Portal - Szczawnica
Strona główna / Archiwum / Luty, Marzec
Niedziela - 19 sierpnia 2018 Emilii, Julinana, Konstancji     
Kontakt / Godziny pracy
Plan lekcji SP2 i Gimnazjum
Lekcje i przerwy
Kalendarz roku szkolnego 2017/2018
Wykaz zajęć dodatkowych
Dni wolne 2017/2018
O naszym patronie
Historia szkoły
Projekty realizowane przez szkołę
Nauczyciele
Wychowawcy klas
Samorząd uczniowski
Biblioteka szkolna
Nasze zdjęcia
Dokumentacja gimnazjum
Linki do ciekawych stron w Internecie
Dla rodziców
Archiwum
polski
Luty, marzec

Krakowskim szlakiem żydowskim

W czasie ferii grupka entuzjastów i miłośników Krakowa udała się do królewskiego grodu. Tym razem postanowiliśmy podążyć żydowskim szlakiem. Dzięki członkom stowarzyszenia CZULENT nasi uczniowie odkryli dzieje krakowskich Żydów, które sięgają czasów Kazimierza Wielkiego. Poznali historię miłości króla Kazimierza i pięknej Estery. Gimnazjaliści obejrzeli zbiory Starej Synagogi oraz poznali zwyczaje i obrzędy towarzyszące codziennemu życiu. Poznali święta obowiązujące w kulturze judaizmu (niektóre wydawały się nam bardzo kontrowersyjne). Zwieńczeniem tych ciekawostek był poczęstunek, jaki przygotowali dla nas gospodarze z Czulentu. Zostaliśmy zaproszeni do restauracji na Kazimierzu i podano Nam oryginalną potrawę – Hummus. Jest to rodzaj przekąski rodem z Bliskiego Wschodu, którego głównym składnikiem jest ugotowana i utarta ciecierzyca, przyprawy oraz oliwa i sok z cytryny, do potrawy dołączone były pyszne bułeczki z ziarnami. Przy stole mogliśmy się dowiedzieć od p. Pawła dodatkowych informacji o koszerności posiłków i sposobie ich przyrządzania. Posileni pożegnaliśmy się z p. Anią oraz z p. Pawłem i udaliśmy się do Fabryki Oskara Schindlera. Tutaj mieliśmy możliwość obejrzenia i wysłuchania interesującej opowieści o Krakowie w czasie wojny i okupacji. Niesamowite wrażenie na naszych uczniach wywarł m.in. fotoplastykon, rekonstrukcja międzywojennego tramwaju oraz zainscenizowana piwnica jednego z mieszkań, w którym ukrywała się ludność żydowska. Duże emocje wywołała także stacja obozu w Płaszowie. W milczeniu opuściliśmy mury Muzeum. Udając się na obiad, rozmawialiśmy o wzajemnych odczuciach związanych z wystawą. Wycieczka była dla naszych uczniów prawdziwą lekcją historii.
Chcielibyśmy złożyć serdeczne podziękowania Stowarzyszeniu Czulent za poświęcony czas, promienny uśmiech i serdeczność, jaką zostaliśmy obdarzeni. Mamy nadzieję, ze to nie było ostanie nasze spotkanie.


