Portal - Szczawnica
Strona główna / Archiwum / Maj
Sobota - 18 sierpnia 2018 Bogusława, Bronisława, Ilony     
Kontakt / Godziny pracy
Plan lekcji SP2 i Gimnazjum
Lekcje i przerwy
Kalendarz roku szkolnego 2017/2018
Wykaz zajęć dodatkowych
Dni wolne 2017/2018
O naszym patronie
Historia szkoły
Projekty realizowane przez szkołę
Nauczyciele
Wychowawcy klas
Samorząd uczniowski
Biblioteka szkolna
Nasze zdjęcia
Dokumentacja gimnazjum
Linki do ciekawych stron w Internecie
Dla rodziców
Archiwum
polski
Maj

IX Przegląd Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Michała Słowika - Dzwona

10 maja w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej miał miejsce IX Przegląd Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Michała Słowika - Dzwona. Jak co roku uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w tym przeglądzie. Michał Słowik - Dzwon to jeden z najbardziej znanych ludowych poetów szczawnickich. Przegląd ma na celu krzewienie wśród młodzieży jego literackiej twórczości. Szczególną uwagę zwraca się na poprawność wymowy gwary pienińskiej. Organizatorem jest oddział Związku Podhalan oraz Miejski Ośrodek Kultury.
Jury w składzie: Tomasz Słowik (prezes Związku Podhalan), Marek Ciesielka (członek Zarządu Związku Podhalan), Piotr Gąsienica (dyrektor MOK) wyróżniło dwoje naszych uczniów. W kategorii poezji Marka Walkosza (klasa I a) oraz Annę Salamon (klasa II a) w kategorii gawędy.
Zwycięzcom gratulujemy.


Nocni zdobywcy Krakowa

W związku z kolejną edycją „Nocy Muzeów ” 17 - osobowa grupa „ odkrywców i poszukiwaczy przygód” z naszej szkoły wyjechała do Krakowa. Noc Muzeów to impreza o charakterze kulturalnym, która polega na udostępnianiu pomieszczeń muzealnych w wybraną noc maja – tradycją stało się organizowanie Nocy Muzeów w połowie miesiąca, z piątku na sobotę. Biletem wstępu do wszystkich muzeów jest specjalnie wydana moneta o wartości 1 złotego, którą nasza grupa zdobyła w Muzeum Archeologicznym. Wyjechaliśmy w piątek 14 maja o godzinie 15.00. Nocne zdobywanie muzeów rozpoczęliśmy od uczty dla ciała (wizyta w pizzerii). Posileni i pełni sił rozpoczęliśmy naszą wędrówkę od Murów Obronnych, gdzie było stanowisko Gazety Krakowskiej, ale niestety monet i specjalnego wydania Gazety już nie było. Następnie udaliśmy się do Muzeum Archeologicznego, tutaj było już trochę tłoczno, ale nasza grupa wreszcie mogła zdobyć pamiątkowe monety, zwiedzić Muzeum (niektórzy pierwszoklasiści byli pod dużym wrażeniem). Dodatkową atrakcję stanowił ogród w wieczornej odsłonie. Kolejnym punktem na nocnym szlaku było Muzeum Historii Miasta Krakowa – Budynek Starej Synagogi. Warto dodać, iż całą trasę pokonywaliśmy pieszo jak na odkrywców przystało.
Prawdziwym wyzwaniem było Muzeum Inżynierii Miejskiej. Na widok kilometrowej kolejki innym prawdopodobnie zrobiłoby się słabo, ale dla nocnych zdobywców była to jedynie dodatkowa atrakcja. Jak się okazało, warto było podjąć ten trud wędrowca. Zabytkowe samochody i motocykle z czasów PRL – u zachwyciły Panów, a pozostałych uczestników nocnej eskapady zainteresowała (niektórzy nawet świetnie się bawili) interaktywna wystawa pt.: "Wokół koła". Ekspozycja składa się z 30 modeli interaktywnych, ilustrujących różne działanie koła: w technice, nauce, w przyrodzie, życiu codziennym. Będąc pod dużym wrażeniem (co nieco wzmocniło osłabione siły pierwszaków), udaliśmy się do Muzeum Etnograficznego. Tam czekała nas wyprawa w przeszłość. Unikalne, pochodzące głównie z XIX wieku, eksponaty są źródłem wiedzy o kulturze ludowej. Zabytki folkloru, rzemiosła i sztuki oraz archiwalne fotografie pozwalają zapoznać się z minionymi – często bezpowrotnie – obrazami wsi. Tutaj wszyscy byli pod wrażeniem wyglądu i wyposażenia Izby Szkolnej. I pomyśleć, że tak niedawno wyglądała nauka w małopolskich szkołach. Po czym zmęczeni, ale pełni niezapomnianych przeżyć, wróciliśmy do domu z mocnym postanowieniem, że wrócimy tu za rok.


Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz - spór o zamek"

25 maja uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję zetknąć się z kulturą żywego słowa. Zobaczyli występ przygotowany przez krakowskiego aktora, Andrzeja Jurczyńskiego, pt. :” Pan Tadeusz – spór o zamek”.
Artysta wykorzystał jeden z trzech wątków epopei Adama Mickiewicza, aby przybliżyć młodzieży najważniejsze dzieło polskiej literatury. Aktor strojem, muzyką i odpowiednią modulacją głosu, przedstawił zdarzenia i osoby wątku.
Występ uczniowie przyjęli z entuzjazmem. Najbardziej podobał się im kunszt występującego i jego zaangażowanie. Inaczej też spojrzeli na dzieło Adama Mickiewicza, do którego zwykle, w związku z jego długością i formą wiersza, odnoszą się z niechęcią.


Święto Szkoły

Dzień 31 maja był szczególnie ważny w naszym gimnazjum, to Święto Szkoły, dzień poświęcony pamięci Naszego Patrona. Już od pięciu lat, co roku, obchodzimy ten dzień szczególnie uroczyście. Ten rok o tyle jest dla Nas ważny, że mija 10 rocznica śmierci ks. prof. J. Tischnera.
Uroczystość rozpoczęła Msza Św. odprawiona przez ks. proboszcza Franciszka Bondka w naszym kościele parafialnym. W szkole odbyła się akademia w formie programu słowno – muzycznego, który przygotowała p. R. Zachwieja i p. E. Zachwieja. Program ten opierał się przede wszystkim na biografii Naszego patrona. Biografia ta skłania do poszukiwań, działań i rozważań. Uczniowie zaprosili Nas do refleksji nad słowami ks. Tischnera. Słowa te dotyczyły podstawowych egzystencjalnych prawd: tożsamości, kultury, poszukiwania odpowiedzi na pytanie – kim jestem?, dobra, solidarności sumień. Te głębokie refleksje ks. prof. Tischnera były tematem tegorocznego konkursu w Naszej szkole. Fragmenty uczniowskich prac stanowiły kolejną część ciekawego programu uroczystości. Nie zabrakło również głosu ks. Tischnera, usłyszeliśmy fragment homilii wygłoszonej przez Niego w Kaplicy pod Turbaczem.
Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu szkół tischnerowskich.
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: x