Portal - Szczawnica
Strona główna / Archiwum / Rok szkolny 2012/2013
Sobota - 18 sierpnia 2018 Bogusława, Bronisława, Ilony     
Kontakt / Godziny pracy
Plan lekcji SP2 i Gimnazjum
Lekcje i przerwy
Kalendarz roku szkolnego 2017/2018
Wykaz zajęć dodatkowych
Dni wolne 2017/2018
O naszym patronie
Historia szkoły
Projekty realizowane przez szkołę
Nauczyciele
Wychowawcy klas
Samorząd uczniowski
Biblioteka szkolna
Nasze zdjęcia
Dokumentacja gimnazjum
Linki do ciekawych stron w Internecie
Dla rodziców
Archiwum
polski
2012/2013

WRZESIEŃ

Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013

3 września społeczność szkoły uczestniczyła w inauguracji roku szkolnego 2012/2013. Obchody rozpoczęła Msza Święta w Kościele parafialnym p.w. Św. Wojciecha w Szczawnicy. Dalszą część spotkania stanowił apel szkolny. Zebranych powitali przedstawiciele Samorządu uczniowskiego, którzy oddali głos panu Sebastianowi Walosczykowi, obecnemu dyrektorowi szkoły. Dyrektor szkoły przywitał uczniów, nauczycieli i rodziców, przekazał informacje dotyczące organizacji roku szkolnego, życzył samych sukcesów zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Następnie uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami.
/R. Zachwieja/

Prezydent Rzeczpospolitej Polski z wizytą w Szczawnicy

4 września 2012 roku przybył do Szczawnicy z krótką wizytą Prezydent RP Bronisław Komorowski. Przed południem odsłonił obelisk znajdujący się przy promenadzie uzdrowiskowej, który upamiętnia 50 rocznicę nadania Szczawnicy praw miejskich. Następnie Prezydent udał się do centrum uzdrowiska gdzie w Pijalni Wód Mineralnych skosztował szczawnickiej „szczawy”. Później odbył spacer Placem Dietla, przez deptak przy ul. Zdrojowej i schodami w kierunku Dworka Gościnnego w Parku Górnym. W Dworku, Pan Prezydent spotkał się z przedstawicielami społeczności szczawnickiej. Na trasie spaceru Pana Prezydenta powitała młodzież naszego gimnazjum. Mogliśmy przez krótką chwilę porozmawiać i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
/J. Zachwieja/

Puchar Orlika

W piątek 14 IX na szczawnickim Orliku zostały rozegrane eliminacje gminne „III Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska”. W zawodach mieli prawo startu uczniowie w wieku 12 – 13 lat. Nasze Gimnazjum reprezentowały dwie drużyny dziewcząt i trzy drużyny chłopców, czyli niemal wszyscy uczniowie klas I, Gimnazjum z Krościenka przywiozło po jednej drużynie chłopców i dziewcząt. Zawody, których organizatorem był pan Andrzej Darlewski przebiegały w miłej, sportowej atmosferze, a niektóre mecze stały na zaskakująco wysokim poziomie. Turniej dziewcząt zdominowała i wygrała drużyna „Piekielna 8” z Naszego Gimnazjum, dziewczęta wygrały wszystkie mecze i nie straciły żadnej bramki. Nasza druga drużyna „Teletubisie” zremisowała z dziewczętami z Krościenka, ale niestety straciły więcej bramek w meczu z „8” i zajęły III miejsce. W kategorii chłopców uczniowie z Krościenka rozegrali bardzo wyrównany mecz o I miejsce z naszą drużyną „Podwórkowy Klub Sportowy”, niestety przegraliśmy 2:1. Sędzią głównym zawodów był pan Ryszard Darlewski. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, a każdy zawodnik koszulkę sportową. Uczniowie klas I, którzy nie brali czynnego udziału w zawodach dzielnie kibicowali i rozgrywali mecze siatkówki.

„Piekielna 8” wystąpi we wtorek 18 IX w Łącku w kolejnym etapie eliminacji. Trzymamy kciuki!!!

Wyniki dziewcząt:

I miejsce – „Piekielna 8” (Renata Kita, Paulina Pawlik, Kinga Hurkała, Patrycja Dulak, Agata Hendel, Klaudia Pietrzyk, Magdalena Ciesielka, Martyna Polaczyk)

II miejsce – Gimnazjum Krościenko

III miejsce – „Teletubisie” – kapitan: Katarzyna Zachwieja

Wyniki chłopców:

I miejsce – Gimnazjum Krościenko

II miejsce – „Podwórkowy Klub Sportowy” – kapitan: Krystian Błażusiak

III miejsce – „KS Potok” – kapitan: Piotr Chybowski

IV miejsce – „FC Spożywczak” – kapitan: Andrzej Kudłacz
/J. Piotrowski/

Hetman na F4

Przedstawiciel Powiatowego Centrum Kultury pan Józef Dyda był organizatorem zawodów szachowych Ośrodka sportowego Szczawnica, które odbyły się 18 IX w Szkole Podstawowej w Krościenku. W grupie gimnazjum najlepiej z Naszej Szkoły zaprezentowała się uczennica Justyna Węglarz zajmując III miejsce w kategorii open i I miejsce wśród dziewcząt. Michał Węglarz wywalczył III miejsce, V był Szymon Kufel, VI miejsce zajęli Mateusz Gabryś i Piotr Gruca, VII Dominik Łużny, a Wojciech Trojnarski był VIII. Najlepsi szachiści otrzymali medale, a wszyscy uczestnicy dyplomy. Nasi uczniowie wrócili z pucharem za zdobycie II miejsca w punktacji drużynowej.
/J. Piotrowski/

Dzień młodzieży szczawnickiej

21 września młodzież naszego gimnazjum była organizatorem pierwszego Dnia młodzieży szczawnickiej, w którym uczestniczyli nie tylko gimnazjaliści, ale także uczniowie LO w Krościenku n/D oraz młodzież Pienińskiej Szkoły Zawodowej. Obchody odbywały się w dwóch etapach. Pierwszym z nich były zmagania sportowe na Orliku. Uczestnicy bili rekordy w konkurencjach indywidualnych, takich jak: rzut do kosza, przeskoki przez linę i skakankę, strzały piłką nożną na celność, rzut piłką lekarską, bieg krótki na czas, odbicia piłki siatkowej i przeciąganie liny . W ramach rozgrywek grupowych zostały rozegrane mecze piłki nożnej i piłki siatkowej. Duch sportowej rywalizacji sprawił, że wielu uczniów odebrało dyplomy i medale z rąk dyrektora szkoły oraz nauczycieli wychowania fizycznego. Nagrodą za rozgrywki grupowe były puchary.

Kolejny etap uroczystości stanowiła część artystyczna, na scenie przy Palenicy, przygotowana przez szczawnicką młodzież. Obejrzeliśmy skecz uczniów naszego gimnazjum, krótki program „Bajki” wystawiony przez licealistów, wysłuchaliśmy koncertu zespołu Juhasy. Młodzież Pienińskiej Szkoły Zawodowej przygotowała wiele interesujących konkursów, m. in. fryzura awangardowa, ubijanie piany, jedzenie pączków na czas, rozpoznawanie smaków, dmuchanie opon. Swoje talenty szczawnicka młodzież zaprezentowała w konkursie Mam talent. Nad przebiegiem tej części uroczystości czuwał dyr. MOK, pan Piotr Gąsienica. Zwycięzcy odebrali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta Szczawnica, dla uczestników przewidziano ciepły poczęstunek.
/R. Zachwieja/

Akcja sprzątania świata

22 września społeczność naszego Gimnazjum uczestniczyła w Akcji sprzątania świata. Uczniowie pod opieką dyr. szkoły i nauczycieli porządkowali teren Bereśnika i Bryjarki. Nagrodą dla uczestników było ognisko i pyszna kiełbaska przy schronisku na Bereśniku. Wydarzenie miało na celu rozbudzanie odpowiedzialności za otaczające środowisko, w tym dbanie o jego czystość. Dyrektor, nauczyciele i młodzież składają serdeczne podziękowania sponsorom: panu Józefowi Wierciochowi z Wyżnej Szczawnicy, właścicielowi sieci sklepów, za przekazanie kiełbasy ogniskowej, panu Pawłowi Kucharskiemu (piekarnia Epi) za pieczywo oraz pani Annie Marczak za sosy do kiełbasek.
/R. Zachwieja/

Zajęcia na basenie
We wtorki odbywać się będą bezpłatne zajęcia na basenie D.W. Budowlani o godz. 15.45. Zajęcia współfinansowane są ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Zapisy i dodatkowe informacje u nauczycieli wychowania fizycznego.
/J. Żebracki/

Wybory do Samorządu Uczniowskiego
27 września w naszej szkole zostaną przeprowadzone wybory do SU, które poprzedza aktywna kampania promująca kandydatów, m.in. plakaty, ulotki. W grupie kandydatów znaleźli się uczniowie reprezentujący wszystkie klasy gimnazjum: M. Ciesielka, Sz. Mastalski, A. Kapłon, E. Jasiurkowska, W. Kordas, D. Słowik, W. Czaja, S. Knutelska, D. Stala, O. Niewiadoma, B. Blachecka, A. Gałysa, A. Wiercioch, O. Gabryś, P. Hełdak, M. Węglarz, B. Lelito, K. Krzywdzińska, K. Dulak, K. Wyrostek, J. Zachwieja, N. Regiec, B. Truchoń, J. Gomułka, S. Mieszczańczyk, P. Szulc.
/R. Zachwieja/

Straż Graniczna w szkole
27 września nasze gimnazjum odwiedzili funkcjonariusze Straży Granicznej. Tematem spotkania z młodzieżą była profilaktyka narkotykowa. Podczas wykładu połączonego z prezentacją multimedialną przybliżono uczniom zagadnienia związane m.in. z objawami i skutkami stosowania środków odurzających i substancji psychoaktywnych oraz obowiązującymi w Polsce regulacjami prawnymi w zakresie odpowiedzialności za ich posiadanie. Duże zainteresowanie wzbudził piesek, czworonożny specjalista od wykrywania narkotyków.
/R. Zachwieja/

PAŹDZIERNIK

Dyskoteka
2 października 2012 r. w naszym gimnazjum odbyła się pierwsza dyskoteka roku szkolnego 2012/2013 zorganizowana przez Samorząd Szkolny. Jej celem było przede wszystkim zintegrowanie uczniów klas pierwszych z pozostałą częścią szkolnej społeczności. Wszyscy świetnie się bawili, tańcząc przy rytmach muzycznych przebojów.  Na zakończenie każdy z uczestników otrzymywał bon zwalniający następnego dnia z kartkówek i ustnych odpowiedzi.
/K. Ciesielka/

Konkurs wiedzy o Niemczech
3 października odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o Niemczech organizowany przez nauczycieli języka niemieckiego- p. Małgorzatę Oleś-Gagatek i p. Danutę Urban.

W konkursie wzięło udział 16 osób, które musiały udzielić odpowiedzi na pytania znajdujące się na arkuszu konkursowym. Arkusz ten składał się z pięciu pytań otwartych oraz dziesięciu zamkniętych. Pytania otwarte oparte były na tekście źródłowym, dotyczącym zjednoczenia Niemiec, który uczniowie otrzymali tydzień przed konkursem. Pytania zamknięte natomiast sprawdzały ogólną wiedzę uczniów na temat Niemiec.

Zwycięzcami konkursu zostali: I miejsce- Adam Duda (kl. IIIc), II miejsce- Daria Gabryś (kl. Ia), III miejsce- Krystyna Krzywdzińska (kl. IIIa), Klaudia Chlipała (kl. IIIb) i Piotr Gruca (kl. IIIc). Gratulujemy!
/M. Oleś- Gagatek/

Sztafetowy debiut
Po kilku latach przerwy reprezentacja Naszej Szkoły wystartowała w Powiatowych Biegach Przełajowych. Drużyna dziewcząt składająca się głównie z uczennic klas pierwszych podjęła ambitną walkę ze starszymi koleżankami z innych szkół, wystarczyło to na zajęcie V miejsca. Chłopcy wzbudzili większe nadzieje, ponieważ przez większość dystansu prowadzili w biegu i chociaż każdy z nich zaprezentował się bardzo dobrze, to w końcówce wyścigu spadliśmy na IV lokatę. Nasi uczniowie mieli wielkie szanse na zajęcie lepszych miejsc, ale niestety nie wszyscy rodzice pozwolili swoim dzieciom na udział w zawodach i musieliśmy występować w nieco rezerwowym składzie.  Dziękuję wszystkim zawodnikom za udział i sportową postawę w zawodach, a do rodziców apeluję by zachęcali, a nie powstrzymywali swoje dzieci do uprawiania sportu i rekreacji…
/J. Piotrowski/

Finały wojewódzkie
Przy pięknej słonecznej pogodzie w piątek 5 października na terenie lotniska w Nowym Targu odbyły się Finały Wojewódzkie w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Wśród 2500 tysiąca uczestników, reprezentantów wszystkich powiatów województwa małopolskiego, było również ośmioro wspaniałych sportowców z Naszego Gimnazjum. Bardzo wysokie VIII miejsce zajął uczeń I klasy Wiktor Kordas, który stanął obok podium i otrzymał pamiątkową statuetkę, 11 miejsce wywalczył Wiktor Czaja, Rafał Bodziuch był 18, Kamil Jasiurkowski 25, a Paweł Hełdak 31. Pozostali zawodnicy: Katarzyna Wyrostek, Sylwia Wodziak i Krzysztof Majerczak zajęli miejsca w środku stawki (w każdej grupie startowało ponad stu uczestników). Serdecznie wszystkim gratuluję, dziękuję za wspaniałą postawę.  Moda na bieganie jest coraz bardziej popularna również w Szczawnicy, co miałem okazję zaobserwować w sobotę 29 września, będąc w Warszawie, gdzie na trasie „Maratonu warszawskiego” zauważyłem mieszkańca naszego miasta. Mam nadzieję, że w zbliżającym się Biegu Niepodległości wystąpi liczna reprezentacja Naszego Gimnazjum. Zapraszam do udziału i zachęcam do treningów.
/J. Piotrowski/

Warsztaty naukowe „Odkrywanie tajemnic przyrody”
W sobotę 06 października 2012 roku w Zespole Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem odbyły się kolejne warsztaty naukowe dla dzieci. Tym razem gościli u nas uczniowie klas pierwszych Gimnazjum w Szczawnicy z Panią mgr Małgorzatą Gabryś – nauczycielem fizyki. Gimnazjaliści, rozpoczynający przygodę ze światem chemii, mogli zobaczyć wiele doświadczeń chemicznych pozwalających zgłębić tajemnice nauki. W towarzystwie  uczniów z klasy drugiej Technikum żywienia i gospodarstwa domowego: Kamila Babiaka, Dawida Chlebka, Edyty Chrobak, Konrada Olesia i Natalii Moskalik młodzi naukowcy bawiąc się, wywoływali widowiskowe, prawie magiczne efekty, które nie tylko zadziwiały, ale i pomagały zrozumieć otaczający świat. Gimnazjaliści zobaczyli m. in., jak spala się magnez i siarka, na czym polega żrące działanie kwasów; dowiedzieli się, dlaczego wody utlenionej używa się do odkażania ran; sprawili, by woda wbrew prawom grawitacji popłynęła do góry; wykryli obecność dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu; otrzymali niepalący się papier; wyprodukowali tlen,  wodór i zbadali jego właściwości. Każde doświadczenie było kolejnym etapem fantastycznej podróży po świecie nauki oraz pomocą dla dociekliwych dzieci w odkrywaniu tajemnic przyrody.
/D. Nelle – Zborowska/

"Bądź jak wiatr, który pozwala zakwitnąć i zaowocować" - ślubowanie klas pierwszych
Parafraza słów Krystyny Siesickiej towarzyszyła Uroczystości Ślubowania Klas Pierwszych, która zgodnie z tradycją naszej szkoły połączona została ze Świętem Edukacji Narodowej , a odbyła się 15 października.  W części oficjalnej przedstawiciele pierwszoklasistów ślubowali na sztandar szkoły, sumienie wypełniać obowiązki ucznia, przykładnie pracować na rzecz wizerunku Gimnazjum, służyć innym pomocą i radą. W swoim wystąpieniu Pan dyrektor Sebastian Walosczyk życzył nowym uczniom, aby czuli się w nowej szkole dobrze, otoczeni życzliwością i zrozumieniem. W nastroju refleksji i filozoficznej zadumy zabrzmiały słowa patrona ks. Józefa Tischnera,  podkreślającego znaczenie poczucia wolności w wychowaniu młodego człowieka. Właśnie dzięki niej młodość pozwala sobie na kreatywność, odkrywanie , a przede wszystkim ,, bycie sobą’’.  Te myśli zamknięte zostały w poezji i muzyce, przygotowanej na tę Uroczystość. Nie zabrakło również dobrej zabawy , kabaretowej historii nauczyciela jako ofiary reformy oświaty, ody do fizyka lub trenu do polonisty, sepleniących pierwszoklasistów, którzy tak naprawdę dobrze czują się jako dzieci, niezależnie od etapu edukacji .Na zakończenie przedstawiciele Rady Rodziców złożyli życzenia nauczycielom. Uroczystość prowadzili: Justyna Zachwieja kl. III b,  Aleksandra Niewiadoma kl. II a ,Bartosz Lelito kl. II c
Recytatorzy: Gabriela Klimek kl. II c, Agnieszka Morawa kl. II c. Dominika Słowik kl. I b. Karolina Tokarczyk kl. II a, Szymon Mastalski kl. I a, Samantha Knutelska kl. I c, Katarzyna Zachwieja kl. I b, Paweł Wiercioch kl. I a,
Oprawa muzyczna : występ zespołu P. Ewy Zachwiei oraz Karolina Zachwieja i Katarzyna Zachwieja.
Uroczystość Ślubowania Klas Pierwszych przygotowały wychowawczynie.
/B. Kowalska/

Spotkanie z misjonarzem
16 października 2012 r. w Gimnazjum Publicznym odbyło się spotkanie z misjonarzem – księdzem Krzysztofem Gabrysiem. Wypełnia on swoją posługę kapłańską na misjach w Peru. Jest tam już dziewięć lat.

Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda życie zwykłych ludzi żyjących w Ameryce Południowej i księży głoszących tam Słowo Boże. Z jakimi problemami borykają się rówieśnicy naszych gimnazjalistów i tego, że nie jest tam łatwo realizować im swoje marzenia związane np. z edukacją. Dużą rolę spełniają więc misje i księża misjonarze.

Wizyta duchownego przypadła na Tydzień Misyjny i również zbiegła się z rocznicą wyboru Karola Wojtyły na papieża, który zawsze pamiętał o drugim człowieku i podkreślał wartość miłosierdzia.
/K. Ciesielka/

Czas na teatr
Dnia 18  października 40 – osobowa grupa uczniów pojechała do Teatru Groteska w Krakowie na spektakl ,, Balladyny’’ Juliusza Słowackiego. Wydawać się mogło, że połączenie gry aktorskiej i lalkarstwa za łatwe i nieco banalne, ale obserwacja realizacji scenicznej pokazała jak trudne i wymagające jest to zadanie dla aktorów.

Wcześniej uczniowie zwiedzili Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, poznając historię lotnictwa polskiego i światowego. Nie zabrakło czasu na obiad, tym razem w restauracji orientalnej. Jedni odważnie zajadali się wołowiną z bambusem i dziwnymi grzybami, inni z dystansem próbowali. Może następnym razem przekonają się do kuchni chińskiej?
/B. Kowalska/

Uczyć przez przeżycie- wycieczki klas pierwszych
Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w różnych wycieczkach integracyjnych, poznając życie patrona szkoły ks. Józefa Tischnera, własny region, a przede wszystkim siebie .

Już we wrześniu wszyscy pierwszoklasiści wraz z wychowawcami i Panem dyr Sebastianem

Walosczykiem udali się do Łopusznej, by tam lepiej poznać życie ks. Józefa Tischnera, poczuć atmosferę miejsca, tak przez niego naznaczonego i wybranego. Odwiedzili Tischnerówkę, spotkali się z bratem ks. Józefa, Kazimierzem Tischnerem. Następnie złożyli kwiaty na grobie Patrona.

Tradycyjnie w październiku pierwszoklasiści uczestniczyli w wycieczkach integracyjnych razem z rodzicami i wychowawcami. Ruszyli na szlaki znane w kierunku: Palenicy, Durbaszki, Jaworek. Jeszcze raz odkrywali ,, znane’’, ale inaczej, bo w grupie nowych koleżanek i kolegów, teraz już gimnazjalistów.
/B. Kowalska/

Wycieczka do Krakowa
19 października 2012 roku Samorząd Szkolny zorganizował wycieczkę do Krakowa. Mogli w niej wziąć udział wszyscy chętni uczniowie z naszego gimnazjum. Młodzież wraz z opiekunkami SU- panią M. Gabryś i panią K. Ciesielką- rozpoczęła swoją podróż do królewskiego grodu o godzinie 7.30. Wszystkim dopisywał humor, ponieważ dzień miał być pełen wrażeń i zapowiadała się piękna, słoneczna pogoda.

Pierwszym punktem wycieczki był Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Jest to pierwszy w Polsce sensoryczny park edukacyjny. Uczniowie spacerując po terenie liczącym blisko 6 hektarów, mogli zobaczyć i sprawdzić, jak działa 60 urządzeń edukacyjnych z zakresu optyki, akustyki i mechaniki. Zobaczyli, że można łączyć zabawę z edukacją i przyjemnie spędzać czas, poznając w ciekawy, badawczy sposób tajniki nauki. Dodatkową atrakcją ogrodu jest multimedialne kino sferyczne. Gimnazjaliści oglądając w nim film pt. „Ziemia- niezwykła podróż”, poznali ciekawostki astronomiczne. W trakcie seansu mieli również możliwość przeniesienia się w czasie, obejrzenia Ziemi sprzed milionów lat, poznania przyczyny wyginięcia dinozaurów, erupcji wulkanów oraz obserwowali Układ Słoneczny. Na zakończenie wizyty w ogrodzie wzięli udział w warsztatach, których głównym elementem była piłka, ich temat brzmiał: „Piłki Einsteina”.

Kolejnym etapem podróży naszej młodzieży było najnowocześniejsze muzeum w Polsce, a przenoszące zwiedzających do epoki średniowiecza. Mowa o Podziemiach Rynku Głównego i Sukiennic. Uczniowie zachwyceni byli ekspozycją będącą w istocie parkiem archeologicznym, ukazującą rolę Krakowa w średniowiecznej Europie, wraz z jego ponad 800-letnią tradycją handlu i rzemiosła. Najbardziej podobały się im przedmioty codziennego użytku, multimedialne obrazy, odgłosy z tętniącego życiem średniowiecznego rynku. Zwiedzanie tego nietypowego, supernowoczesnego, podziemnego muzeum, na pewno zapadnie naszym gimnazjalistom na długo w pamięci. Mamy nadzieję, że takie edukacyjne wycieczki staną się tradycją naszej szkoły i uczniowie chętnie w nich będą uczestniczyć!
/K. Ciesielka/

Konkurs wiedzy o Szczawnicy
W dniu 31 października 2012 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w finale konkursu Wiedzy o Szczawnicy pt. „Szczawnica- miasto, w którym mieszkam, uczę się i wypoczywam”. Konkurs został zorganizowany przez Miasto i Gminę Szczawnica z okazji 50-lecia nadania praw miejskich. W konkursie brali udział uczniowie Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością zarówno historii uzdrowiska jak i wiedzą dotyczącą najnowszych wydarzeń. Uczniowie naszej szkoły okazali się bezkonkurencyjni: zwyciężyła Agnieszka Morawa z kl.IIc, II miejsce zajął Bartosz Lelito z kl.IIc i III miejsce: Gabriela Klimek również z klasy IIc. Laureaci otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica, pana Grzegorza Niezgodę. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
/M. Styrylska/

LISTOPAD

"Generał Władysław Sikorski - polityk i żołnierz"
9 listopada grupa naszej młodzieży uczestniczyła w wykładzie dr Teodora Gąsiorowskiego, otwierającego wystawę w Muzeum Uzdrowiska pt.:"Generał Władysław Sikorski - polityk i żołnierz". Organizatorem tego wykładu byli: krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Pienińskie oraz Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy. Teodor Gąsiorowski jest pracownikiem OBEP IPN - u w Krakowie.

Prowadzący wykład przedstawił postać generała od czasów wczesnej młodości poprzez działalność w czasie wojny polsko - bolszewickiej do okresu II wojny światowej i tragicznej śmierci w katastrofie lotniczej w Gibraltarze. Skoncentrował się na działalności gen. Sikorskiego w czasie II wojny światowej jako premiera RP na emigracji i Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych.
Wykład był kolejną ciekawą lekcją historii dla naszych uczniów, zwłaszcza że program przedmiotu historia w gimnazjum nie obejmuje wydarzeń z czasów II wojny światowej. Ponadto mieli możliwość wysłuchania odmiennych punktów widzenia w ocenie postaci historycznej w trakcie dyskusji po wykładzie.
/J. Kaliszczak/

III Masowy Szczawnicki Bieg Niepodległości
11 listopada 2012r, już po raz trzeci, uczniowie gimnazjum brali udział w masowym biegu z okazji Święta Niepodległości. Bieg rozgrywany był w kilku kategoriach wiekowych na promenadzie spacerowej i ścieżce pieszo-rowerowej, gdzie 'przyciągnął' wielu biegaczy ze Szczawnicy i okolic.

Również uczniowie naszej szkoły, pomimo, iż święto wypadło w niedzielę uczestniczyli w biegu w 24 – osobowej grupie. Byli to: Magdalena Ciesielka, Katarzyna Ciesielka, Kinga Hurkała, Renata Kita, Aleksandra Lewoniec, Agata Hendel, Magda Hendel, Gabriela Waruś, Sylwia Wodziak, Katarzyna Wyrostek, Weronika Mogilska, Wiktor Kordas, Konrad Szymanek, Wiktor Czaja, Krystian Błażusiak, Łukasz Janc, Paweł Hełdak, Jakub Salamon, Kamil Jasiurkowski, Krzysztof Majerczak, Piotr Szulc, Łukasz Łabuda, Adam Duda oraz Bartosz Truchoń.

Wszyscy, z pełnym zaangażowaniem pokonali długi, 1500 metrowy dystans,  dzięki czemu wywalczyli dla gimnazjum I miejsce w klasyfikacji drużynowej. Wśród dziewczyn pierwsze miejsce zdobyła Magdalena Ciesielka, drugie – Kinga Hurkała a trzecia była Kasia Wyrostek. W grupie chłopców najlepiej pobiegł Wiktor Czaja zajmując II miejsce a Paweł Hełdak walcząc o III lokatę został popchnięty przez kolegę i upadł przed samą metą zajmując IV miejsce (jest cały, tylko trochę poobijany).

Uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe plakietki, mogli zjeść pieczoną kiełbaskę, wypić gorącą herbatę, za pierwsze trzy miejsca otrzymali medale i nagrody rzeczowe, a do 10 miejsca – dyplomy. Wszyscy uczniowie szkoły, którzy brali czynny udział w biegu zostali nagrodzeni przez pana dyrektora na uroczystym apelu pięknymi historycznymi książkami.  Jeszcze raz gratulujemy i dziękujemy za udział w III masowym Biegu Niepodległości.
/D. Cebula/

Święto Niepodległości
W poniedziałek 12 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Po hymnie wybrani uczniowie zaprosili zgromadzonych do obejrzenia montażu słowno-muzycznego. Prowadzącą uroczystość była uczennica klasy IIIc Sandra Mieszczańczyk. Przypomniała ona daty i wydarzenia z historii naszego kraju, o których nie wolno zapominać. Udzieliła odpowiedzi na pytanie ,,Czym dla mnie jest dziś ojczyzna?”, które zmusiło zebranych do refleksji. Podczas akademii nie zabrakło także wierszy i pieśni patriotycznych. Uczniowie kl. IIc: Agnieszka Morawa, Gabriela Klimek i Bartosz Lelito wyrecytowali w podniosły sposób wiersze: ,,Chodź”, ,,Polska Podziemna” i ,,Mój dom”. Uczennice kl. Ib: Katarzyna Zachwieja i Karolina Zachwieja umiliły śpiewem czas zebranym. Nie zabrakło takich pieśni jak: ,,Rota”, ,,My pierwsza brygada” i ,,Mury”. Uroczystość przygotowała p. Małgorzata Oleś-Gagatek.
/M. Oleś- Gagatek/

Nasze gimnazjalistki nagrodzone!
Uczniowie naszego gimnazjum brali udział w XVII Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. „Niepodległość” organizowanym przez Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, pod patronatem Pani Anny Paluch i Pana Edwarda Siarki Posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
Spośród 411 prac z 37 placówek z terenu Powiatu Nowotarskiego Jury w składzie: instruktor plastyki mgr Maria Mrożek, instruktor plastyki mgr Leszek Pustówka i instruktor plastyki mgr Marcin Stawicki wybrało i przyznało 34 nagrody oraz 40 wyróżnień.

 

Prace naszych uczennic zostały uhonorowane, Natalia Regiec z kl. III b otrzymała nagrodę a Klaudia Chlipała z kl. III b – wyróżnienie. Gratulujemy!
Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 15.11. 2012 r. w Powiatowym Centrum Kultury, tam też można jeszcze przez dwa tygodnie oglądać narodzone i wyróżnione prace. Nagrody zwycięzcom wręczyli Krzysztof Faber Starosta Powiatu Nowotarskiego oraz Jacek Klinowski Przewodniczący Komisji Kultury Rady Powiatu Nowotarskiego.
Po uroczystości dziewczynki wraz opiekunem p. Jadwigą Zachwieją miały możliwość obejrzenia pracowni rysunki i malarstwa oraz grafiki.
/J. Zachwieja/

Konkursy przedmiotowe
Uczniowie naszego gimnazjum brali udział w etapach szkolnych konkursów przedmiotowych organizowanych przez Małopolskie Kuratorium Oświaty. Były to konkursy: języka polskiego, języka angielskiego, języka niemieckiego, matematyczny, biblijny, chemiczny, fizyki, geograficzny, biologiczny, historyczny, wiedzy o społeczeństwie.

Do następnego etapu, czyli rejonowego, zakwalifikowali się następujący uczniowie:

konkurs matematyczny: Piotr Szulc kl. III c

konkurs biologiczny: Bartosz Lelito kl. II c

konkurs z fizyki: Natalia Regiec kl. III b

konkurs informatyczny: Piotr Gruca kl. III c

konkurs biblijny: Aneta Sopata kl. II c

konkurs wiedzy o społeczeństwie: L. Bogdan kl. III b, K. Kozłecka kl. II b

Spośród konkursów tematycznych nasi uczniowie brali udział w konkursie historycznym pt.: "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 - 1922" .

Do etapu rejonowego zakwalifikował się:

Jacek Ciesielka kl. III b

Gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie rejonowym.
J. Kaliszczak

Olimpijskie spotkanie!
W piątek 23 listopada, w ramach realizacji projektu „Zostań olimpijczykiem”, gościem naszej szkoły był czterokrotny uczestnik Igrzysk olimpijskich, medalista mistrzostw świata i Europy, wielokrotny Mistrz Polski w łyżwiarstwie szybkim, Pan Paweł Zygmunt. Celem spotkania było zachęcenie młodzieży do czynnego uprawiania sportu.

Pan Paweł opowiedział uczniom o idei olimpizmu, przedstawił historię olimpiad od starożytności do czasów współczesnych, podzielił się osobistymi wspomnieniami z igrzysk, w których brał udział, a także opowiedział o swojej przygodzie ze sportem. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali tych opowiadań i mieli wiele pytań do naszego Olimpijczyka.

