Portal - Szczawnica
Strona główna / Archiwum / Rok szkolny 2015/2016
Sobota - 18 sierpnia 2018 Bogusława, Bronisława, Ilony     
Kontakt / Godziny pracy
Plan lekcji SP2 i Gimnazjum
Lekcje i przerwy
Kalendarz roku szkolnego 2017/2018
Wykaz zajęć dodatkowych
Dni wolne 2017/2018
O naszym patronie
Historia szkoły
Projekty realizowane przez szkołę
Nauczyciele
Wychowawcy klas
Samorząd uczniowski
Biblioteka szkolna
Nasze zdjęcia
Dokumentacja gimnazjum
Linki do ciekawych stron w Internecie
Dla rodziców
Archiwum
polski
Rok szkolny 2015/2016

WRZESIEŃ
Rozpoczęcie roku szkolnego
Informujemy, że uroczystość inauguracji roku szkolnego rozpocznie się 1 września o godz. 8:00 Mszą Świętą w Kościele Parafialnym p.w. Św. Wojciecha w Szczawnicy. O godzinie 9:30 odbędzie się apel szkolny, następnie spotkania z wychowawcami.
/R. Zachwieja/
Jacek Żyłka Żebracki poprowadzi bezpłatne zajęcia dla gimnazjalistów!
Ruszyły zapisy na bezpłatne, pozalekcyjne zajęcia sportowe dla uczniów szczawnickiego gimnazjum, które prowadzić będzie Jacek Żyłka Żebracki, medalista Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim. Zajęcia obejmować będą cykl 40 treningów, z różnych dyscyplin sportowych: kajakarstwa, wspinaczki, narciarstwa biegowego, zajęcia ogólnorozwojowe, zespołowe gry sportowe oraz zajęcia rowerowe. Zajęcia te odbywać się będą od września do kwietnia w Publicznym Gimnazjum w Szczawnicy. Czeka 20 miejsc! Zajęcia są częścią programu „Kumulacja Aktywności”, a Jacek Żyłka Żebracki jest 1 z 50 Mistrzów, którzy będą zachęcać młodzież do systematycznych treningów i przekonywać ją, że sport to przyjemność i zabawa. Pomysłodawcą i organizatorem programu „Kumulacja Aktywności” jest Fundacja LOTTO Milion Marzeń, dla której sport to kluczowy obszar działania. Celem programu jest zaradzenie niepokojąco niskiemu zainteresowaniu młodych ludzi aktywnością fizyczną. Opracowując formułę akcji, Fundacja przyjęła za punkt wyjścia wnioski z badań dotyczących postaw i opinii młodzieży gimnazjalnej w odniesieniu do sportu [1]. Badania pokazały, że co trzeci uczeń ogranicza swój ruch tylko do lekcji WF-u i na aktywność fizyczną poświęca mniej czasu niż na komputer czy życie towarzyskie. Zgodnie z wynikami, niechęć do WF-u wśród gimnazjalistów osiąga swoje apogeum w drugiej klasie i wynika przede wszystkim z doświadczeń nabytych na lekcjach wychowania fizycznego w pierwszym roku nauki w gimnazjum. Z drugiej strony, z badań można wysnuć wniosek, że młodzi ludzie potrzebują i poszukują autorytetów wśród dorosłych. Część badanej młodzieży przyznała, że zaczęła aktywnie uprawiać sport ze względu na zafascynowanie jakimś sportowcem. Natomiast według badań Grupy IQS [2] zrealizowanych w sierpniu 2014 r., 64% dorosłych uważa, że w ich okolicy brakuje ofert ciekawych pozaszkolnych zajęć sportowych dla młodzieży.Program „Kumulacja Aktywności” wychodzi naprzeciw problemom wskazanym w badaniach i odpowiada na potrzeby młodych ludzi. Jego celem jest zachęcenie gimnazjalistów do aktywności fizycznej poprzez umożliwienie im treningu pod okiem prawdziwego sportowego mistrza. W trzeciej edycji programu, zajęcia sportowe dla gimnazjalistów w całej Polsce prowadzić będzie 50 wybitnych sportowców, mistrzów świata i olimpijczyków. Każdy mistrz realizuje dla zrekrutowanej przez siebie grupy ponad 20 osób cykl 40 zajęć według własnego, autorskiego scenariusza. Z programu skorzysta ponad 1000 gimnazjalistów.Więcej informacji o „Kumulacji Aktywności” i rekrutacji na zajęcia na www.kumulacjaaktywności.pl lub pod numerem telefonu organizatora: 22 618 66 77.
[1] Badanie postaw i opinii oraz motywacji młodzieży gimnazjalnej w odniesieniu do aktywności sportowej jako formy spędzania czasu oraz sposobu kształtowania u niej prosportowych postaw, CBOS dla Fundacji LOTTO Milion Marzeń, 2012
[2] Badanie OMNIBUS „Aktywność Fizyczna Młodzieży”;, Grupa IQS dla Fundacji LOTTO Milion Marzeń, 2014
„Bartek Zwycięzca”
Jak co roku, sezon zawodów sportowych rozpoczęliśmy od turnieju szachowego o mistrzostwo Ośrodka Sportowego Szczawnica. W turnieju nie miał sobie równych Bartosz Ciesielka z klasy II a, który pokonał wszystkich rywali i zajął pierwsze miejsce. W punktacji drużynowej szkół ulegliśmy Gimnazjum z Krościenka, ale odebraliśmy puchar za zajęcie II miejsca. Naszą szkołę reprezentowali również: Michał Ciesielka, Jakub Ciesielka, Błażej Musiał, Jacek Szczepaniak i Witold Szczepaniak. Gratulacje!
/J. Piotrowski/
Nasze gimnazjum szkołą demokracji
Nasze Gimnazjum im. ks. prof. Józefa Tischnera uczestniczy w projekcje Szkoła Demokracji. Zadaniem tego projektu jest aby uczniowie szkoły brali aktywny udział w podejmowaniu decyzji dotyczących zarządzania szkołą. Dzięki projektowi będziemy mieli realny wpływ na zmiany zachodzące w naszej szkole oraz będziemy pomysłodawcami tych zmian. Przy współpracy z rodzicami i nauczycielami będziemy realizować nasze pomysły, aby szkoła była bliższa naszym potrzebom. Dzięki projektowi otrzymamy zaszczytne miano „Szkoły Demokracji".
