Portal - Szczawnica
Strona główna / Archiwum / Marzec
Sobota - 18 sierpnia 2018 Bogusława, Bronisława, Ilony     
Kontakt / Godziny pracy
Plan lekcji SP2 i Gimnazjum
Lekcje i przerwy
Kalendarz roku szkolnego 2017/2018
Wykaz zajęć dodatkowych
Dni wolne 2017/2018
O naszym patronie
Historia szkoły
Projekty realizowane przez szkołę
Nauczyciele
Wychowawcy klas
Samorząd uczniowski
Biblioteka szkolna
Nasze zdjęcia
Dokumentacja gimnazjum
Linki do ciekawych stron w Internecie
Dla rodziców
Archiwum
polski
Marzec

Po lekcjach pływam – pozalekcyjne zajęcia dla młodzieży

Klub Sportowy „Pieniny” rozpoczyna kolejną edycje projektu, którego celem jest zagospodarowanie czasu wolnego przez pływanie oraz zapoznanie młodzieży z zasadami bezpieczeństwa nad wodą. Zajęcia skierowane są głównie do młodzieży gimnazjalnej i będą odbywały się na basenie w DW Budowlani. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.


Program edukacyjny "Historia i kultura żydowska jako element wielokulturowości regionu"

W ramach realizacji programu 9 marca odbył się konkurs recytatorski poezji Zofii Ginczanki. W konkursie udział brało 12 szkół. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Salamon klasa I a, Natalia Moskalik klasa I a, Przemysław Lelito klasa I a. Anna Salamon otrzymała wyróżnienie.
Po raz kolejny nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach. Tym razem dotyczyły one wiedzy na temat tańca, śpiewu i muzyki chasydzkiej oraz podstaw alfabetu i gramatyki języka hebrajskiego. W podsumowaniu młodzież obejrzała w krakowskim Teatrze Stu spektakl pt.:”Aj waj! czyli historie z cynamonem” w reżyserii Rafała Kmity.


Ogólnopolski Konkurs "Tischnerowskie ślady"

Już po raz trzeci uczniowie naszego gimnazjum brali udział w Ogólnopolskim Konkursie „Tischnerowskie ślady” organizowanym przez ZSZ w Wadowicach. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu było motto ”Siłą napędową ojczystych dziejów jest człowiek”. Udział w konkursie polegał na napisaniu pracy na powyższy temat w oparciu o wybrane dzieła ks. prof. J. Tischnera.
W tym roku nasza szkoła odniosła sukces (podobnie jak w ubiegłych latach). Bowiem spośród 16 gimnazjów, biorących udział w konkursie, nasze gimnazjum zdobyło I miejsce. Natomiast uczennice Magdalena Mastalska, z klasy III B, zdobyła I miejsce, a Dominika Zachwieja, z klasy III D, II miejsce. Dziewczyny pisały prace pod kierunkiem p. A. Szczepaniak.
11 marca odbyło się rozstrzygnięcie konkursu, a nagrody wręczał Kazimierz Tischner (brat patrona naszej szkoły). Gośćmi honorowymi byli: Wojciech Bonowicz, Jarosław Gowin, Małopolski Kurator Oświaty , Marszałek Województwa Małopolskiego. Patronat nad konkursem objęli: Wyższa Szkoła Europejska i Małopolskie Kuratorium Oświaty.


"One home, one family" wymiana polsko - węgierska

W dniach 18.02 - 26.02 zespół pieśni i tańca "Juhasy" wziął udział w wymianie polsko-węgierskiej.Inicjatorem tej wymiany było Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy. Centrum realizuje projekt pt."One home, one family". Do Szczawnicy przyjechali zaprzyjaźnieni Węgrzy z miasta Harkany. Celem tej wymiany było poznanie tradycji i obyczajów innych narodów. Uczyliśmy się narodowych tańców regionalnych, byliśmy na kuligu, zwiedzaliśmy zamek w Niedzicy, którego historia ma wiele związków z Węgrami. W skansenie w Zubrzycy uczestniliśmy w zajęciach edukacyjnych "Od ziarna do chleba". W ramach warsztatów teatralnych przygotowywaliśmy pantomimę pt.: "Spotkanie w górach", wystawiliśmy ją dla zaproszonych gości w ostatnim dniu naszego pobytu. Nie zabrakło także wieczorku zapoznawczego, gier i zabaw oraz dyskotek. Wszyscy wrócili do domów bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.


Program edukacyjny "Trzymaj formę!"

Nasze gimnazjum po raz kolejny przystąpiło do realizacji programu edukacyjnego dotyczącego wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie pt.„Trzymaj Formę” organizowanego przez Pion Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Epidemiologicznej w Nowym Targu. W ramach programu młodzież wspólnie z nauczycielami odpowiedzialnymi za realizację programu p. D. Cebulą, p. M. Wojtarowicz podjęła następujące działania:
- opracowano plakaty tematyczne – piramida zdrowia, rozkład posiłków w ciągu dnia, procentowe dobowe zapotrzebowanie na energię, dzienne zalecenia żywieniowe dla młodzieży, rola podstawowych składników odżywczych, zasady zdrowego żywienia,
-na lekcjach wychowania fizycznego przeprowadzono testy wydolności sprawności fizycznej, na bieżąco prowadzi się różne ćwiczenia z omówieniem metodycznym oraz pogadanki na temat znaczenia aktywności fizycznej dla zdrowia,
- uczniowie wykonali plakaty na temat „Aktywnie żyjemy – zdrowo jemy”.

