Portal - Szczawnica
Strona główna / Archiwum / Kwiecień, Maj
Sobota - 18 sierpnia 2018 Bogusława, Bronisława, Ilony     
Kontakt / Godziny pracy
Plan lekcji SP2 i Gimnazjum
Lekcje i przerwy
Kalendarz roku szkolnego 2017/2018
Wykaz zajęć dodatkowych
Dni wolne 2017/2018
O naszym patronie
Historia szkoły
Projekty realizowane przez szkołę
Nauczyciele
Wychowawcy klas
Samorząd uczniowski
Biblioteka szkolna
Nasze zdjęcia
Dokumentacja gimnazjum
Linki do ciekawych stron w Internecie
Dla rodziców
Archiwum
polski
Kwiecień, Maj

"Żołnierze Wyklęci" - wystawa w Muzeum Uzdrowiska

Dnia 25 marca 2011r. w sali Muzeum Uzdrowiska Szczawnica pracownik krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – Dawid Golik, wygłosił wykład pt.: „Podziemie niepodległościowe w Gorcach i Pieninach w latach 1945-1956”. Wykład był połączony z otwarciem wystawy i promocją jego książki. Organizatorzy spotkania i wystawy to krakowski Oddział IPN, Muzeum Pienińskie im. J. Szalaya oraz Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy. Na wykładzie, wśród zaproszonych gości, była grupa uczniów naszego gimnazjum, zapoznawali się oni z działalnością żołnierzy Armii Krajowej na terenie Gorców, Pienin i Beskidu Sądeckiego, z postaciami głównych dowódców poszczególnych grup zbrojnych i ich tragicznymi losami. Autor wykładu przedstawił słuchaczom dane historyczne, z których wynika, że w latach od 1944 do początku lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku około 200 tysięcy Polaków było zaangażowanych w walkę z komunistami, a 20 tysięcy osób walczyło czynnie z bronią w ręku. Dzień 1 marca 2011 roku to pierwszy w naszej historii Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uczestnicy wykładu zadawali wiele pytań dotyczących historii lat 1945-1956, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi, udzielane przez Dawida Golika. Na zakończenie, w sali wystawowej, można było zapoznać się z dokumentami historycznymi dotyczącymi walki żołnierzy podziemia o Polskę wolną i suwerenną, ponadto z dokumentacją oraz sposobami walki ówczesnych władz PRL z „Żołnierzami Wyklętymi”. Wystawa dotyczyła tragicznych losów grupy młodych partyzantów – „Wiarusów”. Po śmierci Józefa Kurasia ps. "Ogień” postanowili kontynuować walkę z komunizmem. Terenem ich działań były Gorce i Beskidy. Wierzyli w konfrontację Związku Radzieckiego z Zachodem, co miało stać się początkiem III wojny światowej. W wyniku globalnego konfliktu Polska miała uwolnić się spod wpływów ZSRR. Na wystawie obejrzeć można było zdjęcia i dokumenty z działalności "Wiarusów".


Ksiądz prof.Józef Tischner 36 raz Patronem

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Limanowej został 36 szkołą, która za Patrona wybrała ks. prof. J. Tischnera. W uroczystościach nadania imienia szkole brała udział wraz ze sztandarem delegacja z Naszego Gimnazjum. Ceremonia rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Mszy przewodniczył i poświęcił Sztandar ks. biskup Wiesław Lechowicz. Po uroczystościach w kościele poczty sztandarowe wraz z zaproszonymi gośćmi i uczniami szkoły przemaszerowały w uroczystym pochodzie ulicami Limanowej do budynku szkoły. Państwo Tischnerowie – Barbara, Marian i Kazimierz odsłonili pamiątkową tablicę z wizerunkiem Patrona Szkoły. W części oficjalnej zaproszonych gości przywitała pani dyrektor Maria Szkarłat. Swoją obecnością uroczystość uświetnili m.in. Małopolski Kurator Oświaty, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i przedsiębiorcy. Akt nadania imienia ks. prof. Józefa Tischnera ZSOiZ odczytał Aleksander Palczewski – Małopolski Kurator Oświaty, który przekazał go na ręce Janiny Dudzik, dyrektora ds. dydaktycznych. Pan Kazimierz Tischner, wraz z przedstawicielami szkół tischnerowskich symbolicznym nałożeniem kapelusza góralskiego na głowę pani Dyrektor, przyjął nową szkołę do „Rodziny szkół tischnerowskich”. W trakcie uroczystości nie zabrakło również akademii przygotowanej przez uczniów. Spotkanie zakończył wspólny obiad i degustacja tortu w kształcie kapelusza góralskiego.


Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

4 maja w naszym gimnazjum odbyła się akademia poświęcona 220 rocznicy ogłoszenia Konstytucji 3 Maja przez Sejm Wielki. Uczniowie przypomnieli zasady wprowadzenia tak zacnej ustawy oraz okoliczności, jakie temu wydarzeniu towarzyszyły. Poprzez recytację wierszy patriotycznych, śpiew pieśni oraz odczyty fragmentów kronik z tamtego okresu społeczność uczniowska oddała hołd historii. Uroczystość zakończyła się śpiewem solowym Gawędy miłości ziemi ojczystej w wykonaniu uczennicy kl. III b Izabeli Bryi. Akademia przebiegała w doniosłej i uroczystej atmosferze.


Projekt "Deutsch-Wagen-Tour"

29. kwietnia został zrealizowany w naszej szkole projekt ,,Deutsch-Wagen-Tour” promujący język niemiecki oraz kraj naszych zachodnich sąsiadów. Wzięło w nim udział 32 uczniów z całej szkoły i cieszył się dużym zainteresowaniem.
Gimnazjaliści chętnie brali udział w zajęciach, aktywnie uczestniczyli w konkurencjach i zawodach. Już na samym początku zostali podzieleni na dwie grupy i mieli okazję rywalizować w takich konkurencjach jak: quiz dotyczący informacji o Niemczech; rozpoznawanie słynnych atrakcji turystycznych; zgadywanka: Jakie to miasto?; bingo; zabawa: Kto napisze najwięcej słów związanych z tematem Zimmer. Zwycięzcy każdej z konkurencji dostawali cenne nagrody tj. koszulki, etui na płyty CD, piłki, a wszyscy uczestnicy projektu otrzymali broszki i słodycze.
Istotą kampanii jest pięć jeżdżących po Polsce oznakowanych samochodów z lektorami języka niemieckiego oraz rożnymi materiałami i sprzętem audiowizualnym. Podstawowym wyposażeniem aut są różnego rodzaju pomoce naukowe, podręczniki, płyty z muzyką i filmami oraz drobne prezenty. Zostały one zastosowane jako urozmaicenie zajęć i rozdane uczniom jako nagrody.


Mistrz Ortografii

W dniu 11 maja 2011 r. odbył się Ogólnoszkolny Konkurs Ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii organizowany przez nauczycieli języka polskiego. Ideą konkursu, który stał się tradycją naszej szkoły, jest promowanie poprawnej polszczyzny, rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych. W tegorocznym konkursie wzięło udział dwudziestu dwóch uczniów, którzy zwyciężyli w eliminacjach klasowych:
I a: Patrycja Kurnyta, Aleksandra Wójcikiewicz
I b: Kinga Zachwieja, Sylwia Wodziak
I c: Adam Duda, Jakub Pałka
Id: Karina Gabryś, Piotr Gruca
II a: Bernadetta Hurkała, Monika Czajka
II b: Artur Majerczak, Urszula Bryja
II c: Natalia Niezgoda, Aleksandra, Moskalik
III a: Przemysław Lelito, Natalia Słowik
III b: Izabela Bryja, Aleksandra Rzońca
III c: Michał Trojnarski, Dominika Węglarz
III d: Paweł Jasiurkowski, Bartosz Kołodziejski
Wyniki tegorocznego konkursu:
I miejsce i zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii zdobyła - Natalia Słowik kl. III a
II miejsce - Aleksandra Wójcikiewicz kl. I a, Michał Trojnarski kl. III c
III miejsce - Aleksandra Moskalik kl. II c
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


