Portal - Szczawnica
Strona główna / Archiwum / Maj
Sobota - 18 sierpnia 2018 Bogusława, Bronisława, Ilony     
Kontakt / Godziny pracy
Plan lekcji SP2 i Gimnazjum
Lekcje i przerwy
Kalendarz roku szkolnego 2017/2018
Wykaz zajęć dodatkowych
Dni wolne 2017/2018
O naszym patronie
Historia szkoły
Projekty realizowane przez szkołę
Nauczyciele
Wychowawcy klas
Samorząd uczniowski
Biblioteka szkolna
Nasze zdjęcia
Dokumentacja gimnazjum
Linki do ciekawych stron w Internecie
Dla rodziców
Archiwum
polski
Maj

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja


Tradycyjnie mieszkańcy Szczawnicy uczcili Rocznicę Konstytucji 3 Maja na Przysłopie, gromadząc się wokół starej góralskiej kapliczki.
Młodzież gimnazjum wraz z Zespołem Juhasy, prowadzonym przez p. Ewę Zachwieję, przygotowała montaż poetycko – muzyczny pt.,, Majowe refleksje’’. Stanowił on swoistą formę rozliczenia z smętną i tragiczną historią Polski, która zawsze, zamiast konstruktywnego optymizmu, niosła przygnębienie.
Główny bohater przedstawienia, Stańczyk Matejki, w którego rolę wcielił się uczeń Grzegorz Latawiec, przekonywał, że tak naprawdę prawdziwy patriotyzm rodzi się z szacunku i miłości do tradycji, wiary i dostrzegania tego, co piękne i niepowtarzalne w naszej małej ojczyźnie, domu, rodzinie i w nas samych.
Wiersze romantyków i współczesnych poetów recytowali:
Agnieszka Roszko kl. I c
Karolina Nowak kl. I c
Iza Bryja kl. I b
Maciej Wiercioch kl. I d
Bartłomiej Kołodziejski kl. Id


Projekt "Skarby Małopolski"

Uczniowie Naszego gimnazjum już po raz drugi brali udział w projekcie „Skarby Małopolski” organizowanym przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. Projekt zawsze obejmuje dwie kategorie. Nauczyciele zaproszeni są do przedstawienia scenariusza warsztatów, uczniowie zaś do prezentacji własnych prac plastycznych. W ramach konkursu dla nauczycieli są organizowane sesje, prezentujące nowe metody pracy z tematyką dziedzictwa kulturowego. Następnie nauczyciele, już samodzielnie, przygotowują i realizują warsztaty dla uczniów.
W tym roku na obiekt naszej pracy wybraliśmy Zamek w Niedzicy. Zajęliśmy się legendą „Inkowie w Niedzicy”. Dzięki uprzejmości dyrekcji zamku warsztaty odbyły się w Niedzicy. Uczniowie pracowali samodzielnie lub w grupach, tworząc swoje prace. Komisja szkolna miała duży problem z wybraniem najlepszych spośród dwunastu oddanych prac. Na konkurs do Małopolskiego Instytutu Kultury wysłaliśmy trzy najlepsze prace: makietę Oliviera Marca, makietę Iwony Gurgul i Aleksandry Kalaty, plakat (praca zbiorowa) Izabeli Gąsienicy, Agnieszki Roszko, Karoliny Nowak i Dominiki Węglarz.
Najlepsze prace plastyczne z edycji zostaną zaprezentowane na wystawie w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Wystawie towarzyszył katalog, w którym znalazły się także scenariusze warsztatów przygotowane przez nauczycieli, mogące stanowić niezastąpioną pomoc naukową przy przygotowywaniu zajęć związanych z dziedzictwem kulturowym.


