Portal - Szczawnica
Strona główna / Archiwum / Rok szkolny 2013/2014
Sobota - 18 sierpnia 2018 Bogusława, Bronisława, Ilony     
Kontakt / Godziny pracy
Plan lekcji SP2 i Gimnazjum
Lekcje i przerwy
Kalendarz roku szkolnego 2017/2018
Wykaz zajęć dodatkowych
Dni wolne 2017/2018
O naszym patronie
Historia szkoły
Projekty realizowane przez szkołę
Nauczyciele
Wychowawcy klas
Samorząd uczniowski
Biblioteka szkolna
Nasze zdjęcia
Dokumentacja gimnazjum
Linki do ciekawych stron w Internecie
Dla rodziców
Archiwum
polski
13/14

WRZESIEŃ

Komunikat Dyrektora szkoły
Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy podaje do publicznej wiadomości informację dotyczącą możliwości zatrudnienia nauczyciela w wymiarze 3/18, posiadającego pełne kwalifikacje do prowadzenia zajęć z zakresu doradztwa zawodowego.
Rozpoczęcie roku szkolnego
Informujemy, że uroczystość inauguracji roku szkolnego rozpocznie się 2 września o godz. 9:00 Mszą Świętą w Kościele Parafialnym p.w. Św. Wojciecha w Szczawnicy.
10:30 apel szkolny i spotkanie z wychowawcami.
/R. Zachwieja/
Szkoła Odkrywców Talentów
Informujemy, że Publiczne Gimnazjum w Szczawnicy, jako ósma szkoła w powiecie, dołączyło do grona szkół, które otrzymały tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów”. Tytuł ten przyznawany jest tym szkołom, które w szczególny sposób odkrywają, promują i wspierają uzdolnienia dzieci i młodzieży. Miano „Szkoły Odkrywców Talentów" uzyskaliśmy dzięki rejestracji na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji i udokumentowaniu, że nauczyciele od lat odkrywają i rozwijają zainteresowania oraz talenty młodzieży w różnych dziedzinach, a uczniowie osiągają dzięki temu znaczące sukcesy.
Znakiem rozpoznawczym wszystkich wyróżnionych szkół są pamiątkowe tablice umiejscowione w holu szkoły oraz certyfikaty. 
/R. Zachwieja/
 Bieg Pieniny 2013
Liczna reprezentacja naszego gimnazjum wzięła udział 12 września 2013 r. w 7 Międzynarodowym Masowym Biegu Pieniny 2013. W tym roku miejscem zawodów były drogi wokół stadionu miejskiego w Maniowach. Uczniowie gimnazjum rywalizowali na dystansie ok. 2 km. Dla najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych organizator przewidział pamiątkowe puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Nasi uczniowie zajęli w każdej kategorii czołowe lokaty, co pozwoliło Gimnazjum w Szczawnicy zająć I miejsce w klasyfikacji drużynowej.
Najlepsze wyniki naszych uczniów w poszczególnych kategoriach wiekowych:
Rocznik 2000:
2 m – Aleksandra Jama
8 m – Katarzyna Węglarz
10 m – Izabella Rzońca
2 m – Bartosz Kubik
Rocznik 1999:
4 m – Magdalena Ciesielka
7 m – Aleksandra Lewoniec
8 m – Kinga Hurkała
9 m- Katarzyna Ciesielka
1 m – Wiktor Czaja
4 m – Wiktor Kordas
Rocznik 1998:
10 m – Edyta Wyrostek
1 m – Kamil Jasiurkowski
10 m – Jakub Salamon
/J. Żebracki/
W poszukiwaniu kultury wysokiej – wizyta w Operze Krakowskiej
W sobotę 14 września br. wybraliśmy się na wycieczkę szkolną do Krakowa na spektakl operetkowy pt. ,,Baron Cygański” Johana Straussa. O godzinie 15:00 zebraliśmy się na przystanku autobusowym w eleganckich strojach i nie mogliśmy się doczekać, kiedy przyjedzie nasz bus.
Po dwugodzinnej podróży dojechaliśmy przed budynek Opery Krakowskiej. Mieliśmy chwilę wolnego czasu, więc postanowiliśmy pójść na lody do pobliskiego centrum handlowego.
Około godziny 18:00 otrzymaliśmy bilety i weszliśmy do Opery. Wkrótce zaczęło się przedstawienie. Dla wielu z nas było to zupełnie nowe doświadczenie. Nigdy wcześniej nie byliśmy w takim miejscu. Przenieśliśmy się w zupełnie inny świat, w którym królowała muzyka i taniec.
Na koniec widownia obdarowała aktorów i orkiestrę gromkimi brawami w podziękowaniu za ich wspaniałą grę i perfekcyjny akompaniament muzyczny. Byliśmy zachwyceni. Słowa opisujące to przedstawienie nie oddają w pełni podziwu dla tego rodzaju sztuki.
-,,Operetka bardzo mi się podobała”- wypowiada się jeden z uczniów
-,,Chętnie zapiszę się na następny taki wyjazd”- dodał drugi. Jednak nie wszystkim przypadła do gustu muzyka klasyczna, niektórzy wolą innego rodzaju rozrywkę np. kino lub koncerty rockowe.
Około godziny 24:30 wróciliśmy do Szczawnicy. Mimo późnej pory i zmęczenia byliśmy zadowoleni z naszej wycieczki. Mam nadzieję, że uda nam się już wkrótce znów wybrać do teatru lub opery.
/Oliwia Gabryś kl. III b/
Szachowe Mistrzostwa Ośrodka Szczawnica
W dniu 18.09.2013 r. w Szkole Podstawowej w Krościenku n/D. odbył się turniej szachowy na szczeblu ośrodka Szczawnica. W tym roku Publiczne Gimnazjum w Szczawnicy reprezentowała liczna grupa szachistów: Paulina Nowak, Olga Gumulak, Justyna Węglarz, Jakub Ciesielka, Michał Ciesielka, Błażej Musiał, Szymon Kufel, Andrzej Kudłacz, Adrian Marciszewski, Michał Węglarz, Dominik Łużny.
Poziom turnieju był wysoki i wyrównany, zawodnicy skoncentrowani i zamyśleni dzielnie walczyli o wygrane. Uczniowie naszej szkoły spisali się na medal zajmując indywidualnie wysokie lokaty:
dziewczyny: Justyna Węglarz – I miejsce, Olga Gumulak – II miejsce, Paulina Nowak – III miejsce. Wśród chłopców: Michał Węglarz – I miejsce, Szymon Kufel – IV miejsce.
Cała reprezentacja naszej szkoły wywalczyła II miejsce drużynowo.
Gratulujemy i cieszymy się, że w gimnazjum jest coraz więcej pasjonatów tej pięknej „królewskiej gry”, która rozwija matematyczne i logiczne myślenie, uczą cierpliwości i panowania nad emocjami.
/D. Cebula/
  II Szczawnicki Dzień Młodzieży
20 września 2013 uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział  w II Szczawnickim Dniu Młodzieży zorganizowanym przez Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Kultury we współpracy ze szkołami z terenu Miasta i Gminy Szczawnica. W tym roku szczawniccy gimnazjaliści mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności wokalno-instrumentalne, aktorskie oraz popisać się znajomością języków obcych. Na scenie plenerowej pod dolną stacją kolei linowej na Palenicę rozbrzmiewały utwory takich artystów czy zespołów jak Ramstein, Juli, Roya Orbisona w wykonaniu Kasi Zachwiei z kl.  II b, Darii Gabryś i Kasi Czajki z kl. II a oraz dziewcząt z kl. III a : Karoliny Tokarczyk, Anety Pyzowskiej, Weroniki Mogilskiej, Justyny Węglarz, Aleksandry Niewiadomej, Basi Adamczuk i Edyty Wyrostek (kl. III b). Marcin Mrożek wraz z kolegą Jarkiem Ciesielką zaprezentowali publiczności swój protest song w rytmie rap. Spora grupa młodzieży zaangażowała się także w przedstawienie Kopciuszek w języku niemieckim. Bajkowe stroje, scenografia przygotowana przez uczniów oraz odpowiednio dobrana muzyka przeniosły nas na kilka chwil w baśniowy świat braci Grimm, ucząc przy okazji j. niemieckiego. W główne role wcielili się: J. Węglarz III a (Kopciuszek), P. Hełdak III b (książę), A. Sopata III c (macocha), A. Pyzowska, A. Niewiadoma III a (złe siostry),  K. Tokarczyk III a (dobra wróżka), W. Mogilska III a (posłaniec), B. Lelito (król), G. Klimek (królowa) III c, K. Ciesielka, K. Zachwieja, A. Kudłacz, M. Salamon II b, D. Słowik I b, E. Wyrostek III b (uczestnicy balu), A. Morawa III c (narrator). Wesele księcia i Kopciuszka uświetnili swymi popisami akrobatycznymi uczniowie kl. III P. Hurkała, M. Urban  i K. Jasiurkowski). Wszyscy artyści nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Gimnazjaliści mieli również okazję podziwiać występy swoich kolegów i koleżanek z innych szkół oraz wziąć udział w konkursach przygotowanych przez uczniów szkoły zawodowej. Imprezę zakończył występ zespołu rockowo-metalowego, w którego skład wchodzą uczniowie naszego gimnazjum : D. Łużny III c i M. Węglarz III c. Podczas występu,  przy scenie, zebrała się liczna grupa fanów zespołu domagająca się utworu na bis.
/D. Urban/
 Młodzi nie pozwolą zapomnieć o Powstańcach Styczniowych
Sesja edukacyjno-historyczna, zorganizowana w ramach obchodów 150 rocznicy wybuchu Powstania styczniowego 1863 roku odbyła się 25 września w MOK w Nowym Targu. Spotkanie było okazją do wręczenia nagród laureatom konkursów związanych z Programem Edukacyjnym „Echa Powstania Styczniowego w Małopolsce – Ludzie i Miejsca.”  W konkursie historycznym, wzięło udział 54 gimnazjalistów i 32 licealistów, a w konkursie plastycznym uczestniczyło 67 gimnazjalistów i 21 licealistów, natomiast do konkursu fotograficznego zgłosiło się 7 gimnazjalistów i 6 licealistów. Nasza gimnazjalistka Natalia Regiec zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii plastycznej na projekt pomnika. Serdecznie gratulujemy!
Obecnie w holu nowotarskiego MOK-u można obejrzeć wystawę historyczną pt.” Zapomniani bohaterowie Powstania styczniowego z Galicji” oraz wystawę pokonkursową laureatów konkursu Powstanie styczniowe 1863 r. Pełna relacja wydarzeń z sesji edukacyjno- historycznej pod adresem:
/J. Zachwieja/

PAŹDZIERNIK
 


Zimowe bieganie!
Pierwszy dzień października przywitał uczestników Powiatowych Biegów Przełajowych niską temperaturą i przenikliwym wiatrem, przed którym na terenie lotniska w Nowym Targu nie ma się gdzie schować. Na szczęście rozgrzewały nas dobre starty naszych uczniów. Już w biegu uczennic pierwszych klas Aleksandra Jama zajęła 2 miejsce, Izabella Rzońca była 5, a Katarzyna Węglarz 11. Wśród uczennic klas II najlepiej zaprezentowała się Aleksandra Lewoniec, zajmując 17 miejsce. Zabrakło uczennic klas III. W kategorii chłopców klas I, Bartosz Kubik zajął 7 miejsce. Wiktor Czaja po raz kolejny udowodnił, że nie ma na niego mocnych i zdecydowanie zwyciężył w kategorii klas II, a Wiktor Kordas wywalczył 9 pozycję. Jako ostatni wystartowali uczniowie klas III. Tuż po starcie z przerażeniem zobaczyliśmy, że nasz faworyt Kamil Jasiurkowski zatrzymał się i biegnie z powrotem na start, zgubił kartkę, z którą musieli biec wszyscy zawodnicy. Kamil pobiegł dalej, mając kilkanaście metrów straty do ostatniego zawodnika, około sto metrów przed metą był już czwarty, a na metę dobiegł tuż za zwycięzcą, zajmując 2 miejsce. Niewiele później na 5 miejscu dobiegł Jakub Salamon, a za nim jako 6 Paweł Hełdak, który powraca do formy po kontuzji nogi. W biegach wystartowali również: Magdalena Ciesielka, Kinga Hurkała, Magdalena Hendel, Joanna Palczewska, Patrycja Dyda, Kacper Majerczak, Adrian Marciszewski, Piotr Chybowski, Konrad Szymanek, Arkadiusz Gałysa, Patryk Hurkała i Mateusz Urban. Wszystkim uczestnikom zawodów gratuluję osiągniętych wyników i dziękuję za udział i sportową postawę. Powiat nowotarski na zawodach wojewódzkich będzie reprezentowało 7 naszych uczniów.
/J. Piotrowski/
 


Złote chłopaki
W piątek 4 października lotnisko w Nowym Targu było miejscem zawodów w Powiatowych Biegach Sztafetowych. Nasza szkoła wystawiła do zawodów reprezentację dziewcząt i chłopców. Dziewczęta z przyczyn zdrowotnych musiały wystartować w nieco rezerwowym składzie. Drużyna oprócz jednej zawodniczki składała się z uczennic klas I i II, które walczyły bardzo ambitnie i momentami były na początku stawki, ale jak to w sztafetach bywa na jednej zmianie spadły na 4 miejsce i nawet bardzo dobry bieg Aleksandry Jamy (wicemistrzyni powiatu) nie pomógł. Dziewczęta zajęte miejsce obiecały sobie poprawić w przyszłym roku – oby zapał do treningów nie minął. Wśród chłopców jako pierwszy wystartował Paweł Hełdak, który rozbudził nadzieję na dobry wynik, przybiegając z kilkunastometrową przewagą. Kolejni nasi uczniowie powiększyli ją do kilkudziesięciu metrów. Po czwartej zmianie spadliśmyna 3 miejsce ze stratą prawie 250 metrów, ale na szczęście kolejni zawodnicy systematycznie nadrabiali dystans. Przedostatni wystartował Kamil Jasiurkowski, który wyprowadził drużynę na drugie miejsce, kilka metrów za prowadzącym i kiedy jako ostatni wybiegł Wiktor Czaja wszyscy na lotniku wiedzieli, która sztafeta zwycięży. Wiktor prowadził już po 200 metrach i nie dał najmniejszych szans rywalom – staliśmy na najwyższym podium – w kwietniu finały wojewódzkie.
Sztafeta dziewcząt: Aleksandra Jama, Izabella Rzońca, Katarzyna Węglarz, Paulina Ciesielka, Magdalena Ciesielka, Aleksandra Olszewska, Magda Hendel, Joanna Palczewska, Aleksandra Lewoniec, Barbara Adamczuk, Kinga Hurkała, Edyta Wyrostek.
Sztafeta chłopców: Wiktor Czaja, Kamil Jasiurkowski, Paweł Hełdak, Jakub Salamon, Bartosz Kubik, Wiktor Kordas, Dariusz Maślanka, Adrian Marciszewski, Jan Słowik, Łukasz Janc, Arkadiusz Gałysa, Piotr Chybowski.
Gratulacje dla wszystkich!!!
/J. Piotrowski/
Wojewódzkie biegi przełajowe
Miejscem rozgrywania tegorocznych wojewódzkich biegów przełajowych było lotnisko w Nowym Targu. Na te zawody zakwalifikowało się ośmioro uczniów naszego gimnazjum, którzy zajęli czołowe lokaty na zawodach powiatowych. Byli to: Aleksandra Jama, Izabella Rzońca, Bartosz Kubik, Wiktor Kordas, Wiktor Czaja, Kamil Jasiurkowski, Paweł Hełdak i Jakub Salamon. Wśród naszych reprezentantów najlepiej pobiegł Wiktor Czaja, zajmując w swojej kategorii wiekowej 4 miejsce. Wiktor kolejny raz udowadnia, że konkurencje wytrzymałościowe są jego mocną stroną. Przypomnijmy, że jest aktualnym mistrzem województwa oraz srebrnym i złotym medalistą Ogólnopolskiej Gimnazjady w biegach narciarskich.
/J. Żebracki/
Ślubowanie uczniów klas pierwszych
,,Uścisk dłoni to jedna chwila, gest paru sekund”- pod tym hasłem w dniu 14 października w naszym gimnazjum odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych połączone z akademią z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystości uczestniczyli: Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Rodzice uczniów klas pierwszych i uczniowie pozostałych klas.
Uczniowie klas pierwszych przygotowali krótki program artystyczny pod opieką swoich wychowawców: p. Małgorzaty Oleś-Gagatek i p. Doroty Cebuli. Współorganizatorem części oficjalnej była p. Katarzyna Ciesielka. O wokalno-instrumentalną część uroczystości zadbała p. Ewa Zachwieja.
Część oficjalna rozpoczęła się złożeniem przysięgi. Do grona gimnazjalistów przyjętych zostało 53 uczniów. Następnie zgromadzeni usłyszeli kilka wierszy, które zostały wyrecytowane przez uczniów naszej szkoły. Do życzeń składanych nauczycielom przez gimnazjalistów dołączyli się rodzice reprezentowani przez przew. Szkolnej Rady Rodziców p. Monikę Mastalską. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, w której uczniowie mieli szansę wykazać się swoimi zdolnościami muzycznymi i aktorskimi. Wszyscy występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
/M. Oleś-Gagatek/
 