Na koniec spotkania Pan Paweł Zygmunt wybrał 11 uczniów (najbardziej aktywnych i najlepszych sportowców) do konkursu wiedzy olimpijskiej. Uczniowie prawidłowo odpowiadali na zadawane pytania i dzięki temu wzięli udział w losowaniu nagrody (smartfonu Samsung), która przypadła Kasi z I klasy. Dziękujemy Panu Pawłowi Zygmuntowi, że zechciał przyjechać do Naszego Gimnazjum.
/J. Piotrowski/

Międzyszkolny Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt i Chłopców
W dniu 21.11.2012r Liceum Ogólnokształcące w Krościenku n/D. zaprosiło uczniów naszego gimnazjum do udziału w zorganizowanym przez nich III międzyszkolnym Turnieju Piłki Siatkowej z okazji Święta Niepodległości.

Zarówno dziewczęta jak i chłopcy wywalczyli II miejsce, przegrywając z zawodnikami z Liceum.

Skład drużyny dziewczyn: Dorota Kular, Anna Kolat, Joanna Zaziąbło, Monika Słowik, Sandra Mieszczańczyk, Agnieszka Morawa, Gabriela Klimek, Aleksandra Olszewska, Magdalena Ciesielka, Paulina Pawlik, Katarzyna Zachwieja, Agata Hendel.

Skład drużyny chłopców: Bartosz Truchoń, Kamil Jasiurkowski, Miłosz Tokarczyk, Piotr Szulc, Patryk Majerczak, Konrad Orkisz, Jakub Gomułka, Mateusz Gabryś, Wiktor Czaja, Patryk Babik.

Wszystkim zawodnikom gratulujemy!
/D. Cebula/

Spotkanie z podróżnikiem – Peru
Dnia 29 listopada 2012 r. gościliśmy w naszej szkole podróżnika, p. Ryszarda Stabacha. Tematyką spotkania było Peru - państwo położone w Ameryce Południowej. Trasa relacji z podróży wiodła od piaszczystego wybrzeża Pacyfiku (Lima, Ica, Nazca), poprzez tereny pustynne, aż po góry Andy (Cusco). Ze względu na znaczne wysokości, 3000 - 4000 m n.p.m, podróżnym dała się we znaki choroba wysokościowa soroche objawiająca się bólami głowy, dusznościami i torsjami. Lekarstwem na te dolegliwości była mate de coca tj. herbata z liści koki o działaniu przeciwbólowym.

Podróżnik barwnie opowiadał o dawnej cywilizacji Inków –ruinach Machu Picchu wpisanych na listę 7 cudów świata nowożytnego. Przybliżył równocześnie kulturę i zwyczaje mieszkańców Peru –Metysów i Indian żyjących na „pływających wyspach z trzciny totory” jeziora Titicaca.

 

Pod koniec spotkania podróżnik odpowiadał na pytania zadawane przez młodzież oraz zaprezentował pamiątki przywiezione z wyprawy. Były to:

- kolorowe ponczo z tradycyjną dzianą czapeczką

- melonik jako symbol Indianek znad jeziora Titicaca

- chichę (napój odpowiednik coca- coli)

 

Prezentacja multimedialna o Peru cieszyła się dużym zainteresowaniem i została nagrodzona przez uczniów gromkimi brawami. Stanowiła ciekawe uzupełnienie wiedzy z geografii i historii.
/M.Kamińska/

Zajęcia na basenie zakończone
W ostatnim tygodniu listopada 2012r. zakończyły się bezpłatne zajęcia na basenie w D.W. „Budowlani”, organizowane dla młodzieży naszego gimnazjum przez Klub Sportowy „Pieniny” w Szczawnicy. Zajęcia współfinansowane były ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, odbywały się systematycznie (z wyjątkiem wakacji) od marca 2012r. Uczniowie uczyli się pływać, doskonalili swoje umiejętności, jak również rozwijali sprawność fizyczną przez aktywne spędzanie wolnego czasu po szkole. Na zakończenie mogli również skorzystać z atrakcji wodnych w Parku Wodnym SOLAR, przy Hotelu Solar Spa w Szczawnicy. Z zajęć skorzystała liczna grupa młodzieży naszej szkoły.
Już teraz zapraszamy młodzież na zajęcia, które rozpoczną się w marcu 2013.
/D. Cebula/

Klasa II a na warsztatach
21 listopada 2012r. klasa IIa naszego gimnazjum uczestniczyła wraz z wychowawczynią- panią K. Ciesielką w zajęciach integracyjnych, w Warsztacie Terapii Zajęciowej „Perła” w Szczawnicy. Dzięki uprzejmości kierownictwa placówki uczniowie mogli doświadczyć bardzo ciekawej lekcji wychowawczej, a nawet życiowej.

Zetknęli się tam z ludźmi niepełnosprawnymi fizycznie i umysłowo. Zobaczyli, jak potrafią, pomimo swojej niepełnosprawności, cieszyć się każdym dniem i radzić sobie z różnymi czynnościami życiowymi.

Młodzież zwiedziła budynek, sale zajęciowe i zapoznała się ze specyfiką funkcjonowania Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Szczawnicy. Poznała niektórych podopiecznych ośrodka, a także mając czas na drugie śniadanie w przytulnej stołówce placówki, obejrzała nagranie z przedstawienia przygotowanego przez wychowanków „Perły”.

Ostatnim punktem pobytu gimnazjalistów w ośrodku był warsztat integracyjny z psychologiem na temat tolerancji i dostrzegania wartości ludzi pokrzywdzonych przez los niepełnosprawnością umysłową.

Po tym młodzież udała się na zajęcia praktyczne w czterech pracowniach WTZ : gospodarstwa domowego, ceramicznej, haftu i stolarskiej. Z ogromnym zapałem, pod okiem opiekunów poszczególnych pracowni, gimnazjaliści wykonywali różne przedmioty, które później mogli sobie zabrać jako pamiątkę.

Uczniowie, którzy być może nie byli początkowo zachwyceni pomysłem wychowawczyni na taką formę lekcji wychowawczej, po pobycie w ośrodku zmienili zdanie. Zmienili również swoje podejście do ludzi z niepełnosprawnością umysłową, dostrzegli, jakie wartości w życiu są najważniejsze.
/K. Ciesielka/

Szkolne rozgrywki!
Miesiąc listopad obfitował w liczne imprezy sportowe rozgrywane w Naszej Szkole, odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym, a niemal wszystkie klasy wystartowały w Szkolnej Lidze Siatkówki. W tenisie stołowym najlepszymi wśród dziewcząt okazały się; 1. Karolina Nieć, 2. Aleksandra Niewiadoma, 3. Sandra Mieszczańczyk, 4. Karolina Tokarczyk, 5. Katarzyna Wyrostek, 6. Edyta Wyrostek, a wśród chłopców: 1. Bartosz Truchoń, 2. Konrad Orkisz, 3. Łukasz Łabuda, 4. Adrian Mastalski, 5. Piotr Chybowski, 6. Kamil Jasiurkowski. Medale dla najlepszych tenisistów ufundowała Spółdzielnia Uczniowska. Ligę dziewcząt wygrała klasa III A (Anna Kolat, Joanna Zaziąbło, Dorota Kular, Monika Słowik, Emilia Szczepaniak, Emilia Czaja) 2. miejsce zajęła klasa I A, a 3 klasa II A. W kategorii chłopców zwyciężyła klasa III B (Bartosz Truchoń, Grzegorz Maślanka, Patryk Majerczak, Mateusz Gabryś, Krzysztof Majerczak, Jakub Kostrzewa) przed klasą III C i II B.

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim, którzy chętnie wzięli udział w rozgrywkach.
/J. Piotrowski/

GRUDZIEŃ

Szachiści na medal!
W dzień Św. Mikołaja reprezentacja Naszego Gimnazjum w składzie: Justyna Węglarz, Piotr Gruca, Wojciech Trojnarski, Michał Węglarz, Dominik Łużny, Adrian Marciszewski i Szymon Kufel zdobyła II miejsce w punktacji drużynowej szkół podczas rozgrywanej w Nowym Targu Powiatowej Gimnazjadzie w Szachach. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie, brało w nich udział wielu zawodników, którzy posiadają punkty rankingowe Polskiego Związku Szachowego i uczestniczyli już w turniejach międzynarodowych. Spośród naszych uczniów najlepiej zaprezentował się Michał Węglarz (VI miejsce) i jego siostra Justyna (IV miejsce). GRATULACJE!
/J. Piotrowski/

Zaproszenie- kiermasz !!!
Drodzy Rodzice !
Zbliża się Mikołaj i Gwiazdka, Biblioteka Szkolna w Gimnazjum  informuje, iż istnieje możliwość zakupu nowych książek dla najmłodszych oraz literatury młodzieżowej w cenach hurtowych o wiele tańszych niż w księgarniach. Kiermasz odbędzie się w czasie grudniowych spotkań z rodzicami .
Pragniemy serdecznie zaprosić Rodziców do skorzystania z tej formy pozyskania prezentu na świąteczne dni.
Uzyskany koszt ze sprzedaży zostanie w całości przeznaczony na cele szkolne .
/M. Tkacz/

Konkurs Młodych Recytatorów i Gawędziarzy
13 grudnia 2012 roku uczennice naszego gimnazjum – Karolina Tokarczyk z kl.IIa i Justyna Węglarz z kl.IIa wzięły udział w miejskich eliminacjach XXXVII Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia Florka. W zmaganiach recytatorskich, które odbywały się w Kinoteatrze Pieniny, uczestniczyli również uczniowie ze szkoły podstawowej w Szczawnicy, Szlachtowej i z Jaworek. Każdy z uczestników miał zaprezentować dwa utwory wybranych przez siebie poetów lub jedną gawędę. Nasze uczennice prezentowały teksty autorstwa Michała Słowika Dzwona i Wandy Szado Kudasikowej. Gwara, stroje góralskie i dekoracja sceny wprowadzały młodzież w atmosferę umiłowania tradycji regionu pienińskiego i przypominały o szanowaniu ojcowizny. Chociaż Karolina i Justyna nie otrzymały miejsc na podium, to ich recytacja została przez jury nagrodzona W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok  składamy wszystkim życzenia: zdrowia, pogody ducha, spełnienia marzeń, satysfakcji i wielu sukcesów. wyróżnieniem.  Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie więcej chętnych do zaprezentowania się w konkursie, który tak pięknie przypomina o tym, że należy kochać tradycję swojej „Małej Ojczyzny”.
/K. Ciesielka/

Konkurs wiedzy o AIDS
Dnia 19 grudnia 2012 r. w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Targu odbyło się wręczenie nagród i dyplomów zwycięzcom konkursu wiedzy o AIDS : „Żyj bez ryzyka HIV/AIDS”. Miło nam poinformować, że uczennica naszego gimnazjum, Justyna Węglarz z kl. IIa, zajęła trzecie miejsce. Serdecznie gratulujemy tak wysokiego wyniku! Druga z uczennic reprezentująca nasza szkołę, Aleksandra Niewiadoma, również godnie reprezentowała szkołę i znalazła się wśród pierwszej dziesiątki najlepszych uczniów. W finale konkursu, który odbył się 5 grudnia w gimnazjum w Rabie Wyżnej, rywalizowało ze sobą 30 uczniów z 15 gimnazjów leżących na terenie powiatu nowotarskiego. Wszyscy uczniowie rzetelnie przygotowali się do konkursu i wykazali się dużą wiedzą na temat tej groźnej choroby.
/M. Styrylska/

Boże Narodzenie
W okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia młodzież naszego gimnazjum uczestniczyła w Rekolekcjach (19-21.12. 2012), które pozwoliły 'odświeżyć' relacje z Bogiem i drugim człowiekiem, a także przygotować się do przeżycia nadchodzących Świąt.
21. 12. 2012 społeczność gimnazjum obejrzała Jasełka przygotowane przez uczniów klas II pod opieką ks. St. Kocoła, które w ciekawej formie przypomniały historię narodzenia Jezusa w Betlejem. Przedstawienie wzbudziło żywe zainteresowanie zgromadzonych, a jego walory teologiczne i artystyczne zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Po spotkaniu w sali gimnastycznej, uczniowie wszystkich klas gimnazjum brali udział w Wigiliach klasowych, w czasie których zjedli wspólny posiłek, śpiewali kolędy, łamali się opłatkiem.
Tego dnia nauczyciele uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym, które pozwoliło na wspólne spędzenie czasu, życzenia.
/R. Zachwieja/

Życzenia
W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok  składamy wszystkim życzenia: zdrowia, pogody ducha, spełnienia marzeń, satysfakcji i wielu sukcesów.

Podziękowania
Biblioteka szkolna składa serdeczne podziękowania wszystkim Rodzicom, którzy dokonali zakupu książek w czasie świątecznego KIERMASZU i tym samym wsparli działalność biblioteki . Uzyskane fundusze przyczynią się do wzbogacenia księgozbioru.
/M. Tkacz/

STYCZEŃ

Stypendium przyznane
Miło nam poinformować, że nasza szkoła korzysta z Funduszu Stypendialnego IKEA FAMILY. Fundusz powstał przy współpracy firmy IKEA Retail i Fundacji Świętego Mikołaja podczas akcji "Na rodzinę można liczyć", prowadzonej we wszystkich sklepach IKEA na terenie Polski w dniach 9.07. – 19.08.2012. IKEA zachęcała swoich klientów

do okazywania podczas dowolnych zakupów karty programu IKEA FAMILY.

Nasza szkoła otrzymała 2000 zł do dyspozycji na stypendia dla zdolnych

i jednocześnie zaangażowanych społecznie uczniów. Uczniowie mogli składać wnioski do 26 września 2012 r. Wśród czterech kandydatów komisja wyłoniła jednego stypendystę Aleksandrę Niewiadomą, która w poprzednim roku szkolnym osiągnęła wysokie wyniki

w nauce i wykazała się ogromnym zaangażowaniem w środowisku szkolnym i lokalnym.

Gratulujemy serdecznie!!!

Szczegóły dotyczące programu można znaleźć na stronie www.narodzinemoznaliczyc.pl.
/M. Tabasz/

Z językiem polskim za pan brat!
Każdy z nas słyszał o programie telewizyjnym zatytułowanym „Ojczyzna Polszczyzna”, w którym to profesor Jan Miodek opowiadał o zjawiskach współczesnej i historycznej polszczyzny. Popularyzował poprawny język wśród Polaków. Ta idea przyświecała mu również, gdy postanowił w roku 2002 wraz z polonistami z Ośrodka Metodycznego we Wrocławiu powołać do życia Ogólnopolski Konkurs Ojczyzny Polszczyzny. Jego adresatami stali się uczniowie gimnazjów i liceów, którzy co roku, po wstępnych eliminacjach w swoich województwach, przyjeżdżają na finał do Wrocławia. Głównym jurorem zmagań jest sam prof. Miodek, oceniający popisy retoryczne młodych miłośników języka ojczystego. Z organizatorami współpracuje Wydawnictwo Nowa Era i Zakład Narodowy im. Ossolińskich, który umożliwia, by finał odbył się w mateczniku polskiej kultury, gdzie spoczywają rękopisy wieszczów z manuskryptem „Pana Tadeusza” na czele.

Uczniowie gimnazjum w Szczawnicy, wraz ze swoimi nauczycielami języka polskiego, postanowili w tym roku zaznaczyć również swoją obecność w tym prestiżowym konkursie. W etapie szkolnym brało udział wielu chętnych, którzy chcieli sprawdzić swoje umiejętności w tej dziedzinie, pisząc najpierw test, a następnie wygłaszając przed publicznością opowiadanie na wylosowany temat. Do etapu rejonowego, który odbył się 4 stycznia w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Krakowie, dostał się tylko jeden uczeń naszej szkoły Bartosz Lelito z kl. IIc, przygotowywany przez panią K.Ciesielkę. Dołączył do 26 koleżanek i kolegów z gimnazjów województwa małopolskiego. Okazało się, że tak doskonale poradził sobie z testem, że 11 stycznia został zaproszony na tzw. „Mały Finał” również do Krakowa. Tu dostało się tylko 9 uczniów. Za wygłoszone przed publicznością i jury opowiadanie został wyróżniony, zajął 4 miejsce w województwie. Otrzymał nagrodę książkową i dyplom podpisany przez prof. Miodka.