"Polacy nie gęsi..." - Dzień Języka Ojczystego

W piątek 18.02. po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języka Ojczystego przed oficjalnymi obchodami tego Światowego Dnia, który przypada w dniu 21.02. Dzień ten ustanowiony został przez UNESCO w 1999r. na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu. W 1952r. zginęło tam 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Obchody dnia języka ojczystego były okazją do tego, aby zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa, jakim jest – język ojczysty. W konkursie brały udział dwuosobowe zespoły klasowe wytypowane przez uczących nauczycieli polonistów. Zakres materiału obejmował m.in.:znajomość ortografii (krótkie dyktando), formy rzeczowników o nietypowej odmianie np. sędzia, muzeum, znajomość związków frazeologicznych, synonimów oraz wyrazów pokrewnych. Uczniowie mieli także za zadanie poprawić błędy językowe w kilku zdaniach, wypisać i nazwać środki stylistyczne we fragmencie wiersza.
W turnieju międzyklasowym zwyciężyły dwie klasy o tej samej liczbie punktów:
I m - kl. IIC i IIIB w składzie:
IIC: Aleksandra Moskalik, Natalia Niezgoda
IIIB: Izabela Bryja, Gabriel Bodziuch
II m – kl. IIIC: Dominika Węglarz, Izabela Gąsienica
III m – kl.IIIA Anna Salamon, Przemysław Lelito.
Pozostałe miejsca należały do klas: IB, IA, IIB, IC, IIA oraz ID. Różnice punktowe były bardzo niewielkie, dlatego tym bardziej gratulacje należą się klasom IB i IA, które zajęły wysokie miejsca zwłaszcza, iż pytania nie należały do najłatwiejszych. W naszej szkole obchody tego dnia stały się okazją, aby uświadomić uczniom konieczność troski o kulturę języka, zwłaszcza gdy w dzisiejszych czasach obserwujemy zupełny brak dbałości o piękno i poprawność językową. Konkurs bardzo spodobał się społeczności uczniowskiej i dlatego w przyszłości Dzień Języka Ojczystego zostanie na stałe włączony do kalendarza imprez szkolnych.


Konkurs „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”

W czwartek 3.03.2011 odbyła się w Starym Sączu jubileuszowa dziesiąta edycja konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Naszą szkołę reprezentowali: K. Krzywdzińska z kl.Ia, J. Wiercioch z kl.IIIb, D. Szczepaniak z kl.IIIb oraz J. Bańkosz z kl.IIIb. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące Popradzkiego Parku Krajobrazowego, ekologii, znajomości roślin i zwierząt. Udział w konkursie był okazją do sprawdzenia swojej wiedzy i spotkania z uczniami z terenu Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Każdy z uczestników konkursu wrócił do domu zadowolony, ponieważ niezależnie od zajętego miejsca, otrzymał atrakcyjne nagrody.


VI Pieniński Przegląd Szkolnych Zespołów Tańca Nowoczesnego

W dniu 7.03.2011r., już po raz szósty, Publiczne Gimnazjum w Szczawnicy zorganizowało przegląd szkolnych zespołów tańca nowoczesnego. W tym roku, ku ogromnemu zadowoleniu organizatorów, konkurs tańca cieszył się dużym powodzeniem. Udział wzięło w nim 10 zespołów tanecznych – z gimnazjum z Maniów, z Krościenka oraz oczywiście ze Szczawnicy. Komisja sędziowska w składzie – pani dyr. Barbara Waruś, pani Stanisława Zachwieja, pani Marta Tabasz oraz Natalia Moskalik (przedstawiciel SU), miała bardzo trudne zadanie.
Pierwsze miejsce w konkursie zdobył zespół „Tymczasowy brak nazwy” z Gminnego Gimnazjum w Maniowach, drugie miejsce zespół „Forbidden Dance” z Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy a trzecie zespół „Low” również z Maniów.
Każdy zespół otrzymał pamiątkowy dyplom, słodycze (sponsorowane przez Urząd Miasta i Gminy Szczawnica) a pierwsze trzy zespoły nagrodzone zostały również pucharami.
W przyszłym roku odbędzie się kolejny przegląd zespołów, dlatego już teraz gorąco zachęcamy uczniów klas I i II (zarówno dziewczęta jak i chłopców) do przygotowań, ćwiczeń i uczęszczania na próby.
Wszystkim zespołom dziękujemy za udział, gratulujemy i oczywiście zapraszamy za rok!