LISTOPAD
II Korowód Świętych
W dzień poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych uczniowie naszego gimnazjum oraz mieszkańcy Szczawnicy brali udział w II Korowodzie Świętych. Uczestnicy   przebrani w stroje świętych wyruszyli z budynku gimnazjum do Kościoła w Szczawnicy, gdzie odbyła się Msza Święta. Organizatorami pochodu byli: Akcji Katolicka, parafia pw. św. Wojciecha w Szczawnicy oraz nasze gimnazjum.
Relacja z wydarzenia:
/R. Zachwieja/
Zakończenie sezonu górskiego
Nasi gimnazjaliści należący do Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego uczestniczyli 9 listopada w spotkaniu zorganizowanym przez Zarząd Oddziału Pienińskiego PTTK z okazji zakończenia sezonu turystycznego roku 2013. Uczniowie pod opieką pani Dominiki Smolarskiej i przewodnika górskiego, pana Stanisława Błażusiaka, przeszli trasę z Jaworek obok rezerwatu Zaskalskie na Wysoką, gdzie zamocowali tablicę informacyjną PTTK, i dalej przez Borsuczynynę na Durbaszkę. Trasa wiodła przez stokówki, łąki i szlak niebieski. Wszyscy członkowie PTTK spotkali się w schronisku „Pod Durbaszką”. Turystyczna biesiada była okazją do podsumowania wypraw górskich kończącego się sezonu i snucia planów na sezon następny. Zostały wręczone legitymacje dla nowych członków PTTK i podziękowania dla szkół współpracujących z oddziałem w Szczawnicy. Uczniowie szkół zmierzyli się w konkursie wiedzy o naszym regionie.   Pierwsze miejsce zajął nasz uczeń Dariusz Maślanka. Prezes Oddziału PTTK w Szczawnicy, pan Marek Misztal, zaliczył mijający sezon górski do bardzo udanych, a my czekamy z niecierpliwością na nowy sezon.
/D. Smolarska/ 
Półfinał wojewódzki
Po zwycięstwach naszych „Złotek” w zawodach rejonowych i powiatowych przyszedł czas na półfinał wojewódzki, który odbył się 4 listopada w hali „Gorce” w Nowym Targu. W zawodach miały brać udział cztery drużyny z powiatów : tatrzańskiego, suskiego, myślenickiego i nowotarskiego. Z przyczyn niedociągnięć organizacyjnych okazało się, że na zawody dojechały tylko dwie drużyny: z Dobczyc (powiat myślenicki) i ze Szczawnicy. Organizatorzy zadecydowali, że mimo wszystko turniej zostanie przeprowadzony. Dziewczęta rozegrały pomiędzy sobą dwa mecze, a o ostatecznym wyniku zadecydował bilans obydwu spotkań. Do pierwszego meczu nasza reprezentacja przystąpiła bardzo stremowana i zdenerwowana, co przełożyło się na wynik, zwyciężyło Gimnazjum w Dobczycach. W drugim meczu nasze dziewczęta zagrały dużo lepiej i przez większość czasu prowadziły, niestety w drugiej połowie   przeciwniczki wyrównały. Była szansa na ponowne objęcie prowadzenia, ale bramkarka z Dobczyc wybroniła rzut karny. Pozostałe do rozegrania mecze dziewczęta wygrały walkowerem, czyli w Półfinale wojewódzkim w halowej piłce nożnej dziewcząt nasze uczennice zajęły drugie miejsce, które należy uznać za duży sukces. Dziękujemy i gratulujemy.
/J. Piotrowski/
 Święto Niepodległości
12 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Program tego apelu nosił tytuł "Wolność to My!". Uczniowie zaprezentowali krótką historię drogi do odzyskania niepodległości, począwszy od rozbiorów, poprzez narodowe powstania, skończywszy na I wojnie światowej i dniu 11 listopada 1918 roku. Tę historię przedstawili w formie luźnej rozmowy, w trakcie której podkreślono wagę symboli narodowych, poświęcenie, odwagę, nadzieje Polaków, jak również przywiązanie do ojczyzny. W rozmowę zostały wplecione wiersze, Rota, fragment "Dziadów" cz. III Adama Mickiewicza, prezentacja multimedialna i teledysk do utworu zespołu Sabaton, który nawiązywał do wydarzeń z II wojny światowej.Wystąpiły uczennice klasy II b: K. Ciesielka, D. Bielska, E. Jasiurkowska, D. Słowik, K. Zachwieja; uczniowie klasy III a: W. Mogilska, A. Niewiadoma, A. Pyzowska, K. Tokarczyk oraz A. Szyll.
/J. Kaliszczak/
 IV Masowy Bieg Niepodległości
Już po raz czwarty Święto Odzyskania Niepodległości w Szczawnicy można było uczcić, biorąc udział lub kibicując zawodnikom w biegu masowym, który rozgrywany jest na promenadzie spacerowej i ścieżce rowerowej. Na starcie Biegu nie zabrakło również naszych uczniów. Wśród dziewcząt najlepiej zaprezentowały się:
I miejsce – Aleksandra Jama
II miejsce – Magdalena Ciesielka
III miejsce – Aleksandra Lewoniec
IX miejsce – Dominika Palczewska
X miejsce – Paulina Ciesielka
Chłopcy:
I miejsce – Kamil Jasiurkowski
III miejsce – Jakub Salamon
IV miejsce – Wiktor Kordas
VI miejsce – Paweł Hełdak
VII miejsce – Dariusz Maślanka
Dziękuję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w Biegu, i tym którzy im kibicowali. W punktacji drużynowej szkół gimnazjalnych zdobyliśmy I miejsce.
/J. Piotrowski/
 
Kinga Kozłecka, finalistką wojewódzkiego Festiwalu Juliana Tuwima w Krakowie
W dniach 20 – 22 listopada 2013 r. odbył się Festiwal Wierszy i Piosenek Juliana Tuwima w Krakowie . Konkurs o randze wojewódzkiej prowadzony pod patronatem Małopolskiego Kuratorium zgromadził 25 wokalistów i 311 recytatorów. W kategorii wiekowej – gimnazjum i liceum nasza uczennica Kinga Kozłecka kl. III b została finalistką, recytując wiersze: Gdyby oraz Colloquim niedzielne na ulicy.  Na słowa podziękowania i uznania zasługują pozostałe uczennice, tzn. Gabriela Klimek kl. III c, Agnieszka Morawa kl. III c i Katarzyna Zachwieja ( wokalistka ) kl. II b, które godnie zaprezentowały nasze Tischnerowskie Gimnazjum.  Natomiast  Kinga zaproszona została na koncert finałowy, gdzie reprezentować będzie województwo małopolskie. Gratulujemy.
/B. Kowalska/
 Dzień góralski
21 listopada 2013 roku nasze gimnazjum przeżywało kolejny „Dzień góralski”. Zarówno młodzież jak i wszyscy pracownicy szkoły przybyli ubrani w stroje regionalne lub mieli na sobie jakiś jego element. Zauważyć można, że coraz więcej osób chętnie zakłada kolorowe spódnice, gorsety, portki góralskie i kapelusze. Szkoła przybiera zupełnie inny obraz i panuje w tym dniu niezwykły nastrój.
Pierwszą częścią „Dnia góralskiego” było spotkanie w sali gimnastycznej z przedstawicielami szczawnickiego oddziału Związku Podhalan – panem prezesem Tomaszem Słowikiem i długoletnim działaczem panem Władysławem Ciesielką. Gości powitał pan dyrektor Sebastian Walosczyk, a następnie oddał głos odpowiedzialnej za wychowanie regionalne w szkole pani Katarzynie Ciesielce, która przypomniała, że tematem rozważań będzie gwara pienińska, motywowanie młodych do jej pielęgnowania i szczycenia się nią.
Pan Tomasz Słowik opowiedział o historii naszej szczawnickiej mowy i o zawiłościach gramatycznych, na jakich ona bazuje. Zachęcał również gimnazjalistów, by uczyli się „godać” i nie wstydzili się tego, gdyż to nasza wizytówka, nasze dziedzictwo, które sprawia, że jesteśmy wyjątkowi. Pan Władysław Ciesielka, nawiązując do tradycji gwary, opowiadał także o zwyczajach związanych z różnymi porami roku. Przypominał młodzieży, że inne regiony Polski zazdroszczą nam, że nić naszej ojcowizny nie przerywa się, że przejmują ją właśnie kolejne pokolenia.
Pani K. Ciesielka podziękowała wszystkim za miłe spotkanie i wyraziła zadowolenie, że „Dzień góralski” w szczawnickim gimnazjum staje się tradycją.
Wyniki konkursu na kompletny strój góralski:
I miejsce: Gabriela Prońska kl. Ib, Adam Gałysa kl. IIIb
II miejsce: Edyta Wyrostek kl. IIIb, Wojciech Łużny kl. IIc
III miejsce: Aleksandra Gabryś kl. IIb, Kamil Ligas kl. IIb
Rywalizacja klasowa:
I miejsce: kl. IIb
II miejsce: kl. IIc
III miejsce ex aequo: kl. Ia i kl. IIIa
Najładniej udekorowana klasa: IIIa.
Wszystkim wyróżnionym gratulujemy!
/K. Ciesielka/

GRUDZIEŃ
Konkurs plastyczny- patron szkoły
Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Zespół Szkół im. ks. prof. J. Tischnera w Krakowie. Zespół Szkół, który obchodził 10- lecie nadania imienia ks. prof. J. Tischnera, zaprosił nasze gimnazjum oraz inne szkoły z rodziny szkół Tischnerowskich do udziału w konkursie przybliżającym postać patrona. Tematem konkursu było przedstawienie, w dowolnej technice plastycznej, śladów księdza Józefa Tischnera w swojej okolicy.Nasza młodzież przygotowała 14 prac, na których zobrazowała patrona szkoły, np. odpoczywającego na szczycie Sokolicy lub płynącego łódką flisacką spływem Dunajca czy słuchającego kapeli góralskiej.
Na konkurs wpłynęło około 100 prac. Jury doceniła talenty plastyczne naszych uczniów, ich pomysłowość i estetykę wykonanych prac.
W kategorii gimnazjów:
I miejsce zdobyła Edyta Wyrostek z kl. III b,
III miejsce – Katarzyna Zachwieja z kl. II b
a wyróżnienie przyznano Justynie Węglarz z kl. III a
Wręczenie nagród odbyło się 6 grudnia w Krakowie podczas uroczystości jubileuszowej, na którą zostały zaproszone wszystkie 37 szkoły tischnerowskie.
Serdecznie gratulujemy !
/J. Zachwieja/
Ach ten „Tajemniczy ogród”
4 grudnia 2013 roku uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w wycieczce
do Krakowa zorganizowanej przez opiekunki Samorządu Szkolnego panią
K. Ciesielkę i panią M. Gabryś.
Głównym celem wyjazdu była wizyta w teatrze „Bagatela”. Uczestniczyliśmy tam w przedstawieniu pt. „Tajemniczy ogród” zrealizowanym w oparciu o powieść Frances Burnett. Dwugodzinny spektakl okazał się ucztą duchową. Zobaczyliśmy historię małej Mary, która po śmierci rodziców zostaje oddana pod opiekę swego wuja- samotnika mieszkającego w ponurym zamku. Doskonała scenografia, gra aktorska, szczególnie bardzo utalentowanych dzieci, cudowne piosenki, które przeniosły nas wszystkich do „Tajemniczego ogrodu” sprawiły, że wyszliśmy
z krakowskiego teatru bardzo podekscytowani i pełni emocji. Nie bez przyczyny sala teatralna wypełniona była po brzegi widzami, bo musical ten nie schodzi
z afisza teatru już przez 14 lat i ciągle cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
Kolejnym punktem wycieczki był spacer po zabytkowym Rynku. Odwiedziliśmy Sukiennice, Kościół Mariacki i pozdrowiliśmy pomnik Adama Mickiewicza. Podziwialiśmy cudownie przystrojone świątecznymi ozdobami ulice Szewską
i Floriańską.
Po zakupieniu pamiątek udaliśmy się w drogę powrotną do Szczawnicy
z postanowieniem, że niebawem znów odwiedzimy królewski gród./K. Ciesielka/

Srebrne szachy!W środę 4 grudnia w Nowym Targu odbyła się powiatowa Gimnazjada w szachach. Skromna czteroosobowa reprezentacja Naszego Gimnazjum zdobyła Puchar za II miejsce w punktacji drużynowej szkół. W turnieju wzięli udział: Justyna Węglarz (III miejsce indywidualnie), Michał Węglarz, Dominik Łużny i Szymon Kufel. Gratulacje!
/J. Piotrowski/