/Katarzyna Węglarz/
Rajd szlakami partyzantów
W czwartek 17.09.2015 wzięliśmy udział w 45. Rajdzie Szlakami Partyzantów.
O godzinie 8:00 z przystanku przy DT Halka udaliśmy się autokarem w drogę do Kluszkowiec. Gdy wysiedliśmy z autobusu nasza pani przewodnik - pani Magdalena Styrylska przy-pomniała nam zasady bezpieczeństwa. Ruszyliśmy szybkim marszem w kierunku naszego dzisiejszego celu wędrówki -Lubania (1211 m.n.p.m). Dłuższy odpoczynek zrobiliśmy
w Bazie pod Lubaniem. Nie zabrakło również czasu na zrobienie zdjęcia grupowego.
Po ok. 15 minutach ruszyliśmy w dalszą drogę do Ochotnicy Dolnej. Mieliśmy okazję podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Do celu dotarliśmy po ok. 5-godzinnej wędrówce. Przed pomnikiem upamiętniającym ofiary Krwawej Wigilii odbyła się część oficjalna Rajdu. 
Wysłuchaliśmy przemówień wójta gminy Ochotnica Dolna oraz organizatorów. Delegacja młodzieży złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem i na cmentarzu. Odbył się również występ uczniów ze szkoły w Ochotnicy. Przypomnieli oni obecnym dzieje wsi oraz przedstawili krótki program artystyczny. Kolejnym punktem programu Rajdu był Konkurs Pieśni Patriotycznej. Reprezentantki naszego gimnazjum - Marysia Maślanka oraz Iwona Gołdyn przy akompaniamencie p. D. Urban wywalczyły pierwsze miejsce. Następnie udaliśmy się na poczęstunek. Kiełbaski po trudach górskiej wędrówki bardzo nam smakowały. Do domów wróciliśmy ok. godz. 16:00. W czasie trwania Rajdu naszymi opiekunkami były: p. Danuta Urban, p. Dominika Smolarska oraz p. Magdalena Styrylska.
Już nie możemy doczekać się następnej wycieczki!
/Weronika Błażusiak (kl. II b)/
Wymiana
Od 27 września do 3 października będziemy gościć w naszej szkole gości z niemieckiego Gnadenthal-Gymnasium w Ingolstadt. Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka współpraca Młodzieży.
/M. Oleś- Gagatek/
Polsko-Niemiecka współpraca szkół: Gnadenthal-Gymnasium w Ingolstadt
i Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy rozpoczęta
Dzisiaj (27 września) o godz. 12:40 wylądował na lotnisku w Balicach samolot z naszymi gośćmi z Niemiec, którzy do soboty (3 października) będą uczestniczyć wraz z naszymi uczniami w programie wymiany polsko-niemieckiej. Atrakcji będzie mnóstwo, oby pogoda dopisała!
/M. Oleś- Gagatek/
Wymiana polsko-niemiecka- Dzień 1
Dzisiaj (28.09.) o godz. 9.00 w szkole odbyła się uroczystość powitania gości z Niemiec. W uroczystości brali udział: sekretarz miasta- Pan Tomasz Ciesielka oraz przedstawiciele szkolnej Rady Rodziców- Pani Monika Mastalska, Pan Roman Zachwieja i Pani Beata Wolfram. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, podczas której nasi goście mogli posłuchać piosenek w j.polskim i niemieckim, obejrzeć występ zespołu góralskiego oraz dowiedzieć się jak wygląda regionalny strój pienińskii damski i męski. Uczestnicy wymiany zobaczyli także prezentację multimedialną o Szczawnicy oraz naszej szkole. Następnie wzięli oni udział w warsztatach przygotowanych przez uczniów. Były to warsztaty chemiczno-fizyczne, matematyczne, plastyczne i taneczne. Nie zabrakło też czasu na animację językową. Uczestnicy wymiany udali się następnie na spacer po Szczawnicy, podczas którego mieli okazję wyjechać kolejką na Palenicę, skorzystać ze zjeżdżalni grawitacyjnej oraz spróbować wody Stefan w pijalni na placu Dietla. Jutro kolejny dzień wrażeń!
/M. Oleś- Gagatek/
Wymiana polsko-niemiecka- Dzień 2
29 września o godz. 9:00 uczestnicy wymiany wybrali się na Orlik, aby wziąć udział w rozgrywkach sportowych przygotowanych przez wuefistów naszej szkoły: Panią Dorotę Cebulę i Pana Jacka Piotrowskiego. Konkurencje w jakich rywalizowała młodzież to m.in.: bieg na 50 m, skoki przez skakankę, skoki przez linę, rzuty do kosza. Zwycięzcy w każdej konkurencji otrzymali medale. Kolejnym punktem programu była gra terenowa, w której uczestnicy podzieleni na 5 grup mieli wykazać się refleksem, logicznym myśleniem i orientacją w terenie. To jeszcze nie koniec atrakcji na dzisiaj, ponieważ wieczorem odbyła się oczekiwana przez wszystkich dyskoteka. Goście i nasi uczniowie doskonale się bawili, a pomagał im w tym wodzirej.
/M. Oleś- Gagatek/
Wymiana polsko-niemiecka- Dzień 3
30 września młodzież uczestnicząca w wymianie udała się autokarem do Sromowiec Niżnych, aby wziąć udział w spływie przełomem Dunajca. Goście byli zachwyceni pięknem Pienin, które podziwiali podczas 2-godzinnej wycieczki. Po obiedzie gimnazjaliści zwiedzili Wąwóz Homole, a następnie na Bukowinkach przy grillu śpiewali piosenki w j. niemieckim. Mimo, że dzień był pochmurny, humor wszystkim dopisywał.
/M. Oleś- Gagatek/
Wymiana polsko-niemiecka- Dzień 4
Kolejny dzień wymiany za nami! Młodzież spędziła go w rodzinach. Polscy koledzy zatroszczyli się o to aby ich goście przeżyli ten dzień w sposób ciekawy i atrakcyjny. Zaplanowali dla nich m.in. wycieczki rowerowe, baseny termalne, park linowy i wycieczki w góry. Słoneczna pogoda sprzyjała aktywnemu spędzeniu czasu na świeżym powietrzu.