Memoriał ku czci Patrona

Już po raz szósty reprezentacja Naszego Gimnazjum wzięła udział w Memoriale im. ks. prof. J. Tischnera w narciarstwie alpejskim. Zawody przeprowadzono 8 marca w stacji narciarskiej Czorsztyn-ski. Najlepiej zaprezentowała się Liliana Bogdan, która zwyciężyła w swojej kategorii, VI była Emilia Czaja, VII Maria Szczepaniak, IV miejsce zdobył Jacek Szczepaniak, V Kacper Pałka, VI Dariusz Szczepaniak. W kategorii open kobiet pani Magdalena Styrylska była III, a pan Jacek Piotrowski zajął V miejsce wśród mężczyzn. Wyniki, więcej informacji i duża galeria na stronie:
http://www.narty24.net/index.php?option=com_content&view=article&id=63:narciarstwo-alpejskie-memoria-tischnera-na-stokach-czorsztyn-ski&catid=13:narciarstwo-alpejskie&Itemid=27


Siatkarskie potyczki

Ostatnie tygodnie obfitowały w liczne zawody siatkarskie w naszym rejonie. W Krościenku rozegrano turniej kwalifikacyjny do zawodów powiatowych. Dziewczęta zagrały 22 lutego, a chłopcy dzień później. Obydwie reprezentacje wywalczyły prawo startu w zawodach powiatowych zajmując drugie miejsca, dodatkowo Paweł Jasiurkowski został wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju. Zawody powiatowe, w których miało prawo startować sześć zespołów wyłonionych we wcześniejszych kwalifikacjach rejonowych został przeprowadzony w Łapszach Niżnych. W dzień kobiet 8 marca dziewczęta wywalczyły piąte miejsce, zwyciężyła drużyna z Raby Wyżnej. Następnego dnia grali chłopcy, którym udało się pokonać przeciwników i dotrzeć do finału. Po bardzo wyrównanym i stojącym na wysokim poziomie meczu chłopcy minimalnie ulegli drużynie z Gimnazjum w Podwilku i zajęli drugie miejsce.


VI Ogólnopolski konkurs "Tischnerowskie ślady"

10 marca uczeń naszego gimnazjum Maciej Poręba (kl. III c) wraz z opiekunem p.Anną Szczepaniak uczestniczył w finale VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Tischnerowskie Ślady’’ poświęconego życiu i twórczości naszego patrona ks.prof. Józefa Tischnera. Gospodarzem i organizatorem konkursu jest Zespół Szkół nr 3 w Wadowicach. Tegoroczna edycja przypadła w 80 rocznicę urodzin wielkiego filozofa i przebiegała pod hasłem: "Zrozumieć własną wiarę’’. Pomimo trudnego i bardzo problematycznego tematu uczeń Maciej Poręba za swoją pracę został nagrodzony wyróżnieniem. „Ta nagroda to dla mnie miłe zaskoczenie” - powiedział uczeń po konkursie.
A my życzymy mu dalszych sukcesów.


W hołdzie ks. prof. Józefowi Tischnerowi w 80 rocznicę urodzin.

