Portal - Szczawnica
Strona główna / Archiwum / Rok szkolny 2011/2012
Sobota - 18 sierpnia 2018 Bogusława, Bronisława, Ilony     
Kontakt / Godziny pracy
Plan lekcji SP2 i Gimnazjum
Lekcje i przerwy
Kalendarz roku szkolnego 2017/2018
Wykaz zajęć dodatkowych
Dni wolne 2017/2018
O naszym patronie
Historia szkoły
Projekty realizowane przez szkołę
Nauczyciele
Wychowawcy klas
Samorząd uczniowski
Biblioteka szkolna
Nasze zdjęcia
Dokumentacja gimnazjum
Linki do ciekawych stron w Internecie
Dla rodziców
Archiwum
polski
2011/2012

PAŹDZIERNIK
 
Ślubowanie klas I
 
14 października odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych. Mottem uroczystości była myśl: "...Więcej warte jest nabycie mądrości niż złota, a cenniejsze jest nabycie rozumu niż srebra...".
Najważniejszą częścią akademii było ślubowanie uczniów klas pierwszych, którzy tym samym stali się członkami naszej szkolnej społeczności w pełnym tego słowa znaczeniu. W tekście ślubowania nie zabrakło obietnicy wykorzystania zdobytej wiedzy w gimnazjum przez całe dorosłe życie, przykładnego zachowania takiego, aby nie zawieść rodziców i nauczycieli, rzetelności w wypełnianiu swoich obowiązków i pracy na rzecz wizerunku szkoły.
Pani dyrektor B. Waruś oficjalnie powitała pierwszoklasistów w gronie gimnazjalistów i życzyła im pogody ducha, wytrwałości w dążeniu do celu.
Prowadzący uroczystość uczniowie klas trzecich (Aleksandra Słowik, Kacper Pałka) zaprosili młodsze koleżanki i kolegów do współudziału w życiu i działalności naszego gimnazjum, udzielili wskazówek, które mają pomóc w wyborze właściwej drogi na przyszłość.
Dzisiejsza uroczystość była również adresowana do nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie podziękowali nauczycielom, wychowawcom, pracownikom szkoły za trud i cierpliwość każdego dnia. Wyrazem tego podziękowania były słowa wierszy i teksty piosenek.
Program poetycko – muzyczny przygotowały: p. Katarzyna Ciesielka, p. Ewa Zachwieja, oprawę plastyczną p. Jadwiga Zachwieja.
Recytatorzy:
B. Blachecka, A. Niewiadoma, K. Tokarczyk (klasa I a),
O. Gabryś, A. Gałysa (klasa I b),
G. Klimek, A. Morawa (klasa I c).
/J. Kaliszczak/
 
Polscy nobliści
 
20 października w naszym gimnazjum odbył się spektakl pt.: "Polscy nobliści", który przybliżył uczniom sylwetki Polaków nagrodzonych Nagrodą Nobla, prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia literackie i naukowe oraz za szczególne zasługi Dwóch krakowskich aktorów, Wojciech Habela i Jacek Lecznar, zaprezentowali uczniom postać Alfreda Nobla, wynalazcy dynamitu
i fundatora nagrody, a także sylwetki wybitnych Polaków. Jako pierwsza została wspomniana Maria Curie- Skłodowska, laureatka naukowej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii, która zasłynęła odkryciem zjawiska radioaktywności, a także wynalezieniem dwóch promieniotwórczych pierwiastków, radu i polonu. Następnie omówione zostały polskie literackie Nagrody Nobla
w kolejności ich przyznawania, które otrzymali: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska. Uczniowie, w ciekawej formie, uporządkowali wiedzę z zakresu autorów i nagrodzonych dzieł, brali udział w przedstawieniu, odczytując fragmenty utworów.
Na koniec został zaprezentowany Lech Wałęsa, laureat pokojowej Nagrody Nobla.
Forma spektaklu, która wzbudziła zainteresowanie młodzieży, pozwoliła lepiej zapamiętać wiadomości związane z polskimi laureatami Nagrody Nobla.
/R. Zachwieja/
 
 
 
Szkolny tenis
Tradycją Szkoły stały się rozgrywane corocznie w listopadzie Mistrzostwa Gimnazjum w Tenisie Stołowym. W tym roku zawody trwały dwa dni – 7 XI rywalizowały dziewczęta, a chłopcy dzień później. System rozgrywek był tak zorganizowany, aby każdy z uczestników mógł rozegrać jak najwięcej spotkań, co pozwoliło w bardzo uczciwy sposób wyłonić najlepszych zawodników.
Wręczenie dyplomów, medali i nagród rzeczowych (najlepsi otrzymali profesjonalne rakietki do tenisa stołowego) nastąpiło na uroczystym Apelu z okazji 93 rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom gratulujemy, jednocześnie zachęcając do jeszcze bardziej licznego udziału w różnych konkursach i zawodach sportowych.
Wyniki dziewcząt:
1.Weronika Ondycz
2.Aleksandra Węglarz
3.Aleksandra Słowik
4.Aleksandra Pawlik
5.Karolina Nieć
6.Anna Szczepaniak
Wyniki chłopców:
1.Wojciech Konopka
2.Maciej Kapłaniak
3.Konrad Orkisz
4.Grzegorz Barcik
5.Mateusz Mlak
6.Adrian Mastalski
/J. Piotrowski/
 
LISTOPAD
 
11 listopada- Święto Niepodległości
10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości, odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca 93 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Montaż słowno-muzyczny pt.”Droga do wolności” przygotowany przez uczniów klasy II c (N. Majerczak,
S. Mieszczańczyk, A. Duda, J. Gomułka, J. Pałka, P. Szulc) i III b (A. Słowik) stanowił lekcję patriotyzmu i wprowadził wszystkich w nastrój zadumy nad historią naszej ojczyzny. W czasie akademii wspomniane zostały tragiczne karty naszej historii oraz próby ratowania ojczyzny, która 11 listopada 1918 roku odzyskała upragnioną wolność.
Uczniowie, w sposób uroczysty, wyrazili wdzięczność i pamięć o tych, którzy zginęli w powstaniach,
w I i II wojnie światowej, walcząc o niepodległą dziś Polskę.
/R. Zachwieja/
 
II Masowy Szczawnicki Bieg Niepodległości
Grupa uczniów naszego Gimnazjum uczciła 93 rocznicę Odzyskania Niepodległości, biorąc czynny udział lub kibicując podczas organizowanego po raz drugi w Szczawnicy Biegu Niepodległości. Wszystkim uczestnikom dopisała piękna słoneczna, chociaż troszkę chłodna, pogoda. Na starcie biegu zgromadziły się całe rodziny, ponieważ nie było żadnych ograniczeń wiekowych w biegu mógł wziąć udział każdy. Najmłodszy zawodnik miał niecałe 4 latka, a najstarszy był około 50, wszystkich zawodników było prawie 300.
W kategorii gimnazjów wśród dziewcząt najlepsze miejsca zajęły: 2. Weronika Ondycz, 3. Sylwia Wodziak, 4. Wyrostek Natalia, 5. Wyrostek Kasia, 6. Natalia Węglarz, a wśród chłopców: 3. Rafał Bodziuch, 4. Mateusz Mlak, 5. Miłosz Kozielec, 6. Krzysztof Majerczak.
Trasy biegu prowadziły po nowowybudowanej promenadzie spacerowej i ścieżce pieszo-rowerowej, jest to idealne miejsce do organizowania podobnych imprez, miejmy nadzieję, że będzie ich więcej. W każdej kategorii wiekowej zawodnicy za pierwsze trzy miejsca otrzymywali pamiątkowe medale,
a do miejsca 10 również dyplomy. W kategorii Open przewidziano również nagrody pieniężne,
co przyciągnęło na start wiele osób dorosłych. Prowadzona była również punktacja drużynowa szkół
i organizacji, za miejsca I – III przyznano puchary, a po biegu każdy zawodnik mógł się posilić gorącą herbatą i bigosem.
Więcej informacji i wyniki:
http://aktualnosci.szczawniczanin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=160
http://www.sp1szczawnica.iaw.pl/pl/24776/62057/
WYNIKI_II_MASOWEGO_SZCZAWNICKIEGO_BIEGU_NIEPODLEGLOSCI.html
/J. Piotrowski/
 