/M. Oleś- Gagatek/
Wymiana polsko-niemiecka- Dzień 5
2 października dla uczniów biorących udział w wymianie odbyła się wycieczka do Zakopanego. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie „Domu do góry nogami”. Dom stoi na dachu, a dodatkowy ukos sprawił, że młodzież miała problem z utrzymaniem równowagi wewnątrz. Sprawiło im to wielką frajdę. Kolejnym punktem programu był wyjazd kolejką na Gubałówkę, gdzie wszyscy podziwiali panoramę Zakopanego i piękne widoki górskie. Na Krupówkach z kolei uczniowie zaopatrzyli się w pamiątki, a następnie zwiedzili Wielką Krokiew, wyjeżdżając wyciągiem na górę. Wszystkim bardzo podobała się stolica Tatr.
/M. Oleś- Gagatek/
Pożegnanie gości z Niemiec
3.10.2015r.-Dzisiaj zakończyła się wizyta młodzieży z Gnadenthal-Gymnasium Ingolstadt w Szczawnicy. O godz. 11.00 uczniowie biorący udział w wymianie spotkali się w szkole, aby dokonać ewaluacji projektu. Następnie nadszedł czas pożegnania gości, którzy o godz. 16.45 samolotem z lotniska w Balicach odlecieli do Niemiec.
/M. Oleś- Gagatek/
Wybory do szkolnej rady Samorządu Uczniowskiego
30 września w naszej szkole odbyły się wybory do Szkolnej Rady Samorządu Uczniowskiego. Każdy uczeń naszej szkoły oddal głos na trzech kandydatów do Szkolnej Rady Samorządu Uczniowskiego oraz dwa głosy na kandydatów na opiekunów Samorządu Uczniowskiego. Wybory odbyły się zgodnie z regulaminem. Nad poprawnością przebiegu wyborów czuwała komisja wyborcza, która później liczyła glosy.
/Katarzyna Węglarz/
PAŹDZIERNIK
Rajd pieszo- rowerowy
W sobotę 3.10.2015 młodzież z gimnazjalnego koła SKKT wzięła udział w II Rajdzie Pieszo - Rowerowym organizowanym przez oddział PTTK w Szczawnicy. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w Wąwozie Homole, skąd ruszyliśmy szybkim marszem w stronę pierwszego celu wędrówki -Wysokiej( 1050 m.n.p.m). Nasz przewodnik pan Przemysław Gabryś przypomniał nam o zasadach bezpieczeństwa. Po drodze podziwialiśmy malowniczy pieniński krajobraz. Pan Gabryś bardzo ciekawie opowiadał o otaczającej nas przyrodzie. Na szczyt dotarliśmy po ok. 3 godzinnym marszu. Trudy wędrówki wynagrodziły nam piękne widoki. Nie zabrakło również czasu na zrobienie zdjęcia grupowego. Ok. godz. 13:00 dotarliśmy na Stranianskie Sedlo, skąd rowerami udaliśmy się do Sromowiec. Poczęstunek odbył się w pizzerii „Dunajec”. Do Szczawnicy wróciliśmy ok. godz.16:00.
/W. Błażusiak/
Monika Jama mistrzynią województwa w biegach przełajowych
Monika Jama, uczennica Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy, została mistrzynią województwa w biegach przełajowych. Zawody przeprowadzone zostały 7 października w Nowym Targu na tamtejszym lotnisku. Dziewczęta z gimnazjum miały do pokonania dystans o długości 1 000 m, a chłopcy 1 500m. Monika na zawodach wojewódzkich nie dała szans rywalkom i wykazała się wspaniałym finiszem na ostatnich metrach. Tydzień wcześniej, na zawodach powiatowych, Monika zajęła 3 miejsce. Na zawody wojewódzkie zakwalifikował się również Bartłomiej Szymanek, zajmując w powiecie bardzo dobre 6 miejsce.
/J. Żebracki/
Rajd Tischnerowski
W dniach 8 i 9 października grupa uczniów naszego gimnazjum uczestniczyła w Rajdzie Tischnerowskim. Zapoznaj się z fotorelacją. Zdjęcia w galerii.
Dzień Edukacji Narodowej
14 października w naszym gimnazjum miała miejsce uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej i ślubowania uczniów klas pierwszych. Program uroczystości przygotowały wychowawczynie klas pierwszych (p. K. Ciesielka, p. J. Kaliszczak), a mottem była sentencja Edwarda Stachury: "Wędrówką jedną życie jest człowieka". Oprawę muzyczną opracowała pani Danuta Urban. Utwory poetyckie i muzyczne podkreślały, jak ważne jest wybranie właściwej drogi, a taką drogą jest kolejny etap edukacyjny, czyli trzy lata gimnazjum.
W pierwszej części przedstawiciele klas pierwszych złożyli ślubowanie, w którym, między innymi, zapewniali o godnym reprezentowaniu szkoły w każdej sytuacji i dbaniu o jej honor. Pan dyrektor w swoim wystąpieniu życzył pierwszoklasistom wytrwałości i rzetelnej pracy, która doprowadzi ich do zdobycia najwyższych wyników w nauce i zrealizowania marzeń, a nauczycielom wielu sukcesów w życiu zawodowym i osobistym. Nie zabrakło również życzeń dla wszystkich pracowników szkoły od uczniów i rady rodziców.
W drugiej części uroczystości uczniowie klasy II a zaprezentowali żartobliwy program zatytułowany: "Standardowy dzień z życia ucznia". Dopowiedzeniem codziennych perypetii ucznia były fragmenty utworów z muzyki popularnej.
 Na zakończenie uroczystości prowadzący życzyli uczniom klas pierwszych, aby pamiętali o tym, że: "Więcej warte jest nabycie mądrości niż złota, a cenniejsze jest nabycie rozumu niż srebra."
/J. Kaliszczak/
XXII Festiwal Papieski w Białym Dunajcu - konkurs literacki
Tradycyjnie, od lat, uczniowie naszego gimnazjum biorą udział w Festiwalu Papieskim organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu. W tym roku festiwal nosił tytuł "Jan Paweł II - Patron Rodziny". Prace poświęcone temu tematowi można było zaprezentować w trzech konkursach: literackim, recytatorskim
i plastycznym. Nasi uczniowie brali udział w konkursie literackim. Prace literackie mogły być pisane gwarą lub językiem literackim w dowolnej formie.
Laureatką (I miejsce) właśnie w tym konkursie została uczennica Martyna Hurkała z klasy III b. Jej nagrodzona praca nosiła tytuł "Drogi Janie Pawle!" (list do Ojca Świętego).
Martynie gratulujemy!