Konkurs "Mistrz ortografii"

29 kwietnia w naszym gimnazjum został przeprowadzony ogólnoszkolny konkurs ortograficzny pt. „ Mistrz ortografii”. Uczestnikami byli reprezentanci klas, którzy, biorąc udział w eliminacjach klasowych, uzyskali najlepsze wyniki w zakresie poprawnej pisowni pod względem ortografii i interpunkcji. Dwudziestu czterech „ortograficznych mistrzów klasowych” zmagało się z tekstem dyktanda szkolnego, w którym nie brakowało „trudnych wyrazów”. Organizatorami konkursu byli nauczyciele języka polskiego. Jego celem, pogłębianie umiejętności w zakresie poprawnej pisowni, wzbudzanie czujności ortograficznej i interpunkcyjnej, które są podstawowymi umiejętnościami polonistycznymi, ale też szkolnymi. 4 maja została ogłoszona lista laureatów.
„ Mistrzami ortografii” zostali:
I miejsce- Ewa Duda ( kl. II a)
II miejsce- Natalia Olszewska ( kl. II d)
III miejsce- Michał Trojnarski ( kl. I c)
Gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom.


Zielona Szkoła we Włoszech

W dniach od 1 do 13 maja uczniowie Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy uczestniczyli w Zielonej Szkole nad Adriatykiem w nadmorskiej miejscowości San Mauro Mare. Czterdziestu gimnazjalistów pod opieką nauczycieli – organizatora tego przedsięwzięcia p.Roberta Dębskiego oraz p.Doroty Cebuli i p.Justyny Kowalczyk, wyjechało ze Szczawnicy w piątek wieczorem. Nasza trasa wiodła przez Słowację, Austrię i północną część Włoch. Po trwającej całą noc podróży około godziny 13 – ej wjechaliśmy do San Mauro Mare. W hotelu Venezia przywitała nas polska obsługa oraz pani Ania – nasz przewodnik w wycieczkach do Rzymu, Wenecji i San Marino. Po krótkiej chwili na odpoczynek i zakwaterowanie udaliśmy się na spacer po najbliższej okolicy.
Kolejne dni toczyły się według ustalonego planu: po śniadaniu odbywały się zajęcia edukacyjne, w zależności od pogody prowadzone na tarasie hotelu lub na plaży. Szczególnie miło wspominamy zajęcia połączone z plażowaniem; dzięki temu niektórzy uzyskali upragnioną opaleniznę, nie zaniedbując przy tym nauki. Młodzież aktywnie uczestniczyła w lekcjach; zapał i zaangażowanie widoczne podczas zajęć przyczyniły się do powstania miłej atmosfery w trakcie całego pobytu. Około godziny trzynastej wracaliśmy do hotelu na obiad. Po zwyczajowej sjeście znowu wychodziliśmy na plażę, gdzie w aktywny sposób korzystaliśmy z wolnego czasu, organizując zawody sportowe i konkursy, grając w gry zespołowe lub pływając. Wielu uczniów zbierało też muszle, których na plaży było mnóstwo. Część z nich posłużyła do dekoracji w konkursie na rzeźbę z piasku. Po kolacji zazwyczaj spędzaliśmy czas w hotelu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wtedy turnieje Scrabble i piłkarzyków – niektórzy osiągali naprawdę imponujące wyniki. Godzina 22 oznaczała ciszę nocną i można powiedzieć, że z małymi wyjątkami, udawało nam się trzymać tej pory.
W pierwszych dniach pobytu staraliśmy się też dobrze poznać najbliższą okolicę, dlatego na trasie naszych spacerów znalazły się pobliskie miejscowości: Igea Marina i Bellaria – ta ostatnia wspominana szczególnie miło z uwagi na piękny deptak spacerowy i niezwykły festiwal samochodów tuningowanych. Szczególnymi punktami programu Zielonej Szkoły były wycieczki do Rzymu, Wenecji i San Marino. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy, był Rzym. “Wieczne Miasto” przywitało nas przepiękną, słoneczną pogodą i niezwykłymi widokami. Mieliśmy okazję poczuć oddech historii, zwiedzając Koloseum, Panteon, Forum Romanum, Plac hiszpański, Bazylikę świętego Piotra, oraz grób papieża Jana Pawła II. Kolejnym etapem naszego zwiedzania Italii była Wenecja – miasto znane nie tylko ze swoich kanałów, ale też licznych, pełnych przepychu budowli. Na naszej trasie znalazły się: kościół i plac świętego Marka, pałac dożów, most di Rialto, kanał Grande i wiele innych. Wenecja wywarła na nas ogromne wrażenie i długo po powrocie rozmawialiśmy o tym, co tam zobaczyliśmy. Równie interesująca była wycieczka do San Marino – państwa w państwie na terenie Włoch. Naszym głównym celem było malownicze i pięknie usytuowane Stare Miasto. Z tak zwanej “Pierwszej wieży” - zamku położonego na jednym ze wzgórz San Marino, podziwialiśmy panoramę republiki.