GRUDZIEŃ
 
Konkursy przedmiotowe

Uczniowie naszego gimnazjum brali udział w etapach szkolnych konkursów przedmiotowych organizowanych przez Małopolskie Kuratorium Oświaty. Były to konkursy: języka polskiego, matematyczny, biblijny, języka niemieckiego, języka angielskiego, chemiczny, fizyki i astronomii, geograficzny, biologiczny, historyczny, informatyczny.
Do następnego etapu, czyli rejonowego, zakwalifikowali się z trzech przedmiotów:
konkurs chemiczny: Michał Ciesielka kl.III c
konkurs biologiczny: Michał Ciesielka kl.III c
konkurs języka niemieckiego: Patryk Waruś kl. III b
Spośród konkursów tematycznych nasi uczniowie brali udział w konkursie historycznym pt.: "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 - 1864. Od konfederacji barskiej do powstania styczniowego" .
Do etapu rejonowego zakwalifikował się:
Krzysztof Kordas kl. III b
Gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie rejonowym.
/J. Kaliszczak/
 
Spotkanie z podróżnikiem – Australia

Dnia 2.12.2011 roku odbyło się spotkanie z podróżnikiem panem Ryszardem Stabachem, który
w bardzo ciekawy sposób zaprezentował odległy o tysiące kilometrów od Polski kontynent 
a zarazem kraj – Australię.
Australia zwana jest krajem „pustych przestrzeni”, gdzie ludność zamieszkuje głównie wschodnie wybrzeże (miasta: Sydney, Melbourne, Canberra, Adelaide). W środkowej części państwa zaludnienie jest niewielkie, miejscowości oddalone są od siebie o kilkaset a nawet tysiące kilometrów. Zabudowa jest bardzo rozproszona, odległości między sąsiednimi domami sięgają kilka-kilkanaście kilometrów. Podróżując samochodem, mija się znaki drogowe (200 km stacja benzynowa), (60 km telefon). Po drogach mkną tzw. „pociągi drogowe”, czyli ciężarówki złożone z 3-4 przyczep przewożące zwierzęta hodowlane.
Na przedniej szybie samochodów umieszczane są kraty zabezpieczające przed spotkaniem
z kangurem. Bardzo często zwierzęta te giną pod kołami aut. Rocznie ratuje się około 150 -200 młodych kangurów w specjalnie utworzonych szpitalach kangurzych.
Australia to kontynent rozmaitych osobliwości przyrodniczych. Oto niektóre z nich:
- wielka rafa koralowa ciągnąca się wzdłuż wschodniego wybrzeża złożona z tysiąca koralowców, ryb, żółwi,
- endemity zwierzęce: koala (w języku Aborygenów znaczy - bez wody), kangur, kolczatka, dziobak, wombat, struś Emu,
- rekiny ludojady żyjące w pobliżu miasta Adelaide,
- rośliny: drzewa trawiaste, eukaliptusy, araukarie, drzewa butelkowe, drzewa gama, przykładając ucho do pnia drzewa gama, słyszy się przelewanie wody. Jest to złudzenie, gdyż wiatr poruszający gałęziami powoduje drganie pnia drzewa.
- Ayers Rock (Uluru) - święta skała Aborygenów zadziwia rozmiarami (dł.2,5km, szer.1,6 km)
i barwami zmieniającymi się wraz ze zmianą kąta padania promieni słonecznych. O świcie jest bladoróżowa, w ciągu dnia mieni się barwami żółtymi, brązowymi po ognistoczerwoną wieczorem,
- gigantyczne klify o wysokości dochodzącej do 100m.
Wizytówką nowoczesnej Australii jest słynna Opera w Sydney, którą budowano aż 14 lat.
Prezentacja zakończyła się udzielaniem odpowiedzi na pytania zadawane przez młodzież. Spotkanie
z podróżnikiem cieszyło się dużym zainteresowaniem i zostało nagrodzone gromkimi brawami.
/M. Kamińska/
 
Wystawa "Kardynał Adam Sapieha - człowiek, duszpasterz, mąż stanu"

2 grudnia młodzież (przedstawiciele z klas trzecich) naszego gimnazjum po raz kolejny brała udział
w wystawie zorganizowanej przez Muzeum Uzdrowiska. Tym razem wystawa jest poświęcona arcybiskupowi metropolicie krakowskiemu, kardynałowi Andrzejowi Stefanowi Sapiesze
i zatytułowana "Kardynał Andrzej Stefan Sapieha: człowiek, duszpasterz, mąż stanu".
Otwarcie wystawy poprzedził wykład dra Filipa Musioła (Oddział IPN Kraków) pt.:"Nie ustąpiłem Niemcom, tym bardziej nie ustąpię teraz...". Wykładowca przybliżył postać tej nietuzinkowej postaci. Był arystokratą nie tylko z pochodzenia, ale także z ducha i charakteru. Stanowczy i nieugięty w swych poglądach, łączył godność z prostotą. Kochali Go wierni, a u wrogów wywoływał bezsilność.
Po zakończeniu ciekawego wykładu można było obejrzeć promocje książek poświęconych niezłomnym ludziom Kościoła.
Wystawa i wykład były ciekawą formą lekcji historii pierwszej połowy XX wieku.
/J. Kaliszczak/
 
 
 
Konkurs gwary - XXVI Przegląd Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia – Florka
Dnia 15 grudnia w kinie Pieniny w Szczawnicy odbyły się miejskie eliminacje do XXXVI Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia - Florka.
W zmaganiach konkursowych brała udział młodzież ze wszystkich szczawnickich szkół.
Organizatorzy podkreślali zaangażowanie, dobór utworów i piękne góralskie stroje uczestników. Poziom eliminacji był wysoki.
Jury w składzie: p. M. Ciesielka (Związek Podhalan), p. A. Krupczyńska (Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego), p. J. Zachwieja (Związek Podhalan) wyłoniło laureatów.
Nasze gimnazjum reprezentowali: Mateusz Walkosz (klasa III a), który otrzymał I miejsce w swojej grupie wiekowej i weźmie udział w kolejnym etapie przeglądu w Białym Dunajcu, Kinga Kozłecka (klasa I b) otrzymała wyróżnienie.
Gratulujemy!
/K. Ciesielka/
 
Przed świętami Bożego Narodzenia

22 grudnia odbyło się w świątecznej atmosferze spotkanie uczniów i nauczycieli. Uczniowie klasy III a wprowadzili nas w tradycje świąt Bożego Narodzenia. Nie zabrakło tradycyjnej szopki, a w niej pasterzy, aniołków, Trzech Króli.
W trakcie tego spotkania odbył się międzyklasowy konkurs na najpiękniejsze wykonanie kolędy. Największe brawa zdobyła klasa III a, drugie miejsce należało do klasy I b, a trzecie miejsce zajęła klasa I a.
W konkursie na najładniejszy świąteczny stroik wygrała Natalia Majerczak z klasy II c, kolejne miejsca należały do Natalii Wyrostek z klasy III b i Kacpra Dulaka z klasy II a.
/J. Kaliszczak/
 
STYCZEŃ
Siatkarski niedosyt

Na początku stycznia reprezentacje chłopców i dziewcząt naszej szkoły wzięły udział w rejonowych zawodach w piłce siatkowej, które odbyły się w hali sportowej w Łapszach Niżnych. Chłopcy mimo trzech zwycięstw i tylko jednej minimalnej przegranej zajęli „dopiero” III miejsce. Zwycięstwo było w zasięgu ręki, zabrakło doświadczenia i odrobię szczęścia. I miejsce G. Tylmanowa, II – G. Krościenko, IV – G. Frydman, V G. Sromowce N.
Jeszcze mniej szczęścia miały dziewczęta, które zdobyły IV miejsce, na pocieszenie pozostaje fakt, że były jedyną drużyną, która pokonała zwyciężczynie turnieju. I miejsce G. nr 3 Ochotnica, II –
G. Krościenko, III – G. Maniowy, V – G. Łapsze N.
Reprezentacja dziewcząt: Aleksandra Słowik, Aleksandra Pawlik, Agata Dancewicz, Maria Szczepaniak, Ewa Hurkała, Joanna Zaziąbło, Dorota Kular, Agnieszka Morawa, Pamela Marzec
i Weronika Mogilska.
Reprezentacja chłopców: Jacek Szczepaniak, Mariusz Węglarz, Maciej Kapłaniak, Mateusz Mlak, Bartosz Truchoń, Kamil Jasiurkowski, Konrad Orkisz, Kacper Pałka, Karol Bogusz i Miłosz Kozielec.
/J. Piotrowski/
 