/J. Kaliszczak/
Sokola Perć
W ramach projektu edukacyjnego „Moje piękne, czyste i bezpieczne”grupa uczniów naszego gimnazjum miała w sobotę okazję przejść jeden z najpiękniejszych pienińskich szlaków. Trasa wycieczki wiodła całą granią Sokolej Perci -od Bańkowego Gronika przez Białe Skały, Ociemny Wierch, Czerteż i Czertezik po Sokolicę. Piękne jesienne widoki (fotogaleria) wynagrodziły trudy wędrówki i już mamy plany na następne wyprawy.     
/J. Piotrowski/
Przysłop
W dniu 29 października, przed uroczystością Wszystkich Świętych, grupa uczniów Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy wzięła udział w sprzątaniu, złożeniu wiązanki i zapaleniu zniczy przy pomniku na Przysłopie. W miejscu tym 21 lutego 1944 roku zginęło z rąk okupanta pięcioro partyzantów.
Biorąc udział w tej akcji, młodzież naszej szkoły dba o to, aby pamięć o bohaterach nigdy nie zagasła.
/J. Żebracki/
Dzień Praktyki Zawodowej
29 października 2015 r. uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum, w ramach doradztwa zawodowego, uczestniczyli w „Dniu Praktyki Zawodowej”, zorganizowanym przez Zespół Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku n/D. Wydarzenie to związane było z upowszechnianiem i wykorzystaniem rezultatów projektu „Kształcenie zawodowe poprzez doświadczenie ponadnarodowe” realizowanego w ramach programu ERASMUS+, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Nasi uczniowie, podczas pobytu w krościeńskiej placówce, mogli zapoznać się obecnymi w szkole branżami zawodowymi i realizowanymi w nich praktykami, dzięki przygotowanym wystawom i prezentacjom.
Gimnazjaliści uczestniczyli również w uroczystości podsumowania praktyki zawodowej, którą ich starsi koledzy - uczniowie klas hotelarskich odbyli w Irlandii Północnej. Przedstawione zostały ciekawe sprawozdania i prezentacje multimedialne na temat zrealizowanych praktyk i nabytych umiejętności, podczas miesięcznego pobytu za granicą, potwierdzonych certyfikatami. Uczniowie szkoły średniej uczestniczący w projekcie ERASMUS+ otrzymali tzw. Europass Mobilność -ważny dokument zawierający informacje na temat wiedzy i kwalifikacji nabytych w innym kraju europejskim w ramach praktyk zawodowych. Dodatkowo, podczas pobytu w Irlandii, stażystki podszkoliły znajomość języka angielskiego, za co również wręczone im zostały certyfikaty.
Zainteresowaniem naszych uczniów cieszyły się stoiska branżowe -turystyczne, gastronomiczne i informatyczne, przygotowane przez uczniów i nauczycieli krościeńskiej szkoły średniej.
Była to naprawdę dobra okazja do zapoznania się z ofertą Zespołu Szkół Zawodowych w Krościenku i wzbudzenia wśród naszych uczniów refleksji na temat swojej przyszłej drogi życiowej, związanej z wyborem szkoły ponadgimnazjalnej.
Organizatorom imprezy bardzo dziękujemy za zaproszenie i miłe przyjęcie.
/K. Ciesielka/ /Zdjęcia własnością ZSZ w Krościenku/.
Noc, filmy, herbata i wiele ważnych rozmów czyli szkolna noc filmowa za nami
W nocy z 30 na 31 października w murach naszej szkoły odbyła się
Noc Filmowa. Przybyło na nią wielu chętnych. Za salę filmową posłużył nam korytarz na parterze. Przez ok. 10 godzin oglądaliśmy filmy różnego gatunku. Począwszy od komedii na horrorach skończywszy. Każdy z nas znalazł coś dla siebie. Podczas trwania Nocy panowała miła i przyjazna atmosfera. Opiekę nad nocnym maratonem filmowym sprawowała pani Marta Tabasz - opiekun Samorządu Uczniowskiego. Swoją obecnością zaszczycił nas również Pan Dyrektor. Z niecierpliwością czekamy na kolejną imprezę z cyklu „Noc w gimnazjum”.
/Weronika Błażusiak/
IV Korowód Świętych
W piątek 30.10.2015 ulicami Szczawnicy przeszedł 4 Korowód Świętych organizowany przez oddział Akcji Katolickiej oraz Publiczne Gimnazjum im. ks. prof. Józefa Tischnera . O godz. 16.00 w budynku gimnazjum odbyła się wspólna modlitwa prowadzona przez ks. Piotra Dydo-Rożnieckiego. Każdy z uczestników dostał na pamiątkę odcisk pieczęci z logiem Korowodu. Część osób biorących udział w przemarszu była ubrana w stroje symbolizujące wybranych świętych. Następnie korowód wyruszył w drogę do kościoła. Przemarsz uświetniała swoim śpiewem młodzież ze szczawnickiego gimnazjum oraz schola parafialna. Po drodze uczniowie gimnazjum przedstawili krótki program słowno - muzyczny.
W kościele św. Wojciecha odbyło się czuwanie przy relikwiach świętych: Św. Jana Pawła II, Św. Klary oraz Św. Antoniego Padewskiego. Następnie zebrani uczestniczyli we Mszy. Św. oraz różańcu. W trakcie uroczystości zostały przedstawione również życiorysy świętych. Korowód Świętych to wspólna akcja naszego gimnazjum oraz Akcji Katolickiej naszej parafii. 
/Weronika Błażusiak/
LISTOPAD
"Śladami Jana Długosza" Kraków
Nasze gimnazjum włączyło się w obchody Roku Jana Długosza. Zaczęliśmy we wrześniu od ogólnoszkolnego konkursu wiedzy o Janie Długoszu, pt.:"Słynny kronikarz polski - Jan Długosz", przygotowanego przez nauczycieli historii p. J. Kaliszczak i p. A. Szczepaniak. 
Kolejnym punktem obchodów była edukacyjna wycieczka "Śladami Jana Długosza" do Krakowa. 10 listopada uczniowie klas pierwszych odwiedzili Collegium Maius - najstarszy uniwersytecki budynek w Polsce, obecnie Muzeum UJ. W salach tego muzeum uczestniczyli w dwóch grupach w lekcji muzealnej zatytułowanej "Sławni studenci i profesorowie w historii Uniwersytetu Jagiellońskiego".