W dniu odjazdu udaliśmy się na uroczyste pożegnanie z morzem. Opuszczając Włochy, czuliśmy żal, że kończy się tak wspaniała przygoda, ale jednocześnie nie mogliśmy się doczekać, żeby opowiedzieć o niej naszym rodzinom i znajomym. Do Szczawnicy dotarliśmy w środę około godziny 12 - ej. Uczestnicy Zielonej Szkoły udali się do domów, już pod opieką rodziców.
A oto opinie niektórych uczestników tej wyprawy:
Iwona Gurgul/ Ola Kalata, klasa IId
“ Zielona Szkoła była dla nas wspaniałym przeżyciem. Poświęciliśmy wiele czasu na naukę, ale także na czas wolny, który spędzaliśmy w sposób aktywny. Hotel, w którym mieszkaliśmy zaoferował nam kilka ciekawych wycieczek, m.in. Do stolicy Włoch – Rzymu, Wenecji i sąsiedniej republiki San Marino. Cały wyjazd przyniósł nam wiele niezapomnianych wrażeń. Przez cały pobyt we Włoszech wszyscy dogadywali się ze sobą i dlatego też panowała przyjazna i radosna atmosfera. “
Donata Kudłacz, klasa IIa
“ Uważam, że wyjazd na Zieloną Szkołę był udany. Panowała tam miła atmosfera, hotel był ładny, całodobowa opieka nauczycieli, którzy starali się jak tylko mogli i “stawali na głowie”, aby dbać o nasze dobro. Pogoda była idealna, mieliśmy zaledwie kilkadziesiąt kroków do plaży. Wycieczki były pełne atrakcji i dostarczyły nam wielu niezapomnianych wrażeń. Rzym i Watykan są po prostu wspaniałe, również Wenecja i San Marino. Każdy kolejny dzień we Włoszech był dla nas nowym doświadczeniem. Fajnie było zasmakować czegoś innego, czego u nas w Polsce nie moglibyśmy zobaczyć, może jedynie oglądając film, ale to oczywiście nie to samo. Taka wycieczka pozostaje na zawsze w pamięci. Moja ocena tego wyjazdu to 10 na 10!!”
Anna Ciesielka, klasa IId
“W dniach od 1 do 13 maja 2009 przebywałam na Zielonej Szkole we Włoszech. Mieszkaliśmy w hotelu Venezia w miejscowości San Mauro Mare. Codziennie mieliśmy kilka godzin nauki na plaży, co bardzo mi się podobało. Takie lekcje na świeżym powietrzu sprawiają, że ma się większą chęć do nauki. Oczywiście nie tylko uczyliśmy się i byliśmy nad morzem, ale też zwiedzaliśmy fantastyczne miejsca. Pierwszą naszą wycieczką było zwiedzanie Rzymu. Byliśmy w Koloseum, na Placu św. Piotra, widzieliśmy grób papieża Jana Pawła II, fontannę di Trevi. Następną wycieczką była podróż do Wenecji. Jest to piękne miasto zakochanych. Ostatnim naszym wyjazdem był wyjazd do San Marino. Spotkaliśmy tam wiele osób, które mówiły w naszym ojczystym języku. Jestem bardzo zadowolona z wyjazdu na Zieloną Szkołę i bardzo bym chciała, żeby częściej organizować takie wycieczki, na których można poznawać zwyczaje i kulturę innych państw.”
Paulina Sypek, Paulina Pietrzak, klasa IIc
„Wyjazd na zieloną szkołę do Włoch był wielkim wydarzeniem w naszej szkole. My - uczniowie klas drugich przygotowywaliśmy się do niego już od początku roku szkolnego. Na miejscu w hotelu czekała na nas polska obsługa. Czas, który spędzaliśmy na plaży, upływał nam w bardzo miłej atmosferze, a wycieczki do Rzymu, Wenecji i San Marino wywarły na nas ogromne wrażenie. Długo będziemy wspominać te piękne, niezapomniane chwile.”
Karol Poręba, klasa IIb
„Zielona szkoła zorganizowana do Włoch była jednym z ciekawszych przeżyć w moim życiu. Pomimo że sporo podróżuję, nie byłem wcześniej we Włoszech i muszę stwierdzić, że Rzym, Wenecja i San Marino są jednymi z piękniejszych miejsc w Europie. Spędziłem także dużo czasu z przyjaciółmi zarówno w hotelu, jak również nad morzem czy w pięknym miasteczku San Mauro Mare. Również, co ważne w czasie przed zakończeniem roku szkolnego, nie przerwaliśmy nauki, a tym samym nie przysporzyliśmy sobie zaległości i problemów w szkole. Okres Zielonej Szkoły wspominam bardzo miło (pomimo za wczesnej ciszy nocnej), chętnie ponownie uczestniczyłbym w takiej wycieczce.”
Jakub Słowik, klasa IIc
„Pobyt na zielonej szkole we Włoszech bardzo mi się podobał. Ze wszystkich zwiedzanych miast najbardziej spodobała mi się Wenecja. Jest to bardzo piękne miejsce. Ciekawe były też gry i zabawy, jak np. „randka w ciemno” czy kalambury oraz sam codzienny pobyt na plaży. Atmosfera panująca na wycieczce też była zadowalająca. Dopisywała także pogoda. Uważam, że to była bardzo udana wycieczka. Bardzo miło spędziłem czas i zwiedziłam kawałek pięknego państwa, jakim są Włochy.”


