Portal - Szczawnica
Strona główna / Archiwum / Marzec
Sobota - 18 sierpnia 2018 Bogusława, Bronisława, Ilony     
Kontakt / Godziny pracy
Plan lekcji SP2 i Gimnazjum
Lekcje i przerwy
Kalendarz roku szkolnego 2017/2018
Wykaz zajęć dodatkowych
Dni wolne 2017/2018
O naszym patronie
Historia szkoły
Projekty realizowane przez szkołę
Nauczyciele
Wychowawcy klas
Samorząd uczniowski
Biblioteka szkolna
Nasze zdjęcia
Dokumentacja gimnazjum
Linki do ciekawych stron w Internecie
Dla rodziców
Archiwum
polski
Marzec

Ogólnopolski konkurs "Tischnerowskie ślady"

Po raz piąty nasze gimnazjum uczestniczyło w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o księdzu profesorze J. Tischnerze pt.: "Tischnerowskie ślady". Tegoroczny przebiegał pod hasłem: "Największa solidarność jest solidarnością sumień". Na szczeblu gimnazjalnym uczniowie mieli za zadanie rozwinąć powyższą myśl w formie wypracowania lub utworu poetyckiego. Opiekunem konkursu w naszym gimnazjum była p. Anna Szczepaniak.
Ewa Duda, uczennica klasy IIIa, za swoją pracę (poezję) uzyskała III miejsce. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w Zespole Szkół Zawodowych w Wadowicach, organizatora konkursu, w dniu 10 marca. Nagrody wręczał p. Kazimierz Tischner i p. Wojciech Bonowicz. Konkurs odbywał się pod patronatem Wyższej Szkoły Europejskiej i KOiW w Krakowie oraz starostwa wadowickiego.


VIII Memoriał - narciarstwo alpejskie

11 marca odbył się „VIII memoriał im. ks. prof. Józefa Tischnera w narciarstwie alpejskim”. Nasi uczniowie i nauczyciele już po raz piąty uczcili pamięć swojego Patrona, biorąc udział w zawodach jego imienia. Podobnie, jak w latach poprzednich, głównym organizatorem była pani Urszula Wąsowicz, a zawody tradycyjnie odbyły się w Kluszkowcach, do których w tym roku przyjechali zawodnicy reprezentujący 14 szkół tischnerowskich.
Zawody były okazją do przypomnienia starych i nawiązania nowych znajomości oraz do sportowego współzawodnictwa w miłej i przyjaznej atmosferze.
Najlepsze wyniki naszych uczniów:
Dziewczęta:
1. Aleksandra Kalata
3. Izabela Bryja
4. Ewa Hurkała
6. Paulina Sypek
7. Iwona Gurgul
Chłopcy:
2. Sebastian Nowak
3. Adam Walosik
6. Jacek Szczepaniak
7. Dariusz Szczepaniak
W kategorii Open (opiekunowie, nauczyciele i sympatycy ks. Tischnera) wśród kobiet II miejsce zdobyła pani Magdalena Styrylska, a w gronie mężczyzn pan Jacek Piotrowski zajął III miejsce. W zawodach brał udział pan Marek Tischner - bratanek naszego patrona.
Mamy nadzieję, że za rok znów uda nam się spotkać - na IX memoriale, na który już dzisiaj zapraszamy wszystkich chętnych.


Siatkarskie mistrzostwo!!!