Międzyszkolny konkurs piosenki świątecznej obcojęzycznejPubliczne Gimnazjum im. ks. prof. J. Tischnera w Szczawnicy serdecznie zaprasza gimnazjalistów uzdolnionych muzycznie i językowo do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Świątecznej Obcojęzycznej. Konkurs odbędzie się 9 stycznia 2014 r. o godz. 10:00 w kinie „Pieniny” w Szczawnicy.
REGULAMIN
I. Cele konkursu:
• Prezentacja umiejętności językowych i wokalnych uczniów.
• Propagowanie nauki języków obcych poprzez formę piosenki.
• Promowanie aktywności twórczej wśród młodzieży.
• Zdrowa rywalizacja w atmosferze dobrej zabawy
II. Warunki uczestnictwa:

• Wybór 2 piosenek świątecznych jedna w j. angielskim i jedna w j. niemieckim
• Zgłoszenie uczestników oraz wybranego tytułu ostatecznie do 20. 12. 2013r. do pani mgr Danuty Urban: danutaszczepaniak@poczta.fm. (Załącznik nr 1: karta zgłoszenia).
• Uczestnicy prezentują utwór jako soliści (samodzielnie) lub w duecie .
• Jedna osoba lub duet wykonuje dwie różne piosenki w dwóch różnych językach.
• Czas prezentacji do 10 minut.
• Podkładem muzycznym podczas przesłuchań konkursowych może być akompaniament bądź nagranie instrumentalne na płycie CD.
• Płyty CD z podkładem opiekunowie uczestników dostarczają do pani mgr Anny Marcińskiej w dniu konkursu.
• Mile widziane będą stroje uczestników artystycznie dobrane do rodzaju wykonywanej piosenki.
• Organizatorzy (nauczyciele języków obcych Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy) zastrzegają sobie prawo do niekomercyjnego opublikowania nagrań i zdjęć z przesłuchań konkursowych oraz Koncertu Laureatów na płycie CD (DVD) i w Internecie oraz w lokalnej prasie.
III. Przebieg konkursu
Każdy uczestnik/duet wykonuje dwa utwory trwające w sumie nie dłużej niż 10 min.
Oceny dokonuje komisja, w której skład wejdą nauczyciele językowcy, nauczyciel zajęć artystycznych oraz nauczyciel lub instruktor muzyki.
IV. Kryteria oceny:
Językowe:
- poziom zaawansowania słownictwa
- poprawność wymowy

Muzyczne:
- interpretacja utworu
- indywidualność artystyczna
- czystość wykonania

Artystyczne:
- strój uczestników
- ogólny wyraz estetyczno-artystyczny

V. Nagrody
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
Dodatkowo każdy z uczestników otrzyma dyplom uczestnictwa a nauczyciel opiekun zaświadczenie.
W razie pytań prosimy o kontakt z naszą szkołą. Proszę pytać o panią Danutę Urban lub Annę Marcińską (nr tel. 18 2622484)
Fundatorami nagród w konkursie są:
Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica
Goethe Institut Krakau
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne
Wydawnictwo Express Publishing
Księgarnia językowa POLanglo
Firma AUTOS
Patronat medialny:


Załącznik nr 1
KARTA ZGŁOSZENIA
1. Nazwa placówki delegującej, nr telefonu, e-mail:
.................................................................
.................................................................
.................................................................
.................................................................
2. Imiona i nazwiska, wiek osób występujących:
................................................................. .................................................................
................................................................. .................................................................
................................................................. .................................................................
................................................................. .................................................................
................................................................. .................................................................
3. Imię i nazwisko opiekuna, telefon kontaktowy:
………………………………………………………………………………………………………………………………………….
4. Informacje o piosence w języku angielskim:
Tytuł:..................................................................................
Autor:.................................................................................
Czas trwania piosenki:......................................................
Niezbędne rekwizyty, sprzęt audio etc.:..........................................
5. Informacje o piosence w języku niemieckim:
Tytuł:..................................................................................
Autor:.................................................................................
Czas trwania piosenki:......................................................
Niezbędne rekwizyty, sprzęt audio etc.:...................................
/D. Urban/
Szkolny tenis!
W grudniu odbyła się kolejna edycja Mistrzostw Szkoły w Tenisie Stołowym. W tym roku wśród chłopców najlepsi okazali się: 1 Bartosz Kubik, 2 Adrian Mastalski, 3 Konrad Orkisz, 4 Mateusz Węglarz, 5 Piotr Chybowski. Najlepsze dziewczęta to: 1 Paulina Pawlik, 2 Kinga Hurkała, 3 Aleksandra Niewiadoma, 4 Karolina Tokarczyk, 5 Patrycja Dyda. Najlepsi tenisiści zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami i dyplomami.
/J. Piotrowski/

Srebrne szachy!
 


W środę 4 grudnia w Nowym Targu odbyła się powiatowa Gimnazjada w szachach. Skromna czteroosobowa reprezentacja Naszego Gimnazjum zdobyła Puchar za II miejsce w punktacji drużynowej szkół. W turnieju wzięli udział: Justyna Węglarz (III miejsce indywidualnie), Michał Węglarz, Dominik Łużny i Szymon Kufel. Gratulacje!

/J. Piotrowski/

 Koncert Finalistów

16 grud­nia w daw­nej sali balo­wej Pałacu Jerzmanowskich odbył się kon­cert fina­łowy mało­pol­skiego kon­kursu „Julian Tuwim. Festiwal wier­szy i pio­se­nek.” Festiwal, przy­go­to­wany z oka­zji 60-lecia śmierci poety i 100-lecia jego debiutu lite­rac­kiego objął hono­ro­wym patro­na­tem Małopolski Kurator Oświaty. Do eli­mi­na­cji przy­stą­piło ponad 350 uczniów, naj­młodsi byli uczniami zeró­wek, naj­starsi klas maturalnych. Nasza uczennica Kinga Kozłecka znalazła się wśród 8 finalistów kategorii: gimnazja i licea. Kolejny raz zaprezentowała wybrany przez siebie wiersz Juliana Tuwima pt. ,,Gdyby’’ , tym razem w wyjątkowej scenerii miejsca i czasu.
/B. Kowalska/
 
Dzień Teatru

Tak naprawdę Dzień Teatru w naszej szkole trwał kilka dni, bo złożyły się
na niego ważne przedsięwzięcia, wymagające czasu i przygotowań, mających
na celu zbliżenie uczniów do sztuki teatralnej poprzez udział w przedstawieniu , kreatywne działanie i przeżywanie różnych form poznania teatralnych środków wyrazu. Rozpoczęliśmy 9 grudnia Konkursem Wiedzy o Teatrze ,, Od Ajschylosa
do Szekspira’’. Dnia 11 grudnia młodzież uczestniczyła w spektaklu pt. ,, Dziady’’, który odbył się w Dworku Gościnnym. W wyniku głosowania przedstawicieli uczniów wszystkich klas, nauczycieli i pracowników szkoły rozstrzygnięto również szkolny Konkurs Plastyczny pt. ,, Maska teatralna pełna uczuć’’, polegającym na przygotowaniu maski teatralnej wybranego bohatera literackiego. Podsumowujący charakter miał apel pod hasłem,, Teatr – sztuka wyobraźni’’, który odbył się 19 grudnia. Złożyła się na niego krótka prezentacja multimedialna, odkrywająca historię teatru, następnie zaprezentowano różne interpretacje wierszy Tuwima, a na koniec nagrodzono uczniów, biorących udział
w konkursach. Oto wyniki:

Konkurs Wiedzy o Teatrze pt.,, Od Ajschylosa
do Szekspira’’.
I m. Kinga Ligas, Michał Ciesielka kl. Ib
II m. Katarzyna Ciesielka, Dominika Słowik kl. II b
III m. Kinga Kozłecka, Anna Wiercioch kl. III b
Konkurs Plastyczny pt.,, Maska Teatralna pełna uczuć’’.
I m. maska Nerona – wykonawca Norbert Stec kl. II c
II m. maska Leonidasa – wykonawca Wojciech Łużny kl. II c
III m. maska Balladyny – wykonawca Agnieszka Langowska kl. I b
Pan dyr. Sebastian Walosczyk nagrodził również uczestników Korowodu Świętych.
Tak więc nasz Dzień Teatru trwał cały miesiąc, angażując wszystkich uczniów
i nauczycieli. Trudno sobie to wyobrazić? Chyba nie, przecież teatr – to sztuka wyobraźni!
/B. Kowalska/

Konkurs Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia - Florka

19 grudnia 2013 roku w Kinoteatrze Pieniny, w Szczawnicy odbyły się miejskie eliminacje do XXXVIII Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia – Florka, którego finał odbędzie się jak co roku w Białym Dunajcu.
W zmaganiach uczestniczyli uczniowie ze szczawnickich szkół. Konkurs przeprowadzono w czterech kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowało aż dziesięcioro uczniów: Jakub Ciesielka kl. Ia, Patrycja Dyda kl. IIb, Jakub Fleszar kl. Ia, Adam Gałysa kl. IIIb, Kinga Hurkała kl. IIb, Aleksandra Krzywonos kl.Ib, Weronika Marciszewska kl. Ia, Dariusz Maślanka kl. IIIa, Martyna Polaczyk kl.IIa, Karolina Tokarczyk kl. IIIa. Cieszy fakt, że coraz więcej młodych ludzi dostrzega potrzebę kultywowania tradycji góralskiej i nie wstydzi się mowy swoich przodków, dowodem na to jest przygotowanie i udział w tak trudnym konkursie.
Po przesłuchaniach recytatorów i gawędziarzy jury konkursowe w składzie: pani Aniela Krupczyńska, pani Alina Lelito, pan Władysław Ciesielka, pan Maciej Czaja ogłosiło wyniki. Nasi uczniowie zajęli następujące miejsca w swojej kategorii wiekowej:
Recytatorzy:
I miejsce: Weronika Marciszewska – uczennica kl. Ia
II miejsce ex aequo: Aleksandra Krzywonos kl. Ib i Adam Gałysa kl. IIIa
Gawędziarze:
II miejsce: Jakub Ciesielka kl. Ia
Wyżej wymienieni uczniowie będą reprezentowali naszą szkołę w Białym Dunajcu.
Zarówno zwycięzcom jak i wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi i życzymy dalszych sukcesów.
/K. Ciesielka/
STYCZEŃ

Wyniki Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Świątecznej ObcojęzycznejDnia 9 stycznia 2014 miał miejsce Międzyszkolny Konkurs Piosenki Świątecznej Obcojęzycznej Christmaslieder & Weihnachtssongs. Dzięki życzliwości Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy Konkurs odbył się on w Kinoteatrze Pieniny
z użyciem profesjonalnego sprzętu nagłaśniającego.
Pomysłodawcami i organizatorami konkursu były nauczycielki j. obcych Publicznego Gimnazjum
w Szczawnicy p. D. Urban, M. Oleś-Gagatek,
A. Marcińska.
Konkurs miał na celu zaprezentowanie umiejętności językowych i wokalnych uczniów,
propagowanie nauki języków obcych poprzez formę piosenki, promowanie aktywności twórczej wśród młodzieży.
Konkurs przebiegał w atmosferze dobrej zabawy
i zdrowej rywalizacji.
Do udziału w konkursie zgłosiło się 16 uczestników (w tym 2 duety) z gimnazjów w Tylmanowej, Klikuszowej i Szczawnicy.
Każdy z uczestników wykonywał 2 utwory: jeden
w j. angielskim, drugi w niemieckim.
W skład jury weszli Dyrektor Publicznego Gimnazjum
w Szczawnicy p. S. Walosczyk,
p. J. Śliwiński- Przewodniczący Komisji Edukacji
i Spraw Społecznych jako przedstawiciel UM Szczawnica (sponsora nagrody głównej), dyr. Szczawnickiej Szkoły Muzycznej i Kierownik Zespołu Juhasy p.
E. Zachwieja, oraz nauczyciele języków obcych p. Anna Marcińska (j. ang.),
p. Małgorzata Oleś-Gagatek (j. niem).

Ocenie podlegały:
- poziom zaawansowania językowego
- poprawność wymowy
- interpretacja utworu muzycznego
- indywidualność artystyczna
- czystość wykonania
- strój uczestników
- ogólny wyraz estetyczno-artystyczny

Zwycięzcy konkursu:
Miejsce I : ex aeuquo Kinga Szewczyk (Gim.
w Klikuszowej)
i Monika Noworolnik (Gim. Tylmanowa)
Miejsce II: ex aeuquo Katarzyna Michałczak
i Magdalena Polczyk (Gim. Tylmanowa)
Miejsce III: Katarzyna Zachwieja (Gim. Szczawnica

Serdecznie gratulujemy!

Nagrody w konkursie ufundowali:
Urząd Miasta i Gminy Szczawnica
Goethe Institut
Wydawnictwa WSiP oraz Express Publishing
Księgarnia Językowa POLANGLO z N. Sacza

Wszyscy uczestnicy dodatkowo otrzymali dyplomy a publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami. Konkurs zakończył się wspólnym występem Kingi Szewczyk
i Moniki Noworolnik.

Organizatorzy składają podziękowania fundatorom nagród, członkom jury, pracownikom MOK w Szczawnicy, dyrekcji Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy, opiekunom młodzieży oraz wszystkim uczestnikom konkursu za wszelką pomoc
i zaangażowanie.
/D. Urban/
„Aby język giętki był”

Już po raz drugi młodzież naszego gimnazjum wzięła udział w ogólnopolskim konkursie „Ojczyzna Polszczyzna”, którego głównym propagatorem jest profesor Jan Miodek. Pierwszy jego etap odbył się w szkole i składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. W tym roku zainteresowanie zmaganiem z polszczyzną było duże. Do etapu rejonowego, który miał miejsce 7 stycznia w Krakowie, zakwalifikowało się tylko dwóch uczniów – Bartosz Lelito z kl. IIIc i Michał Węglarz również z IIIc. Chłopcy, jako zwycięzcy szkolnych eliminacji, musieli znów zmierzyć się szeregiem zadań sprawdzających ich umiejętności polonistyczne. 15 stycznia, również w Krakowie, miał miejsce „Mały Finał”, do którego zaproszono tylko pięciu uczestników, wśród których znalazł się również Bartek Lelito. Jest to wielkie wyróżnienie, gdyż w konkursie wzięło udział wielu gimnazjalistów z małopolskich szkół. Zadaniem wyłonionej piątki było wygłoszenie przed publicznością tekstu argumentacyjnego, na wylosowany wcześniej temat. Musieli wykazać się wiedzą i świadomością środków ekspresji.
Gratulujemy Bartkowi wyróżnienia, a wszystkim uczestnikom konkursu wiedzy, swobody posługiwania się poprawną polszczyzną , ale przede wszystkim odwagi wzięcia udziału w tak trudnych zmaganiach. Cieszy również fakt, że w dobie skrótów myślowych, SMS’ów są uczniowie, którzy widzą potrzebę pielęgnowania „Ojczyzny Polszczyzny”.
/K. Ciesielka/


Siatkówka chłopców!