Laureaci konkursów

W Zespole Szkół w Zębie odbyło się podsumowanie X Jubileuszowej Edycji Wojewódzkiego Konkursu Literacko - Plastycznego "Jan Paweł II - Patron Najgodniejszy".
W konkursie literackim SP i Gimnazjum oceniono 86 prac, w konkursie plastycznym 234 prace, w konkursie multimedialnym 31 prac.
Prace oceniane zostały przez komisje składające się z nauczycieli ZS w Zębie, szkół w Nowym Targu, Gronkowa oraz Ośrodka Rehabilitacyjno - Wychowawczego w Zakopanem.
W kategorii literackiej nasza uczennica Anna Salamon (kl. III a) zajęła III miejsce.
W kategorii plastycznej Maciej Drewnicki (kl. I c) otrzymał nagrodę, w Kamila Chlipała (kl. I d) wyróżnienie.

12 maja w sali kina "Pieniny" odbyły się eliminacje X Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Michała Słowika - Dzwona, zorganizowane przez Miejski Ośrodek Kultury i Pieniński Oddział Związku Podhalan.

Laureaci:
kategoria recytatorzy - Mateusz Walkosz (kl. II a)
kategoria gawędziarzy - Anna Salamon (kl. III a)

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!


Muzeomania - Noc Muzeów w Krakowie

Już po raz drugi grupa gimnazjalistów „entuzjastów” uczestniczyła w VIII edycji Nocy Muzeów, która odbyła się w nocy z dnia 20 na 21 maja.
Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w Pałacu Krzysztofory, w którym, oprócz cyfrowej rekonstrukcji historycznej zabudowy Krakowa, młodzież miała okazję przysłuchać się debacie pt. „Karol Wojtyła Jan Paweł II – krakowianin czy rzymianin” z udziałem m.in. znanego z interpretacji Tryptyku Rzymskiego – aktora Krzysztofa Globisza.
Następnym punktem były mury obronne, czyli Barbakan, gdzie zobaczyliśmy rekonstrukcję dawnych strojów. W sąsiedztwie znajduje się Galeria Sztuki Starożytnej wchodząca w skład Muzeum Czartoryskich, którą nie omieszkaliśmy odwiedzić. Niemałą atrakcję stanowiły puzzle z wizerunkami bóstw starożytnego Egiptu. Starożytność tak zafascynowała młodzież, że udaliśmy się do Muzeum Archeologicznego, gdzie ogród w wieczornej odsłonie stanowił dodatkową ciekawostkę na szlaku wyprawy.
Prawdziwą ucztą dla zmysłów okazało się Collegium Maius a zwłaszcza wystawa „Świat zmysłów”. Zbiory muzealne Uniwersytetu Jagiellońskiego wzbudziły w naszych uczniach mocne postanowienie wstąpienia w przyszłości w szeregi braci studenckiej tej szacownej uczelni.
Kolejnym punktem na naszej liście było Muzeum Farmacji. Mimo długiej kolejki, która ustawiła się przed drzwiami muzeum, postanowiliśmy ustawić się na jej końcu i odstaliśmy swoje, ale warto było. W muzeum można było zobaczyć receptury i sprzęt do przyrządzania mikstur i specyfików, które miały pomagać na różne dolegliwości. Zdziwienie naszych uczniów wzbudza fakt, że niektóre zioła nasze babcie wykorzystują do dnia dzisiejszego np. na niestrawność czy gorączkę.
Mimo zmęczenia nie mogliśmy się powstrzymać, aby zwiedzić kolejne muzea. Tym razem na naszej drodze pojawiło się Muzeum Geologiczne PAN, gdzie zaintrygował nas tytuł wystawy „Przybysze z kosmosu”, która poświęcona była meteorytom. Mieliśmy okazję zobaczyć skutki zderzenia meteorytu z ziemią i poznać najsłynniejsze miejsca na ziemi powstałe w wyniku takiego upadku. To wszystko pokazali nam studenci geologii wsparci prezentacją multimedialną.
Skierowani przez obsługę muzeum do wyjścia na ulicę Kanoniczną nie mogliśmy ominąć kolejnego muzeum – i tak trafiliśmy do Pałacu biskupa Erazma Ciołka. Niektóre eksponaty owej wystawy znane nam były z podręczników do historii, plastyki lub j. polskiego. Odnaleźliśmy również ołtarz pochodzący ze starego kościoła w Maniowach.
Powoli kończył się czas nocnego zwiedzania, ale tuż przed zamknięciem udało się nam wbiec do muzeum poświęconego osobie Karola Wojtyły. Zgromadzone pamiątki dotyczą życia Karola Wojtyły jako kapłana, biskupa i późniejszego papieża. Będąc w tym muzeum, sami odpowiedzieliśmy sobie na pytanie z debaty w Pałacu Krzysztofory. Może to nasza subiektywna ocena, ale dla nas jest przede wszystkim Krakowianinem. Zmęczeni, senni, ale radośni spacerkiem podążyliśmy na parking, gdzie czekał na nas bus. I tak zakończyliśmy naszą wyprawę. W Szczawnicy obiecaliśmy sobie, że wrócimy na kolejną edycję nocy muzeów.