Pierwsza pomoc
W ostatnich tygodniach uczniowie Naszego Gimnazjum zostali przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia. Zajęcia obejmowały część teoretyczną w której zawarte były zasady dbania o własne bezpieczeństwo, o zabezpieczenie miejsca zdarzenia, wezwanie pomocy, ocena stanu poszkodowanego i czynności ratownicze (resuscytacja krążeniowo - oddechowa). Część druga polegała na przećwiczeniu wszystkich tych elementów w praktyce,
z wykorzystaniem specjalnych manekinów do ćwiczeń – fantomów. Podobne szkolenie zostało przeprowadzone dla grupy chętnych rodziców i nauczycieli, którzy dodatkowo prowadzili resuscytację krążeniowo – oddechową z użyciem automatycznego defibrylatora (AED). Podano również zasady postępowania w wypadku zadławienia, omdlenia i ataku epilepsji. Informacje na temat udzielania pierwszej pomocy np. na stronie: http://prc.krakow.pl/wyty/wyt2005.html
/J. Piotrowski/
 
LUTY
 
Mały Puchar

W środę 29 lutego na stokach „Areny narciarskiej Jaworki” zostały przeprowadzone zawody o „Mały Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica w narciarstwie alpejskim”. W zawodach mieli prawo startu uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych zamieszkali na terenie miasta i gminy Szczawnica. Wśród uczestników byli Nasi uczniowie, w imieniu, których składam podziękowanie za zorganizowanie zawodów i umożliwienie współzawodnictwa sportowego nie tylko najlepszym narciarzom, ale wszystkim chętnym. Po zakończeniu sportowej rywalizacji na slalomie, wszyscy uczestnicy spotkali się na posiłku (pyszna pieczona kiełbasa) i herbacie. Atrakcyjne nagrody medale, puchary i dyplomy najlepszym zawodnikom wręczał pan Burmistrz i właściciele stacji narciarskiej w Jaworkach.
Wyniki Naszych najlepszych zawodników:
Dziewczęta:
1.Liliana Bogdan
2.Emilia Czaja
3.Maria Szczepaniak
4.Ewa Hurkała
5.Anna Wiercioch
6. Anna Zasadnia
Chłopcy:
2. Jacek Szczepaniak
3. Kacper Pałka
5.Filip Hamerski
6.Gabryś Mateusz
7.Dawid Zachwieja
GRATULACJE!!!
/J. Piotrowski/
 
 
 
MARZEC
Lekcja historii inaczej

7 marca, po raz kolejny, młodzież naszego gimnazjum uczestniczyła w "żywej" lekcji historii. Tym razem ta lekcja dotyczyła okresu od epoki napoleońskiej do powstań śląskich.
Prowadzący w barwny i żartobliwy sposób przedstawili czasy napoleońskie, umundurowanie
i uzbrojenie wojsk. Następnie przybliżyli powstania narodowowyzwoleńcze, czyli listopadowe
i styczniowe. I skoncentrowali się na trzech powstaniach śląskich, które miały na celu przyłączenie Śląska do odrodzonej Polski. Podkreślali ogromny patriotyzm Polaków mieszkających na terenie ówczesnego Śląska. Można było zobaczyć uzbrojenie powstańców.
Jak zawsze w trakcie "żywych" lekcji historii chętni spośród widowni zostali włączeni do zabawy. Uczniowie wcielili się w postacie m.in.: Napoleona Bonapartego, grenadiera, powstańca śląskiego, żołnierza niemieckiego.
Lekcja zaciekawiła uczniów, zgodnie z myślą: "Bawiąc, ucząc".  
/J. Kaliszczak/
 
„Ojczysty – dodaj do ulubionych”

Już po raz drugi odbył się międzyklasowy konkurs języka polskiego związany z obchodami Dnia Języka Ojczystego. Celem konkursu jest dbałość o poprawność językową, bo to, że popełniamy błędy językowe, jest faktem. Problemem jest jednak, iż błędne wypowiedzi przestają nas razić. W tym roku konkurs jest pierwszym z cyklu konkursów językowych nawiązujących do kampanii medialnej pt.: „Ojczysty – dodaj do ulubionych” zainicjowanej w przeddzień obchodów Dnia Języka Ojczystego.
W konkursie brały udział dwuosobowe zespoły klasowe wytypowane przez uczących nauczycieli polonistów. Zakres materiału obejmował m.in.: znajomość związków frazeologicznych, synonimów, wyrazów pokrewnych, odmianę nazwisk, odmianę rzeczowników. Uczniowie mieli także za zadanie poprawić i określić, na czym polegały błędy językowe w kilku zdaniach . Test sprawdzał także znajomość popularnych zapożyczeń. A wszystko to w formie zabawy językiem polskim.
W międzyklasowym turnieju językowym najlepsze okazały się klasy :
I m. -   kl. IIIC: Agata Dancewicz, Michał Ciesielka 
II m. - kl. IA: Aleksandra Niewiadoma, Karolina Tokarczyk
III m. - kl. IC: Michał Węglarz, Bartosz Lelito
Dalsze miejsca należały do klas : IIC, IIIA, IIA i IIIB, IIB, IB. Podobnie, jak w roku ubiegłym, różnice punktowe były niewielkie, stąd wielkie gratulacje należą się dwóm klasom pierwszym, które osiągnęły bardzo dobre wyniki.

/M. Tkacz/
 
X Memoriał

        Już po raz 10 UKS przy Szkole Podstawowej w Łopusznej (p. Urszula Wąsowicz) i Stacja Narciarska Czorsztyn Ski zorganizowali „Memoriał     im. ks. prof. J. Tischnera        
w narciarstwie alpejskim&#8221. Reprezentacja Naszego Gimnazjum także chciała uczcić swojego Patrona i już po raz 7 wzięliśmy udział w tych zawodach. Jak zwykle panowała miła atmosfera, uczniowie i nauczyciele piętnastu szkół tischnerowskich mieli okazję do nawiązania nowych znajomości i odświeżenia starych. Po zmaganiach z pogodą i slalomem narciarskim wszyscy uczestnicy zabawy mogli pobiesiadować przy kiełbasie z grila i herbatce. Medale, puchary, dyplomy
i nagrody rzeczowe najlepszym zawodnikom wręczał prezes Czorsztyn Ski Pan Mariusz Staszel i ks. Paweł Potoczny z Łopusznej, który w kilku słowach wspomniał postać ks. Tischnera. W zawodach wystartowało 145 zawodników.
Oto najlepsze miejsca Naszej Reprezentacji:
Liliana Bogdan - I miejsce
Ewa Hurkała – III miejsce
Maria Szczepaniak – V miejsce
Czaja Emilia – VII miejsce
Anna Wiercioch – IX Miejsce
Jacek Szczepaniak – I miejsce
Kacper Pałka – V miejsce
Mateusz Gabryś – X miejsce
Pani Magdalena Styrylska – I miejsce
Pan Jacek Piotrowski – II miejsce
Mamy nadzieję, że już za rok znowu spotkamy się w Kluszkowcach na XI Memoriale.
/J. Piotrowski/
 
VII Pieniński przegląd szkolnych zespołów tańca nowoczesnegoW dniu 15.03.2012r. po raz kolejny zorganizowaliśmy w naszym gimnazjum przegląd szkolnych zespołów tańca nowoczesnego. W tegorocznym konkursie udział wzięło siedem zespołów – gimnazjum z Maniów i Krościenka oraz z naszej szkoły. Wszystkie zespoły zaprezentowały piękne, na wysokim poziomie układy taneczne. Komisja sędziowska w składzie – pani dyr. Barbara Waruś, pani Marta Tabasz oraz Ilona Gabryś i Paweł Wiercioch (absolwenci naszego gimnazjum, uczestnicy różnych konkursów tanecznych) miała i w tym roku bardzo trudne zadanie.
Pierwsze miejsce w konkursie zdobył zespół „Anoa Cowboys” z Gminnego Gimnazjum w Maniowach, drugie miejsce zespół „Lie” z Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy
a trzecie zespół „Blow up” również z Maniów.
Każdy zespół otrzymał pamiątkowy dyplom, a pierwsze trzy zespoły nagrodzone zostały również pucharami.
Dziękujemy zespołom za udział, opiekunom oraz komisji sędziowskiej.
Zespół „Lie” reprezentujący naszą szkołę wystąpił w składzie: Urszula Bryja, Aleksandra Moskalik, Natalia Wyrostek, Sylwia Wodziak, Katarzyna Wyrostek, Edyta Wyrostek, Izabela Bryja oraz Monika Majerczak.
/D. Cebula/
 