Wielkie gratulacje dla Bartka, który pięknie reprezentował po raz pierwszy naszą szkołę. Chociaż nie udało się mu tym razem zdobyć pierwszego miejsca, to i tak odniósł wielki sukces, gdyż znalazł się w ścisłej czołówce gimnazjalistów z całego województwa. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku to zdobyte doświadczenie  pozwoli mu po sięgnąć po zwycięstwo.

Cieszymy się, że zawitał w naszym gimnazjum konkurs, którego ideą jest nie tylko wyłonienie utalentowanych uczniów, którzy znakomicie piszą i interesująco opowiadają, ale również wspieranie ich rozwoju. Jeszcze raz wielkie gratulacje dla Bartka!
/K. Ciesielka/

Ogólnopolski Konkurs Historyczny pt.: "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 - 1922" - etap wojewódzki
W XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego pt.: "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 - 1922. O niepodległość i granice Rzeczpospolitej" w etapie rejonowym w województwie małopolskim brało udział 207 uczniów, 84 zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego.

Wśród tych 84 uczniów powiat nowotarski będzie reprezentować dwoje uczniów,  jednym z nich jest uczeń naszego gimnazjum Jacek Ciesielka (klasa III b).

Etap wojewódzki odbędzie się 20 marca w Krakowie.
/J. Kaliszczak/

Szkolny bal karnawałowy
Rada Rodziców, Dyrekcja oraz społeczność Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy składają serdeczne podziękowania darczyńcom i uczestnikom balu dobroczynnego.
Zgromadzone środki zostaną przeznaczone na potrzeby uczniów gimnazjum.

Serdeczne podziękowania kierujemy:

Karczmie u Polowacy

DJ Impertim

Grupie tanecznej BFCREW z Krynicy

Panu Piotrowi Gąsienicy (MOK)

Panu Józefowi Wierciochowi (Firma PHU- Wiercioch)

Państwu Marcie i Marianowi Ciesielkom

Prezesowi PKL w Zakopanem

Arenie Narciarskiej Jaworki- Homole s. c

Firmie Steskal

Delikatesom Centrum

Firmie Szewczyk Travel

Panu Józefowi Citakowi, dyrektorowi Centrum Kształcenia i Wychowania w Szczawnicy

Karczmie Pienińskiej

ZHP Jacak s.c.

Jadłodajni Jakubówka

Panu Dariuszowi Dziedzinie

Panu Maciejowi Trojnarskiemu

Pragniemy serdecznie podziękować Burmistrzowi  Miasta, panu Grzegorzowi Niezgodzie, przewodniczącemu Rady Miasta, panu Kazimierzowi Zachwiei, darczyńcom, którzy chcieli pozostać anonimowi oraz nauczycielom i wszystkim gościom za przybycie na bal i przyłączenie się do wspólnej zabawy karnawałowej.

/Rada Rodziców oraz Dyrekcja Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy/

Ferie
W dniu 14.01 uczniowie naszego gimnazjum rozpoczynają dwutygodniowe ferie zimowe. W tym czasie mogą skorzystać z dodatkowych zajęć organizowanych na terenie szkoły.

Harmonogram zajęć dodatkowych

Pierwszy tydzień ferii

(14.01- 18.01)

Wtorek, Środa, Czwartek Zajęcia sportowe Rozpoczęcie: godzina10:00

Środa Zajęcia teatralne Rozpoczęcie: godzina10:00

Wtorek,  Środa Zajęcia taneczne Rozpoczęcie: godzina12:00

Drugi tydzień ferii

(21.01- 25.01)

Wtorek, Środa Zajęcia sportowe Rozpoczęcie: godzina10:00

Środa Zajęcia teatralne Rozpoczęcie: godzina10:00

Wtorek,  Środa Zajęcia taneczne Rozpoczęcie: godzina12:00

Bezpiecznego i udanego wypoczynku zimowego!

/R. Zachwieja/

Szkoła akrobatyki i teatru w Szczawnicy!
Zachęcamy uczniów naszego gimnazjum do udziału w bezpłatnych zajęciach akrobatyki, żonglerki i teatru, które będą prowadzone przez instruktorów włoskiej Szkoły Akrobatyki i Teatru „Dimidimitri” www.dimidimitri.com. Pierwsze zajęcia dla wszystkich chętnych odbędą się już w sobotę 19 stycznia w sali gimnastycznej naszego gimnazjum o godzinie 15:00. Uczniowie, którzy chcą kształcić umiejętności teatralno- akrobatyczne zobowiązani są do przyniesienia zgody od rodziców pozwalającej na udział w zajęciach organizowanych w naszej szkole przez okres dwóch miesięcy. Najbardziej aktywni mają szansę znaleźć się w grupie, która wyjedzie na bezpłatne, kilkunastodniowe warsztaty do Mediolanu!!!

Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w ciekawych zajęciach włoskiej Szkoły Akrobatyki i Teatru!

/R. Zachwieja/

Po feriach
Podczas tegorocznych ferii uczniowie naszego gimnazjum korzystali z różnorodnych zajęć organizowanych na terenie szkoły: sportowych, teatralnych, tanecznych, które odbywały się zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Brali także udział w zajęciach narciarskich, korzystali z ulgowych biletów na wyciągu Palenica, co było możliwe dzięki dyżurującym tam nauczycielom.

14 stycznia uczestniczyli w kuligach organizowanych przez PTTK i MOK, korzystali z poczęstunku w czasie ogniska.

W związku z organizacją różnorodnych form spędzenia czasu wolnego w okresie ferii, Dyrektor szkoły składa podziękowania nauczycielom, którzy podczas swojego urlopu spędzali czas z młodzieżą, Pawłowi Wierciochowi, który w czasie wolnym organizował zajęcia taneczne dla gimnazjalistów oraz uczniom z Samorządu Uczniowskiego, którzy wykazali się inicjatywą, planując ciekawe formy spędzenia ferii.
/R. Zachwieja/

Biegi w Czerwiennem
W dniu 30 stycznia skromna reprezentacja Publicznego Gimnazjum wzięła udział w gimnazjadzie powiatu w narciarstwie biegowym. Zawody odbyły się na bardzo dobrze przygotowanych trasach przy Szkole Podstawowej w Czerwiennem. Nasze gimnazjum reprezentowała czwórka uczniów: Krzysztof Majerczak, Wiktor Czaja, Konrad Szymanek i Magdalena Ciesielka. Wszyscy gimnazjaliści rywalizowali na dystansie 3 km w stylu klasycznym. Wysokie miejsca w swoich grupach wiekowych zajęli Wiktor Czaja (2 miejsce) i Krzysztof Majerczak (3 miejsce).
/J. Żebracki/

LUTY

Lekcja historii inaczej: "Wojny polsko - szwedzkie w XVII wieku"
12 lutego uczniowie naszego gimnazjum, po raz kolejny,  uczestniczyli w lekcji "żywej" historii. W tym roku jej tematem były wojny polsko - szwedzkie w XVII wieku. Same wojny były tłem właściwej tematyki, czyli uzbrojenia  polskich i szwedzkich wojsk.

Tradycyjnie do pokazu zostali włączeni nasi uczniowie.  Otrzymali szwedzkie mundury wraz z uzbrojeniem muszkietera oraz pikiniera. "Muszkieter"zaprezentował muszkiet, ładunki prochowe, a jego pomocnik forkiet, na  którym  umieszczano muszkiet w czasie bitwy. Oddziałami osłaniającymi muszkieterów byli pikinierzy. "Nasz" pikinier nie tylko musiał utrzymać pikę, ale również bronił się przy pomocy rapiera. "Żołnierze" złożyli przysięgę wierności "samemu" królowi Gustawowi Adolfowi. Polskie wojsko nie reprezentowała husaria w pełnym uzbrojeniu, ale uczniowie mogli zobaczyć zbroję husarza i koncerz.

Lekcja była prowadzona w żartobliwy sposób, dlatego też publiczność często wybuchała śmiechem, a sami "aktorzy" podchodzili do swych ról z dużym poczuciem humoru i dystansem.  Taka forma ukazania w obrazowy sposób historii przybliża historyczne wydarzenia oraz ułatwia ich zapamiętywanie.
/J. Kaliszczak/

Konkurs „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”
W dniu 12 lutego 2013 odbyła się w Starym Sączu dwunasta  edycja konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Naszą szkołę godnie reprezentowali: K. Krzywdzińska z kl.IIIa, , Emilia Czaja z kl.IIIa, Piotr Gruca z kl.IIIc oraz Joanna Cygler z kl.IIIc. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące Popradzkiego Parku Krajobrazowego, ekologii, znajomości roślin i zwierząt. Udział w konkursie był okazją do sprawdzenia swojej wiedzy i spotkania z uczniami z terenu Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Każdy z uczestników konkursu wrócił do domu zadowolony, ponieważ niezależnie od zajętego miejsca otrzymał atrakcyjne nagrody oraz dyplomy.
/M. Styrylska/

Z wizytą w Muzeum Uzdrowiskowym
W dniu 14.02. 2013 r. uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w ciekawej lekcji muzealnej, która odbyła się w budynku Muzeum Uzdrowiskowego w Szczawnicy. Lekcję przeprowadziła dla nas p. Barbara Węglarz - dyrektor muzeum.

Tematem przewodnim spotkania była osobliwość Szczawnicy - herby szalayowskie. Pani dyrektor w bardzo ciekawy sposób przybliżyła nam historię powstawania godeł szczawnickich, opowiedziała o ich symbolice, formie i wyjaśniła, jak godła wpłynęły na powstanie przydomków górali szczawnickich. Uczniowie dowiedzieli się również "jak podróżowano" do szczawnickich źródeł.

W drodze powrotnej do szkoły liczyliśmy godła zdobiące domy przy ulicy Głównej oraz dyskutowaliśmy o pomysłach na prace konkursowe.

Spotkanie w muzeum było jednym z etapów przygotowania się do konkursu Skarby Małopolski.

Serdecznie dziękujemy p. dyrektor B. Węglarz za miłe przyjęcie w muzeum i cenne wskazówki, które wykorzystamy w realizacji naszego projektu.
/J. Zachwieja/

Pamiętaj o swoich korzeniach
14 lutego 2013 roku uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w bardzo ciekawej lekcji wychowawczej, na którą zostali zaproszeni przedstawiciele Związku Podhalan ze Szczawnicy – pan prezes Tomasz Słowik i pani sekretarz Janina Zachwieja.

Gości powitał pan dyrektor S. Walosczyk, a następnie oddał głos pani K. Ciesielce, która była organizatorem spotkania i przedstawiła, że jego tematem będzie pamięć o tradycji naszej „Małej Ojczyzny”.

Atmosferę podkreślały przepiękne stroje, w których przybyli górale, dekoracja z motywami regionalnymi i mottem „Pamiętaj o swoich korzeniach”. Pan prezes, po przypomnieniu historii Związku Podhalan, wyjaśnił uczniom, jaką Związek jest organizacją i jakie są jego zadania. Przede wszystkim, wszyscy jego członkowie starają się krzewić kulturę góralską, pielęgnować tradycję i przekazywać ją następnym pokoleniom. Uczniowie poznali nazwiska prekursorów organizacji z całego Podhala i samej Szczawnicy, a także usłyszeli, że swe oddziały Związek ma na całym świecie. Dowiedzieli się również, że skupia wielu ciekawych ludzi, np. artystów, z których wiedzy można czerpać i rozwijać swoje zdolności.  Pani Janina Zachwieja przeczytała artykuł naświetlający uczniom, jak ważna dla każdego człowieka jest pamięć o swoich korzeniach, o kultywowaniu tego, co przekazywali nam przez kolejne pokolenia przodkowie. Przedstawiciele Związku Podhalan zachęcali młodych, by nie wstydzili się nosić stroju regionalnego, by nie zapominali o gwarze i z dumą zawsze podkreślali, że są góralami pienińskimi. Zachęcali ich również do brania udziału w spotkaniach i konkursach regionalnych, a także do działalności w Związku Podhalan, który ma również wiele ciekawych propozycji dla młodych i widzi w nich swoją przyszłość. Na zakończenie uczennice kl.IIa, w imieniu całej społeczności szkolnej serdecznie podziękowały gościom za przybycie. Zarówno pan dyrektor jak i przedstawiciele Związku Podhalan wyrazili zadowolenie z rozpoczętej współpracy. Mamy nadzieję, że młodzież doceni miejsce w jakim żyje oraz piękną tradycję Szczawnicy- naszej „Małej Ojczyzny”.
/K. Ciesielka/

I szkolna noc filmowa, czyli film, odpoczynek i integracja w 10 godzinach nocnych
W nocy z 8 na 9 lutego, w naszej szkole obyła się I Szkolna Noc Filmowa. Przybyło na nią wielu chętnych, łącznie ponad  40 osób. Za salę kinowa posłużyła nam świetlica. Mając na uwadze, że byliśmy po ciężkim tygodniu pracy w szkole, odpoczywaliśmy na materacach, dając sobie prawo do chociaż chwili snu. Jednak większość z nas wytrwała do końca nie zmrużywszy oka.  Przez 10 godzin gimnazjaliści mieli okazję obejrzeć różne rodzaje filmów. Począwszy od komedii na horrorach skończywszy. Każdy znalazł cos dla siebie.  Mimo dreszczu emocji przeszywającego uczniów podczas oglądania horrorów, panowała miła i przyjazna atmosfera. Opiekę nad nocnym maratonem filmowym sprawowały panie: Marta Tabasz i Iwona Chlipała. Również swoją obecnością zaszczycił nas Pan Dyrektor. Wszyscy mamy nadzieję, że będzie więcej ‘’takich’’ nocy.
/A. Niewiadoma/

Walentynki z Romeo i Julią
14 lutego w święto Zakochanych wzięłyśmy udział w I Konkursie Czytelniczym dla Gimnazjalistów. Stanęłyśmy w „ szranki ”z samym W. Szekspirem a ściślej z najbardziej znanym dramatem „Romeo i Julia”. W mroźny Walentynowy ranek przekroczyłyśmy próg Liceum Ogólnokształcącego w Starym Sączu. Tam spotkałyśmy się z miłym przyjęciem ze strony organizatorów na czele ze słynną parą zakochanych i zaproszono Nas na słodki poczęstunek. Nasz relaks nie trwał jednak zbyt długo, gdyż   kwadrans przed dziesiątą poproszono Nas, abyśmy się udali na salę gimnastyczną. Tam sprawnie i szybko zostały przydzielone miejsca, rozdano arkusze, tj. dokładnie trzy kartki naszego strachu i niepewności. Dokładnie o 10.00 rozpoczął się test. Mimo kilkudniowych przygotowań niektóre z pytań Nas zaskoczyły. Test był szczegółowy i trudny . Po literackich zmaganiach uczniowie wraz z nauczycielami zostali zaproszeni na miły i słodki poczęstunek. Następnie około godziny 12:00 wszyscy uczestnicy mieli możliwość obejrzeć sztukę zatytułowaną ,,Wariacje na temat Romea i Juli" w wykonaniu uczniów z tamtejszego liceum. Spektakl bardzo się Nam podobał, wszyscy śmiali się do łez. Tuż po sztuce zostały ogłoszone wyniki, które odczytywano w odwrotnej kolejności, od najmniejszej ilości punktów. Z bijącym sercem oczekiwałyśmy aż zostaną wyczytane nasze nazwiska tzn. Oli Niewiadomej i mnie. Do pełni szczęścia zabrakło niewiele, zaledwie jeden punkt dzielił Olę od miejsca na podium. Ale jak mówi stare przysłowie „ Kto nie ma szczęścia w konkursach, ten ma  szczęście w miłości ”. Wprawdzie z „ nutką ” niedosytu , ale zadowolone ( każdy uczestnik otrzymał książkę i pamiątkowy dyplom ), pełne wrażeń wróciłyśmy do domu z mocnym postanowieniem, iż za rok pokażemy na co Nas stać i zdobędziemy upragnione miejsce w czołowej trójce.
/A. Morawa/

„Polacy nie gęsi...”Szkolny Dzień Języka Ojczystego
Już szkolną tradycją stały się obchody Dnia Języka Ojczystego przypadającego w dniu 21 lutego.  Hasło tegorocznego Dnia brzmiało :  „ Język Polski jest  ą i ę ”, które  miało na celu zwrócenie uwagi na konieczność  używania  znaków z „ogonkiem” . Co raz częściej w  SMS-ach   i e-mailach ignorujemy polskie znaki, to nie tylko zubaża, ale i zmienia język. Jak co roku dwuosobowe zespoły klasowe  wytypowane przez uczących nauczycieli polonistów zmagały się z testem humanistycznym.  Zakres materiału obejmował m.in. : znajomość ortografii ( dyktando), znajomość związków frazeologicznych, synonimów , wyrazów pokrewnych, zapożyczeń z j. obcych, które są w powszechnym użyciu, lecz nie zawsze wiadomo jakie mają znaczenie.  Uczniowie mieli także za zadanie poprawić błędy językowe w kilku zdaniach, nazwać części mowy. W teście nie zabrakło także nawiązania do obchodzonego Roku Juliana Tuwima . Jedno z zadań polegało na nazwaniu i wyszukaniu w wierszu „ Lokomotywa ” zastosowanych środków stylistycznych. Zdaniem uczestników test nie należał do najłatwiejszych, ale z pewnością był sprawdzianem umiejętności językowych naszych uczniów.