W czwartek 16 stycznia reprezentacja chłopców Naszego Gimnazjum wzięła udział w rejonowych zawodach w piłkę siatkową, które zostały rozegrane w hali sportowej w Łapszach Niżnych. Chłopcy łatwo wygrali dwa mecze z gimnazjum w Krościenku i Frydmanie, ale w pozostałych dwóch meczach z gimnazjum w Maniowach i Ochotnicy Dolnej nie było już tak łatwo. Pomimo wyrównanej gry, nasi uczniowie nieznacznie ulegli przeciwnikom (w setach po 2:1 i na przewagi), co w klasyfikacji końcowej pozwoliło im na zajęcie III miejsca. Szkołę reprezentowali: Kamil Jasiurkowski, Adrian Mastalski, Konrad Orkisz, Patryk Hurkała, Piotr Mastalski, Adrian Marciszewski, Wiktor Czaja i Bartosz Kubik. Dziękuję za ambitną grę i sportową postawę.
/J. Piotrowski/

Sukces dziewcząt w Gimnazjadzie Ośrodka Sportowego Szczawnica w Piłce Siatkowej

W dniu 17 stycznia 2014r w hali sportowej przy Gimnazjum w Łapszach Niżnych rozegrana została Gimnazjada Ośrodka Sportowego Szczawnica w piłce siatkowej dziewcząt, która były zarazem eliminacjami do gimnazjady powiatowej. Dziewczęta dzielnie reprezentowały nasze gimnazjum. Turniej rozegrany został systemem „każdy z każdym”. Zespół dziewcząt ze Szczawnicy nie dał szans zespołom z Ochotnicy Dolnej, Krościenka, Frydmana i Sromowiec Niżnych pokonując je w każdym meczu 2:0, i bez większych problemów zdobyły I miejsce. Dodatkowo Katarzyna Zachwieja otrzymała puchar najlepszej zawodniczki turnieju. Wraz z zespołem ze Sromowiec Niżnych będą reprezentować nasz rejon na etapie powiatowym 4 marca. Trzymamy kciuki.
Zespół dziewcząt: Katarzyna Zachwieja, Agnieszka Morawa, Paulina Pawlik, Aleksandra Olszewska, Magdalena Ciesielka, Patrycja Dulak, Kinga Hurkała, Agata Hendel, Gabriella Klimek, Aleksandra Moskalik, Kinga Kleczko, Katarzyna Węglarz.
/D. Cebula/
 LUTY
Gimnazjaliści ze Szczawnicy pracują „Na Własne Konto”
Gimnazjum Publiczne im ks. prof. J. Tischnera w Szczawnicy jako jedna z kilkunastu szkół województwa małopolskiego zakwalifikowało się do ogólnopolskiego programu edukacji ekonomicznej młodzieży gimnazjalnej „Na Własne Konto”. Pomysłodawcą i głównym wykonawcą Programu jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Program „Na Własne Konto” służy przybliżeniu wiedzy ekonomicznej uczniom gimnazjów. Ma także kształtować wśród nich postawę przedsiębiorczą oraz pomagać w wyborze ścieżki edukacyjnej, a w przyszłości – zawodowej.
W ramach programu nasi uczniowie będą uczestniczyć w trakcie pierwszego tygodnia ferii zimowych w dodatkowych zajęciach prowadzonych przez panią Dominikę Smolarską i studenta AGH w Krakowie. Poprzez zabawę i gry edukacyjne uczestnicy programu poznają podstawowe pojęcia i narzędzia ekonomiczne, które w założeniu umożliwią im lepszy start w dorosłe życie. Uczniowie będą również mieli możliwość poznania pojęć dotyczących bankowości, oszczędzania, inwestowania, obrotu bezgotówkowego, podatków, a także działalności gospodarczej podczas wizyty w głównej siedzibie banku i spotkania z lokalnym przedsiębiorcą.
Podczas II semestru uczniowie wykorzystają zdobytą wiedzę w praktyce przygotowując pracę konkursową, czyli młodzieżową gazetkę ekonomiczną skierowaną do społeczności lokalnej oraz mini biznes plan jej wydania. Autorzy najlepszych prac zostaną zaproszeni na finał konkursu do Warszawy, gdzie będą rywalizować o roczne stypendia edukacyjne.
Program „Na Własne Konto" jest realizowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej i Fundacją na Rzecz Rozwoju Wsi „Polska Wieś 2000" im. M. Rataja.
/D. Smolarska/

 Nieletnim nie stawiaj! Reaguj masz prawo! Przed feriami zimowymi uczniowie naszego gimnazjum przeprowadzili na terenie miasta i gminy Szczawnica akcję edukacyjno – profilaktyczną pod hasłem „ Nieletnim nie stawiaj – Reaguj masz prawo!”
Kampania miała na celu powstrzymanie niepokojąco szerzącego się zjawiska kupowania przez dorosłych alkoholu nieletnim oraz informowanie
o konsekwencjach prawnych wynikających z podawania alkoholu osobom niepełnoletnim. Coraz częściej można zaobserwować tego rodzaju „przysługi”, które przekonują młodych, że picie alkoholu w ich wieku nie jest przestępstwem, a jedynie wymysłem organu ustawodawczego. W naszym społeczeństwie jest bardzo mała świadomość konsekwencji, które grożą za rozpowszechnianie napojów alkoholowych wśród dzieci i młodzieży.
W ramach akcji przygotowaliśmy plakaty, które umieszczono
w większości sklepów prowadzących sprzedaż alkoholu. Do każdego plakatu został dołączony list przewodni wyjaśniający cel naszej kampanii.
Niestety po kilku dniach, z niektórych sklepów plakaty zniknęły. Było nam przykro, że są dorośli, których nie obchodzi nasz los oraz nie chcą uchronić młodzieży przed problemem jakim jest alkoholizm.
/Aleksandra Niewiadoma/

Wystawa "Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość w służbie niepodległej" - Muzeum Uzdrowiska
21 lutego młodzież naszego gimnazjum (klasa II a i klasa III c) uczestniczyła w otwarciu nowej wy-sta¬wy Muzeum Uzdrowiska zatytułowanej "Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość w służbie niepodległej". Otwarcie wystawy poprzedziło autorskie spotkanie z panem Woj¬ciechem Frazikiem, autorem biogra¬ficznej książki pt.: "Emisariusz Wolnej Polski. Biografia polityczna Wacława Felczaka 1916 - 1993."
Cykl spotkań organizowanych przez Muzeum Uzdrowiska, w których uczestniczy nasza młodzież, tematycznie związany jest z II wojną światową, również to spotkanie miało na celu przybliżenie postaci związanej z polskim podziemiem w latach 1939 - 1945. Wacław Felczak, późniejszy profesor UJ, historyk, wybitny znawca historii Węgier, w czasie okupacji był w Bu¬dapeszcie organizatorem łączności między rządem w Londynie a polskimi władzami podziemnymi w Polsce. Był nie tylko organizatorem, sam kilkakrotnie pełnił funkcję kuriera na trasie przez Karpaty. Został pochowany na Starym Cmentarzu w Zakopanem, na Pęksowym Brzyzku.
Przedstawione wydarzenia z życia Wacława Felczaka mogły przybliżyć uczniom istotne, częstokroć mało znane, wydarzenia z najnowszych dziejów Polski.
/J. Kaliszczak/

MARZEC
 „ Nasz Język Polski piękny jest” TYDZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Pod takim hasłem w dniach od 03-07.03 z inicjatywy p. M. Tkacz i w współpracy nauczycieli polonistów został zorganizowany Tydzień Języka Ojczystego. W ramach obchodów w poszczególnych dniach odbywały się :
03.03 – ogólnoszkolne Dyktando.
04.03 – rokrocznie „ Zabawy Językiem Polskim” czyli międzyklasowe zmagania językowe
05.03 - Międzygimnazjalny Konkurs Czytelniczy „ O pióro Mistrza Fredry” połączony z inscenizacją fragmentów „ Zemsty ” A. Fredry.
06.03 – test gramatyczny zatytułowany „ Z gramatyką za pan Brat” .
W ostatnim dniu konkurs Kaligrafii.
Mimo , iż język ojczysty nie raz jest „przyczyną ”wielu kłopotów to uczniowie bardzo aktywnie włączyli się w obchody, być może dlatego, iż różnorodność zaproponowanych im konkursów sprawiła, że każdy mógł się wykazać swoją wiedzą , pomysłowością bądź też umiejętnościami np. pięknego pisania.
Wyniki :
Dyktando
I m – Aleksandra Niewiadoma kl.IIIA
II m – Błażej Musiał kl.IB
III m – Kinga Salamon kl.IIIB
Zabawy j.polskim ( konkurs w parach)
I m – Aleksandra Niewiadoma, Justyna Węglarz kl. IIIA
II m - Anna Wiercioch , Kinga Salamon kl.IIIB
III m - Aneta Sopata, Michał Węglarz kl.IIIC
Test gramatyczny „ Z gramatyką za pan Brat” .
I m – Błażej Musiał kl. IB
II m – Aleksandra Jama kl.IA i Michał Węglarz kl.IIIC
III m - Agata Sopata kl. IA
Konkurs Kaligrafii został zorganizowany po raz pierwszy ,wszyscy uczestnicy okazali się Mistrzami Ładnego Pisania i w nagrodę każdy otrzymał nagrody – niespodzianki.
Wszystkim zwycięzcom z poszczególnych konkursów składamy serdecznie Gratulacje !!!

 Mistrzynie Powiatu!!!

Mistrzostwa Powiatu Nowotarskiego w Piłce Siatkowej Dziewcząt zostały rozegrane 4 marca w hali sportowej przy Gimnazjum w Krościenku. Wśród sześciu najlepszych drużyn, które wywalczyły prawo startu we wcześniejszych eliminacjach, znalazły się dziewczęta z naszej szkoły. Drużyny podzielono na dwie grupy eliminacyjne. W pierwszym meczu nasz zespół zagrał z reprezentantkami Gimnazjum w Czarnym Dunajcu. Gra w pierwszym secie była nerwowa i dosyć wyrównana, ale nasza drużyna zwyciężyła, drugi set poszedł gładko. W kolejnym meczu graliśmy z dziewczętami z Gimnazjum w Jabłonce. Spotkanie stało na wysokim poziomie i do końca meczu trudno było określić kto zwycięży, ale udało się wygrać w tie-breaku. Po zdobyciu pierwszego miejsca w eliminacjach, półfinał zagraliśmy z reprezentacją Gimnazjum w Frydmanie. Mecz był dosyć nerwowy, ale nasze dziewczęta wygrały zdecydowanie. Finał o złoto rozegraliśmy z drużyną Gimnazjum w Załucznem. W tym meczu dużą rolę oprócz wysokich umiejętności siatkarskich odegrała odporność psychiczna. Nasze mistrzynie okazały się lepsze w obydwóch elementach i zwyciężyły 2:1, zostając najlepszą drużyną powiatu nowotarskiego. Wspaniałe ataki, bloki i obrony w wykonaniu kapitana naszej reprezentacji Kasi Zachwiei zdecydowały, że została wybrana najlepszą zawodniczką turnieju. Skład zespołu: Katarzyna Zachwieja, Paulina Pawlik, Aleksandra Olszewska, Magdalena Ciesielka, Patrycja Dulak, Agnieszka Morawa, Kinga Hurkała, Agata Hendel, Magda Hendel, Gabriela Klimek, Patrycja Dyda. GRATULACJE! 2 miejsce Załuczne, 3 Jabłonka, 4 Frydman, 5 Czarny Dunajec i Rdzawka.
W poniedziałek 17 marca dziewczęta zagrają półfinał wojewódzki w Myślenicach – trzymajmy kciuki.
/J. Piotrowski/

Certyfikat „Mądre żywienie zdrowe pokolenie” dla Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy
Publiczne Gimnazjum w Szczawnicy otrzymało certyfikat za podjęte działania w ramach realizacji programu „Mądre żywienie, zdrowe pokolenie”. Działania miały na celu promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia oraz kształtowania u młodzieży prawidłowych nawyków żywieniowych. W ramach realizacji programu młodzież naszej szkoły miała również możliwość udziału w badaniach antropometrycznych prowadzonych przez dietetyka z Polskiego Towarzystwa Dietetyki.
Uczniowie gimnazjum przez cały rok szkolny biorą ponadto udział w programie „Trzymaj Formę”, „Żyj smacznie i zdrowo” oraz w wielu akcjach promujących prawidłowe odżywianie i aktywny tryb życia, biorą udział w zawodach sportowych, pozalekcyjnych zajęciach sportowych, wycieczkach z PTTK, jak również sami realizują projekty „Twoje zdrowie w twoich rękach”, Palenie jest słabe”, wykonują gazetki na powyższą tematykę.
W ramach promowania zdrowego odżywiania w sklepiku szkolnym, szkoła wzięła udział w dwóch konkursach - ogólnopolski konkurs organizowany przez Bank Ochrony Środowiska – wykonanie projektu „Tak wiele za tak niewiele” oraz konkurs kuratoryjny „Dobrze żyć – zdrowym być”.
Mamy nadzieję, że udział i realizacja tych projektów przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i zachęci do aktywnego trybu życia naszą młodzież.
/D. Cebula/
 
 "O pióro Mistrza Fredry" Międzygimnazjalny Konkurs Czytelniczy

„O pióro Mistrza Fredry”- Międzygimnazjalny Konkurs Czytelniczy
W dniu 5.03 w Publicznym Gimnazjum w Szczawnicy odbył się I Międzygimnazjalny Konkurs Czytelniczy pt. „ O pióro Mistrza Fredry ”. Konkurs był częścią imprez przygotowanych w ramach odbywającego się w dniach 3-7.03 Tygodnia Języka Ojczystego. Na konkurs zgłosiły się gimnazja z Tylmanowej, Ochotnicy Dolnej oraz Krościenka n/D. Każdą ze szkół ( łącznie z naszym gimnazjum) reprezentowało dwóch uczniów. Jak na konkurs czytelniczy przystało odbył się on w sali biblioteki . Uczniowie rozwiązywali test sprawdzający znajomość utworu oraz biografii autora „ Zemsty ”. Wcześniej w macierzystych szkołach odbył się etap szkolny tego konkursu.
Ostatecznie najlepsze okazały się uczennice z Gimnazjum w Krościenku N/D, które zajęły dwa pierwsze miejsca , trzecie miejsce należało do reprezentanta Gimnazjum z Ochotnicy Dolnej. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. W oczekiwaniu na wyniki zaproszeni goście wraz z opiekunami mieli możliwość obejrzenia spektaklu opartego na fragmentach „ Zemsty ” A. Fredry .
Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem ,być może w przyszłym roku Gimnazjum ze Szczawnicy również będzie inicjatorem i gospodarzem podobnych konkursów , które w dobie braku zainteresowania książką są doskonałą okazją do wspierania czytelniczych zainteresowań młodzieży gimnazjalnej i promowanie literatury pięknej .  
Konkurs czytelniczy
W dniu 11 marca w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu odbył się II Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy dla Gimnazjalistów dotyczący „ Zemsty ” A. Fredry. W konkursie uczestniczyło 90 uczniów z 30 Gimnazjów. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Aleksandra Niewiadoma , Agnieszka Morawa oraz Aneta Sopata, które otrzymały wyróżnienia.
Jest to sukces, gdyż nasze uczennice znalazły się wśród 13 uczniów, którzy najlepiej napisali test sprawdzający znajomość utworu.