Lekcję rozpoczęliśmy w sali zwanej Libraria (dawna biblioteka), która jest dziś, między innymi, miejscem posiedzeń Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ściany Librarii zdobią portrety osób, które niegdyś przyczyniły się do rozwoju Biblioteki Jagiellońskiej i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wśród popiersi uczonych, donatorów i absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego znajduje się popiersie Jana Długosza, był absolwentem tej uczelni, studiował na wydziale sztuk wyzwolonych.
Następnie przeszliśmy do Stuba communis, czyli dawnej jadalni profesorów. Podobnie jak w średniowieczu, pośrodku stoją tu trzy dębowe stoły ustawione w podkowę. Na wprost stołów znajduje się wykusz, w którym podczas posiłków najmłodszy z profesorów czytał Biblię oraz fragmenty ksiąg Ojców Kościoła.
Przeszliśmy do skarbca. Wśród cennych eksponatów znajdują się insygnia władzy rektorskiej. Pani przewodnik szczególną uwagę zwróciła nam na berło biskupa krakowskiego - Zbigniewa Oleśnickiego, którego sekretarzem był Jan Długosz.
Ostatnim punktem lekcji była Aula, dawne lektorium teologów, obecnie służy Uniwersytetowi jako sala reprezentacyjna. W auli odbywają się m.in. uroczystości nadania doktoratu honorowego i habilitacji. Na kamiennym portalu znajduje się napis „Plus ratio quam vis"( „Niech rozum zamiast siły rządzi"), przyjęty później jako oficjalna dewiza uczelni. Aula mieści olbrzymią kolekcję obrazów, z których większość stanowią portrety profesorów i rektorów Uniwersytetu. Wisi tu również portret Jana Długosza.
Jedna z grup miała okazję usłyszeć ruchomy zegar wiszący nad portalem wejścia do Librarii. Zegar gra pięć razy dziennie instrumentalną wersję pieśni akademickiej Gaudeamus Igitur. W trakcie muzyki pojawia orszak, w którym poruszają się figury osób związanych z dziejami Akademii Krakowskiej: pedel (dawny woźny), królowa Jadwiga, król Władysław Jagiełło, św. Jan z Kęt, Hugon Kołłątaj i rektor Stanisław ze Skalbmierza.
Z Collegium Maius przeszliśmy na ulicę Kanoniczną pod Dom Jan Długosza. To w nim kronikarz mieszkał przez długie lata i w nim zmarł w 1480 roku.
/J. Kaliszczak/
Gimnazjaliści uczcili pamięć tych, co o wolność walczyli
W środę 11.11 2015 w Szczawnicy obchodzono rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Miejskie obchody święta rozpoczęły się o godz. 9:30 na starym placu kościelnym znajdującym się przy Urzędzie Miasta. Zgromadzonych tłumnie mieszkańców Szczawnicy oraz delegacje pocztów sztandarowych przywitał sekretarz Miasta i Gminy Szczawnica- pan Tomasz Ciesielka. Strażacka orkiestra dęta odegrała hymn państwowy- Mazurka Dąbrowskiego. Następnie głos zabrał przewodniczący rady Miasta- pan Kazimierz Zachwieja. W swoim krótkim przemówieniu przypomniał historię odzyskania przez Polskę niepodległości oraz podkreślił,że należy pamiętać o tym wydarzeniu, ponieważ było ono najważniejsze we współczesnej historii naszej ojczyzny. Kolejnym punktem było złożenie wiązanek przed pomnikiem Pamięci Narodowej przez instytucje działające na terenie miasta. Na zakończenie uroczystości przy pomniku Członkowie Związku Podhalan poprowadzili Apel Poległych.
Następnie uczestnicy miejskich obchodów Dnia Niepodległości udali się do kościoła, gdzie została odprawiona uroczysta Msza Św. w intencji ojczyzny. Po zakończeniu oficjalnych obchodów święta niepodległości odbyła się VI edycja Masowego Biegu Niepodległości.
13 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia   z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Została ona przygotowana przez panie Annę Szczepaniak oraz Danutę Urban. Po odśpiewaniu hymnu państwowego mieliśmy okazję wysłuchać wierszy o tematyce patriotycznej recytowanych przez nasze koleżanki. Koło muzyczne przygotowało pieśni związanych z walką o wolność. Na zakończenie głos zabrał pan dyrektor. W swoim wystąpieniu przypomniał historię odzyskania przez Polskę niepodległości oraz podkreślił,że pamięć o tym wydarzeniu jest dla nas- Polaków ważna.
/Weronika Błażusiak/
Bach 330
„O dziełach Bacha powiem tylko tyle: słuchaj, graj, kochaj, czcij.”-Albert Einstein
W piątek 13.11.2015 uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w koncercie „Bach 330”odbywającym się w Dworku Gościnnym. Zebranych licznie w fuayer Dworku Gościnnego miłośników muzyki przywitała pani Agnieszka Żarska - dyrygentka Szczawnickiego Chóru Kameralnego. Popłynęła muzyka. Wraz ze Szczawnickim Chórem Kameralnym wystąpiła Orkiestra barokowa Musica Florea Praha pod dyrekcją Marka Stryncla oraz soliści. W trakcie koncertu artyści zaprezentowali 12 kantat Jana Sebastiana Bacha w układzie roku liturgicznego, między innymi „Nun komm, der Heiden Heiland”(„Teraz nadchodzi pogan zbawienie”),”Jesus bleibet meine Freude”(Jezus pozostaje moją radością) oraz „O grosse Lieb”(„O wielka miłości”). Dwugodzinny koncert był prawdziwą muzyczną ucztą. Po jego zakończeniu wyszliśmy oczarowani i spragnieni kolejnych muzycznych wrażeń.
Koncert był uczczeniem przypadającej w przyszłym roku kalendarzowym 330 rocznicy urodzin kompozytora.
/Weronika Błażusiak/
Wycieczka do muzeum górskiego
W dniu 21 listopada grupa gimnazjalistów ze Szczawnicy wzięła udział w zwiedzaniu jedynego w swoim rodzaju muzeum górskiego.
Naszym celem było Centrum Górskie Korona Ziemi, którego misją jest przedstawienie zagadnień z dziedziny geografii, geologii, turystyki oraz eksploracji górskiej z naciskiem na historyczne dokonania Polaków w górach wysokich.