Wyniki Konkursu

Zabawy językiem polskim

 I m IIA   Aleksandra Niewiadoma , Justyna    Węglarz

II m IIC Bartosz Lelito , Michał Węglarz

III m IIIB Klaudia Chlipała, Kinga Zachwieja

IV m IIIC Sandra Mieszczańczyk , Adam Duda

V m IIIA Joanna Zaziąbło, Dorota Kular

VI m IA Justyna Węglarz, Dawid Gabryś

VII m IC Wiktor Czaja, Jan Słowik

VIII m IB Dominika Słowik, Katarzyna Zachwieja

 Gratulujemy Wszystkim uczestnikom

Między klasowej rywalizacji.
/M. Tkacz/

Wiktor Czaja Mistrzem Małopolski w biegach narciarskich
Wiktor Czaja reprezentujący Gimnazjum w Szczawnicy, zwyciężył w Małopolskiej Gimnazjadzie Młodzieży Szkolnej w biegach narciarskich (rocznik 1999). Rywalizacja toczyła się na dystansie 3 km stylem klasycznym w Czerwiennem. Jest to bardzo duży sukces dla tego zawodnika, który biegi narciarskie traktuje przede wszystkim jako element przygotowawczy do sezonu letniego w kajakarstwie górskim. Co warte podkreślenia wygrał ze znaczną przewagą, ponad 30 sekund, z zawodnikami z Zakopanego, Czarnego Dunajca, Nowego Targu. Na 11 miejscu w grupie starszej (rocznik 1997) rywalizację zakończył Krzysztof Majerczak.

Więcej informacji na stronie:

http://www.skipol.pl/
/J. Żebracki/

Siatkówka
Łapsze Niżne były gospodarzem tegorocznych Mistrzostw Ośrodka Sportowego Szczawnica w Piłce Siatkowej na szczeblu gimnazjów. W środę 13 lutego do zawodów przystąpiły reprezentacje chłopców z pięciu gmin. Uczniowie Naszej Szkoły wygrali trzy mecze i niestety jeden przegrali, zajmując drugie miejsce, które zapewniło im kwalifikacje do zawodów powiatowych. Dzień później odbyły się zawody dziewcząt, w których również brało udział pięć szkół. Nasze dziewczęta po zaciętej i wyrównanej grze uplasowały się na czwartym miejscu.

W drużynie dziewcząt grały: S. Mieszczańczyk, D. Kular, A. Kolat, E. Czaja, K. Zachwieja, P. Pawlik, A. Olszewska, M. Hendel, A. Hendel, M. Ciesielka.

Chłopców reprezentowali: B. Truchoń, P. Majerczak, M. Gabryś, P. Szulc, J. Gomułka, M. Tokarczyk, K. Jasiurkowski, K. Orkisz, P. Babik, A.Marciszewski.
/J. Piotrowski/

Snowboard – powiat i województwo
19 lutego 2013 reprezentacja naszej szkoły w składzie: Karolina Nieć, Emilia Szczepaniak, Jakub Tokarczyk, Jakub Kostrzewa, Łukasz Proński, Łukasz Łabuda, Mateusz Urban oraz Dawid Słowik wzięła udział w powiatowych zawodach w snowboardzie. W powyższych zawodach, które odbyły się na trudnym stoku „Polczakówka” w Rabce Zdroju młodzież naszej szkoły spisała się bardzo dobrze. W klasyfikacji zespołowej zarówno dziewczęta jak i chłopcy zdobyli II miejsce, natomiast w klasyfikacji indywidualnej uzyskali również wysokie lokaty: Emilia Szczepaniak – VI miejsce, Jakub Tokarczyk – V miejsce oraz Łukasz Proński –VI miejsce. Uczniowie ci oraz Karolina Nieć i Mateusz Urban zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego.

 Z powodu problemów zdrowotnych w wojewódzkich zawodach w snowboardzie udział wzięli tylko Jakub Tokarczyk - zdobył IV miejsce oraz Łukasz Proński – XII miejsce. Chłopcy zdobyli drużynowo wysokie III miejsce.

 Wszystkim zawodnikom gratulujemy zapału sportowego, wytrwałości, postawy sportowej, tym bardziej, że dla większości z nich był to pierwszy występ na zawodach pozaszkolnych.

 Dziękujemy również jednemu z rodziców za sponsorowanie wyjazdu na etap wojewódzki.
/D. Cebula/

W Teatrze Słowackiego – spotkanie z Czarnoksiężnikiem z Krainy Oz
28 lutego młodzież udała się po raz kolejny do teatru w Krakowie. Tym razem obejrzała spektakl pt. ,, Czarnoksiężnik z krainy Oz ‘’ w reżyserii Jarosława Kiliana, z muzyką słynnego kompozytora i wokalisty Grzegorza Turnaua i wyjątkową scenografią Julii Skrzyneckiej. Spektakl oparty na wydawać by się mogło banalnej fabule, należącej do literatury fantazy, dostarczył jednak wyjątkowych emocji, które pokazały jak teatr może być żywy i atrakcyjny, wystarczy tylko obudzić w sobie tę wrażliwość dziecka i wytrwale z bohaterami podążać, wśród mieniących się kolorów, muzyki, słów i gestów, by pokonać samego siebie i spotkać Czarnoksiężnika z Oz.
/B. Kowalska/

MARZEC

Siatkarski niedosyt
Mistrzostwa powiatu nowotarskiego w piłce siatkowej chłopców ze szkół gimnazjalnych zostały rozegrane 1 marca w hali sportowej przy Gimnazjum w Krościenku. Prawo startu w tych zawodach wywalczyło we wcześniej rozegranych eliminacjach rejonowych sześć drużyn, w tym chłopcy z Naszego Gimnazjum. Zespoły podzielono na dwie grupy eliminacyjne, w których grano systemem „każdy z każdym”. Nasi chłopcy do pierwszego meczu przystąpili bardzo stremowani, co skończyło się przegraną z drużyną ze Skawy. Zwycięstwo nad Gimnazjum z Czarnego Dunajca niestety nie wystarczyło aby awansować do półfinału – odpadliśmy różnicą kilku małych punktów i musieliśmy zadowolić się piątym miejscem. W turnieju brali udział: B. Truchoń, K. Jasiurkowski, M. Tokarczyk, M. Gabryś, P. Majerczak, J. Gomułka, W. Czaja, A. Marciszewski, R. Bodziuch, K. Orkisz.
/J. Piotrowski/

Niespodziewani mistrzowie
Dużą i miłą niespodziankę sprawili nasi narciarze, zajmując pierwsze miejsce w punktacji drużynowej szkół podczas rozgrywanych na stokach Czorsztyn-ski mistrzostw powiatu nowotarskiego w narciarstwie alpejskim. Najlepsze miejsce zajęła Aleksandra Lewoniec, zdobywając tytuł Wicemistrzyni Powiatu Nowotarskiego w Narciarstwie Alpejskim Szkół Gimnazjalnych (przegrała o 0.03s.). Piąte miejsce zdobyła Liliana Bogdan, a Kinga Hurkała była ósma, ww. dziewczęta będą reprezentowały 21 marca powiat nowotarski na mistrzostwach województwa. W zawodach brali również udział: Emilka Czaja 11, Mateusz Gabryś 12, Wojtek Trojnarski i Kamil Zachwieja walczyli tak ambitnie, że „zaliczyli” upadek podczas drugiego przejazdu i nie ukończyli zawodów, Andrzej Kudłacz, Jarek Zarotyński, Mateusz Zachwieja. Wszystkim gratuluję, dziękuję za udział w zawodach i sportową postawę.
/J. Piotrowski/

Sukcesy w konkursach recytatorskich
Tradycyjnie uczniowie naszego gimnazjum uczestniczą w konkursach recytatorskich na szczeblu powiatowym, zajmując wysokie miejsca. Agnieszka Morawa, uczennica klasy drugiej zajęła III miejsce w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Utworów Jana Pawła II w Krościenku n/D, natomiast uczeń klasy pierwszej, Arkadiusz Kapłon otrzymał wyróżnienie w Przeglądzie Poezji K. Przerwy – Tetmajera w Ludźmierzu. Gratulujemy wrażliwości i odwagi obcowania z poezją.
/Beata Kowalska/

Zajęcia na basenie rozpoczęte
W poniedziałki odbywać się będą po raz kolejny bezpłatne zajęcia na basenie w Parku Wodnym SOLAR, przy Hotelu Solar Spa w Szczawnicy o godz. 15:30.
Zajęcia współfinansowane są ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Zapisy i dodatkowe informacje u nauczycieli wychowania fizycznego.
Zapraszamy!
/D. Cebula/

XI MEMORIAŁ
Już po raz 11, we wtorek 12 III, uczniowie i nauczyciele szkół noszących imię Ks. Prof. J. Tischnera mieli okazję spotkać się na wyciągu narciarskim w Kluszkowcach, by na sportowo uczcić pamięć swojego Patrona. Ks. Tischner od dziecka lubił jeździć na nartach, więc zawody narciarskie są dobrą okazją spotkania się wszystkich, którzy chcą o Nim pamiętać. Reprezentacja Naszego Gimnazjum uczestniczyła w zawodach już 8 raz. W tym roku najlepsze miejsca zajęli: II Aleksandra Lewoniec, IV Marta Hurkała, V Emilia Czaja, IV Mateusz Gabryś, I p. M. Styrylska. Niestety kilkoro ambitnych zawodników upadło podczas przejazdu i zajęli dalsze miejsca. Jak co roku na Memoriale panowała miła atmosfera, zawarto wiele nowych znajomości, a wszyscy uczestnicy mogli zjeść smaczny posiłek. Serdecznie dziękujemy pani Urszuli Wąsowicz za coroczną organizację zawodów, i że nie zapomina nas zapraszać.
/J. Piotrowski/

Szkolny Konkurs Poezji Regionalnej
15 marca w naszym gimnazjum odbył się I Szkolny Konkurs Poezji Regionalnej. Połączony on był z „Dniem Góralskim”, który również po raz pierwszy miał miejsce w szkole. Polegał na tym, by każdy uczeń miał na sobie przynajmniej jakiś drobny motyw ze stroju regionalnego zamiast mundurka. Wydaje się po opiniach młodzieży, że pomysł ten bardzo się jej spodobał.
Ważnym punktem dnia był konkurs recytatorski, podczas którego uczniowie prezentowali wiersze lokalnych poetów. Całą uroczystość zorganizowała i prowadziła pani Katarzyna Ciesielka, która odpowiada za wychowanie regionalne w szkole.
W jury zasiadali zaproszeni goście - przedstawiciele Związku Podhalan ze Szczawnicy: pani Stanisława Wiercioch, pan Władysław Ciesielka i pan Marek Ciesielka, także pan dyrektor gimnazjum Sebastian Walosczyk, nauczycielka języka polskiego pani Renata Zachwieja i pani pedagog Marta Tabasz. Wydarzeniu towarzyszyła uroczysta atmosfera podkreślona przez wystrój przygotowanej na konkurs sali, stroje góralskie, ale przede wszystkim dzięki kapeli pana Mariusza Tokarczyka „Jaworcanie”, która przygrywała w przerwach między kolejnymi występami uczniów. Na pewno muzyka, przyśpiewki, degustacja regionalnych wypieków oraz dobry nastrój jury, pomogły rozładować tremę towarzyszącą młodym recytatorom. Dzień ten był również kolejnym etapem współpracy, którą szkoła podjęła ze szczawnickim Związkiem Podhalan.
Wyniki konkursu:
I miejsce ex aequo - Karolina Tokarczyk kl.IIa i Kinga Hurkała kl.Ib
II miejsce – Aneta Pyzowska kl.IIa
III miejsce – Kacper Dulak kl.IIIa
Wyróżnienia:
Krystyna Krzywdzińska – kl.IIIa
Aneta Sopata – kl.IIc
Patrycja Dyda – kl.Ib
Uczestnikom należą się gratulacje i za piękną recytację, i za odwagę kultywowania tradycji góralskiej.
Na zakończenie organizatorka podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji I Konkursu Poezji Regionalnej, szczególnie pani Annie Szczepaniak i Helenie Ciesielce i wyraziła nadzieję, że za rok znów będziemy mieli okazję spotkać się, by przypomnieć o krzewieniu patriotyzmu lokalnego przepięknych Pienin.
/K. Ciesielka/

Turniej piłkarski
SKS „Sokolica” z Krościenka obchodzi w tym roku 60-cio lecie swojego istnienia i z tej okazji władze Klubu dla uczczenia tej rocznicy postanowiły zorganizować cykl imprez sportowych dla dzieci i młodzieży. Jako pierwszy zorganizowano turniej piłki nożnej halowej, na który dostaliśmy zaproszenie. W piątek 15 marca reprezentacje sześciu gmin przystąpiły do rozgrywek. Naszą szkołę reprezentowała młoda kadra składająca się głównie z uczniów klas I i II. Nasi chłopcy w większości po raz pierwszy brali udział w zawodach międzyszkolnych i pierwsze mecze zagrali słabo, ustępując rywalom. Dopiero w trzecim meczu nabrali wiatru w żagle i zwyciężyli co wystarczyło na zajęcie V miejsca. Zwyciężyła drużyna z Tylmanowej. Kolejną imprezą ma być turniej tenisa stołowego, chętnych zapraszam do treningu w każdy poniedziałek od 1500.
/J. Piotrowski/