 Urodziny Patrona na nartach

W środę 12 marca minęła 83 rocznica urodzin Patrona naszego gimnazjum Ks. Prof. Józefa Tischnera. Grupa uczniów uczciła ten dzień, biorąc udział w „XII Memoriale im. Ks. J. Tischnera w Narciarstwie Alpejski”, który rozegrano w ośrodku narciarskim Czorsztyn-ski. Przy pięknej słonecznej pogodzie uczestnicy zawodów –, uczniowie i opiekunowie, mieli czas na jazdę na nartach, współzawodnictwo w slalomie, wspólne rozmowy i ciepły posiłek. Przed wręczeniem nagród wspólną modlitwę poprowadził Ks. Paweł Potoczny- Proboszcz w Łopusznej, a zawody podsumowała główna organizatorka- Pani Urszula Wąsowicz. Najlepiej z naszych uczniów zaprezentowała się Aleksandra Lewoniec, która zajęła 3 miejsce, oprócz niej wystartowali: Kinga Hurkała 6, Martyna Hurkała 12, Patrycja Dyda 14, Kamil Zachwieja 7, Jakub Zachwieja 13, Piotr Mastalski 15, Jarosław Zarotyński 16, Mateusz Zachwieja 17, Maciej Bańkosz 19, Adam Wiercioch 23. W kategorii open naszą szkołę reprezentował Pan Marek Hurkała – tata Martyny, który stanął na najwyższym podium. W zawodach wzięło udział prawie 150 uczestników.
/J. Piotrowski/
Szczawnickie gimnazjalistki II w półfinale wojewódzkim w piłce siatkowej w Myślenicach

W dniu 17 marca 2017 roku w Myślenicach rozegrane zostały rejonowe zawody w piłce siatkowej dziewcząt. W turnieju zagrały mistrzynie powiatu nowotarskiego (gimnazjum w Szczawnicy), tatrzańskiego (gimnazjum w Witowie), suskiego (gimnazjum w Suchej Beskidzkiej) oraz myślenickiego (gimnazjum w Pcimiu).
Gimnazjalistki z szczawnickiego gimnazjum dzielnie reprezentowały powiat nowotarski. Losowanie nie było korzystne dla naszych dziewcząt, ponieważ grały pierwszy a potem dopiero piąty i szósty mecz. Pomimo to zagrały bardzo dobrze, pokazując wysoki poziom umiejętności siatkarskich wygrywając z drużyną z Suchej Beskidzkiej i Witowa. Najtrudniejszy okazał się mecz z zawodniczkami z Pcimia, w którym dziewczęta po ciężkich zmaganiach uległy przeciwniczkom i tym samym zajęły wysokie drugie miejsce w turnieju.
Turniej rozegrany został systemem „każdy z każdym”. Gra wszystkich zespołów była bardzo wyrównana i na wysokim poziomie.
Końcowe wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce – gimnazjum w Pcimiu
II miejsce – gimnazjum w Szczawnicy
III miejsce – gimnazjum w Suchej Beskidzkiej
IV miejsce – gimnazjum w Witowie.
Skład zespołu dziewcząt z gimnazjum w Szczawnicy: Katarzyna Zachwieja, Aleksandra Olszewska, Paulina Pawlik, Patrycja Dulak, Magdalena Ciesielka, Agnieszka Morawa, Kinga Hurkała, Gabriela Klimek, Aleksandra Moskalik, Kinga Kleczko, Katarzyna Węglarz, Agata Hendel, Patrycja Dyda.
Gratulujemy dziewczętom udanego występu i cieszymy się, że tak wspaniale reprezentują swoje szczawnickie gimnazjum, Szczawnicę i powiat nowotarski. Życzymy sukcesów w kolejnych turniejach i kontynuowania siatkarskiej pasji.
/D. Cebula/
 
 Wojewódzkie narciarstwo!
W eliminacjach powiatowych prawo reprezentowania Naszego Gimnazjum i powiatu nowotarskiego w Wojewódzkiej Gimnazjadzie w Narciarstwie Alpejskim wywalczyły Aleksandra Lewoniec (4 miejsce) oraz Kinga Hurkała (7 miejsce). Finał wojewódzki przeprowadzono 18 marca w ośrodku narciarskim Czorsztyn-ski. W zawodach nie mogła wziąć udziału Kinga, ale bardzo dobry występ zanotowała Aleksandra. Wśród najlepszych 95 zawodniczek w województwie małopolskim na najtrudniejszej w Kluszkowcach czerwonej trasie Nasz skromna Ola, po bardzo dobrym przejeździe, zajęła 26 miejsce. W zawodach punkty zdobywało tak jak w Pucharze Świata 30 najlepszych zawodników, dlatego Ola ma swój udział w zajęciu przez powiat nowotarski 2 miejsca w punktacji drużynowej. Poziom zawodów był bardzo wysoki i wyrównany, Ola straciła do zwyciężczyni zaledwie nieco ponad 2 sekundy. Gratuluję Oli udanego występu oraz dziękuję za udział i sportową postawę.
/J. Piotrowski/

Wspinanie!
Dzięki uprzejmości Dyrekcji L.O. w Krościenku, grupa uczniów Naszego Gimnazjum mogła kolejny raz nieodpłatnie wziąć udział w zajęciach na sztucznej ściance wspinaczkowej. Uczniowie zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa podczas wspinania, poznali potrzebny sprzęt i techniki poruszania się po ściance oraz uczyli się asekuracji. Wszyscy uczniowie wyszli z zajęć zadowoleni i pełni chęci do dalszego doskonalenia umiejętności wspinaczkowych i oby te chęci nie minęły. Po zajęciach mogliśmy również chwilę poćwiczyć w siłowni na świeżym powietrzu (fot. galeria).
/J. Piotrowski/
"Ocalić od zapomnienia"
W dniu 17. 03 uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w niecodziennej wystawie. Pan Jarosław Błażusiak, założyciel katolickiego portalu Laudate.pl Dzieło Świętej Królowej Jadwigi, zaprezentował swoją unikalną kolekcję Modlitewników z XIX i początków XX w. Uczniowie mogli nie tylko obejrzeć, ale także dotknąć i posłuchać ciekawej opowieści o historii niezwykłych egzemplarzy. Na zakończenie uczniowie mogli zabrać sobie w „ dzierżawę ” różaniec. W niedzielę tą wystawę mogli obejrzeć mieszkańcy Szczawnicy.

Sukcesy w konkursach recytatorskich Tak, jak w poprzednim roku, Gimnazjum Tischnerowskie w Szczawnicy zajęło I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim, który odbył się 19 marca 2014r. w Ratułowie Sukces zawdzięczamy ucz. kl. III c Agnieszce Morawie.
Natomiast 20 marca, tradycyjnie gościliśmy w Gimnazjum w Krościenku n/D, biorąc udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Jana Pawła II.
Ucz. kl. II b Dominika Słowik zajęła III miejsce, a Agnieszka Morawa otrzymała wyróżnienie.
Kształtowanie umiejętności recytatorskich wymaga żmudnej pracy ze słowem, które jest jedynym środkiem wyrazu samego siebie, dlatego dziękujemy Agnieszce i Dominice za wierną odwagę spotkań z poezją. Szczególnie gratulujemy Rodzicom laureatek.
/B. Kowalska/

Ciekawe lekcje geografii
Dnia 18 marca 2014, w ramach współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie, gościli w naszej szkole pracownicy naukowi tej uczelni, dr Michał Apollo i dr Marek Żołądek. Korzystając z wiedzy zdobytej podczas licznych ekspedycji naukowo- badawczych, poprowadzili zajęcia z geografii metodą prezentacji multimedialnej. Tematyka zajęć była następująca: kl. I –Wulkanizm i trzęsienia ziemi, kl. II – Indie, kl. III –Strefy krajobrazowe świata. Prezentowane lekcje cieszyły się dużym zainteresowaniem, gdyż w ciekawy sposób przybliżyły młodzieży wiedzę geograficzno- biologiczną i historyczną.
/M. Kamińska/

 Dzień Matematyki


20 marca w naszym gimnazjum obchodziliśmy Dzień Matematyki. Na pierwszej godzinie uczniowie klas pierwszych i drugich zmierzyli się z rebusami matematycznymi oraz zadaniami figielkami. Zadania nie wymagały sprawności rachunkowej lecz logicznego myślenia. Najwięcej trudności sprawiło rozwiązującym zadanie z życia wzięte: Mamy dwie patelnie. Na każdej zmieścimy tylko jednego kotleta. Jedna strona kotleta smaży się w ciągu jednej minuty. W jakim najkrótszym czasie usmażymy na tych patelniach trzy kotlety? Najwidoczniej nasi uczniowie rzadko smażą kotlety.
Najlepsze w tych rozgrywkach z klas drugich okazały się uczennice: Katarzyna Czajka i Daria Gabryś. W klasach pierwszych niezłomni w logicznym myśleniu byli: Michał Ciesielka i Błażej Musiał. Po zmaganiach klasowych prawie sześćdziesiąt uczniów interesujących się matematyką wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach Kadet i Junior dla trzecioklasistów. Z niecierpliwością czekamy na wyniki;)
/D. Smolarska/

 Trzecioklasiści na Targach Edukacyjnych w Krakowie

21 marca 2014r. uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum wraz z wychowawcami wzięli udział w Targach Edukacyjnych Festiwalu Szkół i Zawodów w Krakowie. Wyjazd ten był jednym z celów zaplanowanych w szkolnym systemie doradztwa zawodowego. Wydarzenie, organizowane przez Urząd Marszałkowski woj. małopolskiego, spotkało się z ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Wiosenna aura i bogata oferta sprawiły, że przez trzy dni halę Targów w Krakowie, które realizowały projekt, odwiedziło ponad 15 tys. osób.
Nasi uczniowie mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami szkół zawodowych, liceów, techników, a nawet wyższych uczelni. Zobaczyli, jakie są perspektywy na dalszą edukację i dlaczego warto przemyśleć wybór kolejnej szkoły, by kiedyś w przyszłości zaowocował on dobrą pracą.
Ponadto na Targach można było spotkać przedstawicieli: policji, straży pożarnej i wojska, m.in. takich szkół jak Wojskowej Akademii Technicznej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, czy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W ramach Festiwalu Zawodów w Małopolsce, inspirowanego Mundialem Zawodów, odbywającym się w Lyonie, szkoły podzielone na siedem sektorów prezentowały, na czym polegają poszczególne zawody. Zgrupowano je w siedmiu branżach: turystyczno-gastronomicznej, informatyczno-elektronicznej, budowlanej, społeczno-medycznej, rolno-przetwórczej, mechaniczno-mechatronicznej oraz usługowej.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się indywidualne konsultacje z doradcami zawodowymi, którzy badali predyspozycje młodych ludzi.
Znakomita frekwencja, bogata oferta szkół i dobra organizacja imprezy utwierdziły nie tylko organizatorów, ale i naszych uczniów, że warto było odwiedzić Targi Edukacyjne połączone z Festiwalem Zawodów. Nasi trzecioklasiści na pewno poszerzyli swoje horyzonty związane z przyszłym wyborem szkoły i stanie się on dla nich łatwiejszy.
/K. Ciesielka/

 IV Festiwal projektów edukacyjnych

W bieżącym roku szkolnym projekty edukacyjne były realizowane przez uczniów klas drugich. Lista propozycji tematów projektów została podana uczniom we wrześniu. Tematy zaproponowane przez nauczycieli cieszyły się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza że były związane z różnorodnymi dziedzinami (literaturą, regionalizmem, kulturą romską, profilaktyką, sportem, matematyką, chemią, fizyką, promocją naszego gimnazjum). Powstało 17 grup, jeden temat wybrały dwie grupy. Czas realizacji wynosił cztery miesiące (listopad - marzec).
Publiczna prezentacja odbyła się 28 marca pod tytułem „Festiwal projektów edukacyjnych”. W trakcie festiwalu mogliśmy zobaczyć 17 projektów m.in.: praktyczne doświadczenia fizyczne i chemiczne, prezentacje multimedialne, inscenizacje, przedstawienie teatralne, film w języku niemieckim, origami, potrawy regionalne.
Prezentacje oceniało jury, ale ideą projektów nie jest rywalizacja, ma przede wszystkim nauczyć umiejętności zaprezentowania się przed szerszą publicznością. Tutaj byli nią uczniowie klas pierwszych i drugich.
/J. Kaliszczak/
 
Zajęcia z grafiki komputerowej

W marcu uczniowie naszej szkoły, pod opieką p. Dominiki Smolarskiej, uczestniczyli
w zajęciach informatycznych w ZSZiP w Krościenku n/D. Celem zajęć było poznanie programu do tworzenia grafiki wektorowej CorelDraw. Program ten doskonale nadaje się do plakatów, szyldów reklamowych, wizytówek, a także do tworzenia skomplikowanych rysunków technicznych. Zajęcia prowadził informatyk ZSZiP, p. Michał Pawłowski. Na początku instruktor pokazywał gotowe produkty obrazujące narzędzia programu oraz jego zastosowanie. Następnie każdy mógł spróbować swoich sił. W połowie kursu wszyscy zostali poczęstowani pysznymi kanapkami przygotowanymi przez uczniów szkoły gastronomicznej. W trakcie tych zajęć uczniowie przygotowali samodzielnie foldery promujące szkołę. Nauka przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Po zajęciach uczestnicy otrzymali wytyczne do pracy w programie CorelDraw u siebie w domu. Kolejne spotkanie z programem odbędzie się w kwietniu już w naszej szkole.
/D. Smolarska/

 Warsztaty Przyrodnicze w Starym Sączu

W dniu 28.03 pięcioosobowy zespół „ Tęgich głów ” z klas trzecich uczestniczył w warsztatach przyrodniczych w Liceum Ogólnokształcącym w Starym Sączu. Oprócz Nas w zajęciach uczestniczyły gimnazja z Rytra, Zagorzyna, Starego Sącza i Gołkowic. Warsztaty odbywały się w grupach i dotyczyły przedmiotów : biologia, chemia i geografia. Na zajęciach z chemii mieliśmy możliwość przeprowadzenia różnych reakcji chemicznych , rozpoznawaliśmy zasady , kwasy i sole za pomocą papierków wskaźnikowych . Najbardziej twórcze były zajęcia z biologii. Oprócz wysłuchania wykładu o układzie krwionośnym i oddechowym człowieka wykonywaliśmy wiele interesujących ćwiczeń. Oznaczaliśmy grupę krwi pacjenta , sprawdzaliśmy jak wysiłek fizyczny wpływa na pracę naszego układu oddechowego. Na zajęciach z geografii przypomniano Nam rodzaje skał a następnie po krótkiej prezentacji otrzymaliśmy do rozpoznania cztery gatunki skał oraz mieliśmy za zadanie zlokalizować ich złoża na mapie.
Warsztaty były rodzajem powtórki przed czekającym już Nas niedługo egzaminem. W nagrodę za aktywne uczestnictwo w warsztatach każdy otrzymał pamiątkowe certyfikaty.
/Aneta Sopata/
 Coca cola cup!