Konkurs plastyczny

Corocznie uczniowie naszego gimnazjum biorą udział w ogólnopolskim konkursie plastyczno - literackim p.t. "Jan Paweł II patron najgodniejszy" organizowanym przez Zespół Szkół w Zębie.
W tym roku czworo gimnazjalistów przygotowało prace plastyczne, które przedstawiały temat "Z Janem Pawłem II na pielgrzymim szlaku". Każdy z nich wykonał pracę inną techniką plastyczną.
Cieszymy się bardzo z sukcesu, jakim jest nagrodzenie wszystkich czterech prac.
Laureatami są:
Justyna Majerczak - technika mieszana - nagroda
Aleksandra Kalata - pastel olejny - wyróżnienie
Anna Spodnik - szkic ołówkiem - wyróżnienie
Grzegorz Zachwieja -płaskorzeźba w drewnie-wyróżnienie


IV Pieniński Przegląd Szkolnych zespołów Tańca Nowoczesnego.

W dniu 18.05.2009 nasze gimnazjum kolejny raz zorganizowało przegląd szkolnych zespołów tanecznych. Tym razem gościliśmy zespoły z Maniów, Krościenka oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjanych ze Starego Sącza. Poziom prezentowanych układów był wysoki, a Jury przyznało następujące miejsca:
I miejsce – zespół z Maniów
II miejsce – zespół „No name” z naszego gimnazjum
III miejsce – zespół z Maniów.
Naszą szkołę reprezentował znany już zespół „No name” w składzie: Liwia Kubik, Magdalena Mendrala, Aleksandra Kalata, Iwona Gurgul, Aldona Przychodzka, Anna Matuła.
Dziewczyny 31 marca 2009r. wspólnie z zespołem „Cherry” reprezentowały szkołę w XXII Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski 2009” w Nowym Targu.
Gratulujemy!!!


Program edukacyjny "Historia kultury żydowskiej jako element wielokulturowości regionu"

26 maja grupa naszych uczniów po raz kolejny brała udział w warsztatach dotyczących kultury żydowskiej. Ich celem było poznanie obrzędów i kuchni żydowskiej, z uwzględnieniem odłamów judaizmu. Gościem honorowym był rabin z Izraela.
Na zakończenie wszyscy degustowali poznane potrawy przy muzyce żydowskich grajków.
Po spotkaniu poszczególne grupy przekazywały swoje osiągnięcia organizatorom w postaci wywiadów, monografii, projektów.
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: x