Portal - Szczawnica
Strona główna / Archiwum / Listopad
Sobota - 18 sierpnia 2018 Bogusława, Bronisława, Ilony     
Kontakt / Godziny pracy
Plan lekcji SP2 i Gimnazjum
Lekcje i przerwy
Kalendarz roku szkolnego 2017/2018
Wykaz zajęć dodatkowych
Dni wolne 2017/2018
O naszym patronie
Historia szkoły
Projekty realizowane przez szkołę
Nauczyciele
Wychowawcy klas
Samorząd uczniowski
Biblioteka szkolna
Nasze zdjęcia
Dokumentacja gimnazjum
Linki do ciekawych stron w Internecie
Dla rodziców
Archiwum
polski
Listopad

"Od niepodległości do wolności"

12 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. 11 listopada jest najważniejszym polskim świętem narodowym, a 90 rocznica odzyskania niepodległości zwiększała jego wagę. Dlatego też i my postanowiliśmy uczcić ten dzień w godny sposób.
Program akademii zatytułowany „Od niepodległości do wolności” był połączeniem krótkiego tekstu historycznego, czytanego przez narratora - Karola Gąsienicę, z 11 utworami muzycznymi (między innymi: Jana Pietrzaka - "Żeby Polska była Polską", pieśń Legionów - "Jedzie na Kasztance", Jacka Kaczmarskiego - "Ballada wrześniowa", Lecha Makowieckiego - "Katyń 1940 (ostatni list)", Lao Che - "Godzina W", "Czerwone maki na Monte Cassino"). Dopełnieniem tekstu i muzycznych utworów były krótkie scenki, obrazujące określone wydarzenie historyczne, odegrane przez uczniów: Alana Słowika, Damiana Wyparta – żołnierze polscy, Konrada Olesia – żołnierz radziecki, Szymona Bryniarskiego – żołnierz niemiecki, Oliwera Marca, Kamili Cygler – powstańcy warszawscy, Krzysztofa Salamona – powstaniec śląski, Adama Olędzkiego – król, Jarka Czajkę – hetman, Arka Dulaka – szlachcic, Karola Porębę – duchowny, Wojciecha Roga – robotnik, Kamila Szczepaniaka – murarz, Janusza Wierciocha – intelektualista. W przygotowaniu akademii pomagali: Kamil Ciesielka, Dominika Zachwieja, Patrycja Nowak, Paulina Sypek, Paulina Pietrzak, Paulina Gabryś.
Ta akademia przygotowana pod kierunkiem pana R. Dębskiego, nauczyciela historii, wzbudziła żywe zainteresowanie. Połączenie słowa, muzyki i ruchu w obrazowy sposób przybliżało ważne wydarzenia z historii polskiego narodu, mające ścisły związek z niezawisłością naszego państwa. Na pewno utkwiły w pamięci wszystkim uczniom, którzy mieli okazję obejrzeć ten oryginalny i ciekawy program upamiętniający 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.


Konkurs recytatorski "Zjednoczona Europa"

13. listopada odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu IV Regionalny Konkurs Recytatorski ,,Zjednoczona Europa”. Do udziału w nim zostały wytypowane dwie uczennice z naszej szkoły: Izabela Bryja (kl.Ib) i Natalia Olszewska (kl.IId). Każda z nich przedstawiła po dwa utwory w oparciu o literaturę europejską: jeden w języku polskim, drugi w języku niemieckim.
Jury oceniało stosowność doboru repertuaru do umiejętności i wrażliwości emocjonalnej wykonawców, walory artystyczne prezentowanych tekstów oraz ich interpretację.
Wśród uczniów szkół gimnazjalnych Izabela Bryja zdobyła wyróżnienie, recytując utwór niemieckiego pisarza Rainer Maria Rilke: ,,Die Lesende” i jego polskie tłumaczenie ,,Zaczytana”. Została też zaproszona na wręczenie nagród do MOK w ramach uroczystości Dnia Kultury Francuskiej. Zaprezentowała wtedy jeszcze raz wyróżnione przez jury utwory.
Wyborem repertuaru i przygotowaniem uczennic do konkursu zajęły się: pani Beata Kowalska – język polski i pani Małgorzata Oleś - język niemiecki.


Uczyć przez przeżywanie

Młodzież Gimnazjum w Szczawnicy traktuje wystawę XIX wiecznej heliograwiury ,,Dzieje Polski w malarstwie Jana Matejki" jako oryginalną lekcję historii, języka polskiego czy sztuki. Uczestniczyły w niej klasy: 3a, 3d, 3b, 1b, 2c, 2a.
W czasie lekcji uczniowie odwiedzają galerię,, Domu nad Zdrojami ’’, by obejrzeć reprodukcje obrazów Jana Matejki. Temat każdego z obrazów stanowi pretekst do przekazania wiedzy na temat historii Polski. Każda przedstawiona postać miała przypominać jeden fakt historyczny. Obrazy Matejki spełniały i spełniają nadal funkcję publicystyczną, ale przede wszystkim edukacyjną. Oprowadzająca po wystawie przypomina w sposób ciekawy i klarowny wydarzenia historyczne związane z takimi dziełami jak: Kazanie Skargi, Rejtan – upadek Polski, Bitwa pod Grunwaldem, Unia Lubelska i inne. Wystawie towarzyszy ascetyczna, nowoczesna oprawa, narzucająca postawę szacunku do sztuki i artysty, tworząca pewien specyficzny nastrój. Widać to było w zachowaniu gimnazjalistów, którzy w tym miejscu , z wyjątkowym zainteresowaniem korzystali z lekcji historii zainspirowanej przez malarstwo.