Nasze Gimnazjum było organizatorem I rundy eliminacyjnej turnieju piłkarskiego Coca cola cup 2014. W poniedziałek 31 marca zawody rozegrali chłopcy, a dzień później dziewczęta. Przed rozpoczęciem gry zawodnicy i ich opiekunowie uczcili chwilą ciszy pamięć zmarłego nauczyciela Pana Daniela Kozielca. Poziom turniejów był bardzo wyrównany i o wyniku końcowym decydowały pojedyncze bramki. Każda z drużyn chłopców jeden mecz wygrała, a drugi przegrała, lepszym stosunkiem bramek pierwsze miejsce zajęła Tylmanowa ,drugie nasi chłopcy, a trzecie Krościenko. Wśród dziewcząt najlepsza okazała się Nasza Szkoła, drugie miejsce zdobyły dziewczęta z Maniów, trzecie z Krościenka, a czwarte z Tylmanowej.
Wyniki meczy:
Chłopcy:
Tylmanowa – Krościenko 0:2
Krościenko – Szczawnica 2:6
Szczawnica – Tylmanowa 0:4
Dziewczęta:
Tylmanowa – Krościenko 4:1
Maniowy – Szczawnica 0:1
Tylmanowa – Maniowy 0:1
Krościenko – Szczawnica 2:1
Krościenko – Maniowy1:1
Tylmanowa – Szczawnica 0:1
/J. Piotrowski/

Puchar dla Naszych!
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Św. Kingi w Łącku był organizatorem „III Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora Szkoły” w ramach projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa. W zawodach mogły brać udział reprezentacje uczniów klas I i II gimnazjum, a na boisku grało trzech chłopców i trzy dziewczęta (miksty). Bezkonkurencyjna okazała się reprezentacja Naszego Gimnazjum, która wszystkie swoje mecze wygrała 2:0. Drugie miejsce zajęła drużyna z Kamienicy, trzecie z Gołkowic, czwarte z Łącka, a piąta była Tylmanowa. Najlepszą zawodniczką wybrano Katarzynę Zachwieję, która w nagrodę otrzymała „płonący tort”. Szczawnickie Gimnazjum reprezentowali: kapitan – Adrian Marciszewski, Katarzyna Zachwieja, Magdalena Ciesielka, Aleksandra Olszewska, Paulina Pawlik, Patrycja Dulak, Wiktor Czaja, Bartosz Kubik i Arkadiusz Kapłon.
/J. Piotrowski/
 
KWIECIEŃ
Dzień Góralski
 
10 kwietnia odbył się w naszej szkole kolejny Dzień Góralski. Ta cykliczna impreza wiąże się zawsze z wizytą przedstawicieli Związku Podhalan. Podejmują oni tematy bliskie naszej „Małej Ojczyźnie” . Ostatnie spotkanie dotyczyło zwyczajów wielkanocnych pielęgnowanych przez górali pienińskich. Zaproszeni goście – prezes szczawnickiego oddziału Związku Podhalan pan Tomasz Słowik, pan Marek Ciesielka, pani Janina Zachwieja, pani Barbara Szela i państwo Helena i Władysław Ciesielkowie, w bardzo ciekawy sposób opowiadali, jak to dawniej na Wielkanoc w Szczawnicy było…
Jak zwykle w tym dniu wielu gimnazjalistów przybyło do szkoły w strojach góralskich i cieszy fakt, że z coraz większą dumą i odpowiedzialnością ,zarówno dziewczęta jak i chłopcy je zakładają.
Prowadząca spotkanie pani K. Ciesielka poprosiła uczniów, którzy brali udział w Konkursie Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Florka -Skupnia w Białym Dunajcu, aby zaprezentowali teksty, które tam wygłaszali. Ola Krzywonos z kl. Ib, Weronika Marciszewska z kl. Ia, Adam Gałysa z kl. IIIa i Kuba Ciesielka z kl. Ia otrzymali zasłużone brawa i nagrody oraz obiecali, że nadal będą pielęgnowali piękną gwarę pienińską.
Na zakończenie oficjalnej części Dnia Góralskiego goście, przedstawiciel nauczycieli i Samorządu Uczniowskiego zostali poproszeni o rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą ozdobę świąteczną.
Wyniki konkursu:
I m – Justyna Węglarz kl. IIIa
II m – Weronika Mogilska kl. IIIa ex aequo z Katarzyną Węglarz z kl. Ia
III m – Magdalena Ciesielka kl. IIa z Kasią Czajką kl. IIa
/K. Ciesielka/
 Warsztaty w Pienińskiej Szkole Zawodowej
11 kwietnia uczniowie naszego gimnazjum zostali zaproszeni do uczestnictwa w dniu otwartym Pienińskiej Szkoły Zawodowej, połączonym z warsztatami i spotkaniami z doradcami zawodowymi.
Uczniowie klasy IIIa, b i c wraz z wychowawczyniami mogli zobaczyć prezentację szkoły, którą przedstawiła pani dyrektor Renata Kubik. Uczniowie dowiedzieli się, jak ułożyć ciekawą fryzurę, albo naprawić samochód, mogli również spróbować swoich sił w zmaganiach kulinarnych.
Ostatnim punktem dnia otwartego były warsztaty przygotowane przez doradców zawodowych z Mobilnego Centrum Doradztwa Zawodowego w Nowym Sączu. Gimnazjaliści określali na podstawie przygotowanych testów i rozmów swoje predyspozycje zawodowe. Wszyscy wracali do szkoły z przekonaniem, że był to bardzo ciekawy i wartościowy dzień. Organizatorom bardzo dziękujemy.
/K. Ciesielka/
 
Przodujemy w wiedzy o rynku pracy!

15 kwietnia dwie uczennice naszego gimnazjum Oliwia Gabryś z kl. IIIb i Weronika Mogilska z kl. IIIa razem ze szkolnym doradcą zawodowym panią K. Ciesielką pojechały na konkurs „Mój wymarzony zawód” organizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu.
Dostały się one bowiem do kolejnego etapu zmagań konkursowych po wcześniejszym przygotowaniu pracy plastycznej i multimedialnej, za które otrzymały I i V miejsce.
Drugi etap polegał na wypełnieniu testu dotyczącego zagadnień bezrobocia w Polsce, najbardziej powołanych zawodów i przedsiębiorczości. Nasze dziewczyny okazały się najlepsze i praktycznie znokautowały dziesiątkę rywali z innych szkół. Wykazały się wiedzą z zakresu współczesnego rynku pracy i logicznym myśleniem. Oliwia Gabryś zdobyła I miejsce, a Weronika Mogilska otrzymała wyróżnienie. Naszym gimnazjalistkom bardzo gratulujemy i jesteśmy z nich dumni.
/K. Ciesielka/

 IX Pieniński Przegląd Szkolnych Zespołów Tańca Nowoczesnego


30 kwietnia 2014 roku Publiczne Gimnazjum w Szczawnicy zorganizowało już po raz dziewiąty międzyszkolny przegląd zespołów tanecznych. Data ta zbiegła się z datą Międzynarodowego Dnia Tańca, który przypada na 29 kwietnia.
Podczas konkursu swoje umiejętności taneczne w ciekawych własnych układach zaprezentowały zespoły z gimnazjum w Łapszach Niżnych, Ochotnicy Górnej oraz Szczawnicy. Pomiędzy występami kolejnych zespołów, Kamil Jasiurkowski oraz Patryk Hurkała ze szczawnickiego gimnazjum zachwycali publiczność umiejętnościami akrobatycznymi. Na koniec dziewczęta również z gimnazjum w Szczawnicy zaprezentowały Taniec Wielkanocny. Podczas obrad komisji sędziowskiej tradycyjnie był czas na wspólną zabawę. Młodzież uczyła się nawzajem swoich układów, tańca wielkanocnego, co bardzo cieszyło opiekunów i organizatorów konkursu.
Wyniki konkursu:
I miejsce zespół "Insains" oraz "Flutershy" z gimnazjum w Łapszach Niżnych
II miejsce zespół "Red Mim" z gimnazjum w Szczawnicy
III miejsce zespół "Scream team" z gimnazjum w Ochotnicy Górnej
IV miejsce zespół "Bubble Gum" z gimnazjum w Łapszach Niżnych.
Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy, puchary oraz słodycze ufundowane przez dyrektora gimnazjum. Organizatorzy dziękują wszystkim zespołom oraz opiekunom za udział w konkursie i już dziś zapraszają na konkurs w przyszłym roku.
/D. Cebula/
 
 Finał Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Szkół Tischnerowskich

Stowarzyszenie Drogami Tischnera i Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łopusznej byli organizatorami ogólnopolskiego konkursu plastycznego o tematyce ekologicznej pt. „Kto kocha dzieci, nie pali śmieci.”
Celem konkursu było kształtowanie postaw proekologicznych oraz poczucia odpowiedzialności za najbliższe otoczenie, wychowanie do rozumienia i poszanowania przyrody, promowanie zachowań mających na celu poprawę czystości powietrza oraz rozwijanie wyobraźni, aktywności i ekspresji artystycznej uczniów.
W każdej ze szkół biorących udział w konkursie należało przeprowadzić szkolne eliminacje I etapu i wytypować tylko 2 prace, które oceniało jury konkursowe. Z naszego gimnazjum prace uczennic Oliwii Gabryś i Karoliny Zachwiei wykonane w formie plakatu na formacie A – 3 dowolną techniką zostały wysłane do finału konkursu.
W kategorii gimnazjum III nagrodę zdobyła nasza uczennica Oliwia Gabryś.
26 kwietnia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie odbyły się Spotkania Muzyczno-Teatralne z ks. Tischnerem „Na tischnerowską nutę” oraz wręczenie nagród laureatom konkursu.
Gratulujemy!
(zdjęcia w galerii)
/J. Zachwieja/
 COCA COLA CUP II
W poniedziałek 28 kwietnia został rozegrany drugi etap eliminacji turnieju piłkarskiego dziewcząt „Coca cola cup”. Gospodarzem zawodów było Nasze Gimnazjum. Mecze były rozgrywane w trudnych warunkach atmosferycznych, momentami padał naprawdę ulewny deszcz, ale dziewczęta nie chciały schodzić z boiska. Wszystkie drużyny prezentowały wysoki poziom gry, a mecze były wyrównane i bardzo zacięte. Pierwsze miejsce zajęły reprezentantki Gimnazjum w Leśnicy, drugie były nasze dziewczęta (uległy tylko zwyciężczyniom, a wygrały pozostałe mecze), trzecie miejsce przypadło uczennicom z Łapsz Niżnych, czwarte były dziewczęta z Klikuszowej. Drugie miejsce w turnieju uplasowało szczawnickie piłkarki w gronie 16 najlepszych drużyn województwa. W zawodach wystąpiły: Renata Kita, Kinga Hurkała, Paulina Pawlik, Edyta Wyrostek, Patrycja Dulak, Patrycja Dyda, Izabela Rzońca, Weronika Mogilska i Ewelina Jasiurkowska.
/J. Piotrowski/
 
 „BIEGI BŁOTNE”
Uczniowie naszej szkoły jako zwycięzcy zawodów powiatowych wywalczyli prawo udziału w finale „Małopolskiej Gimnazjady w Sztafetowych Biegach Przełajowych”. Zawody rozegrano we wtorek 29 kwietnia na terenie lotniska w Nowym Targu. Padający przez kilka poprzednich dni deszcz zamienił teren lotniska w ogromne bagno, po którym musieli biegać zawodnicy. Było wiele upadków, a mało kto miał coś suchego i czystego na sobie. W kategorii gimnazjów wystartowało 37 sztafet. Od początku biegu nasi uczniowie znajdowali się w czołówce zajmując pozycje od 3 do 9, by ostatecznie dobiec do mety na 6 miejscu. Chłopcy po biegu czuli lekki niedosyt, ale szóste miejsce w całym województwie to naprawdę bardzo dobry wynik i oby udało się go kiedyś powtórzyć. Warto też zaznaczyć, że chłopcy zdublowali kilkanaście drużyn. Nasi finaliści to: Wiktor Czaja, Dariusz Maślanka, Kamil Jasiurkowski, Jakub Salamon, Wiktor Kordas, Paweł Hełdak, Dawid Ciesielka, Bartosz Kubik, Adrian Marciszewski, Patryk Hurkała i Arkadiusz Gałysa.
/J. Piotrowski/

 Zwiedzamy stolicę

Ostatnie trzy dni kwietnia spędziliśmy w Warszawie. Jak każda stolica europejska, Warszawa posiada wiele atrakcji turystycznych, a my chcieliśmy zobaczyć jak najwięcej.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Telewizji Polskiej S.A. Gościliśmy w studiach programów: Pytanie na śniadanie, Świat się kręci Agaty Młynarskiej oraz Tomasz Lis na żywo. Przy pięknej pogodzie spacerowaliśmy przez Trakt Królewski, czyli najbardziej reprezentacyjną arterię miasta, której trasa łączy dawne rezydencje królewskie. Rozpoczyna się przy Placu Zamkowym i biegnie przez Łazienki Królewskie, aż do Wilanowa. Kształtowany przez wieki kompleks urbanistyczny urzeka klimatem kościołów, parków i rezydencji. Ponieważ mieszkaliśmy w samym centrum stolicy, więc do Hostelu wracaliśmy metrem, a wieczorem mogliśmy spacerować przy Pałacu Kultury i podziwiać Warszawę nocą.
Odwiedziliśmy dwa najnowocześniejsze muzea w Warszawie. Muzeum Fryderyka Chopina poświęcone pamięci wielkiego kompozytora, udostępniające wiedzę na temat jego życia i twórczości w bardzo innowacyjny sposób oraz Muzeum Powstania Warszawskiego łączące historię z nowoczesnością, czyli miejsce pamięci ze współczesnymi środkami prezentacji mające na celu zakorzenić wydarzenia sprzed 60 lat we współczesnej świadomości narodowej. Będąc w stolicy obowiązkowo trzeba zobaczyć Stadion Narodowy. My mieliśmy okazję przejść po stadionie trasą piłkarzy przybywających na stadion, zobaczyć jak wygląda Strefa Zawodnicza, poznać zakamarki piłkarskiej szatni, wejść na płytę boiska i na koniec wczuć się w rolę piłkarza w pomeczowej Sali Konferencyjnej. Panoramę Warszawy podziwialiśmy z dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest to jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie zaprojektowany przez architekt krajobrazu Irenę Bajerską.
Na koniec zostawiliśmy sobie pobyt w Centrum Nauki Kopernik. Pięć godzin spędzonych tutaj wydawało się nam mało. Najpierw wspólnie oglądaliśmy nietypową sztukę w Teatrze Robotów, w którym aktorzy zamknięci są w mechanicznych ciałach. Indywidualnie uczestniczyliśmy w laboratorium robotycznym, podczas którego każdy z nas skonstruował swojego robota. Następnie byliśmy świadkami pokazu Wysokich Napięć, czyli klatki Faradaya, chroniącej przed polem elektrostatycznym, czaszy generatora Van de Graaffa i innych rzeczy związanych z prądem elektrycznym. Każdy z nas miał do dyspozycji na 22tyś powierzchni mnóstwo przedmiotów i maszyn do samodzielnego przeprowadzania eksperymentów. Na przykład w galerii „Świat w ruchu” przekonaliśmy się na własnej skórze, co czuł astronauta Neil Armstrong, gdy stawał na Księżycu. W galerii „Re:Generacja” dowiedzieliśmy się czego i dlaczego się boimy. Galeria „Strefa światła” to świetne miejsce dla tych, którzy lubią zagadki kryminalne, a w galerii „Człowiek i środowisko” najważniejszym eksponatem staje się sam zwiedzający. Tutaj poznaliśmy granicę własnych możliwości, tajniki zmysłów i ciała. Ciekawostką Centrum Nauki Kopernik jest Elektrybałt, czyli elektroniczny poeta, który pisze wiersze na życzenie, a potem je deklamuje.
Polecamy wszystkim zwiedzanie Warszawy. My przywieźliśmy stamtąd mnóstwo nowych doświadczeń i niezapomnianych wspomnień.
/Klasa 2a/

