Portal - Szczawnica
Strona główna / Archiwum / październik
Sobota - 18 sierpnia 2018 Bogusława, Bronisława, Ilony     
Kontakt / Godziny pracy
Plan lekcji SP2 i Gimnazjum
Lekcje i przerwy
Kalendarz roku szkolnego 2017/2018
Wykaz zajęć dodatkowych
Dni wolne 2017/2018
O naszym patronie
Historia szkoły
Projekty realizowane przez szkołę
Nauczyciele
Wychowawcy klas
Samorząd uczniowski
Biblioteka szkolna
Nasze zdjęcia
Dokumentacja gimnazjum
Linki do ciekawych stron w Internecie
Dla rodziców
Archiwum
polski
Październik

"Epika, liryka, dramat"
10 października w sali gimnastycznej naszego gimnazjum gościliśmy krakowskich aktorów, Wojciecha Habela i Jacka Lecznara, którzy zaprezentowali przedstawienie pt.: „ Rodzaje i gatunki literackie - epika, liryka, dramat”. Spektakl został przygotowany w oparciu o teksty: K. Makuszyńskiego, A.Mickiewicza, J.Brzechwy, J. Słowackiego, A.Odyńca, M.Załuskiego, Z.Herberta, K.I.Gałczyńskiego, ks.J.Twardowskiego,
R.Brandstaettera, A.Fredry i L.Staffa. Obejrzany przez nas program artystyczny stanowił ciekawe uzupełnienie wiedzy z języka polskiego.III Międzynarodowy Masowy Bieg PIENINY 2008
W dniu 10 października uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w masowym biegu, którego organizatorem była Fundacja Dzieci Pienin. Zawody przeprowadzono w Krościenku, w rejonie amfiteatru przy Dunajcu. Organizatorzy wytyczyli trzy trasy, na których rywalizowali zawodnicy ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Dla pierwszej dziesiątki w każdej konkurencji zapewnione były atrakcyjne nagrody.
Wśród naszych uczniów na wyróżnienie zasługuje występ Dominiki Wyrostek z klasy I d i Michała Kubika z klasy III a. Miejmy nadzieję, że zajęte dalsze miejsca zdopingują pozostałych naszych zawodników do systematycznego treningu.

Papieski szlak wodny przełomem Dunajca
Lokalne obchody Dnia Papieskiego miały szczególne znaczenie dla naszego gimnazjum. W dniu 12 października zostały uroczyście otwarte dwa nowe szlaki papieskie: szlak wodny przełomem Dunajca oraz szlak pieszy (na Prehybę) w Szlachtowej. Główne uroczystości miały miejsce w Szlachtowej, gdzie, po uprzednim otwarciu szlaków i poświęceniu pamiątkowych obelisków (jeden przy przystani flisackiej w Niżnej Szczawnicy, drugi w Szlachtowej) przez biskupa diecezji tarnowskiej ks. Władysława Bobowskiego, Burmistrz Miasta Grzegorz Niezgoda odczytał akty powierzenia opieki nad nowymi szlakami papieskimi uczniom Szkoły Podstawowej nr 3 oraz uczniom Publicznego Gimnazjum.
Nasza szkoła ma niewątpliwy zaszczyt opiekowania się wodnym szlakiem w przełomie Dunajca. Szlak ten upamiętnia uczestnictwo Karola Wojtyły w Międzynarodowym Spływie Kajakowym im. T. Pilarskiego (28 – 29 maja 1955r.).
W wyżej wymienionym akcie powierzenia czytamy: „...czynimy Was odpowiedzialnymi za to, aby ten szlak otoczony szacunkiem i dbałością nakłaniał mieszkańców naszej Małej Ojczyzny i wszystkich, którzy tu przybędą do wspomnień o Janie Pawle II, który kochał Boga i świat przez Niego stworzony, Polskę, i każdego człowieka, a tym samym przyczyniał się do utrwalenia pamięci o Nim samym i Jego nauczaniu, którego tak wiele nam zostawił ...”


"Szukam przyjaciela i mistrza" - ślubowanie pierwszych klas
Dnia 15 października 2008 roku o godz. 11.30 odbyło się w naszej szkole uroczyste przyjęcie uczniów klas pierwszych do grona gimnazjalistów. Przedstawiciele poszczególnych klas, reprezentujący swoje zespoły klasowe, ślubowali być dobrymi dziećmi, uczniami i kolegami, towarzyszyło im hasło zaczerpnięte z wiersza Tadeusza Różewicza „Szukam nauczyciela i mistrza…”
Nie sposób tego dnia było zapomnieć o nauczycielach, którzy za swą ciężką pracę zasługują na szacunek, uznanie i najpiękniejsze życzenia. Właśnie takie życzenia nasi pedagodzy otrzymali w formie wierszy i tekstów piosenek.