Niezwykłe urodziny
W dniu 14 marca po raz kolejny obchodziliśmy w szkole niecodzienne urodziny.
Dostojnym solenizantem była liczba Pi. Wprawdzie nie było urodzinowego tortu, ale w obchody udało się włączyć całą społeczność uczniowską.
Uczniowie klas I– szych przygotowali plakaty, które ozdobiły korytarz. Starsi ich koledzy uczestniczyli w międzyklasowym konkursie matematycznym. Konkurs składał się z kilkunastu zadań 
o różnym stopniu trudności. Konkursowe zmagania odbyły się w bibliotece szkolnej, gdzie cisza i spokój sprzyjały twórczej pracy.
W międzyklasowym turnieju miejsca od I - III otrzymały reprzentacje klas:
I m.: IIIc
II m.: IIb
III m.: IIIb
Oprócz matematycznych potyczek odbył się konkurs recytatorski wiersza Wisławy Szymborskiej poświęconego „magicznej” liczbie Pi. Najlepsi w recytacji okazali się uczniowie :
I m.: Agnieszka Morawa
II m.: Kinga Kozłecka
III m.: Karolina Tokarczyk, Sandra Mieszczańczyk
IV m.: Adam Duda
V m.: Aleksandra Niewiadoma
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do uczestnictwa w innych konkursach organizowanych przez szkolna bibliotekę.
/M. Tkacz/
 
 
Festiwal projektów edukacyjnych
Zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 20 sierpnia 2010 roku uczniowie gimnazjum mają obowiązek realizacji projektu edukacyjnego. Projekty edukacyjne, jako jedna z aktywnych metod nauczania, były stosowane od dawna, ale przepisy oświatowe uściśliły zasady realizacji tego obowiązku. Najważniejsza jest publiczna prezentacja rezultatów projektów edukacyjnych i wpis na świadectwie ukończenia gimnazjum dotyczący uczestnictwa konkretnego ucznia w realizacji nowego obowiązku. W pewnym stopniu przypomina to prezentację maturalną. W naszym gimnazjum zdecydowaliśmy
o tym, że w roku szkolnym 2011/12 projekty będą realizowane w klasach trzecich i drugich. Klasy trzecie realizowały projekty od listopada do stycznia, klasy drugie będą pracować nad projektami od marca do maja.
Tematy zaproponowane przez nauczycieli cieszyły się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza że były związane z różnorodnymi dziedzinami.
Publiczna prezentacja odbyła się 21 marca pod tytułem „Festiwal projektów edukacyjnych”. W trakcie festiwalu mogliśmy zobaczyć 16 projektów m.in.: przestrzenne makiety budowli architektonicznych, mapy, gry dydaktyczne, praktyczne doświadczenia fizyczne, prezentacje multimedialne, inscenizacje, przedstawienie teatralne, pokazy: walk rycerzy średniowiecznych, udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie wykazali się bardzo dużą pomysłowością i oryginalnością. Dla wielu było to pierwsze wystąpienie publiczne przed szerszą widownią, ale wszyscy doskonale poradzili sobie.
/J. Kaliszczak/
 
Ogólnopolski Konkurs "Tischnerowskie ślady"
15 marca w Wadowicach odbyło się rozstrzygnięcie VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu ,,Tischnerowskie Ślady’’, którego organizatorem jest Zespół Szkół Zawodowych. Konkurs odbywa się pod patronatem Małopolskiego Kuratorium Oświaty i Wychowania, Instytutu Myśli J. Tischnera w Krakowie, a tegoroczny objęty jest patronatem premiera RP Donalda Tuska. Temat tegorocznego konkursu dla gimnazjum to słowa ks. prof. Józefa Tischnera: ,,Dobroć zawsze rodzi się w bólu. Kto się lęka, ten wcześniej czy później popadnie w kompromis
ze złem.’’. Udział w konkursie polegał na napisaniu pracy zgodnej z tematem.
Uczniowie naszego Gimnazjum już piąty raz biorą w nim udział, odnosząc zwycięstwa. W tym roku udział wzięło 28 gimnazjów z całej Polski, noszących imię ks. prof. Józefa Tischnera. Nasza uczennica klasy III a, Maria Szczepaniak, zdobyła wyróżnienie. (Na powyższym zdjęciu wraz z p.Wojciechem Bonowiczem i p. Kazimierzem Tischnerem.)
/A. Szczepaniak/
 
Żołnierze wyklęci - Józef Kuraś "Ogień"
23 marca grupa naszej młodzieży uczestniczyła w wykładzie i promocji książki Macieja Korkucia pt.:"Józef Kuraś "Ogień" - podhalańska wojna 1939 - 1945". Organizatorem tego spotkania było Muzeum Uzdrowiska, Muzeum Pienińskie, IPN oddział w Krakowie oraz Rodzina Mańkowskich. Autor książki jest pracownikiem oddziału krakowskiego IPN - u, autorem książek i artykułów poświęconych problematyce dziejów Polski i Polaków w XX wieku.
Książka poświęcona postaci Józefa Kurasia (jednego z najbardziej kontrowersyjnych polskich dowódców partyzanckich z czasów wojny i okresu powojennego) to efekt kilkunastu lat badań materiałów archiwalnych. Autor stara się w rzeczowy i obiektywny sposób przedstawić fakty z życia "Ognia", szczególną uwagę zwraca na polityczne realia, w których funkcjonowała niepodległościowa konspiracja na Podhalu. Przedstawiona książka jest pierwszym tomem biografii Kurasia, drugi tom będzie poświęcony działalności "Ognia" jako dowódcy zgrupowania partyzanckiego "Błyskawica"
w latach 1945 - 1947.
Promocja książki była połączona z otwarciem wystawy pt.:" ... o Orła w koronie. Zgrupowanie partyzanckie Błyskawica".
Wykład był kolejną ciekawą lekcją historii dla naszych uczniów, zwłaszcza że program przedmiotu historia w gimnazjum nie obejmuje wydarzeń z czasów II wojny światowej.
/J. Kaliszczak/
 
KWIECIEŃ
Wielkanoc4 kwietnia odbył się świąteczny apel związany z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi. Młodzież naszego gimnazjum, pod opieką ks. S. Kocoła, przygotowała ciekawy montaż słowno - muzyczny, który nosił tytuł: "Przez krzyż do chwały".
Krzyż był głównym motywem całego programu, przy czym nie tylko w znaczeniu religijnym, ale również metaforycznym. Dopowiedzeniami do słów poezji i pieśni religijnych były fragmenty Ewangelii. Montaż zakończyły świąteczne życzenia ze strony przedstawicieli SU dla całej społeczności uczniowskiej, grona pedagogicznego i pracowników szkoły.
W drugiej części apelu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wielkanocny koszyk. Wszystkie klasy przygotowały koszyki wielkanocne i wszystkie były bardzo ładne, ale jako najlepsze zostały nagrodzone koszyki klasy I b, III a i II b.
/J. Kaliszczak/
 
 
 
 
Zajęcia na basenie

Od kwietnia odbywają się ponownie po zimowej przerwie bezpłatne zajęcia na basenie w D.W. Budowlani. Zajęcia współfinansowane są ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Zapisy i dodatkowe informacje u nauczycieli wychowania fizycznego.
 
„Umrzeć – tego się nie robi kotu, a tym bardziej poezji ” – w hołdzie Wisławie SzymborskiejW dniu 20.04. (piątek) w bibliotece odbył się szkolny konkurs recytatorski poezji polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej. Data ta zbiegła się z pojawieniem się w księgarniach ostatniego tomiku wierszy poetki pt.:”Wystarczy”. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań uczniów poezją oraz możliwość zaprezentowania swoich umiejętności recytatorskich przed komisją konkursową.
Poziom konkursu był wysoki i wyrównany, uczniowie z pełnym zaangażowaniem zaprezentowali wybrany przez siebie wiersz. A należy podkreślić, iż poezja noblistki zalicza się do jednej
z najtrudniejszych w interpretacji.
Tym samym nie należy się dziwić, że komisja przyznała trzy równorzędne miejsca:
I m. - Karolina Tokarczyk, Agnieszka Morawa
II m. - Kinga Kozłecka, Aleksandra Niewiadoma
III m.-   Aneta Sopata, Dawid Piwoński
 
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy innych uczniów do uczestnictwa w konkursach organizowanych przez szkolną bibliotekę.

/M. Tkacz/
 
MAJ

"Wiwat Maj !"