 Rozpoczynamy sezon górski z PTTK

Szkolne koło krajoznawczo – turystyczne działające w naszym gimnazjum rozpoczęło sezon górski od wycieczki związanej z wojenną historią Szczawnicy. Trasa prowadziła przez Przysłop – Dzwonkówkę – Bereśnik. Naszym przewodnikiem był pan Stanisław Błażusiak. Na szlaku opowiadał nam o partyzantach, miejscowych bohaterach wojennych i odważnych mieszkańcach Szczawnicy, którzy pomagali potrzebującym w czasie wojny. Po wędrówce odpoczywaliśmy przy Schronisku pod Bereśnikiem. Młodzież sprawdziła swoją wiedzę na temat okolic Szczawnicy, a w szczególności Beskidu Sądeckiego biorąc udział w teście. Najlepszym znawcą naszego regionu okazał się Dominik Łużny. Zajmując pierwsze miejsce wygrał teleskopowe kije trekkingowe. Drugie miejsce równorzędnie zdobyli Konrad Szymanek i Dariusz Maślanka. Po zmaganiach intelektualnych przyszedł czas na odpoczynek i przekąskę. Grzesiek i Mirek rozpalili ognisko a Jarek upiekł dla wszystkich pyszne kiełbaski. Pierwsza wycieczka zaliczona!
/D. Smolarska/

 MAJ
  „ Spotkanie z Gutenbergiem ” – warsztaty edukacyjne dla gimnazjum

Młodzież naszego gimnazjum miała możliwość w dniu 13 maja przenieść się w czasy wielkiego drukarza Mistrza Jana Gutenberga. Gimnazjaliści uczestniczyli w bardzo ciekawych warsztatach edukacyjnych, które odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczawnicy. Nasi uczniowie w sposób praktyczny zapoznali się z pracą zecera, drukarza oraz iluminatora ksiąg. Każdy uczestnik warsztatów sam ręcznie wykonał skład tekstu , czyli swoje imię na przygotowanym wcześniej wzorze certyfikatu uczestnictwa , a następnie samodzielnie ten tekst wydrukował na prasie drukarskiej ( co jak się okazało wymagało niezłej tężyzny fizycznej ) .Certyfikaty zostały potwierdzone pieczęcią lakową i zabezpieczane metodą suchego tłoka.
W ilustratorni każdy miał okazję wykonać własną , ciekawą ilustrację wedle indywidualnych gustów i artystycznych możliwości . Warto dodać , iż zarówno Certyfikaty jak też ilustracje każdy uczestnik zabierał ze sobą jako pamiątkę z warsztatów.
Warsztaty dla naszej młodzieży były niesamowitą przygodą z historią drukarstwa, gimnazjaliści wracali do szkoły pełni wrażeń i tylko pytali czy podobne warsztaty odbędą się w przyszłym roku. W imieniu naszych uczniów składamy serdeczne podziękowania pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w tej fascynującej lekcji historii.
/M. Tkacz/

 Kolejny sukces recytatorski Kingi
Tischnerowskie Gimnazjum może poszczycić się piękną tradycją sukcesów w konkursach recytatorskich, na szczeblach wojewódzkich i powiatowych. 16 maja odbył się Konkurs Recytatorski pt. "Strofy o Ojczyźnie" w Szaflarach, gdzie stawili się uczniowie szkół powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego. Twórczość o charakterze patriotycznym recytowali : Kinga Kozłecka kl. III b i Arkadiusz Kapłon kl. II a, którzy reprezentowali naszą szkołę.
Kinga Kozłecka otrzymała wyróżnienie. Cieszymy się jej sukcesem i gratulujemy.
/B. Kowalska/

III Festyn Zdrowia
W dniu 21 maja2014 rok uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w III Festynie Zdrowia organizowanym przez Zespół Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku n/D.
Celem Festynu była promocja zdrowego trybu życia z naciskiem na zdrowe odżywianie, żywność ekologiczną i aktywność fizyczną.
Młodzież uczestniczyła w różnych przygotowanych atrakcjach takich jak: pokaz filmów pt. „Śmietnik w głowie” - pokazujących problematykę zdrowego odżywiania, konsultacje dietetyczne – obalenie mitów dotyczących odchudzania oraz obliczanie indywidualnego dobowego zapotrzebowania na podstawowe składniki odżywcze, wizyta w pracowni kosmetycznej, pokaz udzielania I pomocy przedmedycznej.
Bardzo miłą atrakcją był Eko – poczęstunek, podczas którego można było degustować przygotowane dipy warzywne z dodatkami, naleśniki z mąki razowej, szaszłyki owocowe z sosami, soki owocowe i ziołowe, koreczki warzywne, ciasteczka dietetyczne.
Uczniowie brali również udział w turniejach:
- Turniej wiedzy wiedzy o żywieniu i aktywności sportowej – zdobyliśmy I miejsce
- turniej o tytuł „Najlepiej wysportowanej klasy – III miejsce.
Festyn to okazja do wspólnej zabawy, integracji oraz zdobycia nowej wiedzy na temat zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.
/D. Cebula/
 
" Czytanie łączy pokolenia " - otwarcie wystawy z okazji Roku Czytelnika

W Gimnazjum w Szczawnicy w dniu 22 maja odbyła się podwójna uroczystość - otwarcie wystawy prac plastycznych połączone z wręczeniem nagród dla młodych artystów. Na wystawę złożyły się prace wykonane przez uczniów w związku z Międzyszkolnym Konkursem Plastycznym, zorganizowanym w lutym z inicjatywy biblioteki Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy w którym wzięli udział uczniowie ze szkół z terenu Szczawnicy, Krościenka i Krośnicy. Temat konkursu wiązał się z obchodzonym właśnie Rokiem Czytelnictwa. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać plakat promujący książki lub czytanie.
Najwięcej prac przygotowali gimnazjaliści (28) na drugim miejscu znaleźli się uczniowie ze szkół podstawowych (8) a na trzecim reprezentanci szkół ponadgimnazjalnych (6). Konkurs został rozstrzygnięty w marcu a prace można było obejrzeć w Galerii na Poddaszu w budynku Liceum Ogólnokształcacego . Gimnazjum jest kolejnym miejscem wystawy, która zgodnie z założeniem jest wystawą „ przenośną „ tzn. będzie prezentowana w każdej ze szkół biorącej udział w konkursie. Wystawa jest efektem pracy działającego przy gimnazjalnej bibliotece szkolnej Zespołu Samokształceniowego Nauczycieli Bibliotekarzy skupiających bibliotekarzy z okolicznych szkół. Zespół przez cały rok podejmował szereg wspólnych inicjatyw mających na celu zainteresowanie uczniów słowem drukowanym . Należy wspomnieć ,iż Zespół jest własną inicjatywą grupki bibliotekarzy pragnących wspólnie pracować na rzecz własnych bibliotek a tym samym przyczynić się do poprawy wizerunku nauczyciela – bibliotekarza, który często jest dla środowiska bibliotekarskiego krzywdzący.
W sali biblioteki szkolnej dyrektor Gimnazjum p. S. Walosczyk serdecznie podziękował nauczycielom i uczestnikom a następnie wspólnie z p. Andrzejem Schabowskim wręczył wszystkim nagrody książkowe . Zdobywczyni pierwszego miejsca - Kinga Słowik dodatkowo w nagrodę ma zapewniony darmowy wyjazd do Krakowa w dniu 9 czerwca do Radia Kraków.
Dzisiejsza uroczystość była przewidziana na dzień 16 maja ( termin przeniesiony wskutek powodzi ) jako podsumowanie obchodzonego Tygodnia Bibliotek pod hasłem : „ Czytanie łączy pokolenia”, gdyż wystawa będąca efektem bibliotekarskich działań jest w pełni potwierdzeniem tego hasła.

Wyniki :
I miejsce w kategorii gimnazjów i całym konkursie! Kinga Słowik VI Gimnazjum MCE w Krościenku n. D.
W kategorii szkół podstawowych:
I miejsce Julia Musiał kl. 5 Szkoła Podstawowa Krościenko
II miejsce Klaudia Salamon kl. 5 Szkoła Podstawowa w Krośnicy
III miejsce Julia Zborowska kl. 6 Szkoła Podstawowa Krościenko
Wyróżnienie Justyna Musiał kl. 3 Szkoła Podstawowa Krościenko

W kategorii gimnazjów:
II miejsce Szymon Topolski Publiczne Gimnazjum w Krościenku n. D.
III miejsce Dominika Drążek VI Gimnazjum MCE w Krościenku n. D.
Wyróżnienie Daria Oraczka Publiczne Gimnazjum w Krościenku n. D.
Wyróżnienie Katarzyna Cepuch Publiczne Gimnazjum w Krościenku n. D.
Wyróżnienie Weronika Kozielec Publiczne Gimnazjum w Krościenku n. D.
Wyróżnienie Katarzyna Zachwieja Publiczne Gimnazjum w Szczawnicy
Wyróżnienie Oliwia Gabryś Publiczne Gimnazjum w Szczawnicy
Wyróżnienie Alicja Manowska VI Gimnazjum MCE w Krościenku n. D.
Wyróżnienie Malwina Adamek VI Gimnazjum MCE w Krościenku n. D.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce Szymon Walosik Zespół Szkół i Placówek w Krościenku n. D.
II miejsce Sylwia Noworolnik Zespół Szkół i Placówek w Krościenku n. D.
III miejsce Krystyna Krzywdzińska LO w Krościenku n. D.
Wyróżnienie Krystyna Krzywdzińska LO w Krościenku n. D.
Wyróżnienie Aneta Mrożek LO w Krościenku n. D.


 Mistrzowie Czwórboju Lekkoatletycznego

Zespół Placówek Oświatowych w Maniowach był gospodarzem i organizatorem pierwszych drużynowych zawodów lekkoatletycznych. Zawody składały się z czterech konkurencji: pchnięcie kulą, skok w dal, bieg na 60 metrów, bieg na 800 metrów – dziewczęta, bieg na 1000 metrów – chłopcy. Na wynik drużyny składała się suma punktów zdobyta przez wszystkich zawodników ze szkoły we wszystkich konkurencjach. Po zakończeniu zawodów i podliczeniu wszystkich punktów Puchar za zajęcie I miejsca odebrali Nasi uczniowie (1769 pkt.). II miejsce zdobyła reprezentacja Gimnazjum w Maniowach (1530 pkt.) trzecie było Gimnazjum ze Sromowiec Niżnych (1524 pkt.), a czwarte Gimnazjum z Krościenka (1505 pkt.). Mamy nadzieję, że organizowane przez Panią Adriannę Berszakiewicz zawody wejdą na stałe do kalendarza imprez sportowych, a Nasi uczniowie chętnie zajmą się uprawianiem lekkiej atletyki – „królowej sportu”. Reprezentacja Naszego Gimnazjum: Izabella Rzońca, Katarzyna Zachwieja, Monika Jama, Katarzyna Węglarz, Aleksandra Olszewska, Adrian Marciszewski, Wiktor Czaja, Wiktor Kordas, Bartosz Kubik, Konrad Szymanek – gratulacje.
/J. Piotrowski/
 

 Piękne trzy stolice na pożegnanie…

W tym roku szkolnym ustaliliśmy wspólnie z naszymi wychowawczyniami, że na zakończenie gimnazjum wyruszymy do trzech europejskich stolic – Budapesztu, Wiednia i Bratysławy. Nasza wycieczka trwała od 21- 23 maja i zostawiła niezapomniane wspomnienia. Postaram się je krótko przybliżyć.
Wyprawę rozpoczęliśmy zwiedzaniem słowacko – węgierskiej Jaskini Domica, która dzięki zróżnicowanemu bogactwu naciekowych formacji zaliczana jest do najpiękniejszych na świecie. Następnie autokarem przejechaliśmy do Budapesztu, gdzie mogliśmy przejść po Placu Bohaterów, zobaczyć węgierski Parlament i podziwiać przepiękne widoki ze Wzgórza Zamkowego i Góry Gelerta.
Zmęczeni udaliśmy się na nocleg do hostelu znajdującego się w samym centrum Budapesztu, przy zabytkowej ulicy Adrassy.
Rano wyruszyliśmy do kolejnego miejsca , stolicy Austrii – Wiednia. Tam chodziliśmy po najstarszych i najdroższych ulicach miasta. W czasie zwiedzania, pani przewodnik prowadziła quiz dotyczący historii Wiednia, a za dobre odpowiedzi nagradzała pysznymi czekoladkami. Duże wrażenie zrobił na nas pałac Schönbrunn, w którym mieszkała cesarzowa Elżbieta- Sisi i cesarz Franciszek Józef. Przechadzaliśmy się również po cesarskich ogrodach i ogrodzie różanym, który zaprowadził nas do Muzeum Historii Naturalnej. Tam nie mogliśmy oderwać oczu od wspaniałych eksponatów pokazujących bogactwo naszej planety, począwszy od owadów, poprzez kamienie szlachetne i minerały, skończywszy na pterozaurach. Największą jednak atrakcją (chyba dla całej wycieczki), na którą czekaliśmy, był Prater, czyli największe wesołe miasteczko w tej części Europy. Po wizycie między innymi w domu strachów i wystrzale z katapulty udaliśmy się… bez niespodzianek, do Bratysławy, gdzie mieliśmy kolejny nocleg. Rano zaczęliśmy zwiedzanie centrum miasta, które w bardzo ciekawy sposób przybliżała nam pani przewodnik. Zobaczyliśmy Parlament, Wzgórze Zamkowe, czy katedrę Św. Marcina. Po zjedzeniu obiadu w centrum Bratysławy, wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
Tak zakończyła się nasza wycieczka, która wspaniale przypieczętowała nasz pobyt w murach szczawnickiego gimnazjum. Szkoda, że czas tak szybko upływa….
/Ola Niewiadoma kl. III a/

 Święto szkoły 30 maja obchodziliśmy Dzień patrona, ks. prof. J. Tischnera, połączony z miejskimi obchodami Dnia dziecka. Święto szkoły rozpoczęliśmy udziałem w uroczystej Mszy Św., po której udaliśmy się na plac przy kolei linowej Palenica. Tam uczniowie szkół szczawnickich prezentowali swoje talenty, a także uczestniczyli w rozgrywkach sportowych. Rada rodziców naszego gimnazjum częstowała pysznymi kiełbaskami, które pomagały przyrządzić panie z obsługi, a także wypiekami przygotowanymi przez każdą z klas. Dziękujemy!
/R. Zachwieja/
 