"Jan Paweł II - wychowawca młodych" XV Festiwal Papieski
Finał XV Festiwalu Papieskiego odbył się 19 października w Białym Dunajcu w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zofii Solarzowej. Celem festiwalu jest popularyzacja utworów literackich, teatralnych, muzycznych, plastycznych poświęconych papieżowi Polakowi i jego dziejowemu posłannictwu a także szersze upowszechnienie twórczości artystycznej ks. Karola Wojtyły.
Organizatorami tego festiwalu jest właśnie Gminna Biblioteka Publiczna, Urząd Gminy Białego Dunajca oraz tamtejszy oddział Związku Podhalan. W tym roku wzięło w nim udział ponad 240 uczestników. Mottem konkursów była myśl: ”Jan Paweł II – wychowawca młodych".
Nasze gimnazjum reprezentowali: Grzegorz Zachwieja (klasa III A) i Natalia Olszewska (klasa II D). Pomimo tak dużej i silnej konkurencji nasi uczniowie zajęli zaszczytne finałowe miejsca:
Grzegorz Zachwieja w kategorii „rzeźba” – I miejsce
Natalia Olszewska w kategorii literackiej – II miejsce, w kategorii recytacji – III miejsce.


Wycieczki
Co roku w naszym gimnazjum w jesiennych miesiącach uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami organizują wycieczki integracyjne. Są to zazwyczaj jednodniowe „wyjścia” w Pieniny, Beskidy lub Gorce.
W tym roku szkolnym klasy Ia i I b były już w górach.
Klasa I b zorganizowała wycieczkę „dla początkujących”. Weszła na górę Bryjarkę, a potem żółtym szlakiem poszli na Bereśnik. Trasa wprawdzie była krótka i łatwa, ale tempo jakie narzucili uczniowie było szalone.
Klasa I a wędrowała do schroniska na Turbaczu, gdzie nocowali. Trasa wycieczki prowadziła z Nowego Targu, natomiast powrót zaplanowano do Ochotnicy Górnej a następnie do Szczawnicy.
Głównym celem tych szkolnych wycieczek jest wzajemne poznanie się i stworzenie zintegrowanego zespołu klasowego.


Bajka profilaktyczna
W dniu 21października w sali konferencyjnej Szpitala im. Jana Pawła II w Nowym Targu dwie uczennice klasy I, Aneta Mrożek i Iwona Zubek, odebrały z rąk powiatowego pełnomocnika do Spraw Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych nagrody w Powiatowym Konkursie na Bajkę Profilaktyczną. Iwona zdobyła III miejsce a Aneta została laureatką. Jej bajka została opublikowana w zbiorze nagrodzonych prac pod tytułem: „Ja nie biorę – Ja nie jestem uzależniony” oraz zaprezentowała swoją bajkę na ceremonii wręczania nagród. Publikacja dostępna jest w szkolnej bibliotece. W książeczce znajdują się bajki mówiące o uzależnieniach od alkoholu, narkotyków, Internetu, telewizji, gier komputerowych. Szczególnie polecamy bajkę naszej uczennicy Anety Mrożek pt.:„Kryzys w rodzinie Nowickich”.
Dziewczętom gratulujemy.

"Niecodzienni" goście
30 października nasze gimnazjum odwiedziła grupa młodzieży z ukraińskiego Chmielnika, która uczęszcza do Polskiej Szkoły. Młodzież wzięła udział w zajęciach integracyjnych. We wspólnych zabawach naszym gościom towarzyszyła klasa II a. Młodzież spędziła czas na zabawach i nawiązywaniu nowych kontaktów z Polakami, które pomogły im w nauce języka polskiego. Dowiedzieliśmy się, że niektórzy z uczestników wymiany mają polskie korzenie, o czym mogły świadczyć ich polsko brzmiące nazwiska. Nasi uczniowie mogli poznać również różnice w systemie oświaty między naszymi krajami.
W tym dniu w naszej szkole ciszę i skupienie na nauce przerywały odgłosy śmiechu i dobrej zabawy.
Młodzież z Chmielnika przyjechała na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy p. Grzegorza Niezgody i Przewodniczącego Rady Miasta p. Kazimierza Zachwiei w ramach współpracy miedzy miastami.
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: x