Portal - Szczawnica
Strona główna / Archiwum / Luty
Sobota - 18 sierpnia 2018 Bogusława, Bronisława, Ilony     
Kontakt / Godziny pracy
Plan lekcji SP2 i Gimnazjum
Lekcje i przerwy
Kalendarz roku szkolnego 2017/2018
Wykaz zajęć dodatkowych
Dni wolne 2017/2018
O naszym patronie
Historia szkoły
Projekty realizowane przez szkołę
Nauczyciele
Wychowawcy klas
Samorząd uczniowski
Biblioteka szkolna
Nasze zdjęcia
Dokumentacja gimnazjum
Linki do ciekawych stron w Internecie
Dla rodziców
Archiwum
polski
Luty

Żywa lekcja historii - starożytny Rzym

Już po raz trzeci w naszym gimnazjum odbyła się żywa lekcja historii. Zaraz po feriach, dnia 2 lutego, przybyli goście z Agencji Artystycznej i przenieśli uczniów klas pierwszych w czasie do starożytnego Rzymu. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Ubierali stroje z epoki: rzymianki, senatora, legionisty, gladiatorów. Brali udział w treningu legionisty oraz gladiatora. Ważnym uzupełnieniem spektaklu były ciekawe historie opowiadane przez narratora. Uczniowie z uśmiechem na twarzach słuchali ciekawych opowieści o dawnych zwyczajach i wydarzeniach. Dzięki temu zdobyli nowe wiadomości z historii, ponieważ wiedza ta była podana w sposób bardzo ciekawy. Na zakończenie młodzież zobaczyła rekonstrukcję walki gladiatorów. Dzięki ich łasce przegrany niewolnik przeżył to starcie.
Oczywiście spektakl bardzo podobał się widzom. Po zakończeniu niecierpliwie wypytywali, kiedy odbędzie się i czego dotyczyć będzie kolejne spotkanie. Artyści jednak nie zdradzili swych planów, jednocześnie obiecując, że znów czymś nas zadziwią.


V Pieniński Przegląd Szkolnych Zespołów Tańca Nowoczesnego

W dniu 11.02.2010r. już po raz piąty nauczyciele wychowania fizycznego Publicznego Gimnazjum im. ks.pProf. J. Tischnera w Szczawnicy zorganizowali konkurs tańca nowoczesnego. Pieniński Przegląd zespołów tanecznych ma na celu popularyzację tańca wśród młodzieży, integrację młodzieży z różnych szkół oraz promocję zdrowego stylu życia.
W tegorocznym konkursie tanecznym udział wzięło 6 zespołów z gimnazjum w Szczawnicy i Maniów, a poza konkursem swoje umiejętności taneczne zaprezentowała uczennica gimnazjum w Szczawnicy – Izabella Węglarz. Na konkursie gościnnie wystąpił również zespół Szkoły Tańca „Dance Impuls” z Nowego Targu oraz zespół „Jump Step Crew” za Starego Sącza.
Wszystkie zespoły zaprezentowały swoje układy taneczne na wysokim poziomie, a każdy z nich nagrodzony został dyplomem, słodyczami oraz gorącymi oklaskami publiczności. Ponad to za pierwsze trzy miejsca zespoły otrzymały pamiątkowe puchary.
Komisja konkursowa za najlepiej tańczący zespół uznała „No name” z Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy.
Skład zwycięskiego zespołu: Magdalena Mendrala, Aleksandra Kalata, Iwona Gurgul, Aldona Przychodzka, Aleksandra Pawlik oraz Patrycja Szewczyk.
II miejsce – zespół „Muerte” z gimnazjum z Maniów
III miejsce – zespół „Anomia” z gimnazjum z Maniów
IV miejsce – exequo zespół Lie z gimnazjum w Szczawnicy oraz zespół Reedem z gimnazjum z Maniów.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy za rok.