W dniu 27 kwietnia 2012 r. uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w uroczystej akademii z okazji zbliżającej się rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Montaż słowno – muzyczny krótko przedstawiał historię wielkich dni, które zaważyły na dalszych losach naszego kraju oraz podkreślał znaczenie słowa „Ojczyzna” nawet w dobie negacji wszelkich wartości.
/M. Tkacz/
 
XI Wojewódzki Konkurs Literacko - Plastyczny pt. "Jan Paweł II patron najgodniejszy"Jak co roku w Zespole Szkół w Zębie odbyło się podsumowanie XI Edycji Wojewódzkiego Konkursu Literacko - Plastycznego pt.: "Jan Paweł II - Patron Najgodniejszy".
W konkursie literackim SP i Gimnazjum oceniono 121 prac, w konkursie plastycznym SP i Gimnazjum oceniono 220 prac, w konkursie multimedialnym Gimnazjum oceniono 29 prac. Ogółem oceniono 370 prace.
Podsumowanie konkursu z wręczeniem nagród i wyróżnień odbyło się 19.05.2012 r. w budynku Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zębie.
Niezmiennie od lat trwania konkursu jego celem jest:
- propagowanie wartości chrześcijańskich w procesie wychowania i kształcenia
- prezentowanie dzieciom i młodzieży postaci papieża Jana Pawła II jako najwyższego autorytetu moralnego współczesnego świata
- eksponowanie związków Papieża z Małopolską, a szczególnie z Podhalem i Tatrami
- kształtowanie i rozwijanie u uczniów uzdolnień plastycznych i literackich
- kształtowanie i rozwijanie u uczniów postaw solidarności z rówieśnikami z innych szkół.
W tym roku nasze gimnazjum zdobyło nagrody:
w kategorii prezentacji multimedialnej Jakub Pałka z kl. II c zdobył II miejsce (nauczyciel opiekun - Renata Zachwieja), w kategorii plastycznej Kamila Chlipała z kl. II b zdobyła wyróżnienie (nauczyciel opiekun - Jadwiga Zachwieja).

/J. Zachwieja/
 
 
"Biblioteka ciągle w grze!" - Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
Biblioteka szkolna włączyła się do obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.Hasło "Biblioteka ciągle w grze!" jest nie tylko nawiązaniem do piłkarskiego EURO, ale także zmusza do refleksji nad miejscem i rolą biblioteki w życiu społecznym. W ramach obchodów zorganizowano na szkolnym korytarzu wystawę plakatów wykonanych przez uczniów, plakaty nawiązywały do motta tegorocznego Tygodnia. Przedstawiciele klas uczestniczyli w konkursie sprawdzającym wiedzę na temat bibliotek jako instytucji zajmujących się gromadzeniem, przechowywaniem i przede wszystkim udostępnianiem zbiorów.
Oto wyniki :
I m. – KL. III C
II m. – KL. I C
III m. - kl. I B
IV m. - kl. I A
V m. - kl. II C
/M. Tkacz/
 
Jedyna taka noc w roku! - Krakowska Noc Muzeów
Jak co roku od 9 lat w jedną noc maja krakowskie muzea otwierają swoje drzwi i ochoczo witają miłośników historii. My odkrywamy dopiero po raz trzeci uroki tej akcji. W tym roku ta niezwykłą noc przypadała z 18/19 maja. „Noc muzeów” ma swoich zwolenników i przeciwników. Przeciwnicy widzą tylko chłód, kolejki do muzeów, mnóstwo ludzi, którzy przez cały rok nie odwiedzają żadnych placówek kulturalnych i nagle chcą nadrobić te braki w jedną noc. My widzieliśmy miejsce, gdzie możemy poznać nowych ludzi (stanie w kolejkach ma ogromne możliwości integracyjne), uśmiechniętych opiekunów muzealnych, którzy nawet zachęcali nas do dotknięcia
i oglądania z bliska eksponatów. Nikt nie zakazywał fotografowania, a chłód (mimo że to majowa noc) pomagał nam tylko ostudzić emocje przed kolejną dawką wrażeń.
Do domu mieszczańskiego w Kamienicy Hipolitów weszliśmy chyba w nie porę, gdyż gospodarzy zastaliśmy już w pościeli z zaciągniętą na głowie szlafmycą i czepkiem chroniącym loki pani domu przed zniszczeniem. No trudno się dziwić, wszak było już po 23.00. Collegium Maius przywitało nas dźwiękami muzyki Chopina. Tam w tak miłej atmosferze postanowiliśmy odpocząć. Dziedziniec Krakowskiej Akademii, księżyc, gwiazdy i muzyka mistrza Chopina lub późna pora sprawiły, że zrobiło się nam tak błogo. Z trudem, ale nieodpartą ciekawością odpowiedzieliśmy potwierdzająco na pytanie: „To, co idziemy?” Co roku w niebywały zachwyt wprawia nas ogród przy Muzeum Archeologicznym oświetlony blaskiem księżyca, a nad nim góruje majestatyczny Wawel. Szczególnie zainteresowaliśmy się wystawą czasową Muzeum Archeologicznego przedstawiającą wczesne dzieje Peru. Maski, naczynia i inne rzeczy nie wiadomo, do czego służące wyglądały groźnie ale zarazem intrygująco.
W muzeum Geologii czekała na nas miła niespodzianka. Panowie geolodzy objaśniali budową geologiczną Szczawnicy. Dowiedzieliśmy się niesamowitych informacji. Jak się okazało na końcu prezentacji, wykład dotyczył Bańskiej Szczawnicy a nie naszej Szczawnicy, ale mimo tej drobnej różnicy w nazwie i tak słuchaliśmy tych ciekawostek z zapartym tchem.
Nie lada odwagi wymagała degustacja naparów, które serwowano przed budynkiem Muzeum Farmacji. Jedne smakowały jak czarna herbata, inne już były mniej przyswajalne dla naszego podniebienia, ale byli i tacy, którym owy smak odpowiadał. No cóż o gustach się nie rozmawia.
Wracając, zgodnie stwierdziliśmy, że w tę magiczną noc muzea ożywają i z roku na rok stają się atrakcyjniejsze. Już budzi się w nas duch odkrywcy i zastanawialiśmy się co też ciekawego będzie w przyszłym roku?

/M. Tabasz/
 
Międzyszkolny Konkurs Fotograficzny 2012

Uczniowie naszego gimnazjum brali udział w „Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym 2012„ zorganizowanym przez Pienińską Szkołę Zawodową w Szczawnicy. Tematem konkursu był „Patriotyzm w obiektywie”. 
Celem zmagań i konfrontacji młodych fotografów było udokumentowanie sposobu obchodzenia majowych świąt narodowych (Święta Pracy, Święta Konstytucji 3 Maja, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej), rozwijanie szacunku do tradycji i własnych korzeni oraz rozwijanie patriotycznych postaw.
Nasi gimnazjaliści zdobyli nagrody:
I miejsce - Michał Węglarz z kl. I c
II miejsce - Aleksandra Pawlik z kl. III b
Wręczenie nagród odbyło się 23.05.2012 r. o godz. 12.00 w budynku Pienińskiej Szkoły Zawodowej.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy !

/J. Zachwieja/
 
Wycieczka do Warszawy

W dniach 23 - 25 maja 2012 r. odbyła się szkolna wycieczka do Warszawy. Do stołecznego miasta wyruszyły wspólnie trzy klasy: Ia, Ib, Ic. 
Zbiórka odbyła się o godz. 3.20 na Sewerynówce, skąd wyruszył nasz autokar, który przejeżdżając przez Szczawnicę, zabierał kolejnych uczniów. Podróż, mimo iż długa, bo trwająca ok. 8h, minęła nam na miłych rozmowach i żartach. Gdy ominęliśmy tabliczkę z napisem „Warszawa”, w autobusie zapanowało dotychczas niespotykane poruszenie i entuzjazm.
 