Ostatnie dni obfitowały w liczne zawody siatkarskie, w których brali udział uczniowie Naszego Gimnazjum. 8 marca dziewczęta, a 15 marca chłopcy rywalizowali w zawodach rejonowych rozgrywanych w nowej hali sportowej przy Gimnazjum w Krościenku. Obydwie drużyny naszej szkoły zwyciężyły w tych turniejach, wygrywając wszystkie swoje mecze, zostawiając za sobą reprezentacje gimnazjów z sąsiednich miejscowości (Łapsze Niżne, Maniowy, Tylmanowa, Ochotnica i Krościenko), tym samym uzyskując prawo startu w zawodach powiatowych.
Powiatowa Gimnazjada w piłce siatkowej była rozegrana również w Krościenku. 18 marca do turnieju przystąpiły drużyny dziewcząt z Jabłonki, Piekielnika, Czarnego Dunajca, Rdzawki, Łapsz Niżnych i Szczawnicy. Dziewczęta z Naszego Gimnazjum nie pozostawiły żadnych wątpliwości, która szkoła w tym roku jest najlepsza w powiecie nowotarskim w piłce siatkowej. Wygrywając wszystkie swoje mecze Publiczne Gimnazjum w Szczawnicy zdobyło tytuł Mistrza powiatu nowotarskiego w piłce siatkowej. Na drugim miejscu uplasowało się Gimnazjum w Łapszach Niżnych.
Dzień później, 19 marca do zawodów przystąpili chłopcy z Cichego, Tylmanowej, Załucznego, Rdzawki, Podwilka i Szczawnicy. Nasi chłopcy wystartowali bardzo dobrze, wygrywając swoją grupę eliminacyjną, ale na kolejne mecze zabrakło siły i w ostateczności zajęli czwarte miejsce. Zwyciężyło gimnazjum z Podwilka, a drugie było gimnazjum z Rdzawki.
Skład drużyny dziewcząt: Paulina Sypek, Paulina Pietrzak, Maria Ciesielka, Monika Majerczak, Izabela Węglarz, Dominika Wyrostek, Izabela Bryja, Agnieszka Kasprzak, Dominika Zaziabło, Aleksandra Pawlik, Agata Dancewicz i Aleksandra Słowik.
Skład drużyny chłopców: Szymon Śliwński, Kamil Pawlik, Sebastian Nowak, Paweł Jasiurkowski, Dariusz Szczepaniak, Tomasz Mastalski, Łukasz Ciężkowski, Adam Walosik, Wojciech Zachwieja i Sylwester Syjud.
Dziewczęta będą reprezentować powiat nowotarski i Nasze Gimnazjum na zawodach międzypowiatowych w Myślenicach. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki.


Integracyjne warsztaty terapii zajęciowej

23 marca klasa IIa, wraz z wychowawczynią p.Anną Szczepaniak, uczestniczyła w integracyjnych warsztatach terapii zajęciowej "Perła" w Szczawnicy. Było to już drugie tego typu spotkanie, pierwsze miało miejsce w ubiegłym roku szkolnym.
Najpierw uczniowie zostali zaznajomieni z zasadami funkcjonowania warsztatów i całego Ośrodka. Następnie poszczególne osoby wybierały odpowiedni rodzaj warsztatów (stolarstwo, ceramika, haft i koronka, wyklejanki, robótki ręczne z papieru) stosowny do ich zainteresowań. Wspólnie z podopiecznymi Ośrodka wykonywali różnorodne prace. Zajęcia upływały w miłej i serdecznej atmosferze. Nad całością czuwało bystre oko pani kierownik warsztatów Wiesławy Sajdak - Tokarczyk.
A oto opinie uczestników:
"... Chłopaki z Ośrodka maja niezwykły talent, mimo problemów fizycznych. Zazdroszczę im optymizmu i samozaparcia..." - Piotrek
"... Ludzie z upośledzeniem wcale nie są gorsi od nas, tylko może mieli mniej szczęścia niż my. Oni potrafią nawet więcej od nas. Uważam, że wielu z nas powinno udać się do Ośrodka, pobyć z tymi ludźmi..." - Krzysiek
"...Moje przeżycia? Ja dużo się nauczyłem, przede wszystkim cieszenia się z wszystkiego, nawet z tego, że słońce świeci, siły walki i że nie trzeba narzekać, gdyż inni maja o wiele gorzej..." - Dawid
"...Myślę, że po tym spotkaniu bardziej docenimy to, że jesteśmy zdrowi..." - Małgorzata
"... Po spotkaniu poczułam silniejszą wspólnotę z innymi. Takie "oderwanie" od rzeczywistości poprzez zwykłe rzeczy. To była cudowna lekcja. Zawsze myślałam, że niepełnosprawnym powinnam pomagać, ale teraz wiem, że powinnam się uczyć. Czego? - pogody ducha, siły wewnętrznej, bliskości, akceptacji. Teraz wiem, że inaczej będę odbierać otaczający mnie świat..." - Ania


Konkurs pt.:"Skarby Małopolski"