Do projektu dołączyła się Spółdzielnia Uczniowska, która na bieżąco dostosowuje asortyment sklepiku do zasad zdrowego żywienia. Dotychczasowe wykonane prace uczniów zostały wystawione na holu głównym szkoły.

W kolejnym etapie realizacji programu podjęte będą następujące działania:
- pogadanka higienistki szkolnej na temat zaburzeń stanu zdrowia: otyłość, nadwaga, niedobór masy ciała, anoreksja i bulimia szkolna,
- opracowanie na lekcjach języków obcych przepisów na zdrowe posiłki i prezentacja prac na gazetce szkolnej,
- omówienie żywienia człowieka na lekcji biologii,
- konkurs plastyczny „Trzymaj Formę- ścieżka po zdrowie”,
- wycieczka w góry pod hasłem: „Ruch i dietę wprowadź w życie- będziesz czuł się znakomicie”.


Festiwal Filmów A. Wajdy w Krakowie

W dniach od 6 – 15 marca w Krakowie odbywał się Festiwal Filmów Andrzeja Wajdy, którego honorowym gościem miał być sam Mistrz. Grupa uczniów naszej szkoły również uczestniczyła w jednej z projekcji znakomitych filmów. W kinie studyjnym Ars obejrzeliśmy „Ziemię obiecaną”, która była nominowana do Nagrody Oscara w kategorii: najlepszy film obcojęzyczny. Wprawdzie, znakomity reżyser nie zaszczycił Nas swą obecnością, ale i tak film był dużym przeżyciem dla naszych uczniów.Po projekcji, krocząc wąskimi uliczkami, w deszczu przeszliśmy na Plac Mariacki, gdzie znajduje się kamienica Hipolitów i tam można zobaczyć wspaniałe wnętrza domu mieszczańskiego. W dwupiętrowej kamienicy mieści się stała wystawa pt. „Dom mieszczański”, która prezentuje, jak mieszkali krakowianie od XVII do XIX wieku. Budynek, należący niegdyś do rodziny Hipolitów, był wielokrotnie przebudowywany i po gruntownej restauracji został przekazany do użytku muzeum w 2003 roku.

Po obejrzeniu wspaniałych wnętrz Kamienicy Hipolitów udaliśmy się na ul. Św. Królowej Jadwigi do Zwierzynieckiego Salonu Artystycznego, aby dla odmiany obejrzeć, jak wyglądało wnętrze mieszkania robotniczego z początków XX w. W tym samym budynku swoją siedzibę ma Zwierzyniecki Salon Artystyczny, prezentujący twórczość związanych ze Zwierzyńcem artystów. W salonie organizowane są wystawy czasowe związane ze Zwierzyńcem. Zarówno Kamienica Hipolitów jak i Zwierzyniecki Salon Artystyczny należą do licznych oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Karkowa.

Na zakończenie dnia odbyliśmy spacer po Starym Mieście.


Wirtualny Szlak Szczawnicy Żydowskiej

Szczawnica to miejscowość, w której przed II wojną światową dużą część społeczności stanowiła społeczność żydowska. Współcześni mieszkańcy Szczawnicy o tym nie wiedzą, lub nie pamiętają. Wiedzą tą dysponują już tylko najstarsi mieszkańcy naszego miasta, których jest coraz mniej. Młodzi ludzie, szczególnie młodzież, nie wie, że wiele domów, obok których codziennie przechodzą, niegdyś zamieszkiwała społeczność żydowska. Ta przeszłość jest ważna i nie powinna pozostać nieznana lub zapomniana. Dlatego chcemy pomóc szczególnie młodszemu pokoleniu mieszkańców Szczawnicy uświadomić sobie ślady żydowskiego życia w naszym mieście i pamiętać o żydowskiej części szczawnickiej kultury.
Chcemy stworzyć Wirtualny Szlak Szczawnicy Żydowskiej, w formie strony internetowej. Zawierać ona będzie zdjęcia wykonane przez nas i teksty, które napiszemy o miejscach uwiecznionych na zdjęciach. W oparciu o przygotowane do niej materiały zrealizowane zostaną zajęcia dla uczniów w wieku 14-15 lat (ok. 15 osób) z ostatnich klas gimnazjum w Szczawnicy - zajęcia poprowadzą dla nas trenerki Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent z Krakowa.
Projekt jest realizowany przez Jana Saratę, który wraz z Magdaleną Mrozowską i Anną Róg, a także ze wsparciem nauczycieli: p. Krzysztofa Węglarza, p. Roberta Dębskiego i p. Marty Tabasz oraz z pomocą pani Barbary Węglarz - Dyrektor Muzeum Pienińskiego, realizują projekt.
Całość projektu odbywać się będzie na terenie i w okolicach Szczawnicy, od stycznia 2009 r. do czerwca 2009 r.
Projekt jest dofinansowany ze środków konkursu dla Młodych Menadżerów Kultury w 2008 r., ogłoszonym przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" (www.e.org.pl).

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: x