Pierwszym punktem planu było w udanie się na największy cmentarz w Warszawie - Powązki. Naszym oczom ukazały się tysiące nagrobków, które pod swą przykrywą chowały ludzi sławnych i zasłużonych dla Polski. Dane nam było m. in. ujrzenie grobów Rudego, Zośki i Alka - bohaterów książki historycznej pt.:„Kamienie na szaniec”. Przechadzaliśmy się tam w spokoju, milczeniu i głębokiej zadumie. Otaczające nas powietrze wypełnione było patetyzmem. Następnie udaliśmy się do muzeum poświęconego bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Pozdrowiwszy Boga, uważanie wsłuchaliśmy się w słowa pani przewodnik, która z wielkim zaangażowaniem przedstawiła nam etapy życia Popiełuszki. W końcu, zmęczeni, dotarliśmy do hotelu „U Joanny”, znajdującego się w Piasecznie. Spożyliśmy tam obiado - kolację i udaliśmy się na spoczynek.
Drugi dzień naszego pobytu w stolicy zaczął się bardzo wcześnie (jak na ludzi zmęczonych kilkunastogodzinną podróżą), gdyż pobudkę mieliśmy o godz. 7.00. 45 minut później już kończyliśmy śniadanie i zabieraliśmy suchy prowiant, ponieważ czekał nas ciężki dzień. Autokarem wyruszyliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Gdy tylko znaleźliśmy się w środku, byliśmy wprost wniebowzięci. Tak nowoczesnego i zarazem interesującego miejsca chyba nikt z nas wcześniej nie widział. To co wyróżnia ten obiekt to to, że dosłownie każdy przedmiot znajdujący się w środku można dotknąć, obejrzeć z każdej strony i dokładnie zbadać. Kolejnym punktem programu było udanie się przepięknego Wilanowa. Zwiedzając park, nie raz wzdychaliśmy na myśl, że ktoś mógł mieć kiedyś tak niesamowite miejsce tylko na swoją wyłączność. Tego dnia również byliśmy w muzeum Powstania Warszawskiego, które idealnie przybliżyło nam fakty historyczne dotyczące tamtego wydarzenia. Wieczorem, w hotelu, odbyła się dyskoteka, podczas której wszyscy mieli okazję się wyszaleć.
Trzeciego, niestety już ostatniego dnia, udaliśmy się na trzydzieste piętro Pałacu Kultury, skąd naszym oczom ukazała się zapierająca dech w piersiach panorama Warszawy. Po wyjściu z Pałacu, poszliśmy się do znajdujących się nieopodal Złotych Tarasów, gdzie każdy pozbył się naszych kieszonkowych. Po ich opuszczeniu udaliśmy się do autobusu i odjechaliśmy do Szczawnicy.
Do naszego miasta wróciliśmy późno w nocy. Było nam trochę smutno, że to już koniec tej wspaniałej wycieczki, jednak wszyscy byliśmy w pełni usatysfakcjonowani pobytem w stolicy. Z pewnością kiedyś jeszcze tam wrócimy.

/M. Węglarz, I c/
 
Poznajemy Dolny Śląsk
16 maja uczniowie z klas II a, III a i III b wyruszyli na trzydniową wycieczkę. Mieliśmy poznać okolice Złotego Stoku i Wrocław.
Pierwszego dnia dotarliśmy do kopalni złota w Złotym Stoku. Rozpoczęliśmy wędrówkę korytarzami kopalni. Zdobywaliśmy monety za każde dobrze zrobione zadanie. Widzieliśmy jedyny w Polsce podziemny wodospad, w którym znajdują się prawie wszystkie pierwiastki z tablicy Mendelejewa. Jechaliśmy podziemnym tramwajem oraz płynęliśmy łodzią w zalanej sztolni"Gertruda". Płukaliśmy złoto, wybijaliśmy monety, strzelaliśmy z łuku, zabawy było co niemiara.
Następnego dnia udaliśmy się do Wambierzyc, by zobaczyć "Śląską Jerozolimę", a przede wszystkim Bazylikę p.w.Nawiedzenia NMP oraz słynną ruchomą szopkę.Bardzo ciekawa jest wambierzycka Droga Krzyżowa, ma aż 58 stacji. Ruchoma szopka jest oparta na mechanizmie z zegarka.
Z Wambierzyc pojechaliśmy do Parku Narodowego Gór Stołowych, w nim obejrzeliśmy labirynt skalny "Błędne Skałki". Niektóre skały przypominały rufę okrętu lub zwyczajny stół. Wędrowaliśmy przez liczna wąskie szczeliny, było przy tym dużo śmiechu. Kolejnym punktem wycieczki była Kaplica Czaszek w Czermnej. Ściany i sufit w tej Kaplicy są wyłożone kośćmi długimi i czaszkami. To robi kolosalne wrażenie na zwiedzających. Wieczorem poszliśmy do kina 3D na film s-f "Advengers".
Trzeciego, ostatniego dnia, wyjechaliśmy ze Złotego Stoku do Wrocławia. Zwiedzania rozpoczęliśmy od słynnej "Panoramy Racławickiej". Stojąc przed Panoramą, ma się dziwne uczucie, jakby każdy oglądający brał udział w tej namalowanej bitwie. Nie da się tego opowiedzieć słowami, po prostu trzeba to zobaczyć. Następnie udaliśmy się na Ostrów Tumski, gdzie zwiedziliśmy gotycką katedrę, kościół p.w. św. Krzyża orz pałac biskupi. Byliśmy też na wyspie Piasek z Halą Stulecia (wpisaną na Listę Zabytków Światowego Dziedzictwa UNESCO). Rynek wrocławski mieni się kolorami, to dzięki różnobarwnym elewacjom kamieniczek. Na tym zakończyliśmy zwiedzania pięknego Wrocławia, miasta o 105 mostach!
Ta wycieczka dała nam wiele wrażeń i wzbogaciła wspomnienia.
/K. Krzywdzińska, kl. II a/
 
Autorska wystawa fotograficzna

Od dnia 14 maja w naszym gimnazjum można oglądać wystawę Aleksandry Pawlik z kl. III b. Autorka starała się uchwycić zwyczajnych ludzi w codziennych czynnościach. Wystawa głównie pokazuje wyjątkowość szarego życia. Każde zdjęcie jest inne. Większość fotografii pokazanych jest w czerni
i bieli. Patrząc na tego typu zdjęcia, dostrzegamy detale, które dają efekt głębi. Wystawa przyciąga swoją ekspresją. Każde zdjęcie ma w sobie to "coś", co sprawia, że jest wyjątkowe. Niekiedy za oryginalność owego zdjęcia odpowiada jeden, malutki detal. Tak, bowiem to szczegóły sprawiają, że nie można oderwać wzroku od jej prac.
Autorka jest bardzo kreatywna i ma pełno pomysłów na każde ujęcie. Niektóre fotografie są efektem przypadku, ale na ogół Ola myśli nad tym, co chce pokazać na zdjęciu. Zaledwie 16- letnia Ola tworzy zdjęcia, obok których nie można przejść obojętnie. Jej fotografie przyciągają wzrok gapiów i zmuszają do refleksji, bowiem niektóre z nich mają ukryty przekaz. Na przykład czarno-białe zdjęcie osoby starszej ‘mówi nam’, jak szybko przemija młodość i że powinniśmy korzystać z każdej chwili. Zmarszczki i wszelkie zadrapania na skórze osoby w podeszłym wieku pokazują jak wiele musiała przejść przez życie. Każda zmarszczka to przeszkoda postawiona na drodze do szczęścia, na drodze do spokoju. Autorka chciała tchnąć życiem w wystawę i zamieściła wiele zdjęć dzieci, które ożywiają i nadają świeżości pracom. Dzieci na zdjęciach są uśmiechnięte i tryskają radością. Ola uchwyciła maluchów w taki sposób, że patrząc na zdjęcie, czuje się optymizm bijący od nich.
Aleksandra, aby jej prace były bardziej profesjonalne, uczęszcza na różnorakie kursy fotograficzne, takie jak: sztuka fotografii analogowej, fotografii studyjnej, plenerowej kompozycji i estetyki, obróbki itd. Z każdym szkoleniem Ola jest coraz bliższa do zrobienia perfekcyjnego zdjęcia. Jednak gdyby nie jej dziadek Adolf Kapłaniak oraz jej rodzice, to nie wiadomo, czy Ola robiłaby to, co dzisiaj. To on,
a raczej jego prace, które zostawił po sobie, zaraziły wnuczkę pasją do robienia zdjęć. Lecz czym by była pasja bez wsparcia rodziny? Rodzicom Oli bardzo zależy, aby ich córka robiła to, co kocha. Jednak nie pozwolili, aby zaniedbała naukę, szkołę i przyjaciół na rzecz aparatu. To oni czuwają, aby Ola miała jakiś umiar. Mama Aleksandry motywuje i stara się ją inspirować, kiedy brak jej pomysłów na to, co ma uchwycić w obiektywie.
Ola stara się brać udział we wszystkich konkursach fotograficznych, o jakich usłyszy. W wielu z nich jest zwyciężczynią. Na chwilę obecną możemy jedynie domyślać się, jak daleko „zajdzie” fotograf tak dobrze się zapowiadający.
Nie zostaje nam nic innego, jak z zafascynowaniem śledzić jej rozwijającą się "karierę" i czekać na nowinki dotyczące jej prac.
/N. Wyrostek, kl. III b/
 