Wieliczka

W dniu 19 listopada (środa) Samorząd Uczniowski zorganizował wyjazd do Wieliczki i Krakowa.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia kopalni soli w Wieliczce. Pierwszym etapem zwiedzania było zejście do podszybia szybu Daniłowicza na poziom I. Pokonaliśmy w tym celu 378 stopni do poziomu I na głębokość 64 m. Tam, po wstępnych informacjach od przewodnika rozpoczęło się zwiedzanie trasy turystycznej. Kolejnym etapem wędrówki było zejście do poziomu II na głębokość 110 m a dalej do poziomu III – 135 metrów. W czasie trzygodzinnej wędrówki wysłuchaliśmy opowieści przewodnika o tajemnicach kopalnianych podziemi, o pracy górników oraz informacji o podziemnej ekspozycji muzeum. Pokonaliśmy w tym celu trasę o długości ponad 2 km. Na powierzchnię wyjechaliśmy windą górniczą.
Z Wieliczki udaliśmy się do Krakowa, spacerkiem po krakowskim rynku dotarliśmy do Kina pod Baranami – jednego z najstarszych pałaców krakowskich należącym do rodziny Potockich. Kino rozpoczęło działalność w 1969 roku i zrzeszone jest w elitarnej sieci kin europejskich EUROPA CINEMAS. Wyróżnia się przede wszystkim kameralną i miłą atmosferą. Po obejrzeniu filmu pt.,, Klasa” nagrodzonego w tym roku Złotą Palmą w Cannes udaliśmy się w drogę powrotną do Szczawnicy.
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za dofinansowanie wycieczki oraz Spółdzielni Uczniowskiej za okazaną nam pomoc finansów.


II Turniej tańca nowoczesnego

Dnia 19 listopada w sali kina "Pieniny" odbył się II Turniej tańca nowoczesnego o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica. W konkursie wystąpiło 15 grup tanecznych min. z Nowego Targu, Krościenka, Maniów. Zaskoczyło nas to, że ze Szczawnicy zgłosiła się tylko jedna grupa, właśnie nasza. Wystąpiliśmy pod nazwą "Cherry" w następującym składzie: Patrycja Jasiurkowska, Paulina Pietrzak, Aleksandra Słowik, Paulina Sypek, Paweł Jasiurkowski i Paweł Wiercioch.
Poziom występów był bardzo zróżnicowany. Wiele zespołów postawiło bardziej na efekt artystyczny niż na samą technikę taneczną. Po zakończonych występach Jury udało się na obrady. Ku naszej wielkiej radości to nasza grupa została nagrodzona Pucharem Burmistrza!


Spotkanie z poetą

Dnia 20 listopada klasa 1 c gimnazjum w Szczawnicy na swą lekcję wychowawczą zaprosiła niezwykłego gościa. Był nim pan Adam Majerczak. Pokazał młodzieży, jak należy rozwijać swoje zdolności. Prezentował napisane przez siebie wiersze, przygrywał na harmonii wesołe walczyki, opowiadał o swoich wyczynach sportowych. Nie ominęły pana Adama w życiu również trudne chwile, które pokonał dzięki swej pięknej duszy artysty. Młodzież zachwycona opowieściami, przede wszystkim osobą gościa, zrozumiała, że warto pielęgnować w sobie wrażliwość na piękno i szacunek do drugiego człowieka.


Ginące zawody

Uczniowie kl Ib naszego gimnazjum byli uczestnikami nietypowej lekcji. Dnia 21 listopada na zajęcia z młodzieżą przyjechała pani Magdalena Cięciwa - koronczarka. W czasie spotkania prowadząca wyjaśniła, na czym polega technika koronki klockowej i jakie były początki tego rękodzieła w Polsce. Artystka zaprezentowała przywieziony warsztat koronczarki i pokazała prosty sposób przeplatania nitek przy użyciu tylko czterech klocków. Na co dzień pani Cięciwa w tworzeniu koronek używa do 300 klocków! Jest koronczarką znaną na całym świecie, a jej prace zdobywały liczne nagrody. Młodzież oglądała misterne i bardzo pracochłonne prace koronczarskie: serwetki, kołnierze, kartki okolicznościowe. Na zakończenie spotkania uczniowie próbowali swoich sił w przeplataniu nitek, co nie było dla wszystkich proste.
(zdjęcia w galerii)


III Spotkanie Tischnerowskie

22.11.2008 r. przedstawiciela młodzieży Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy pod opieką pani Marty Tabasz i pani Katarzyny Ciesielki uczestniczyli w III Spotkaniu Tischnerowskim "Ku pamięci Mendroli od Tischnera, którzy odeszli."
Uroczystość poświęcona była ks. prof. J. Tischnerowi i Tadeuszowi Zachwiei "Bulisiowi".
Po uroczystej Mszy Świętej w kościele w Jaworkach, uczniowie zaprezentowali program o charakterze poetycko-wspomnieniowym poświęcony swemu Patronowi - ks. prof. J Tischnerowi. Przybyli na spotkanie mogli posłuchać słów Tischnera, ubarwionych recytacją wierszy napisanych przez uczniów.
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: x