W głównej sali wystawienniczej znajduje się 9 makiet najwyższych szczytów górskich poszczególnych kontynentów wchodzących w skład tzw. Korony Ziemi oraz makieta Królowej Beskidów -Babiej Góry. Największa makieta ma rozpiętość niemal 3 m i mierzy prawie 3 m wysokości. Makiety dokładnie odwzorowują charakterystykę i wysokość poszczególnych szczytów.
Dzięki makietom mogliśmy przenieść się do podnóża najwyższych szczytów wszystkich kontynentów globu!
Kolejne pomieszczenie to sala multimedialna. Tu mogliśmy poznać historię podboju gór Ziemi dzięki licznym rekwizytom, jak również poprzez kontakt z najwybitniejszymi himalaistami świata, postaciami przełomowymi dla historii taternictwa, alpinizmu i himalaizmu.
Wyjazd do Zawoi odbył się w ramach prowadzonych zajęć pozalekcyjnych "Kumulacja Aktywności" przy wsparciu Fundacji LOTTO Milion Marzeń, prowadzącym zajęcia jest Jacek Żyłka Żebracki. Dziękujemy panu Jackowi Piotrowskiemu za pomoc w sprawowaniu opieki podczas wyjazdu.
/Jacek Żebracki/
Koncert Flamenco
We wtorek 24.11 wzięliśmy udział w koncercie Flamenco. Mieliśmy okazję poznać specyfikę tańca i muzyki Flamenco oraz stroju. W trakcie trwania spotkania tancerze zapoznali nas z instrumentami, odważni mieli niepowtarzalną okazję nauczyć się tańczyć flamenco. Na zakończenie mogliśmy sprawdzić się w zabawie „Jaka to melodia?”. Zgadywanie piosenek był trudne, ale podołaliśmy wyzwaniu. Dziękujemy zespołowi „Flamenco Kwartet” za przyjęcie zaproszenia i przybliżenie nam Flamenco.
/Weronika Błażusiak/
Wieczór wróżb i magii, czyli Andrzejki
26 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Doskonale bawiliśmy się przy naszych ulubionych utworach. Znalazł się również czas na spokojniejsze tańce. Wielu dżentelmenów skorzystało z okazji, prosząc dziewczyny do tańca. Zabawa andrzejkowa nieodzownie kojarzy nam się z wróżbami. Nie inaczej było i tym razem. Można powróżyć z m.in. wosku, kart oraz kubeczków. Gdy zmęczenie dało nam się we znaki mogliśmy odpocząć w mini kawiarence. Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów. Imprezę prowadzili wodzireje, pani Lila i pan Mariusz, specjaliści od dobrej zabawy.
/Weronika Błażusiak/
Dzień góralski
26 listopada 2015 roku odbył się w naszej szkole kolejny „Dzień góralski.” Kilku uczniów przyszło w kompletnych strojach góralskich, a prawie każdy miał na sobie element stroju regionalnego. Do zabawy włączyli się również nauczyciele i pracownicy szkoły. Tym razem odwiedzili nas wyjątkowi goście - pani Stanisława Wiercioch i pan Andrzej Dziedzina - Wiwer.
Przybliżyli nam oni zwyczaje związane z „andrzejkami”i „katarzynkami”w Pieninach i na Podhalu. Spotkanie przebiegało w bardzo wesołej i przyjemnej atmosferze. Na jego zakończenie wysłuchaliśmy recytacji wierszy w wykonaniu naszych koleżanek, Ani Wiercioch i Weroniki Marciszewskiej. Jeden z utworów był dedykowany panu A. Dziedzinie -Wiwrowi jako prezent imieninowy.
W imieniu całej społeczności szkolnej, prowadząca spotkanie pani K. Ciesielka
podziękowała gościom za przyjęcie zaproszenia.
/Weronika Błażusiak/
GRUDZIEŃ
Podsumowanie projektu o Janie Długoszu
1 grudnia uczniowie naszego gimnazjum zostali zaproszeni, wraz z dyrektorem oraz panią Szczepaniak, na podsumowanie projektu pt. „Jan Długosz w europejskiej przestrzeni kulturowej”. Spotkanie odbywało się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu. W trakcie uroczystości dwójka uczniów naszej szkoły - Mateusz Konopka i Weronika Marciszewska odebrali nagrody za prezentację o Janie Długoszu. Pan dyrektor wygłosił wykład pt. „Jan Długosz. Życie, działalność publiczna i twórczość literacka”W trakcie trwania gali mieliśmy okazję zobaczyć stroje z epoki, w której żył i tworzył Jan Długosz zaprezentowane przez członków grupy Rekonstrukcji Historycznych „Wolna, Najemna Kampania Kasztelani Szymbark”.
Serdecznie gratulujemy naszym kolegom !!!
/W. Błażusiak/
Bieg Mikołajów
W dniu 6 grudnia grupa uczniów Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy wzięła udział w charytatywnym biegu na obiektach Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem. Głównym celem biegu była zbiórka pieniędzy na pomoc kontuzjowanym młodym zawodnikom. Przy pięknej słonecznej pogodzie zawodnicy mieli do pokonania dystans 2,5 km. Organizatorem biegu była Fundacja LOTTO "Milion Marzeń" i Fundacja "Góry Przenosić".
Wśród zawodników w roczniku 1999/2000 bezkonkurencyjny okazał się nasz były uczeń Wiktor Czaja. Najlepsze wyniki szczawnickich zawodników: Kacper Zachwieja 2 miejsce, Bartłomiej Szymanek 4 miejsce, Konrad Szymanek 4 miejsce, Hubert Lach 7 miejsce, Monika Jama 10 miejsce, Teresa Wiercioch 14 miejsce, Katarzyna Węglarz 9 miejsce, Kinga Kleczko 10 miejsce.
Specjalne podziękowania dla Agaty Zachwiei za pomoc przy organizacji wyjazdu.
Autorem zdjęć jest Marta Rychtarczyk.
/J. Żebracki/
Mistrzostwa powiatu nowotarskiego w pływaniu
Uczeń Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy Michał Kalata został mistrzem powiatu w pływaniu w stylu dowolnym. Impreza odbyła się 14 grudnia na miejskim basenie w Nowym Targu. Zawody były rozegrane na dystansie 50 m w trzech stylach: klasycznym, grzbietem i dowolnym. W zawodach oprócz Michała wzięła udział jeszcze trójka naszych uczniów: Kacper Zachwieja (7 m st. dowolny), Bartłomiej Majerczak (6 m st. klasyczny), Jakub Dyda (8 m st. klasyczny).