Już po raz siódmy uczniowie naszego gimnazjum, wraz ze swoimi nauczycielami, wzięli udział w konkursie plastycznym pt.: “Skarby Małopolski” organizowanym przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie.
Kolejny raz zmierzyliśmy się z wyzwaniem wejścia w osobistą relację z kulturowym dziedzictwem regionu oraz z jego skarbami. Uczestniczenie w tym konkursie wymaga wiele wysiłku i zaangażowania, zmusza do postawienia pytań o aktualność dziedzictwa, pozwala odkryć najbliższe otoczenie w nowym świetle.
Najpierw nauczyciele - p. Katarzyna Ciesielka i p. Jadwiga Zachwieja - uczestniczyli w jednodniowych warsztatach, starannie i ciekawie przygotowanych przez pracowników MIK-u. Potem nauczyciele z uczniami pracowali nad wyborem tematu konkursowego i zorganizowali wycieczkę. Wreszcie uczniowie wiele godzin spędzili na przygotowaniu prac konkursowych.
W tym roku tematem uczniowskich projektów były szczawnickie lecznicze wody mineralne. Zgodnie dokonaliśmy takiego wyboru, zdając sobie sprawę z wartości tego miejscowego “skarbu”, dzięki któremu nasze miasto zawdzięcza nazwę, rozwój bazy leczniczo-sanatoryjnej oraz sympatię ludzi odwiedzających Pieniny. Wszyscy zgodnie twierdzą, że kto raz tutaj zawita, to będzie chciał powracać do uroków tego zakątka Polski częściej. Wizytówką kurortu są zapewne nazwiska sławnych osób, które teraz i przed wieloma laty korzystały z właściwości szczawnickiego skarbu.
W sumie uczniowie przygotowali 7 prac wykonanych różnorodnymi technikami.
Autorami prac są:
Adam Walosik i Dariusz Nowak kl. III a
Dominika Węglarz i Izabela Gąsienica kl. II c
Monika Majerczak i Izabela Bryja kl. II b
Agnieszka Kasprzak i Paulina Gabryś kl. III c
Kinga Kostrzewa kl. III c, Agnieszka Sergiel i Aneta Zachwieja kl. III d
Dominika Wyrostek kl. II d i Aleksandra Rzońca kl. II b
Aleksandra Kalata i Iwona Gurgul kl. III d
Niestety, nie mogliśmy wszystkich prac zawieźć do Krakowa, szkolna komisja konkursowa (w składzie: p.K.Ciesielka, p.J.Kaliszczak i przedstawicielka SU Paulina Sypek) wybrała trzy, które będą reprezentować nasze gimnazjum w drugim etapie konkursu. A są to prace:
“BUTLA” A. Walosika i D. Nowaka,
“SZCZAWNICZANKA” K. Kostrzewy, A. Zachwiei i A. Sergiel
“ SKARBY UKRYTE W BUTELCE” A. Kalaty i I. Gurgul
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, szczególnie za ich odwagę do poszukiwań. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.


V Rocznica śmierci Jana Pawła II

W atmosferze Wielkiego Tygodnia 31 marca odbył się uroczysty apel w V Rocznicę Śmierci Jana Pawła II. Młodzież złożyła hołd i dała wyraz pamięci największemu autorytetowi naszych czasów.
Refleksje uczniów, dotyczące życia i dokonań Jana Pawła II, poezja Karola Wojtyły, piosenka oazowa i fotografie z różnych okresów życia naszego Papieża stanowiły osnowę tego spotkania.
Wystąpili:
Narratorzy:
Karolina Nowak kl. II c, Karolina Węglarz, Maciej Wiercioch kl. II d
Recytatorzy:
Agnieszka Roszko kl. II c, Ewa Duda kl. III a, Natalia Olszewska kl. III d
Oprawa muzyczna:
Śpiew: Kinga Kostrzewa III c, Agnieszka Sergiel, Aneta Zachwieja kl. III d
Gitara: Karol Poręba kl. III b, Dawid Truchoń kl.II c, Filip Hamerski I c
W związku z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi Samorząd szkolny złożył wiosenne i ciepłe życzenia całemu Gronu Pedagogicznemu, pracownikom i uczniom. Również Pani dyrektor Barbara Waruś złożyła życzenia świąteczne nauczycielom, rodzicom i uczniom.
Jednocześnie podczas apelu rozstrzygnięto Konkurs na koszyk wielkanocny.
I miejsce – kl. I a
II miejsce – kl. III a
III miejsce – kl. II c i II b
Po zakończeniu apelu uczniowie spotkali się z wychowawcami, złożyli sobie życzenia i podzielili symbolicznym jajkiem.
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: x