdobyło L.O. w Krościenku (większość drużyn stanowili nasi absolwenci), drugie miejsca przypadły naszemu Gimnazjum, a trzecie zajęły drużyny ze Słowacji. Trenerzy słowackich drużyn byli bardzo zaskoczeni wysokim poziomem umiejętności naszych uczniów, którzy byli o kilka lat młodsi od swoich koleżanek i kolegów ze Słowacji.
Puchary i dyplomy z rąk Pani Dyrektor Zofii Krępy odebrali kapitanowie naszych drużyn: Edyta Ciesielka i Dawid Wiercioch.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów.


 
J. PiotrowskiApel Samorządu Uczniowskiego


19 czerwca uczestniczyliśmy w apelu podsumowującym prace szkoły, zorganizowanym prze Samorząd Uczniowski. W czasie spotkania zostały przedstawione średnie ocen, jakie uzyskały poszczególne klasy gimnazjum, a także wyniki frekwencji. Wymienieni zostali uczniowie, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce.
Nauczyciele poszczególnych przedmiotów wręczali nagrody uczniom, którzy odnieśli sukcesy, uczestnicząc w licznie organizowanych konkursach: geograficznym pt.:"Poznaj państwa sąsiadujące z Polską", chemicznym pt.:"Liga chemiczna", matematycznym, ortograficznym pt.:"Mistrz ortografii" oraz zmaganiach sportowych. Nagrody, za swoją pracę,odebrali również uczniowie działający w Samorządzie Uczniowski i Spółdzielni Uczniowskiej.


 
R.Zachwieja


Uroczystość zakończenia roku szkolnego


20 czerwca obchodziliśmy uroczystość zakończenia roku szkolnego. Uczniowie klas I i II uczestniczyli w spotkaniu z Dyrektorem szkoły, p.B.Waruś, a następnie odebrali świadectwa od swoich wychowawców.
Szczególnie uroczyste było pożegnanie absolwentów. Mottem uroczystości były słowa: "Pamięć maluje ciepłe krajobrazy, nadające sens mojemu życiu.". W sali gimnastycznej zgromadzili się zaproszeni goście (Burmistrz Miasta Grzegorz Niezgoda, wieloletni dyrektor, obecnie na emeryturze, p. Jan Czaja), Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie klas III wraz z rodzicami. Uczestnicy obejrzeli program artystyczny przygotowany prze p.B.Kowalską i p.E.Zachwieję. W czasie uroczystości tegoroczni absolwenci gimnazjum przekazali sztandar szkoły swoim młodszym kolegom.
Ważną część akademii stanowiło wręczenie nagród wyróżniającym się gimnazjalistom. Statuetkę najlepszego ucznia w szkole otrzymała Aleksandra Oleś (średnia ocen 5,4). Ona również odebrała Statuetkę najlepszego matematyka, ponieważ otrzymała maksymalną liczbę punktów w części matematyczno-przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego. Statuetkę najlepszego humanisty otrzymała Klaudia Salamon. Łukasz Wiercioch został nagrodzony Statuetką najlepszego sportowca.
Pani Dyrektor i wychowawcy klas trzecich wręczyli nagrody uczniom, którzy ukończyli gimnazjum z wyróżnieniem. Ich rodzice odebrali Listy gratulacyjne. Klasa IIIa: Marta Rychtarczyk, Joanna Kowalska, Tobiasz Poręba, Maria Szczepaniak, Marzena Adamczuk; IIIb: Agata Gumulak, Sabina Myszk; IIIc: Natalia Hamerska, Patrycja Stychno, Katarzyna Sopata, Anna Węglarz; IIId: Aleksandra Oleś, Magdalena Kalata, Karina Zachwieja, Sylwia Wyrostek, Edyta Ciesielka; IIIe: Stanisław Ciesielka,Klaudia Salamon, Łukasz Wiercioch. Ponadto Anna Węglarz, uczennica klasy IIIc, nagrodzona została za stuprocentową frekwencję w czasie trzyletniej nauki w gimnazjum.
Nagrody Burmistrz Miasta, z rąk p. Grzegorza Niezgody, otrzymali reprezentanci szkoły uczestniczący w obradach XIV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży: Aleksandra Oleś, Magdalena Kalata, Natalia Hamerska, Tobiasz Poręba.
Pani Ewa Zachwieja wręczyła nagrody członkom Zespołu Pieśni i Tańca "Juhasy", dziękując im za wieloletnią pracę. Pan Jacek Piotrowski nagrodził uczniów wyróżniających się osiągnięciami sportowymi, a pani Anna Szczepaniak uczennice, które brały udział w Ogólnoploskim Konkursie "Tischnerowskie ślady".
Jak co roku, w czasie uroczystości pożegnania klas trzecich, została wręczona Statuetka Przyjaciela Szkoły. Otrzymała ją pani Józefa Wiercioch za wieloletnią, aktywną pracę w Radzie Rodziców, dziękując za to wyróżnienie, podkreśliła, jak istotne znaczenie ma współpraca rodziców ze szkołą.
Uroczystość zakończyło wystąpienie p.B.Waruś, Dyrektora szkoły, która skierowała do zebranych gratulacje, podziękowania i życzenia.


R.Zachwieja 


   


© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: x