12 marca delegacja naszego gimnazjum w składzie: Bernadetta Hurkała, Maria Szczepaniak, Kacper Pałka, Karol Bogusz pod opieką pani Dominiki Smolarskiej brała udział w obchodach STAROSĄDECKICH DNI KSIĘDZA JÓZEFA TISCHNERA w 80 rocznicę urodzin.
Podczas uroczystości obecni byli również inni przedstawiciele Szkół Tischnerowskich wraz z pocztami sztandarowymi:
1.Społeczne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie
2. Szkoła Podstawowa nr 153 w Krakowie
3. Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Woli
4. Publiczne Gimnazjum w Trzemeśni
5. Zespół Placówek Oświatowych w Radziszowie
7. Szkoła Podstawowa w Rogoźniku
8. Zespół Szkół nr 3 w Wadowicach
9. Publiczne Gimnazjum w Cięcinie
10. Szkoła Podstawowa w Ochotnicy Dolnej
11. Zespół Szkół nr 10 w Jastrzębiu – Zdrój
12. Publiczne Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Chrzanowie
13. II Liceum Ogólnokształcące w Wodzisławiu Śląskim
14. XXIII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi
15. Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej
16. Zespół Szkół w Domosławicach
17. Zespół Szkół Podstawowa i Gimnazjum w Ratułowie
18. Gimnazjum nr 2 w Zakopanem
19. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Limanowej
20. Szkoła Podstawowa nr 43 im. KEN w Krakowie
21. Szkoła Podstawowa nr 1 w Starym Sączu
oraz szczególny gość Kazimierz Tischner – brat naszego patrona.
Obchody rozpoczął pochód pocztów sztandarowych, nauczycieli, wychowawców, uczniów oraz zaproszonych gości i mieszkańców Starego Sącza ulicami miasta. Następnie wszyscy uczestniczyli we mszy świętej w Klasztorze Sióstr Klarysek, celebrowanej przez księdza prałata Marka Tabora. Podczas homilii ks. prałat wspominał postać ks. J. Tischnera oraz podkreślał jak ważna w życiu młodego człowieka jest nauka i chęć zdobywania mądrości.
Po uroczystej mszy Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu przygotowała spotkanie pt. „Zostawiam wam moją radość życia”. Dyrektor szkoły Zdzisław Wojnarowski w krótkim okolicznościowym przemówieniu przywitał wszystkich przybyłych gości i zaprosił do wysłuchania specjalnych „Starosądeckich Faktów” w wykonaniu młodych dziennikarzy, którzy przywołali „z góry” wybitne postaci kultury, nauki i sportu zasłużone dla Starego Sącza. Na zakończenie przedstawienia uczniowie odsłonili portret uśmiechniętego patrona. Towarzyszyły temu cytowane wcześniej słowa księdza profesora: „Zostawiam Wam moją radość życia.”.
Po spotkaniu w sali świetlicy szkolnej był czas na wspólną rozmowę, miłe wspomnienia i uroczysty obiad.
Rocznicowe obchody związane z postacią ks. Tischnera na długo zostaną w naszej pamięci.


Niezwykły solenizant – czyli urodziny liczby Pi

Nasi uczniowie „oddali cześć” liczbie Pi, która w poniedziałek 14.03. miała swoje święto - a ściślej urodziny. Uczniowie przygotowali plakaty tematyczne, które ozdobiły parter, jedna z uczennic, Monika Majerczak, wymalowała sobie koszulkę stosownie do przypadającego w tym dniu święta. W bibliotece odbył się konkurs międzyklasowy poświęcony właśnie historii liczby Pi. Ponadto należało rozwiązać zadania matematyczne z wykorzystaniem "magicznej" liczby. Do konkursu uczniowie zostali wytypowani przez nauczycieli uczących matematyki. Słowem nie było ucznia, który nie wiedziałby, czym jest liczba Pi i do czego jest potrzebna.
W międzyklasowym turnieju miejsca od I-III otrzymały reprezentacje klas w następującym składzie :
I miejsce: klasa IIIA Małgorzata Sopata, Kinga Regiec
II miejsce: klasa III C Michał Trojnarski, Krzysztof Wiercioch
III miejsce: klasa II A Bernadka Hurkała, Magdalena Trzeszczoń
A uczennice: Agata Dancewicz i Weronika Ondycz są autorkami opowiadania, które jest rozwinięciem liczby Pi.


Lekcja wiedzy o społeczeństwie inaczej

15 marca na zaproszenie p. Anny Szczepaniak, nauczycielki wiedzy o społeczeństwie, w naszym gimnazjum gościł Przewodniczący Rady Miasta pan Kazimierz Zachwieja, który spotkał się z młodzieżą klas pierwszych. Wygłosił prelekcję na temat funkcjonowania Rady Miasta oraz planów na nadchodzące lata.
Następnie młodzież mogła zaspokoić swoją ciekawość poprzez zadawanie pytań. Oto niektóre z nich: Czy w budżecie miasta jest zaplanowany remont "zielonej sali" naszego gimnazjum? Czy w planach zagospodarowania przestrzennego miasta uwzględniono budowę aqua parku? W jaki sposób Rada Miasta chce rozwiązać problem parkowania samochodów na terenie miasta?
Można było zauważyć, ze nie są obce młodzieży problemy naszego miasta.


© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: x