"Kapelusz na wodzie" - Święto Szkoły

Zgodnie z tradycją, jak co roku, 30.05. obchodziliśmy Święto Szkoły. Mottem naszych wspomnień o patronie ks. prof. Józefie Tischnerze był tytułowy ,,Kapelusz na wodzie’’ z cyklu gawęd Adama Bonieckiego, symbolizujący codzienną walkę z przeciwnościami losu w zgodzie z Bogiem i samym sobą. W czasie uroczystej akademii występował chór ,,Jaworczanie’’, zespół Juhasy i uczniowie Szkoły Muzycznej, przygotowani przez p. Ewę Zachwieję.
W montażu poetycko - słownym wykorzystano wspomnienia przyjaciół, rodziny o ks. prof. Józefie Tischnerze oraz wypowiedzi samego filozofa o sobie. Nie zabrakło również poezji Karola Wojtyły, największego autorytetu dla naszego patrona. Dla podkreślenia związku Tischnera z Podhalem, fascynacji kulturą góralską i płynącej z jej prostoty, życiowej mądrości, uczniowie przygotowali scenkę opartą na ,,Filozofii po góralsku’’.
Pani Dyrektor w swoim wystąpieniu zauważyła, że tak naprawdę ks. prof. Józefowi Tischnerowi nie wystawiono jeszcze żadnego pomnika, ale pamięć i szacunek nie wyraża się poprzez monumentalność i wzniosłość, lecz zachowanie dobra, które kiedyś otrzymaliśmy od innych. Szkoły Tischnerowskie są przykładem żywego pomnika, przypominającego o tym, że ks. prof. Józef Tischner to przede wszystkim szlachetny człowiek, dopiero później wielki intelektualista.
W akademii wystąpili: Izabela Bryja kl. IIIb, Aneta Mrożek kl. IIIa, Karolina Węglarz kl. IIId, Anna Salamon kl. III a, Maciej Wiercioch kl. IIId , Patryk Waruś kl. IIb, Jakub Zachwieja kl.IIb, Bartłomiej Gabryś kl. IIa, Mateusz Walkosz kl. IIa, Dawid Zachwieja kl. IIa, Jacek Bańkosz kl. II a.


© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: x