/Jacek Żebracki/
W starym kinie, czyli film, pianino i emocje
4 grudnia uczestniczyliśmy seansie filmowym pt. „Światła wielkiego miasta”
w reżyserii komika filmu niemego Charliesa Chaplina w Dworku Gościnnym. Projekcja poprzedzona była wykładem znawcy filmowego pana Karola Szafrańca. Pan Karol Szafraniec przybliżył nam postać reżysera oraz etapy produkcji filmu i osób przy nim pracujących. Następnie odbył się długo oczekiwany seans. Film opowiadał o miłości niewidomej kwiaciarki do eleganckiego dżentelmena. Mężczyzna pragnie zebrać pieniądze na operację oczu ukochanej. Udaje mu się w końcu uzbierać pieniądze i dać je dziewczynie. Po pewnym czasie kobieta odzyskuje wzrok. I tak kończy się film. Seans filmu niemego był dla nas nie lada gratką i przenosił nas w czasy kina międzywojennego. Ach to były czasy!
/Weronika Błażusiak/
Spotkanie z teatrem- spektakl „Hobbit”
9 grudnia 2015 r. młodzież naszego gimnazjum została zaproszona do szczawnickiego Dworku Gościnnego na spotkanie z „Hobbitem”J. R.R. Tolkiena. Miliony sprzedanych egzemplarzy książek, ekranizacje przygód Bilba, tłumaczenia na niemal wszystkie języki świata, hollywoodzkie ekranizacje przyciągające do kin zachwyconych jego przygodami widzów -to najlepsza reklama przedsionka „Władcy pierścieni”. My mieliśmy te przeżycia na wyciągnięcie ręki dzięki Narodowemu Teatrowi Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia. Oglądaliśmy przedstawienie, które pozwoliło młodemu widzowi utrwalić sobie lekturę szkolną, albo dowiedzieć się, o czym naprawdę jest „Hobbit”. Bo ta historia to nie tylko bajka o smokach i krasnoludach, co poprzez przepiękną scenografię mogliśmy dostrzec. Jest to przede wszystkim opowieść o przyjaźni, poświęceniu i odwadze. Myślę, że oprócz aspektów edukacyjnych nasi gimnazjaliści doznali wielu wrażeń estetycznych związanych z możliwością podziwiania gry aktorów na scenie. Tym wydarzeniem uczciliśmy obchodzony obecnie „Rok Teatru”. Sejm ustanowił rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru Publicznego. W 2015 roku obchodzona jest 250 rocznica powołania Teatru Narodowego, a tym samym ustanowienia teatru publicznego w naszym kraju. Obchody te mają uhonorować wszystkich tworzących teatr, który jest jednym z najważniejszych obszarów życia kulturalnego i społecznego.
W drugiej części spotkania, na prośbę szkolnego doradcy zawodowego pani K. Ciesielki, aktorzy opowiadali o swoim zawodzie i wszystkich jego tajnikach. Młodzież dowiedziała się, jak wygląda praca za kulisami teatru i ile wysiłku trzeba włożyć, aby powstało przedstawienie. Mamy nadzieję, że wśród naszych gimnazjalistów są ukryte talenty aktorskie i będziemy za kilka lat mogli ich oglądać na deskach teatrów.
/K. Ciesielka/
Sukces naszych gimnazjalistów w miejskich eliminacjach do XL Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im . A. Skupnia - Florka.
16 grudnia br. w sali kinoteatru „Pieniny”, w Szczawnicy odbyły miejskie eliminacje do XL Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia -Florka w Białym Dunajcu. Do konkursu zgłosiło się 20 uczniów ze szczawnickich szkół podstawowych, gimnazjum i Pienińskiej Szkoły Zawodowej (18 recytatorów i 2 gawędziarzy).
Występujących oceniało jury w składzie: panie Aniela Krupczyńska i Stanisława Wiercioch -znawczynie folkloru pienińskiego, pani Elżbieta Wiercioch prezes szczawnickiego oddziału Związku Podhalan i pan Tomasz Ciesielka -sekretarz MiG Szczawnica.
Nasi uczniowie uzyskali następujące miejsca:
Kategoria III -„Recytatorzy”gimnazjum
I miejsce -Weronika Marciszewska
II miejsce -Dominika Salamon
Kategoria V -Gawęda
I m. -Jakub Ciesielka
Do Białego Dunajca zakwalifikowała się cała trójka naszych dzielnych gimnazjalistów, którzy w piękny sposób kultywują tradycję góralską.
Każdy z uczestników otrzymał dyplomy uczestnictwa, a laureaci dyplomy i nagrody
rzeczowe ufundowane przez Miejski Ośrodek Kultury -organizatora eliminacji miejskich.
Eliminacje prowadził dyrektor MOK Piotr Gąsienica.
/K. Ciesielka/
Szkolne Koło Caritas
W tym roku szkolnym rozpoczęło w naszej szkole działalność Szkolne Koło Caritas. W niedzielę na mszy o godz. 12:00 uczniowie zostali oficjalnie przyjęci w poczet wolontariuszy Caritas. Podczas kazania sprawujący Eucharystię Zastępca Dyrektor Caritas ks. Krzysztof Majerczak przybliżył młodzieży postać bł. Karoliny Kuzkówny, życzył im również wytrwałości
w sprawowaniu obowiązków wolontariuszy. Pan Dyrektor naszego gimnazjum otrzymał z rąk ks. Dyrektora akt powołania koła. Bardzo ważnym punktem było zawierzenie wolontariuszy Bożej opiece oraz wręczenie im legitymacji. Powstanie Szkolnego Koła Caritas wpisuje się tradycje wolontariatu w szkole. Uczniowie naszego gimnazjum miedzy innymi: od lat wspomagali parafialny oddział Caritas w zbiórce podczas zbiórek żywności, odwiedzali najstarszych mieszkańców Szczawnicy w ramach akcji „Senior”, pomagają Małopolskiemu Hospicjum dla Dzieci w przygotowaniu paczki świątecznej dla wybranego dziecka. Obecnie w działalności wolontariatu działają 24 osoby.