CZERWIEC
 
2014-06-13  Rocznica I wolnych wyborów
 


Dnia 3 czerwca, aby uczcić 25 rocznicę I wolnych wyborów, w naszym gimnazjum została zorganizowana prelekcja pana Ryszarda Podstawki, świadka systemu totalitarnego oraz aktywisty "tych" czasów, który był internowany przez ówczesne władze. Działacz w sposób ciekawy przybliżył naszej młodzieży trudne czasy komunizmu. Jego wspomnienia dotyczyły życia, momentów aresztowań, pobytu w więzieniach oraz atmosfery jaka towarzyszyła tym wydarzeniom. Swoje wspomnienia poparł licznymi dokumentami i plakatami z jakże trudnego okresu, które udostępnił młodzieży. Całość przebiegała w doniosłej atmosferze, a młodzież słuchała wspomnień i porównywała je z obecną rzeczywistością.
/A. Szczepaniak/ Sukces naszej plastyczki


W środę 4.06 w Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom 39 Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Matka w Oczach Dziecka”. Nasza uczennica Justyna Węglarz zdobyła wyróżnienie w tym konkursie a wybór nie był łatwy, gdyż na konkurs zostało nadesłanych ponad 300 prac z różnych placówek oświatowych. Przedstawiciele jury pogratulowali nagrodzonym i podkreślali, że poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki a wybranie najlepszych było dużym wyzwaniem. Gratulacje dla młodych artystów płynęły również od Starosty Powiatu Nowotarskiego Krzysztofa Fabera. Autorzy nagrodzonych i wyróżnionych prac otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

 Nagrodzony reportaż w "Trzech Kolorach"

Na początku czerwca Michał Węglarz, Agnieszka Morawa, pani Dominika Smolarska i ja wyjechaliśmy do Warszawy. Udało nam się to, gdyż jeden z artykułów będących w naszej gazetce ekonomicznej „Trzy kolory” stworzonej na potrzebę projektu „Na własne konto” wygrał ex aequo w swojej kategorii. Był to reportaż pt. „Narciarski raj?” opisujący wizję rozwoju Szczawnicy w ciągu najbliższych 10 lat.
Swą podróż rozpoczęliśmy o ósmej rano w środę, 4 czerwca przejazdem do Krakowa. Tam przesiedliśmy się do pociągu, który zabrał nas już prosto do stolicy. Na miejscu drobnymi upominkami przywitał nas jeden z opiekunów akcji. Przy okazji poznaliśmy inną grupę biorącą udział w projekcie, jak się później okazało z Przecławia. Wszyscy razem udaliśmy się metrem na Plac Zawiszy, do hotelu „Sobieski”, gdzie zostaliśmy zakwaterowani.
Po zajęciu miejsc oraz wstępnym rozpakowaniu wraz ze wszystkimi pozostałymi uczestnikami projektu wyruszyliśmy do restauracji Sphinx, gdzie poznaliśmy dziennikarzy, z którymi mieliśmy mieć zajęcia. Kolacją kończył się nasz plan dnia, więc postanowiliśmy przejść się po Starym Mieście i dojść do wielkich fontann na pokaz wody, światła i dźwięku. Po zwiedzaniu wróciliśmy, chociaż nieco okrężną drogą, do hotelu. W nim rozeszliśmy się do swoich pokoi.
Następny dzień rozpoczęliśmy śniadaniem. Po nim pojechaliśmy do redakcji tygodnika „Newsweek”. Zostaliśmy oprowadzeni, a następnie wzięliśmy udział w wykładzie na temat przyszłości mediów papierowych w zderzeniu z Internetem. Widzieliśmy również jak wygląda dodawanie wpisów na stronę czasopisma. Z budynku redakcji wróciliśmy do hotelu, gdzie rozpoczęły się warsztaty dziennikarskie z poznanymi poprzedniego dnia specjalistami. W trakcie ich pierwszej części m. in. wybraliśmy tytuł naszej nowej gazety złożonej ze zwycięskich artykułów, poznaliśmy wiele nowych słów branżowych oraz najpopularniejsze błędy związane z pisaniem. Przerwaliśmy, by zjeść obiad, lecz zaraz po nim wróciliśmy do sali warsztatowej, gdzie poznaliśmy panią Ewelinę, grafika, która zajęła się „składaniem” naszego dzieła. My w tym czasie oglądaliśmy gazetki, które nie dostały się do finału, słuchaliśmy anegdot o pracy dziennikarzy i zastanawialiśmy się nad sukcesami czasopism kobiecych i plotkarskich. Zajęcia tego dnia również zakończyliśmy kolacją i udaliśmy się na spotkanie z zaprzyjaźnionymi przewodnikami. Odwiedziliśmy tego wieczoru Łazienki, Agrykolę i centrum Warszawy.
W ostatnim dniu, po śniadaniu, podzieliliśmy się na grupy, gdyż ostatnim elementem warsztatów była gra miejska. Polegała ona na odwiedzeniu ukrytych w Warszawie agentów, rozwiązaniu zlecanych przez nich zadań ekonomicznych i odnalezieniu sejfu ze skarbem na podstawie wskazówek podanych przez szpiegów. Każda drużyna otrzymywała mapę z zaznaczonymi punktami docelowymi oraz miejscem, gdzie nasi współpracownicy będą wystawiali nam zaszyfrowaną ocenę za każde wykonane zlecenie. Wyruszyliśmy autobusem na dworzec centralny metra, gdzie musieliśmy odebrać płaszcze przeciwdeszczowe. Na nasze nieszczęście, wbrew prognozom, pogoda na początku dnia nie dopisała. Ze spotkania udaliśmy się metrem na północ, gdzie odnaleźliśmy dwóch agentów. Pierwsze zadanie polegało na udzieleniu rady studentowi w sprawie konta bankowego, drugim była ścieżka z ukrytymi poleceniami. Później odwiedziliśmy jeszcze kilku agentów, jednak nie było możliwości odwiedzić wszystkich i jednocześnie odnaleźć skarbu, dlatego po szóstym pomocniku postanowiliśmy wziąć się za szukanie. Naszymi wskazówkami były karteczki z napisami „niedaleko PKIN”, „w pobliżu pani kapitan wojska polskiego”, „blisko wody”, „na północ od kina Roma” oraz „w centrum”. Jedna podpowiedź była słowna i brzmiała „jesteście blisko”. Znaleźliśmy miejsce, które doskonale pasowało do opisu, fontannę przy Pałacu Kultury i Nauki przy alei Emilii Plater. Jednak pomimo poszukiwań nigdzie nie mogliśmy znaleźć sejfu. Gdy część grupy nadal przeszukiwała okolicę odebrałem telefon od Agnieszki. W chaotyczny sposób wyjaśniła, że obok znajduje się jeszcze jedna fontanna, a przy niej siedzi agent. Na tę wieść biegiem zebrała się reszta drużyny, odnaleźliśmy ukryty w pobliżu kod do skarbu i jako pierwsi otworzyliśmy go. W środku znajdowały się czekoladowe monety. Uradowani wróciliśmy do hotelu i to jako pierwsi. Gdy wszystkie grupy dotarły, musieliśmy się wykwaterować, potem zjedliśmy obiad i... pogoda się załamała. Pomimo niesamowitych ilości deszczu przyjechały po nas liczne taksówki, którymi pojechaliśmy do siedziby NBP. W środku, po kontroli bagaży, odbyła się uroczysta gala zakończenia projektu. W jej trakcie każdy z uczestników otrzymał nagrody rzeczowe, a pięć osób tytuły laureatów i stypendia naukowe. Jedną z tych osób byłem ja.
Po zakończeniu uroczystości poszliśmy na dworzec centralny, skąd pociąg zabrał nas do Krakowa. Następnie po kilku przesiadkach dotarliśmy do Szczawnicy. W domach byliśmy około północy. To była przygoda:)
/Bartosz Lelito/

 Sukcesy w konkursach góralskich Sukcesy w konkursach góralskich
 
4 czerwca 2014r. w kinoteatrze „Pieniny” odbył się XII Przegląd Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Michała Słowika – Dzwona. Konkurs ten na stałe wrósł w tradycję imprez organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury, który wraz ze Związkiem Podhalan pragnie w ten sposób zachęcać młodych ludzi do sięgania po twórczość M. Słowika – Dzwona i kultywowania góralszczyzny. Uczniowie po wcześniejszym wyborze i przygotowaniu wraz z nauczycielami prowadzącymi utworów, zaprezentowali je przed wymagającym jury w składzie: pan Piotr Gąsienica – dyrektor MOK-u, pani Elżbieta Wiercioch i pan Marek Ciesielka – przedstawiciele Związku Podhalan i pan Maciej Czaja – przedstawiciel zespołu Jana Malinowskiego. Uczestnicy podzieleni zostali na cztery kategorie: dzieci od kl. 0 do 3, dzieci od kl. 4- 6, młodzież gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych oraz gawędziarze.
 Wyniki naszych uczniów:
 I miejsce- Weronika Marciszewska z kl. Ia
 II miejsce- Aleksandra Krzywonos z kl. Ib
 III miejsce- Adam Gałysa z kl. IIIb
 Wiersze prezentowali również Martyna Polaczyk z kl. IIa i Jakub Ciesielka z kl. Ia.
 Wszystkim bardzo gratulujemy i życzymy jeszcze więcej sukcesów.
 /K. Ciesielka/
 
 Dzień Języków Obcych

10 czerwca 2014 w Publicznym Gimnazjum w Szczawnicy już po raz czwarty zorganizowany został Dzień Języków Obcych.
Tym razem w programie uroczystości znalazły się: wycieczka po zabytkach Wielkiej Brytanii, koncert piosenki anglo- i niemieckojęzycznej, współczesna wersja przedstawienia Czerwony Kapturek w języku angielskim oraz prawdziwa historia Czerwonego Kapturka w formie skeczu muzycznego w języku niemieckim. Obydwa przedstawienia podsumowane zostały za pomocą piosenki zespołu Die Prinzen „Be cool, speak deutsch”, której treść wskazuje na to, jak wiele w języku niemieckim odnaleźć można internacjonalizmów i zapożyczeń pochodzących z języka angielskiego i jak w prosty sposób można wykorzystać te podobieństwa, aby szybciej opanować j. niemiecki. Następnie dwa Czerwone Kapturki (anglo -i niemieckojęzyczny) zaprezentowały podobieństwa językowe, jakie występowały w obu bajkach np. rot – red, das Haus – House itd.
Uczniowie gimnazjum oraz goście ze Szkoły Podstawowej w Szczawnicy rywalizowali również w konkursie na najlepszy rysunek znanej budowli z krajów anglo- i niemieckojęzycznych oraz w quizie językowo-informatycznym. Zwycięzcy obu konkursów zostaną wyłonieni i nagrodzeni podczas najbliższego szkolnego apelu.
Wiele pozytywnych emocji dostarczył również przegląd filmowy komentowany w j. niemieckim. Gimnazjaliści przebrani za barwne postacie ze słynnych filmów i seriali tj. Smurfy, Harry Potter, Jurasic Park, Dirty dancing, Flinstonowie, Piraci z Karaibów itp. prezentowali najbardziej znane filmowe sceny i motywy muzyczne.
Na zakończenie imprezy jej uczestnicy bawili się w rytm przebojów angielskich i niemieckich zgromadzonych i prezentowanych przez szkolnego DJ-a Adama Szylla.
Kolejny raz poprzez zabawę udało się zachęcić młodzież do nauki języków obcych. Wielu uczniów chętnie angażowało się w przygotowanie poszczególnych części programu, mimo że wiązało się to niejednokrotnie z poświęceniem ich wolnego czasu na naukę i liczne próby (również w soboty).
Organizatorzy Dnia Języków Obcych (nauczyciele j. obcych) dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w przebieg oraz przygotowanie imprezy.
/D. Urban/
 
 SKKT na raftingu

Im większa fala, im zimniejsza woda, tym większa adrenalina. 13 czerwca najodważniejsza trzynastka gimnazjalistów należących do Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego zdecydowała się na rafting po Dunajcu. Spływ pontonami to alternatywa dla spływu tratwami flisackimi. W odróżnieniu jednak od tratw, podczas raftingu młodzież nie siedziała biernie, lecz aktywnie uczestniczyła w zabawie, decydując o najważniejszych aspektach tej nietypowej podróży. Aby przeżyć fascynującą przygodę wystarczyło obuwie i odzież, którą można zamoczyć oraz chęć doznania niezapomnianych chwil pokonując przełom Dunajca. Pomimo ogromnych emocji spływ pontonami jest całkowicie bezpieczny. Każdy uczestnik wyposażony był w kamizelkę asekuracyjną, kask oraz wiosło. Na każdym pontonie płynęli opiekunowie grupy oraz ratownicy: p. Łukasz, p. Jakub i p. Radosław, którzy sterowali oraz dbali o bezpieczeństwo uczestników.
Gimnazjaliści rozpoczęli ten dzień wędrówką z Hałuszowej przez Przełęcz Osice, Macelak i zejściem na Kąty. Po szlakach Pienin Właściwych prowadził młodzież przewodnik górski Zbigniew Botor. Opiekę w czasie całej wycieczki sprawowały: p Dominika Smolarska i p. Maria Kamińska.
/D. Smolarska/

Wojewódzka Gala- „Czysta Małopolska”
Publiczne Gimnazjum w Szczawnicy otrzymało III miejsce w powiecie w konkursie na prezentację multimedialną organizowanym przez Małopolskiego Kuratora Oświaty w ramach projektu „Czysta Małopolska”. Jakub Ciesielka (kl. I a), który znalazł się w gronie finalistów, uczestniczył  wraz z opiekunem w uroczystej gali podsumowującej projekt, która odbyła się 24 czerwca w Kalwarii Zebrzydowskiej. Gratulujemy!

/R. Zachwieja/
 
 Laureatki Konkursu."Las wierszem malowany"
Dnia 23 czerwca o godzinie 10.00 w siedzibie Nadleśnictwa Krościenko odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu poetyckiego „Las wierszem malowany”.
Na konkurs nadesłano 77 prac z 13 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Z naszego gimnazjum nagrodzone zostały dwa utwory. W kategorii wiekowej - Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne - II miejsce zajęła ucz. kl. II a Magdalena Ciesielka, a III miejsce ucz. kl. III b Anna Wiercioch.
Tematyka utworów poetyckich podkreślała zbawienny wpływ przyrody na kondycję współczesnego człowieka, zagubionego w wirtualnej rzeczywistości, wyrażała zachwyt naturą. Konkurs twórczości własnej rozwija kreatywność uczniów i uczy o poezji poprzez tworzenie samej poezji, tak więc gratulujemy Magdalenie i Ani tych umiejętności.
/B. Kowalska/

Dzień sportu
26 czerwca gimnazjaliści uczestniczyli w rozgrywkach i konkurencjach sportowych w ramach organizowanego corocznie Dnia sportu. Nad zmaganiami młodzieży w duchu sportowej rywalizacji czuwali nauczyciele WF.


  
 
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: x