„Podziwu godna liczba pi ” - święto królowej nauk
W czwartek 14.03 już kolejny raz obchodziliśmy
Święto Liczby Л zorganizowane przez p. D. Smolarską i bibliotekę szkolną. Uczciliśmy je na poważnie i na wesoło. W tym roku każdy z uczniów został włączony w szkolne obchody. Wystartowaliśmy z samego rana, już na pierwszych lekcjach, na godzinach wychowawczych, uczniowie w parach rozwiązywali rebusy matematyczne, mieli możliwość wykazać się umiejętnością logicznego myślenia a także twórczą inwencją, tworząc jak najwięcej nowych wyrazów zawierających „ pi ” jak np. wyraz : piżama. Klasa miała na wykonanie tych zadań czas – 20 minut. W każdej klasie wyróżnione zostały najlepsze „ dwójki ” , które zajęły miejsca 1-3.
W czasie szkolnych obchodów można było także podziwiać „ stroje uczniowskie ” związane ze świętem matematyki. 29 uczniów z różnych klas, chcąc aktywnie włączyć się do świętowania oraz pragnąc podkreślić także swoim strojem wyjątkowość tej liczby, miało na sobie koszulki specjalnie przygotowane na ten dzień. Niektóre z koszulek to prawdziwe "arcydzieła sztuki krawieckiej” przygotowane niezwykle misternie ( ozdobione haftem , koralikami , cekinami). Były efektem nie tylko włożonej pracy, ale także dużej odwagi , aby zaprezentować się całej społeczności uczniowskiej. Z drugiej strony trudno się dziwić , liczba Л od zawsze fascynowała i inspirowała artystów na całym świecie.
Na 3 lekcji w szkolnej bibliotece odbył się międzyklasowy konkurs „ Liczba Л w zadaniach”. Dwóch reprezentantów klasowych zmagało się z zadaniami z liczbą Pi w roli głównej. A oto wyniki :
I miejsce 2a
reprezentowana przez Aleksandrę Niewiadomą i Dariusza Maślankę
II miejsce 3c
reprezentowana przez Jakuba Pałkę i Piotra Grucę
III miejsce 3b
reprezentowana przez Klaudię Chlipałę i Jakuba Kostrzewę
IV miejsce 2b
reprezentowana przez Annę Wiercioch i Pawła Hełdaka
V miejsce 1a
reprezentowana przez Szymona Mastalskiego i Dawida Gabrysia
VI miejsce 2c
reprezentowana przez Agnieszkę Morawę i Gabrysię Klimek
VII miejsce 1b
reprezentowana przez Dominikę Słowik i Kasię Ciesielkę
VIII miejsce 1c
reprezentowana przez Natalię Waruś i Jolę Łabudę
3a zdyskwalifikowana
reprezentowana przez Wojciecha Trojnarskiego i Mateusza Gabrysia
Zwieńczeniem obchodów był konkurs na zapamiętanie „ Najdłuższego rozwinięcia liczby Л” . Jak wiadomo „ magiczna liczba” jest liczbą nieskończoną. Stąd ta konkurencja była nie lada wyzwaniem i trzeba było niezwykłej odwagi, aby „ zmierzyć się z liczbą Л”. W szranki stanęło 16 śmiałków z klas I – III. Konkurs był w formie pisemnej , uczniowie mając do dyspozycji 15 min. pisali zapamiętane cyfry. Liczyła się oczywiście właściwa kolejność liczb, dopuszczalny był tylko jeden błąd , każdy kolejny to odjęcie punktów. Ale już dzisiaj śmiało możemy ogłosić , iż w naszej szkole są przyszli rekordziści Guinessa w tej kategorii. Na wszystkich ogromne wrażenie i podziw wywołał wynik Agnieszki Morawy kl.IIc 188 zapamiętanych poprawnie liczb. A oto pozostałe wyniki, które są równie imponujące.
Ania Gabryś – 186 (zapamiętanych liczb)
Sebastian Knutelski – 169
Jan Słowik – 138
Karolina Warzecha – 135
Ola Niewiadoma – 133
Karolina Tokarczyk – 125
Monika Kwaśnica – 107
Szymon Mastalski – 102
Iza Kubik – 81
Ania Kolat – 80
Karolina Krupa – 63
Emilia Szczepaniak – 48
Monika Słowik – 36
Łukasz Proński – 30
Grzegorz Mastalski – 16
Tegoroczne Święto Liczby Л stało się świętem królowej nauk, gdzie najważniejsza była dobra zabawa oraz międzyklasowa rywalizacja. Równie ważne było ,że w obchodach brali udział nie tylko uczniowie , którzy z matematyką są „ za pan brat”,, ale także ci, dla których jest ona „ piętą Achillesa ” jednakże mieli odwagę zmierzyć się z 'samym sobą'. Najlepsi uczniowie w poszczególnych konkurencjach otrzymali nagrody książkowe.
Święto „ magicznej liczby” zakończyło się podsumowaniem i zaproszeniem do uczestnictwa w przyszłorocznych obchodach. Już dziś możemy obiecać , iż będzie równie ciekawie i będą nowe zadania i konkurencje .

I miejsce i wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim im. ks. prof. J.Tischnera
19 marca odbył się Ogólnopolski Konkurs Recytatorski w Ratułowie, pod hasłem ,, Człowiek człowieczeństwo w poezji". W tym roku szczególnie akcentowano potrzebę autentyczności, bo jak mówił ks. prof. J. Tischner ,, Nie wchodzi się do nieba w cudzym przebraniu’’. Nasze gimnazjum godnie zaprezentowały uczennice klasy pierwszej.
I miejsce w kategorii literackiej zajęła Katarzyna Zachwieja, a Dominika Słowik otrzymała wyróżnienie. Doceniono artystyczną wrażliwość, ich wkład pracy , a przede wszystkim nowatorską interpretację utworów nieznanych, a przez to oryginalnych i ciekawych.
Gratulujemy Kasi oraz Dominice i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.
/B. Kowalska/

Targi Edukacyjne
22 marca uczniowie klas III wraz z wychowawcami uczestniczyli w Festiwalu Zawodów w Małopolsce, którego organizatorem było Województwo Małopolskie oraz Targi w Krakowie. Wyjazd do Krakowa stworzył młodzieży możliwość zapoznania się z zagadnieniami związanymi z nauką i wykonywaniem późniejszej pracy w wybranym zawodzie. W Festiwalu Zawodów w Małopolsce brały udział szkoły ponadgimnazjalne, które przedstawiły prezentacje w różnorodnych branżach, m.in. : budowlana, informatyczno-elektroniczna, rolno-przetwórcza, medyczna, turystyczno-gastronomiczna, usługowa, mechaniczno-mechatroniczna. Targi edukacyjne , na których swoją ofertę prezentowało ponad 200 szkół średnich i wyższych, pozwoliły naszej młodzież na zapoznanie się z ofertą edukacyjną, ale także na przemyślane planowanie przyszłości zawodowej.
/R. Zachwieja/

III Festiwal Projektów Edukacyjnych
22 marca odbył się III Festiwal Projektów Edukacyjnych. Swoje projekty prezentowali uczniowie drugich klas. Pracowali nad nimi od listopada do lutego. Tematy wybrali spośród tematów zaproponowanych przez nauczycieli lub wykorzystali własną inwencję. W tym roku było trzynaście prezentacji. Można było obejrzeć m.in.: prezentacje multimedialne, pokaz mody, makiety, plastyczne mapy, scenki rodzajowe, inscenizacje, plansze, rzeźby. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością. Dla wielu było to pierwsze wystąpienie publiczne przed szerszą publicznością, która każdy zespół nagradzała brawami. Prezentacje oceniało jury w składzie: dyr. S. Walosczyk, J. Kaliszczak, A. Marcińska, J. Zachwieja, J. Piotrowski.

Najwyżej ocenione prezentacje:

I - Uczta w średniowieczu i współcześnie (J. Błażusiak, G. Klimek,

A. Morawa, A. Sopata, B. Lelito, M. Węglarz)

II - Historia mody na przestrzeni wieków (B. Blachecka, A. Niewiadoma,

W. Mogilska, A. Pyzowska, K. Salamon, K. Tokarczyk),

Korona Ziemi (O. Gabryś, K. Kozłecka, E. Salamon, A. Wiercioch,

E. Wyrostek)

III - Wyczarowane z drewna (A. Gabryś, A. Knutelska, M. Kwaśnica, K. Warzecha),

Kuchnia w niemieckim wydaniu (O. Gabryś, K. Kozłecka, E. Salamon,A. Wiercioch,

E. Wyrostek),

Średniowieczne uzbrojenie (M. Gil, M. Szczepaniak, A. Szyll).
/J. Kaliszczak/

KWIECIEŃ

Muszynianka
Piłka siatkowa cieszy się w naszym kraju wielką popularnością, podobnie jest w naszej szkole, dlatego kolejny raz udało nam się wyjechać do Muszyny kibicować zawodniczkom „Orlen ligi” siatkarskiej. Oglądaliśmy mecz fazy play of mistrzostw Polski pomiędzy drużynami „SKS Muszynianka” i „KS Pałac Bydgoszcz”. Mecz wygrały zawodniczki z Muszyny 3:1, a my cieszyliśmy się, że mogliśmy obejrzeć na żywo mecz na najwyższym krajowym poziomie. Niestety późna pora zakończenia meczu i niezły mróz, nie pozwoliły nam zostać po meczu, by porozmawiać z siatkarkami, dlatego chyba pojedziemy tam jeszcze raz. Dziękujemy panu Burmistrzowi Janowi Golbie za bilety.
/J. Piotrowski/

Ogólnopolski Konkurs Historyczny - etap wojewódzki
20 marca w Krakowskiej Akademii im. A. Frycz - Modrzewskiego odbył się wojewódzki etap Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego pt.: "Losy żołnierza i oręża polskiego 1887 - 1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej." Do tego etapu przystąpiło 85 uczniów z całego województwa małopolskiego. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy III b - Jacek Ciesielka, laureat etapu rejonowego. Test konkursowy, na tym etapie, wymagał szerokiej szczegółowej wiedzy pozaprogramowej. 25 marca opublikowano wyniki, Jacek uzyskał 73,4%, czyli otrzymał tytuł finalisty wojewódzkiego etapu, tym samym przysługuje mu prawo do wpisu na świadectwie ukończenia gimnazjum w części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia oraz uzyskania dodatkowych 10 punktów.
Gratulujemy!
/J. Kaliszczak/

Nasi gimnazjaliści na konkursie„Tischnerowskie Ślady”
W tym roku już po raz ósmy nasze gimnazjum brało udział w Ogólnopolskim Konkursie „Tischnerowskie Ślady”, organizowanym przez Zespół Szkół Zawodowych w Wadowicach. Patronat nad konkursem objął Małopolski Kurator Oświaty i Wychowania oraz Wyższa Szkoła Europejska w Krakowie. Hasłem VIII edycji było „Pojęcie prawdy w filozofii księdza profesora Józefa Tischnera”, natomiast mottem myśl filozoficzna o następującej treści „Przecinając więź między prawdą a wolnością, dokonujemy cięcia przez człowieka”. Rozwinięcia tej trudnej filozoficznej a zarazem pięknej myśli podjęli się uczniowie z 35 gimnazjów z kraju w tym Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy . Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy III b Liliana Bogdan, która pisała pracę pod kierunkiem P. Anny Szczepaniak. Mimo iż na szczeblu gimnazjalnym trudno jest zrozumieć filozofię a tym bardziej rozsupłać myśli tak zacnego i wielkiego górala - Ks. prof. Józefa Tischnera, to nasza uczennica została nagrodzona wyróżnieniem na forum kraju.
/A. Szczepaniak/


Piłka ręczna dziewcząt i chłopców
Kolejną imprezą sportową, w której młodzież naszej szkoły brała udział była Gimnazjada Ośrodka Sportowego Szczawnica w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców. Zawody odbyły się 26.03.2013r w Łapszach Niżnych. Nasi uczniowie wykazali się bardzo ambitną postawą sportową, zdobywając III miejsce, zarówno w grupie dziewczyn jak i chłopców.
Skład zespołu dziewczyn: Liliana Bogdan, Sandra Mieszczańczyk, Sylwia Wodziak, Patrycja Dulak, Paulina Pawlik, Kinga Hurkała, Katarzyna Zachwieja, Aleksandra Olszewska, Magdalena Ciesielka, Weronika Mogilska, Magda Hendel.
Skład zespołu chłopców: Jakub Gomułka, Bartosz Truchoń, Miłosz Tokarczyk, Patryk Majerczak, Paweł Hełdak, Kamil Jasiurkowski, Patryk Hurkała, Adrian Marciszewski, Rafał Bodziuch.
Gratulujemy i zachęcamy do udziału we wszystkich zajęciach sportowych.
/D. Cebula/

Podziękowania
Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa...
Wtedy proste – dziękujemy - zawiera wszystko co chcemy wyrazić .”

Społeczność uczniowska Publicznego Gimnazjum im. ks. prof. J. Tischnera w Szczawnicy składa serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom za okazaną pomoc w sfinansowaniu zestawów encyklopedii i słowników.
Dzięki Państwa uprzejmości i dobrej woli uczniowie naszej szkoły będą mogli korzystać z nowoczesnych wydawnictw informacyjnych.
Pragniemy gorąco podziękować niżej wymienionym firmom :
„ MOL – SERWIS ” Maciej Oleksiak ul. Główna 75
„ POKOJE U DANUTY” Danuta Racięga ul. Pienińska 6
„ KARCZMA U POLOWACY” Krystyna Klimek ul. Nad Grajcarkiem 5
STADNINA KONI „ RAJD” sp. z.o.o. ul. Biała Woda 12a

Wycieczka do Niedzicy
Grupa uczniów z naszej szkoły miała niecodzienną okazję zwiedzić elektrownię w Niedzicy. Wielu z nas spacerowało po koronie zapory, natomiast mało kto miał okazję zobaczyć obiekt w środku. Pan przewodnik w ciekawy sposób opowiedział nam o funkcjonowaniu elektrowni. Zwiedziliśmy wewnętrzny balkon widokowy, halę maszyn, halę generatorów, galerię kontrolno-pomiarową.
Wycieczkę zorganizowały panie D. Smolarska i M. Styrylska we współpracy z PTTK: oddział w Szczawnicy.
Dziękujemy panu prezesowi PTTK za dofinansowanie wyjazdu.
/M. Styrylska/

"Olimpiada bez granic" - Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt
W dniu 12.04.2013 roku na hali sportowej w Maniowach rozegrany został Turniej Piłki Siatkowej dziewcząt w ramach realizowanego przez tamtejsze gimnazjum projektu „Olimpiada bez granic”, mającego na celu integrację młodzieży z pogranicza Polski i Słowacji poprzez aktywność fizyczną. Nasze gimnazjum reprezentowały dziewczęta tylko klas pierwszych spisując się na medal. Walcząc dzielnie ze starszymi zawodniczkami zdobyły II miejsce. GratulacjeNa zakończenie rozgrywek dziewczęta otrzymały puchar, dyplom oraz poczęstunek.