Królewskim Traktem w XXI wiek

24 lutego grupa uczniów - entuzjastów i miłośników przygody, uczestniczyła w wycieczce do Krakowa. Program wycieczki został tak zaplanowany, aby było to połączenie historii z nowoczesnością. Spotkanie z historią to niewątpliwie zwiedzanie Zbrojowni i Skarbca na Wawelu. „Młodzieńcy” zachwycali się zbrojami i różnorodną bronią (szpady, miecze, broń palna oraz armaty). Natomiast „damy” kosztownościami ze Skarbca. W Skarbcu, oprócz naczyń liturgicznych, naczyń codziennego użytku, uczniowie mogli zobaczyć „Szczerbiec”- Miecz Koronacyjny królów Polski.
Opuszczając wawelskie wzgórze, młodzież udała się na kolejne spotkanie z historią do Collegium Maius. Tutaj uczniowie mieli możliwość obejrzenia m.in. dawnej biblioteki, komnat profesorskich, pokoju Mikołaja Kopernika, jego przyrządów astronomicznych oraz słynną Aulę Jagiellońską (kto wie, być może ktoś z nich w przyszłości zasiądzie w tych szacownych ławach ). Prawdziwą niespodzianką, na którą nasi uczniowie czekali niemalże z zapartym tchem, był grający zegar, a zwłaszcza pojawiające się figury osób związanych z dziejami Akademii Krakowskiej. Jednakże był to dopiero wstęp. Dużą niespodzianką, a zarazem atrakcją połączoną z zabawą, była interaktywna wystawa „Świat zmysłów”. Specjalne modele obsługiwane przez zwiedzających pozwalają poprzez zabawę poznać nie tylko prezentowane zjawiska ale także tajniki funkcjonowania podstawowych zmysłów: słuchu, wzroku, powonienia i dotyku. Była to prawdziwa lekcja z przedmiotów matematyczno- przyrodniczych, którą dopełniła obejrzana wystawa fotograficzna „RAPA NUI – Wyspa Wielkanocna bez tajemnic ”.
Na zakończenie wycieczki naszych uczniów czekało prawdziwe spotkanie z „egzotyką”, jakim dla niektórych był obiad w chińskiej restauracji. Wyjazd został zorganizowany przez p.M.Tabasz i p.M. Tkacz.


Narty, narty, snowboard

W miesiącu lutym uczniowie Naszego Gimnazjum brali udział w zawodach rejonowych o „Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica w narciarstwie alpejskim” oraz w powiatowej Gimnazjadzie w narciarstwie alpejskim oraz snowboardzie.
„Puchar Burmistrza” został przeprowadzony 23 II na nowym wyciągu w Jaworkach. Wśród dziewcząt I miejsce zajęła Anna Wróbel z Krościenka, II była Aleksandra Kalata ze Szczawnicy, III miejsce zdobyła Dorota Złydaszyk z Maniów, IV Aleksandra Kobla z Maniów, V Izabela Bryja ze Szczawnicy. Wśród chłopców zwyciężył Piotr Wojtaszek z Maniów, II był Dariusz Szczepaniak, III Konrad Oleś, IV Jacek Szczepaniak – wszyscy ze Szczawnicy. W snowboardzie zwyciężyła Barbara Partyka przed swoją siostrą Katarzyną i Anetą Węglarz – wszystkie ze Szczawnicy. Drużynowo miasto Szczawnica zwyciężyło przed Gminą Czorsztyn, Nowy Targ i Krościenko.
Powiatowa gimnazjada w narciarstwie alpejskim odbyła się 26 II w ośrodku Czorsztyn Ski w Kluszkowcach. Spośród naszych uczniów najlepiej zaprezentowali się: III miejsce Aleksandra Kalata, XII Izabela Bryja, XIII Ewa Hurkała, XIV Iwona Gurgul, XIII Sebastian Nowak, XVI Jacek Szczepaniak. Niestety część naszych zawodników wypadła z trasy i nie ukończyła zawodów lub byli na dalekich pozycjach. W punktacji drużynowej szkół gimnazjalnych powiatu nowotarskiego zwyciężyło Gimnazjum w Maniowach, Nasze Gimnazjum zajęło wysokie II miejsce, a na miejscu III było Gimnazjum nr 1 z Rabki i Gimnazjum z Krościenka.
Uczniowie Naszego Gimnazjum brali również udział w powiatowej gimnazjadzie w snowboardzie. Po pierwszym przejeździe wygrywała Barbara Partyka, ale drobny błąd podczas drugiego przejazdu kosztował ją utratę miejsca na podium i zajęła IV miejsce, Katarzyna Partyka była V, Aneta Węglarz X, a Dominik Moskalik wśród chłopców był XIV. Drużynowo Nasza Szkoła wywalczyła III – medalowe miejsce. Zawody rozegrano 15 II na stoku „Polczakówka” w Rabce.
Gratulujemy sukcesów sportowych i życzymy dalszych udanych startów.


© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: x