CZERWIEC
 
Festiwal projektów edukacyjnych cz. II
W dniu 1 czerwca odbyła się druga część „Festiwalu projektów edukacyjnych”. Tym razem efekty swojej pracy prezentowali uczniowie drugich klas.
Tematy projektów:
Dlaczego Szczawnica jest miastem licznie odwiedzanym przez turystów?
Nietoperze naszej okolicy
Mistrzostwa szkoły w piłce siatkowej
Czy wiesz, co jesz?
Historia sportu kajakowego w Szczawnicy ze szczególnym uwzględnieniem sukcesów absolwentów naszej szkoły
Prezentacja rycerzy polskich na przełomie wieków
Twoje zdrowie w Twoich rękach
Siedem cudów świata nowożytnego
Zabytki z listy światowego dziedzictwa UNESCO w południowej Małopolsce
Charakterystyczne budowle w krajach anglojęzycznych
Religie monoteistyczne świata
Przyroda – wróg czy przyjaciel?
Doświadczenia historyczne z fizyki
Pisarze klasyki polskiej
17 zespołów przygotowało przeróżne prezentacje: gry planszowe, przestrzenne makiety, prezentacje mulimedialne, ćwiczenia praktyczne, plansze, mapy, wywiady, inscenizacje. W trakcie pokazu było wyraźnie widać, które z zespołów poświęciły wiele czasu na swoją pracę, a tym samym efekt końcowy zachwycił publiczność i jury. Jury przyznawało punkty, a publiczność gromkie oklaski.
/J. Kaliszczak/
 
Święto szkoły
Dnia 1 czerwca 2012 roku nasza szkoła świętowała VI rocznicę nadania gimnazjum imienia księdza. Profesora Józefa Tischnera. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą o godzinie 8.00 w Kościele Parafialnym w intencji nauczycieli i młodzieży naszego Gimnazjum. Następnie o godzinie 9.00. w szkole rozpoczęła się akademia przygotowana przez uczniów, w której przybliżono życie i twórczość naszego patrona poprzez pieśni, utwory liryczne oraz fragmenty prozy. Nad przebiegiem uroczystości czuwały p. K. Ciesielka i p. A. Szczepaniak. Oprawę muzyczną przygotowała p. E. Zachwieja. Całość przebiegała w uroczystej atmosferze.
/A. Szczepaniak/
 
IV Festiwal Baśni i Bajki
W dniu 02.06.2012r. odbył się IV Festiwal Baśni i Bajki organizowany przez THERMALEO Sp. z o.o.
w Szczawnicy. Do współtworzenia tego festiwalu również przyłączyła się nasza szkoła.
Zespół taneczny z naszego gimnazjum, w składzie: Urszula Bryja, Aleksandra Moskalik, Natalia Wyrostek, Kasia Wyrostek, Sylwia Wodziak, Edyta Wyrostek oraz Izabella Bryja i Monika Majerczak (nasze ubiegłoroczne gimnazjalistki), zaprezentował dwa układy, które pokazały ich wizję tańca afrykańskiego – nowoczesnego i typowego. Tancerki zachęcały również publiczność do wspólnej zabawy ucząc ich podstawowych kroków „makareny” i „waka waka”. Opowiedziały też krótko o swoim zespole i jednej z pasji, jaką jest taniec. Swoją pozytywną energią, entuzjazmem oraz młodzieńczą radością przyciągnęły duże zainteresowanie widzów.
Z kolei inna grupa dziewcząt przygotowała, pod kierunkiem p. Jadwigi Zachwiei, przestrzenne postacie afrykańskich zwierząt – słonia i żyrafy.
/D. Cebula/
 
Mistrz ortografii
Tradycją naszej szkoły jest organizowane co roku ogólnoszkolne dyktando "Mistrz ortografii". W tym roku konkurs ortograficzny został przeprowadzony 6 czerwca. Przystąpili do niego uczniowie klas I- III wytypowani przez nauczycieli polonistów.
Po zakończonym dyktandzie komisja złożona z nauczycieli języka polskiego oceniła prace i wyłoniła zwycięzców.
Tytuł szkolnego mistrza ortografii polskiej zdobyła Aleksandra Niewiadoma- klasa I a
II miejsce zajęła Anna Wiercioch z klasy I b
III Sylwia Wodziak – uczennica klasy II b
Gratulujemy! 
/R. Zachwieja/
 
Międzygimnazjalny Turniej Piłki Siatkowej
W dniu 13 czerwca 2012r. drużyna dziewczyn naszego gimnazjum reprezentowała szkołę
na Międzygimnazjalnych Zawodach w Piłce Siatkowej. Turniej organizowany był przez gimnazjum
w Maniowach. W zaciętej walce wszystkie zespoły przestrzegały zasad „fair play”. Nasze zawodniczki wywalczyły III miejsce. Wygrałyśmy z zespołem z Maniów II oraz Sromowiec,
a przegrałyśmy z zespołem z Maniów I i Krościenka.
Skład zespołu: Słowik Aleksandra, Pawlik Aleksandra, Dancewicz Agata, Niezgoda Natalia, Szczepaniak Maria, Klimek Gabriela, Morawa Agnieszka, Pamela Marzec oraz Kubik Izabela.
/D. Cebula/
 
Plener plastyczny w rezerwacie Biała Woda
Już po raz ósmy Nadleśnictwo Krościenko wraz z Ligą Ochrony Przyrody "Pieniny" zorganizowało konkurs - plener plastyczny pod nazwą "Spotkanie z naturą".
Celem konkursu jest rozbudzenie wrażliwości ekologicznej wśród młodzieży i dzieci, rozwijanie szacunku do przyrody i poczucia odpowiedzialności za "miejsce, w którym mieszkają".
Każdy z uczestników musiał w plastyczny sposób wyrazić własne obserwacje przyrodnicze, spostrzeżenia i doznania.
Nasze gimnazjum reprezentowały uczennice:
Natalia Regiec kl.II b
Klaudia Chlipała kl. II b
Oliwia Gabryś kl. I b
Kinga Salamon kl.I b
W kategorii grupowej - młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna nasza gimnazjalistka Oliwia Gabryś zdobyła I miejsce !
Serdecznie gratulujemy !!
Plener przebiegał w miłej atmosferze, pogoda dopisała a zakończeniem spotkania było wręczenie nagród, wspólne ognisko i smaczny poczęstunek.
/J. Zachwieja/
 
VI Międzynarodowy Masowy Bieg – Pieniny
W dniu 15.06.2012r. w Krościenku n/D już po raz szósty odbył się Międzynarodowy Bieg Masowy organizowany przez Fundację Dzieci Pienin, który ma na celu głównie propagowanie biegu wśród dzieci i młodzieży. I tym razem Publiczne Gimnazjum w Szczawnicy nie zawiodło. W biegach wystartowała reprezentacja szkoły licząca 22 osoby. Prawie wszyscy uzyskali wysokie miejsca, otrzymując piękne puchary oraz cenne nagrody. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy startowali w oddzielnej kategorii wiekowej.
W grupie klas pierwszych - dziewczyny:
Mogilska Weronika – Im, Wyrostek Edyta – IIm; chłopcy: Hełdak Paweł – IIIm, Salamon Jakub – VIIm, Gałysa Arkadiusz – VIIIm.  
W grupie klas drugich – dziewczyny:
Wyrostek Katarzyna – Im, Wiercioch Magdalena – IIIm, Szczepaniak Emilia – IVm, Bańkosz Anna – Vm, Krzywdzińska Krystyna – Vim, Czaja Emilia - VIIm; chłopcy: Bodziuch Rafał – IIIm, Majerczak Krzysztof – IVm, Szulc Piotr – VIm, Proński Łukasz – VIIm, Tokarczyk Jakub – XIVm, Dulak Kacper – XVm.
W grupie klas trzecich – dziewczyny:
Ondycz Weronika – Im; chłopcy: Kozielec Miłosz – IIIm.
Zawodom sprzyjała piękna pogoda i miła atmosfera. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali ciepły posiłek oraz wodę mineralną.
Wszystkim zawodnikom GRATULUJEMY i zachęcamy do dalszego biegania.
/D. Cebula/
 