Skład zespołu: Aleksandra Olszewska, Patrycja Dulak, Magdalena Ciesielka, Katarzyna Zachwieja, Ewelina Jasiurkowska, Paulina Pawlik, Kinga Hurkała, Renata Kita, Agata Hendel, Magda Hendel.
/D. Cebula/

Planszonocka
W czasie, gdy zazwyczaj wszyscy śpią, w naszym gimnazjum trwa przednia zabawa. W noc z 12/13 marca nasi uczniowie spotkali się tym razem na nocnym maratonie gier planszowych, karcianych tudzież wszelakich innych. Każdy zainteresowany dobrą zabawą mógł znaleźć coś dla siebie. Po przez wspólną zabawę odkryliśmy integracyjne właściwości gier, bo gdy chcesz zagrać, a nie masz z kim, to wystarczy zaprosić kilka innych osób i już po problemie. Najbardziej rozchwytywaną grą była „Palce w pralce”. Wystukiwany rytm, pomyłki i salwy śmiechu towarzyszące tej grze sprawiły, że zyskała miano najbardziej popularnej gry nie tylko w czasie nocy, ale również podczas przerw lekcyjnych. Gdy dopadało nas zmęczenie, akrobatyczne pozy „Wygibajtusa” i szalone tańce „Szał ciał” pozwalały nam się obudzić. „Dobble”, „ Rumikub”, „Scrable”, „Prawo dźungli”, „Uno”, „Carcassonne”, “Kocham Cię Polsko”, „Osadnicy z Catanu”, „Szachy”, „ Wsiąść do pociągu”, „Eurobiznes”, te i inne gry towarzyszyły nam całą noc i nie pozostawały długo bez graczy.
W pełnej zabawy nocy gier planszowych uczestniczyło ok. 40 uczniów Publicznego Gimnazjum jak również kilku absolwentów, którzy z nutką sentymentu wspominali szkołę i zazdrościli braku takiej akcji w ich szkołach. Opiekę nad graczami sprawowali: Pan Dyrektor, Sebastian Walosczyk,
Pani Małgorzta Tkacz i Pani Marta Tabasz. „Planszonocka” jest kolejną z zaplanowanych na ten rok szkolny imprez w ramach „Nocy w Gimnazjum”.
/M. Tabasz/

Coca-Cola Cup
W tym roku po raz pierwszy Nasze Gimnazjum było organizatorem pierwszego etapu eliminacji turnieju piłkarskiego Coca-Cola Cup. Ze względu na przedłużającą się zimę przeprowadzenie turnieju było niemal do samego końca pod znakiem zapytania, na szczęście nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i odśnieżyli całego „Orlika”. W piątek 12 IV odbył się turniej dziewcząt, w którym bardzo miłą niespodziankę sprawiły nasze piłkarki zdobywając PIERWSZE miejsce. Drugie miejsce zdobyły dziewczęta z Krościenka, trzecie z Ochotnicy, a czwarte z Tylmanowej. W poniedziałek 15 IV zagrali chłopcy, którzy minimalnie przegrali mecz z Tylmanową, ale na mecz z Ochotnicą zabrakło już sił i przegrali znacząco. Zwyciężyła Tylmanowa przed Ochotnicą, a nam przypadło trzecie miejsce.
Drużyna dziewcząt awansowała do kolejnej rundy rozgrywek, które odbędą się również w Szczawnicy. Gratulujemy, trzymamy kciuki, a wszystkich zapraszamy do kibicowania naszym dziewczętom.
/J. Piotrowski/

Mistrz ortografii
Tradycją naszego gimnazjum jest organizowane każdego roku ogólnoszkolne dyktando pt. „Mistrz ortografii”, które popularyzuje ideę przestrzegania zasad poprawnej pisowni. Biorą w nim udział przedstawiciele klas I- III. W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyło 18 uczniów, którzy 15 kwietnia mogli sprawdzić swoją znajomość ortografii oraz interpunkcji:
I a- Emilia Dulak, Justyna Węglarz,
I b- Dominika Słowik, Katarzyna Zachwieja,
I c- Paulina Ciesielka, Joanna Symela
II a- Barbara Adamczuk, Aleksandra Niewiadoma,
II b- Pamela Marzec, Anna Wiercioch,
II c- Gabriela Klimek, Michał Węglarz,
III a- Patrycja Kurnyta, Karolina Nosal,
III b- Gabriela Gardoń, Sylwia Wodziak,
III c- Adam Duda, Klaudia Symela
Mistrzami ortografii zostali:
I miejsce- Adam Duda (III c)
II miejsce- Michał Węglarz (II c)
III miejsce- Klaudia Symela (III c)
Gratulujemy!
/R. Zachwieja/

VIII Pieniński Przegląd Szkolnych Zespołów Tańca Nowoczesnego
Tradycją naszego gimnazjum jest organizowanie międzyszkolnego konkursu tańca nowoczesnego. W tym roku, w dniu 17.04.2013r była to już ósma edycja konkursu, do którego przystąpiło aż 10 zespołów z 5 szkół gimnazjalnych – Szczawnica, Maniowy, Krościenko n/D, Łapsze Niżne oraz Ochotnica Dolna. Cieszymy się, że młodzież tak chętnie bierze udział w konkursie i coraz bardziej interesuje się tańcem
Komisja sędziowska w składzie: pan dyrektor Sebastian Walosczyk - przewodniczący, pani Magdalena Wojtarowicz – przedstawiciel portalu internetowego www.pieninyinfo.pl, który sprawował patronat medialny konkursu, pani Marta Tabasz – pedagog szkolny oraz Sandra Grochulska – absolwentka gimnazjum, wielokrotna uczestniczka konkursów tanecznych miała bardzo trudne zadanie. Po długich naradach wytypowała następujące zespoły:
I miejsce – „Like Black” z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n/D
II miejsce – „Fallen Angels” z Gminnego Publicznego Gimnazjum w Maniowach
III miejsce – „ Radio Activ” z Publicznego Gimnazjum im. ks. prof. J. Tischnera w Szczawnicy.
Pierwsze trzy miejsca uhonorowane zostały pucharami, natomiast wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki ufundowane przez Urząd Miasta w Szczawnicy.
Wszystkim zespołom oraz opiekunom dziękujemy za udział i już dziś zapraszamy na kolejny konkurs, który odbędzie się w przyszłym roku szkolnym.
/D. Cebula/

Pierwsze wspinanie!
W czwartek 18 IV dwudziestu uczniów Naszego Gimnazjum pod opieką ratownika GOPR p. J. Piotrowskiego miała okazję spróbować swoich sił na sztucznej ściance wspinaczkowej, która znajduje się w sali gimnastycznej LO w Krościenku. Zajęcia okazały się wielką atrakcją i wspaniałą zabawą. Jest to ciekawa forma spędzania wolnego czasu, która rozwija uczniów zarówno fizycznie jak i emocjonalnie. Mam nadzieję, że jeżeli zapał uczniów do uprawiania tej dyscypliny sportu będzie nadal taki duży, to cykl zajęć wspinaczkowych uda się kontynuować. Dziękujemy dyrekcji LO za nieodpłatne udostępnienie sali. (fot. gal.)
/J. Piotrowski/

Wojewódzki X konkurs plastyczno-edukacyjny „Skarby Małopolski” rozstrzygnięty
Rokrocznie od 2007 roku uczniowie naszego gimnazjum uczestniczą w konkursie plastyczno-edukacyjnym pt. „Skarby Małopolski” organizowanym przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie.
Tegoroczna X edycja konkursu wiązała się z pewnymi zmianami. Oprócz szkół gimnazjalnych i centrów kultury, po raz pierwszy w konkursie wzięli udział nauczyciele i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Wprowadzono także temat – grę , dając przy tym uczestnikom dużą dowolność interpretacyjną.
Zadaniem nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursu było przeprowadzenie projektu edukacyjnego, który w kontekście lokalnego dziedzictwa kulturowego realizował elementy podstawy programowej, rozwijał kompetencje, był interdyscyplinarny, wykorzystywał grę jako punkt wyjścia lub dojścia.
Zadaniem uczniów było stworzenie własnych wypowiedzi plastycznych interpretujących dziedzictwo i nawiązujących do tematu gry.
Na konkurs wpłynęło 46 prac, w tym 32 gry.
Nasze gimnazjalistki pod opieką nauczycieli p. Jadwigi Zachwiei i p. Katarzyny Ciesielki utworzyły grupy, które to przygotowały 9 różnych gier nawiązujących tematyką do naszego lokalnego dziedzictwa kulturowego, jakim są Godła Szalayowskie.
Każda ręcznie wykonana gra zawierała element godła szalayowskiego, miała swoje zasady gry, instrukcje i niezbędne elementy (pionki, kostki, plansze, karty itp.)potrzebne do przeprowadzenia rozgrywki.
W konkursie udział wzięły:
1. Dominika Słowik, Katarzyna Ciesielka z kl. I b – gra planszowa
2. Agnieszka Morawa kl. II c i Katarzyna Zachwieja kl. I b - gra karciana „Godłuś”
3. Oliwia Gabryś kl. II b - gra typu koło fortuny „Godła Szalayowskie”
4. Karolina Tokarczyk, Aneta Pyzowska, Justyna Węglarz, Aleksandra Niewiadoma kl. II a - gra planszowa
5. Joanna Zaziąbło, Dorota Kular kl.III a - gra planszowa
6. Anna Kolat, Monika Słowik kl. III a - gra planszowa
7. Natalia Regiec kl. III b - gra planszowa
8. Kamila Chlipała kl. III b - gra karciana
9. Emilia Szczepaniak, Emilia Czaja kl. III a - gra planszowa
Werdyktem jury w składzie:
Katarzyna Koczubiej – Pogwizd - grafik, ilustratorka książek dla dzieci
Marcin Klag - artysta plastyk, projektant grafiki użytkowej
dr hab. Jan Tutaj - prorektor ds. studenckich Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Piotr Witosławski - artysta plastyk, projektant, fotograf
na wystawę pokonkursową zakwalifikowano prace naszych uczennic:
Oliwii Gabryś - koło godeł Szalayowskich
Justyny Węglarz i Anety Pyzowskiej - karty do gry planszowej
Agnieszki Morawy i Kasi Zachwiei - oprawę gry „Godłuś”.
To wyróżnienie i docenienie pracy naszych uczennic, których pomysłowość, staranność wykonania prac plastycznych oraz pracowitość została zauważona i nagrodzona.
Gratulujemy !
Najlepsze prace będzie można oglądać w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie („Rajska”). Wernisaż wystawy zaplanowany jest na 20 maja.
Patronat nad X edycją konkursu „Skarby Małopolski” objęła Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie.
/J. Zachwieja/

Gimnazjaliści z wizytą u przedszkolaków
23 kwietnia 2013 roku uczniowie naszego gimnazjum należący do kółka teatralnego prowadzonego przez panią Katarzynę Ciesielkę, odwiedzili Publiczne Przedszkole w Szczawnicy. Ola Niewiadoma i Karolina Tokarczyk z kl. IIa i Gabrysia Klimek, Agnieszka Morawa, Aneta Sopata, Bartek Lelito z kl IIc czytali dzieciom baśnie pt. „Królewna Śnieżka” i „Lampa Alladyna”. Postanowili tym zaakcentować akcję „Cała Polska czyta dzieciom”, a także „Światowy dzień książki”, który przypadał właśnie na ten dzień.
Uczniowie prezentowali teksty z podziałem na role, co podobało się bardzo małym odbiorcom, którzy z ogromnym zaciekawieniem i przejęciem słuchali gimnazjalistów. Dzieci doskonale odpowiadały również na zadawane pytania związane z baśniami i ich bohaterami. Za piękne odpowiedzi dostawały od starszych kolegów drobne nagrody, co wzbudzało ogromny entuzjazm.
Odwiedziny przebiegały w cudownej atmosferze, którą wzajemnie stworzyły dzieci i młodzież z gimnazjum. Uczniowie mogli przedstawić swoje umiejętności czytelnicze i aktorskie, a dzieci doświadczyć spotkania z książką prezentowaną przez starsze koleżanki i kolegę, którzy też kiedyś chodzili do przedszkola, a dzisiaj rozwijają swoje zdolności i pasje.
Pani Dyrektor przedszkola, panie uczące, ale przede wszystkim dzieci zaprosiły gimnazjalistów na kolejną wizytę, za co bardzo dziękujemy i z czego bardzo się cieszymy.
/
K. Ciesielka/
 

MAJ/CZERWIEC

Wyniki Szkolnego Konkursu Chemicznego dla uczniów klas pierwszych

Konkurs adresowany był do uczniów klas pierwszych, którzy w sposób szczególny interesują się chemią. Uczestnicy musieli zmierzyć się z zagadnieniami obejmującymi materiał całego roku szkolnego. 
A oto zwycięzcy:

 I miejsce:   Dawid Gabryś z klasy I a -35 pkt /35 pkt

II miejsce: Szymon Mastalski z klasy I a- 33 pkt /35 pkt

                 Paulina Nowak z klasy I a -33 pkt /35 pkt

III miejsce: Jan Słowik z klasy I c-31 pkt /35 pkt
/D. Nelle- Zborowska/

Wyniki Szkolnego Konkursu Fotograficznego “W wiosennej scenerii”

"Pieninom nigdy dosyć napatrzyć się nie można".

Maria Steczkowska, 1858 r.

 

Szkolny Konkurs Fotograficzny został rozstrzygnięty. Ideą konkursu było zainspirowanie autorów zdjęć do odnalezienia i pokazania w artystyczny sposób śladów budzącej się przyrody Pienin. Do konkursu zgłoszono 49 prac.

Zwycięzcy:

I miejsce Anna Kolat z klasy III a

II miejsce Gabriela Klimek z klasy II c

III miejsce Anna Kolat z klasy III a

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję i zapraszam do udziału w kolejnych konkursach fotograficznych.
/D. Nelle-Zborowska/

Niezapomniane wspomnienia ze Lwowa
W dniach od 15 do 17 maja 2013r. uczniowie klas IIa, IIb i IIIb wraz z wychowawczyniami panią Katarzyną Ciesielką, panią Anną Szczepaniak i panią Małgorzatą Gabryś wzięli udział w wycieczce na Kresy.
Mimo, że podróż była trochę męcząca i trzymająca w napięciu, to wrażenia z niej są niezapomniane. Młodzież po raz pierwszy odwiedziła Lwów - królewskie miasto, w którym na każdym kroku czuć Polskość, a historia narodu polskiego jest na wyciągnięcie ręki. Ludzie natomiast są bardzo przyjaźnie nastawieni do wielu grup wycieczkowych, które podziwiają przepiękny gród.
Chociaż nasza wycieczka rozpoczęła się o 3 w nocy, nie przeszkodziło nam to  w zwiedzaniu najważniejszych miejsc starego miasta. Dzięki pani przewodniczce, która opiekowała się nami przez całe trzy dni, dowiedzieliśmy się, w jak ważnym miejscu się znajdujemy, miejscu, które powinno być bliskie sercu każdego Polaka. Zobaczyliśmy min. Uniwersytet Jana Kazimierza, Zakład Ossolińskich, Ratusz, Katedrę Ormiańską, Sobór Św. Jura, ruiny Wysokiego Zamku, skąd podziwialiśmy panoramę Lwowa, Przepiękny Teatr Opery i Baletu. To oczywiście nie wszystkie miejsca, którym nasze oczy nie mogły się nadziwić i nie ukrywaliśmy zachwytu.
Drugi dzień poświęcony był na zwiedzanie niezwykłych, monumentalnych budowli. Pierwszą z nich był zamek w Olesku z XIV w, w którym urodził się przyszły król Polski Jan III Sobieski. Podziwialiśmy tam również obraz nadwornego malarza Sobieskiego Martina Altomonte pt.„Bitwa pod Wiedniem”. Drugi zamek, to Podhorce – siedziba wzniesiona w XVII w dla hetmana polskiego Stanisława Koniecpolskiego. Budowla ta to prawdziwa fortyfikacja otoczona fosą, która pamięta zacięte walki z Tatarami, Turkami i Kozakami.
Ostatnim punktem wycieczki był Cmentarz Łyczakowski, na którym odwiedziliśmy groby np. Marii Konopnickiej, Ordona czy Gabrieli Zapolskiej. Dalej rozpościera się Cmentarz Orląt, świadectwo miłości i patriotyzmu polskich dzieci Lwowa, które za te wartości oddały swoje życie.
Myślę, że wycieczka ta zapadnie w pamięci wszystkich uczestników, głos naszej pani przewodniczki (Polki urodzonej we Lwowie)z pięknym akcentem lwowskim, jej śpiew, ale przede wszystkim jej miłość do Polski. Powiedziano nam również, że kto raz przyjedzie do Lwowa, zawsze do niego będzie chciał powracać.
/K. Ciesielka/
Święto Szkoły
29 maja 2013 roku po raz szósty świętowaliśmy nadanie imienia ks. prof. J. Tischnera naszemu gimnazjum.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00 Mszą Świętą.  Następnie, o godz. 10.30 w szkole, odbyła się część artystyczna w wykonaniu naszych uczniów, zespołu Juhasy i zespołu Jaworcanie. Scenariusz uroczystości pt. „Tischnerowskie drogowskazy” przygotowała pani Katarzyna Ciesielka, muzyką opatrzyła pani Ewa Zachwieja i zespół Jaworcanie, a dekorację przygotowała pani Jadwiga Zachwieja.
Nasze święto swoją obecnością uświetnili goście: pani poseł na Sejm RP Anna Paluch, pani wizytator Maria Zielińska, ks.proboszcz Franciszek Bondek, była pani dyrektor gimnazjum Barbara Waruś, przedstawiciele Związku Podhalan na czele z prezesem panem Tomaszem Słowikiem.
Po odśpiewaniu hymnu szkoły przy sztandarze, konferansjerzy Bartosz Lelito i Gabriela Klimek poprosili o zabranie głosu pana dyrektora Sebastiana Walosczyka, który podkreślił, jak ważne jest kultywowanie pamięci o Patronie, ale przede wszystkim umiłowanie tradycji, którą On tak pielęgnował i krzewił. Pani posłanka Anna Paluch gratulowała szkole wyboru Patrona, którego osobiście znała i zetknęła się z jego nauczaniem. Celem uroczystości było przede wszystkim przypomnienie, jakim wspaniałym człowiekiem był ksiądz profesor. Stał się On dla wielu ludzi autorytetem i symbolem wartości, cech, które są również  drogowskazami dla dzieci i młodzieży na drodze rozwoju i dorastania do samodzielności.
Uczniowie zaproponowali wizję rozmowy ks. Tischnera z młodymi. W rolę księdza doskonale wcielił się uczeń kl IIb Paweł Hełdak. Pytania, a także odpowiedzi kierowali do niego Aneta Sopata IIc, Karolina Tokarczyk IIa, Ola Niewiadoma IIa, Darek Ciesielka IIa, Kinga Salamon IIb, Adam Gałysa  IIb i wyżej wspomniani konferansjerzy.
Nastrój podkreślała piękna dekoracja i stroje góralskie, w których występowała młodzież. Jak co roku mieliśmy okazję przypomnieć sobie i uświadomić , że naszym obowiązkiem jest dochowanie wierności nauce ks. prof. Tischnera, który powtarzał; „Trzymojcie się, nie dajcie się biedzie”.
Po części artystycznej uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas na „Warsztaty Tischnerowskie” , a zaproszeni goście na skromny poczęstunek.
 Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia naszej uroczystości.
 /K. Ciesielka/

Zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego dla klas III
13 czerwca mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach, których temat dotyczył wyboru naszej przyszłej szkoły. Pani prowadząca dwugodzinne zajęcia przybyła z Nowego Sącza. Lekcja zaczęła się od zapoznania nas z prowadzącą oraz przedstawienia naszych preferencji i zainteresowań. Po tym etapie mieliśmy już pewną koncepcję tego, czym chcielibyśmy się zajmować w przyszłości. Następnie zostaliśmy poinformowani, dlaczego warto wybrać jedną z dostępnych szkół w naszym rejonie. Wszyscy otrzymali konkretne formularze, po których wypełnieniu prowadząca nauczycielka mogła wskazać do jakich grup zawodowych jesteśmy uzdolnieni, a do jakich nie. Po kilku ćwiczeniach potrafiliśmy rozróżnić czynności, które lubimy i umiemy robić oraz te, których nie lubimy i nie potrafimy wykonywać. Nauczycielka przedstawiła nam również przykłady umiejętności wykorzystywane podczas wstępnej rozmowy o pracę, zachęcając nas do uczestnictwa w programie, który pozwala znaleźć pracę dorywczą młodzieży, która ukończyła 16 lat, umożliwiając w ten sposób uczniom zarobek. Zajęcia były bardzo interesujące i kreatywne. Odkryliśmy na nich swoje prawdziwe cechy, zdolności i umiejętności. Mam nadzieję, że po takich lekcjach u większości uczniów sytuacja z wyborem szkoły po gimnazjum nie będzie już większym problemem, a nawet przyjemnością.
/J. Pałka III c/

I etap zajęć na basenie zakończony

Wraz z rozpoczęciem wakacji zakończył się pierwszy etap bezpłatnych zajęć na basenie dla młodzieży naszego gimnazjum, organizowanych przez Klub Sportowy „Pieniny” w Szczawnicy. Zajęcia współfinansowane są ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, a odbywały się systematycznie od marca 2013r. W tym roku szkolnym cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży. Zajęcia odbywały się zarówno w D.W. „Budowlani”, jak również w Parku Wodnym SOLAR, przy Hotelu Solar Spa w Szczawnicy. Uczniowie mogli więc uczyć się pływać, doskonalić swoje umiejętności, ale również korzystać z atrakcji wodnych, zrelaksować się i odprężyć po lekcjach w szkole oraz rozwijać sprawność fizyczną przez aktywne spędzanie wolnego czasu.

Już teraz zapraszamy na II etap zajęć w nowym roku szkolnym!
/D. Cebula/

Dzień Języków Obcych

Nauka języków obcych nie musi być nudna i trudna. Wystarczy połączyć ją z odrobiną sztuki, teatru, dobrej muzyki i żartu, a obcojęzyczne ,dotąd niezrozumiałe słowa i zwroty, same „wpadają w ucho” i na długo pozostają w pamięci. Przekonali się o tym nasi uczniowie uczestniczący już po raz trzeci w zorganizowanym na terenie szkoły Dniu Języków Obcych.
Przez kilka godzin, uczniowie dobrze się bawiąc, ćwiczyli swoje umiejętności językowe. Gimnazjaliści mieli możliwość obejrzenia współczesnej wersji bajki „Królewna Śnieżka” w języku angielskim oraz baśni „Kopciuszek” w języku niemieckim w wykonaniu kolegów i koleżanek. Na szkolnym boisku sportowym odbył się koncert, w którym w role znanych niemieckich i angielskich wykonawców wcielili się również uczniowie naszego gimnazjum. Młodzi artyści nagrodzeni zostali gromkimi brawami i obsypani pluszowymi maskotkami. Następnie poszczególne klasy rywalizowały ze sobą w konkursie plastycznym. Jego uczestnicy mieli za zadanie przedstawić karykaturę typowego Anglika i Niemca. Na zakończenie imprezy wejście do szkoły zamieniło się na kilka chwil w wybieg. Przy dźwiękach muzyki, modelki i modele z Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy prezentowali różne style w modzie młodzieżowej. Pokaz mody komentowany był w j. niemieckim i polskim. Tego dnia miała miejsce także projekcja filmów w j. angielskim i niemieckim oraz mecz piłki nożnej i siatkowej, podczas którego naprzeciw siebie stanęły oczywiście drużyny angielska i niemiecka.

Wszystkie części obchodów Dnia Języków Obcych wzbudzały zainteresowanie uczniów i wywołały sporo pozytywnych emocji. Nad organizacją i przebiegiem święta czuwały p. Małgorzata Oleś-Gagatek, p. Anna Marcińska i p. Danuta Urban. Jednak nie udałoby się osiągnąć zamierzonego efektu bez ogromnego zaangażowania uczniów naszej szkoły :  D. Gabryś, K. Czajki z kl. 1 a; K. Zachwiei, K. Zachwiei, E. Jasiurkowskiej, P. Dydy, D. Słowik, D. Słowika, M. Salamona, A. Kudłacza z kl. 1 b; P. Ciesielki i K. Hamerskiej z kl. 1 c; K. Tokarczyk, A. Niewiadomej, B. Adamczuk, A. Pyzowskiej, W. Mogilskiej, J. Węglarz, A. Szyll z kl. 2 a; O. Gabryś, E. Wyrostek, D. Słowika z kl. 2 b; A. Morawy, A. Sopaty, G. Klimek, B. Lelito, M. Węglarza, M. Kwaśnicy, I. Kubik, K. Warzechy, A. Gabryś, A. Knutelskiej z kl. 2 c; K. Krupy, K. Wyrostek, K. Krzywdzińskiej, K. Nieć, J. Tokarczyka z kl. 3 a; W. Majerczak, G. Gardoń, B. Truchonia, S. Wodziak z kl. 3 b; P. Szulca, A. Bańkosz, J. Gomułki z kl. 3 c. Dodatkowe podziękowanie dla Piotra Szulca za pomoc przy nagłośnieniu imprezy.
/D. Urban/

Plener plastyczny w rezerwacie przyrody "Biała Woda"
Już po raz dziewiąty Nadleśnictwo Krościenko wraz z Ligą Ochrony Przyrody Oddział "Pieniny" zaprosiło naszych gimnazjalistów do wzięcia udziału w konkursie - plenerze plastycznym pod nazwą "Las w życiu człowieka".
Tegorocznym celem konkursu było rozbudzanie wrażliwości ekologicznej, rozwijanie szacunku i poczucia odpowiedzialności za miejsce, w którym mieszkamy, uświadomienie piękna i funkcji lasu w życiu i gospodarce człowieka. Ponadto młodzi artyści za pomocą działań plastycznych mieli wyrazić własne doświadczenia i obserwacje związane z obcowaniem z przyrodą, jak również udoskonalić swój warsztat plastyczny. Plener odbył się w urokliwym miejscu rezerwatu Biała Woda.
Nasze gimnazjalistki:Oliwia Gabryś, Justyna Węglarz, Kinga Salamon i Katarzyna Zachwieja wykonały prace w technice pasteli i malarstwa farbami plakatowymi(prace do obejrzenia w galerii). Poziom konkursu był bardzo wysoki, szczególnie grupa najstarsza (w tym nasze dziewczyny) przygotowała prace bardzo dopracowane, pomysłowe i jury miało trudne zadanie oceniając twórczość młodzieży. Plener zakończył się wspólnym ogniskiem i poczęstunkiem oraz wręczeniem nagród.
/J. Zachwieja/

Projekt "Echa powstania styczniowego w Małopolsce -  ludzie i miejsca"
Nasze gimnazjum włączyło się w realizację projektu edukacyjnego, związanego ze 150 rocznicą powstania styczniowego, opracowanego przez Forum Małopolskich Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego w Limanowej, Nowym Sączu, Nowym Targu i Tarnowie zatytułowanego "Echa powstania styczniowego w Małopolsce - ludzie i miejsca ". Przystąpiliśmy do konkursu pt.: "Powstanie styczniowe". Konkurs składał się z trzech kategorii: historycznego, plastycznego i fotograficznego, jego organizatorami były nowatorskie oddziały: Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, Polskiego Towarzystwa Historycznego i ZNP. Adresowany był do szkół z trzech powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego i suskiego.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w dwóch kategoriach: historycznej  (E. Dąbrowski I b, W. Kordas I b, P. Poremba III b)  oraz plastycznej:      (E. Wyrostek II a, N. Regiec III b, K. Chlipała III b, O. Gabryś II a, A. Sopata II c, A. Morawa II c, K. Kozłecka II a, A. Wiercioch II a, J. Węglarz II a). W tej kategorii można było wykonać projekt pomnika, tablicy pamiątkowej lub portretu postaci związanej z powstaniem styczniowym, opiekunem tej kategorii była pani Jadwiga Zachwieja.  5 czerwca w Zespole Szkół Technicznych i Placówek odbył się test dla uczestników kategorii historycznej. Test składał się z 45 pytań, które zostały ułożone na podstawie literatury dostępnej w Bibliotece Pedagogicznej oraz na podstawie informacji przekazanych w formie wykładów.
25 czerwca Komisja Konkursowa ogłosiła wyniki. W kategorii plastycznej nasza uczennica Natalia Regiec za projekt pomnika zajęła pierwsze miejsce, w kategorii historycznej Piotr Poremba zajął piąte miejsce.  Gratulujemy!
Prace plastyczne można będzie obejrzeć na pokonkursowej wystawie w Bursie Gimnazjalnej w Nowym Targu.

/J. Kaliszczak/

Pożegnanie absolwentów
27 czerwca uczestniczyliśmy w uroczystości pożegnania absolwentów gimnazjum. Uczniowie klas III zaprezentowali program artystyczny, przygotowany pod opieką p. J. Kaliszczak, którego hasłem przewodnim były słowa: „Wspomnienia są oknem na szczęście”. W tej części spotkania nauczyciele odebrali kwiaty i podziękowania od uczniów i rodziców za trzy lata wspólnej pracy. Nagrodzeni zostali absolwenci, którzy ukończyli szkołę z wyróżnieniem, a ich rodzice otrzymali listy gratulacyjne z podziękowaniami za trud włożony w proces kształcenia i wychowania. Klasa III a (wych. p. M. Kamińska): Emilia Czaja (średnia ocen 5,2), Dorota Kular (5,1), Joanna Zaziąbło (5,1), Mateusz Gabryś (5,0), Anna Kolat (4,9), Krystyna Krzywdzińska (4,9), Wojciech Trojnarski (4,9); Klasa III b (wych. p. M. Gabryś): Natalia Regiec (5,2), Jacek Ciesielka (4,9), Piotr Poremba (4,9), Klaudia Chlipała (4,9); Klasa III c (wych. p. R. Zachwieja): Jakub Pałka ( 5,2), Joanna Cygler (5,0), Sandra Mieszczańczyk (5,0),  Piotr Szulc (4,8). Wyniki egzaminu gimnazjalnego zadecydowały o przyznaniu tytułów: najlepszego humanisty (Jacek Ciesielka), matematyka i przyrodnika (Wojciech Trojnarski) oraz językowca (Rafał Bodziuch- język angielski, Kinga Zachwieja- język niemiecki). Dyrektor szkoły, p. Sebastian Walosczyk, w swoim wystąpieniu złożył gratulacje uczniom i rodzicom, a także podkreślił znaczenie nauki w kształtowaniu przyszłości młodego człowieka. Dyrektor i wychowawcy przekazali również podziękowania rodzicom, którzy pracowali na rzecz szkoły, dziękując za zaangażowanie i bezinteresowną pomoc. Kolejną część spotkania przygotowali uczniowie klasy III c, którzy zaprezentowali żartobliwy program „Po latach” ukazujący gimnazjalistów po dwudziestu latach od ukończenia szkoły. Przemyślany scenariusz, różnorodność utworów muzycznych, kostiumów i rekwizytów wzbudziły żywe zainteresowanie i gromkie brawa. Gimnazjaliści nie zapomnieli o nauczycielach, którzy w tym roku przechodzą na emeryturę. Dla pani Marii Kamińskiej, pana Krzysztofa Węglarza i pana Kazimierza Stanka odśpiewali piosenkę, której słowa stanowiły podziękowania za lata pracy. Przedstawiciele Rady rodziców, p. Krystyna Majerczak i p. Danuta Kołodziej, przekazali tym nauczycielom życzenia, kwiaty i wyrazy wdzięczności za wieloletnie poświęcenie w pracy z młodzieżą. Pożegnanie absolwentów z nauczycielami i ze szkołą przebiegło w atmosferze podziękowań, gratulacji, gromkich braw, uśmiechów i wzruszeń.
/R. Zachwieja/

Zakończenie roku szkolnego
28 czerwca uczestniczyliśmy w uroczystości zakończenia roku szkolnego 2012/2013. Obchody rozpoczęła Msza Święta w Kościele parafialnym p.w. Św. Wojciecha o godzinie 8:00. Następnie uczestniczyliśmy w apelu szkolnym, który rozpoczął dyrektor szkoły, pan Sebastian Walosczyk. Wychowawcy klas I i II przekazali świadectwa z paskiem i nagrody książkowe swoim uczniom. Klasa I a: Daria Gabryś (5,0), Justyna Węglarz (5,0), Szymon Mastalski (4,9), Dominik Hendel (4,8), Emilia Dulak (4,8), Dawid Gabryś (4,8). Klasa I b: Dominika Słowik (5,2), Katarzyna Ciesielka (5,0), Katarzyna Zachwieja (4,8), Wiktor Kordas (4,8). Klasa II a: Aleksandra Niewiadoma (5,0), Justyna Węglarz (4,8). Klasa II b: Anna Wiercioch (5,2), Oliwia Gabryś (5,0), Kinga Kozłecka (4,8). Klasa II c: Aneta Sopata (5,1), Agnieszka Morawa (5,0), Bartosz Lelito ( 5,0). Nagrodzeni zostali także uczestnicy i zwycięzcy różnorodnych konkursów. Po spotkaniu z wychowawcami uczniowie udali się na zasłużony wakacyjny odpoczynek.
/R. Zachwieja/

 

 

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: x