Egzaminy na kartę motorowerową
Jak co roku w naszym gimnazjum odbywają się teoretyczne i praktyczne egzaminy na kartę motorowerową.
Uczniowie muszą opanować wiedzę z zakresu:
znajomości znaków drogowych pionowych i poziomych,
przepisów ruchu drogowego,
udzielania pierwszej pomocy
obsługi technicznej motorowera lub skutera.
W tym roku szkolnym do egzaminów przystąpiło 10 chłopców i 2 dziewczyny:
Liliana Bogdan
Joanna Zaziąbło
Maciej Kapłaniak
Mateusz Walkosz
Jakub Gomułka
Krystian Kubik
Patryk Babik
Mateusz Spodnik
Piotr Szulc
Mateusz Gabryś
Jakub Kostrzewa
Kamil Racięga
Egzamin teoretyczny zawierający 38 pytań zamkniętych odbył się 18.06 i wszyscy zdali go pomyślnie. Jazdę na skuterze uczniowie ćwiczyli po lekcjach na specjalnie przygotowanym szkolnym placu manewrowym.
Egzamin praktyczny odbył się w dn. 26.06. i zabezpieczał go patrol Policji z Komisariatu w Krościenku n.D.
Egzamin rozpoczął się prelekcją, na której policjanci mówili o bezpieczeństwie pojazdów jedośladowych na drodze, dostosowaniu prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, przypomnieli podstawowe zasady prawidłowego wykonania manewru skrętu w lewo i włączania się do ruch.
Nastepnie uczniowie wykonywali jazdę, podczas której musieli zrealizować manewry:
włączania się do ruchu,
przejadu po "ósemce"
wyprzedzania
zatrzymania przed znakiem STOP,
skrętu w lewo.
Wszyscy nasi gimnazjaliści egzamin praktyczny zdali pozytywnie.
/J. Zachwieja/
 
Szkolny Dzień Sportu
W dniu 26.06.2012r w naszym gimnazjum zorganizowany został po raz kolejny Szkolny Dzień Sportu. Tym razem turnieje i konkursy sportowe rozegrane zostały na boisku „Orlik”. Pomimo chłodnego wiatru młodzież bardzo chętnie startowała we wszystkich konkurencjach i z zapałem sprawdzała swoje umiejętności. Cieszymy się, że w tym roku uczniowie licznie wzięli udział we wspólnej sportowej zabawie i rywalizacji. Wśród konkurencji były rzuty do kosza, przeskoki przez skakankę, przeskoki przez linę, żonglerka piką nożną, turniej mini siatkówki dziewcząt i chłopców oraz turniej piłki nożnej. Nad przestrzeganiem zasad fair play oraz bezpieczeństwem czuwały komisje sędziowskie, w skład których wchodzili nauczyciele naszej szkoły. Najlepszym zawodnikom zostaną wręczone słodkie nagrody sponsorowane przez Spółdzielnię Uczniowską na apelu podsumowującym rok szkolny.
WYNIKI:
Mini – siatkówka
DZIEWCZYNY:
Im – Aleksandra Słowik, Aleksandra Pawlik, Agata Dancewicz, Natalia Niezgoda/Maria Szczepaniak
IIm – Weronika Mogilska, Aleksandra Niewiadoma, Karolina Tokarczyk, Edyta Wyrostek
IIIm – Agnieszka Morawa, Gabriela Klimek, Izabela Kubik, Anna Gabryś
 
CHŁOPCY:
Im – Maciej Kapłaniak, Filip Hamerski, Kamil Jasiurkowski, Karol Bogusz
IIm – Kamil Zachwieja, Piotr Mastalski, Jakub Gomułka, Paweł Hełdak
IIIm – Kamil Racięga, Piotr Szulc, Patryk Babik, Piotr Gruca
Piłka nożna
Im – klasa IIIc
IIm – klasa IIIa
IIIm – klasa IIb
„Król strzelców” – Dariusz Sajdak
Żonglerka piłką
DZIEWCZYNY:
Im – Edyta Wyrostek
IIm – Natalia Wyrostek
IIIm – Aleksandra Pawlik
CHŁOPCY:
Im – Dariusz Sajdak
IIm – Adam Szyll
IIIm – Grzegorz Barcik
Skakanka
DZIEWCZYNY:
Im – Maria Szczepaniak
IIm – Natalia Wyrostek
IIIm – Aleksandra Niewiadoma
CHŁOPCY:
Im – Rafał Bodziuch
IIm – Michał Ciesielka
IIIm – Jacek Szczepaniak
Rzuty do kosza
DZIEWCZYNY:
Im – Aleksandra Pawlik
IIm – Maria Szczepaniak
IIIm – Edyta Wyrostek
CHŁOPCY:
Im – Łukasz Proński
       Piotr Szkarłat
IIm – Jakub Kostrzewa
IIIm – Piotr Szulc
Przeskoki przez linę:Im – Dawid Zachwieja, Michał Emiljanowicz, Kacper Pałka
IIm – Łukasz Proński, Grzegorz Barcik, Wojciech Konopka
IIIm – Magdalena Wiercioch, Liliana Bogdan, Joanna Zaziąbło
Wszystkim uczestnikom Szkolnego Dnia Sportu - gratulujemy!
/D. Cebula/
 
"Żyć to być zbudowanym z pamięci" - pożegnanie absolwentów
29 czerwca odbyło się uroczyste pożegnanie absolwentów naszego gimnazjum. Motto programu akademii brzmiało: „Żyć to być zbudowanym z pamięci.” Program przygotowała pani Beata Kowalska, oprawę muzyczną pani Ewa Zachwieja, oprawę plastyczną pani Jadwiga Zachwieja.
 
Prowadzący podkreślili, jak wielką wartość mają wspomnienia, które budują etapy naszego życia. Słowa poezji i subtelny podkład muzyczny wyrażały podziękowania dla nauczycieli i rodziców.
Najważniejszym punktem akademii było nagrodzenie przez panią dyrektor najlepszych absolwentów.
Tytuł najlepszego absolwenta otrzymał uczeń Jakub Zachwieja (klasa III b), tytuł najlepszego humanisty otrzymało dwóch uczniów: Michał Ciesielka (klasa III c) i Patryk Waruś (klasa III b), tytuł najlepszego ucznia z przedmiotów ścisłych otrzymał Michał Ciesielka (klasa III c), najlepszym językowcem został Patryk Waruś (klasa III b).
Osobnym wyróżnieniem zostali nagrodzeni Bartłomiej Gabryś (klasa III a) i Natalia Wyrostek (klasa III b), którzy na przestrzeni trzech lat spędzonych w naszej szkole nie opuścili żadnego dnia nauki.
Następnie zostały wręczone świadectwa z wyróżnieniem, a rodzice wyróżnionych otrzymali listy gratulacyjne.
klasa III a: M. Trzeszczoń, B. Hurkała, M. Szczepaniak, E. Hurkała,
klasa III b: J. Zachwieja, P. Waruś, U. Bryja, P. Sępek, A. Słowik ,
klasa III c: A. Moskalik, M. Ciesielka, F. Hamerski.
Również zostali wyróżnieni uczniowie, którzy reprezentowali nasze gimnazjum w konkursach przedmiotowych i tematycznych: Patryk Waruś za tytuł laureata konkursu przedmiotowego z języka niemieckiego (VII miejsce w województwie), Maria Szczepaniak za wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie pt.:”Tischnerowskie ślady”, Bartłomiej Gabryś za udział w powiatowym konkursie recytatorskim.
Podziękowania za trzyletnią pracę na rzecz szkoły otrzymali uczniowie pracujący w samorządzie uczniowskim, spółdzielni uczniowskiej. Pani Ewa Zachwieja pożegnała członków zespołu regionalnego Juhasy.
Nauczyciele wychowania fizycznego wręczyli 18 statuetek najlepszym sportowcom.
Nie zabrakło podziękowań rodzicom, którzy na przestrzeni trzech lat wspierali wychowawców, działając w radach klasowych.
Drugą ważną częścią tę uroczystości było pożegnanie pani dyrektor B. Waruś, która od września 2012 roku przechodzi na emeryturę. Burmistrz p. G. Niezgoda podziękował pani dyrektor za 5 lat współpracy. Uczniowie podziękowali nie tylko kwiatami ale również gromkimi oklaskami.
W ostatniej części obejrzeliśmy część artystyczną, przygotowaną przez uczniów klas trzecich.
/J. Kaliszczak/
 
 
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: x