/Weronika Błażusiak/
Noc filmowa
Miłośnicy sagi „Gwiezdne wojny”spotkali się w nocy 4/5 grudnia w naszym gimnazjum. Nocny maraton był wstępem do premiery kolejnej części filmu, na którą się wybieramy. Chętni uczniowie zgromadzili się w szkole ubrani w koszulki lub posiadali elementy, które wskazywały, że kosmiczne przygody bohaterów nie są im obce. Między filmami można było się napić ciepłej herbaty i jak podsłuchałam wymieniać wrażenia na temat filmów. Niestety nie udało się nam obejrzeć wszystkich części ale te, które obejrzeliśmy, pozwoliły, aby bez przeszkód zobaczyć najnowszą siódma część. 
Nocny Maraton Gwiezdnych Wojen został zorganizowany w ramach projektu Noc w gimnazjum.
/Katarzyna Węglarz/
Pomocnicy Świętego Mikołaja
Po raz drugi uczniowie naszego gimnazjum zorganizowali akcję „Mikołaj za piątaka.”W ramach akcji zbierane były pieniądze, żywność, środki czystości oraz inne rzeczy mogące tworzyć paczkę świąteczną. W tym roku adresatem naszego prezentu była 2-letnia Marika wraz ze swoją rodziną. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej nasz prezent liczył sobie 10 paczek, w których oprócz żywności, środków czystości znalazła się odzież, zabawki i różne preparaty witaminowe. Jak na pomocników Świętego Mikołaja przystało prezent dostarczyliśmy do wskazanego miejsca w Wieliczce, gdzie zgromadziły się na świątecznym spotkaniu rodziny objęte opieką Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci. My zabawami dla dzieci i śpiewem umilaliśmy czas wigilijnego spotkania. Niestety Mariki nie spotkaliśmy, w tym czasie przebywała w szpitalu, ale mamy nadzieję, że podobał się jej prezent, który w imieniu Świętego Mikołaja przygotowaliśmy dla niej.
W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim instytucjom, sklepom, aptekom oraz osobom prywatnym za pomoc i wsparcie w tworzeniu tego niezwykłego prezentu dla Mariki oraz umożliwieniu nam wzięcia udziału
w spotkaniu świątecznym Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci w Krakowie.
/Anna Tokarczyk/
Dziecięce marzenia się spełniają - Spotkanie z misjonarką
21 grudnia odwiedziła nas świecka misjonarka p. Iwona Ligas. Było to dla nas bardzo ciekawe spotkanie. Misjonarka opowiedziała nam o swojej pracy w Republice Centralnej Afryki, o sytuacji społecznej i gospodarczej. Słuchaliśmy Jej z uwagą, ponieważ RCA znamy jedynie z podręczników do geografii. Dzięki naszemu gościowi mogliśmy zapoznać się z misją misyjnego wolontariatu młodych naszej diecezji. Pani Iwona opowiedziała nam również swoją drogę powołania misyjnego
i przestrzegła, aby nigdy nie lekceważyć pragnień, które rodzą się w naszym sercu, nawet gdyby wydawały nam się najbardziej niedorzeczne.
/Katarzyna Węglarz/
Hej Kolęda, Kolęda
22.12.2015 w Publicznym Gimnazjum im. Ks. Prof. Józefa Tischnera odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Prowadzący akademię, Kasia Węglarz oraz Michał Ciesielka, przybliżyli nam zwyczaje świąteczne. Nasi koledzy recytowali wiersze o tematyce świąteczne. Wysłuchaliśmy piosenek świątecznych oraz kolęd w wykonaniu szkolnego koła muzycznego. Wszyscy chętnie włączyliśmy się we wspólne kolędowanie. Wspólną modlitwę poprowadził ks. Piotr Dydo-Rożniecki. Przedstawiciele Rady Rodziców złożyli wszystkim nauczycielom, pracownikom oraz uczniom życzenia świąteczne. Na zakończenie Pan Dyrektor wręczył nagrody koleżankom i kolegom uczestniczącym w konkursach przedmiotowych oraz tradycyjnie życzył wszystkim Wesołych Świąt. Po akademii udaliśmy się do klas na spotkania świąteczne przy choince, z opłatkiem, życzeniami i kolędą.
/Weronika Błażusiak/
W centrum gwiezdnych wojen - gimnazjaliści na premierze Gwiezdnych wojen
Dnia 18 grudnia 2015 roku była polska premiera „Gwiezdnych wojen: Przebudzenie Mocy”. Oczywiście nie mogło na niej zabraknąć nas, miłośników gwiezdnej sagi. Kilkunastoosobowa ekipa wyjechała do kina na seans. Seans odbył się w systemie 3D, co podniosło walory efektów specjalnych. Film tak jak myśleliśmy był naprawdę gratką dla nas. Każdy z nas otrzymał w prezencie pamiątkowy plakat.
/Michał Ciesielka/
Sukcesy w konkursach przedmiotowych
Agata Sopata, uczennica klasy III a, zakwalifikowała się do wojewódzkiego etapu Małopolskiego Konkursu z Fizyki oraz Małopolskiego Konkursu z Biologii.
Bartosz Ciesielka, z klasy II a, zakwalifikował się do zawodów drugiego stopnia XI Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów (www.omg.edu.pl) .
Serdecznie gratulujemy!
STYCZEŃ
Konkurs plastyczny
Justyna Wiercioch zwyciężyła w konkursie plastycznym na projekt okładki ulubionej książki. Konkurs został zorganizowany przez Bibliotekę Szkolną Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku n/D. Nagrodą jest wyjazd do TVP Kraków. Drugie miejsce otrzymała praca Izabeli Rzońcy. Serdecznie gratulujemy Justynie i Izie.
Międzyszkolny Konkurs Piosenki Świątecznej Obcojęzycznej
Dnia 8.01.2016 w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w sali kinowej odbyła się trzecia edycja międzyszkolnego Konkursu Piosenki Świątecznej Obcojęzycznej „ Christmaslieder & Weihnachtssongs”. Pomysłodawcami i organizatorami konkursu są nauczyciele języków obcych Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy. W konkursie tegorocznej edycji wzięło udział 5 szkół z terenu powiatu nowotarskiego. Były to szkoły z Klikuszowej, Krościenka, Łącka, Szczawnicy i Tylmanowej. Każdy uczestnik zaprezentował dwie piosenki świąteczne- jedną w języku niemieckim i jedną w języku angielskim. Głównym celem przyświecającym organizatorom jest propagowanie nauki języków obcych wśród młodzieży szkół gimnazjalnych oraz promowanie aktywności twórczej. Tegoroczni uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością. Uczestnicy śpiewali przy akompaniamencie instrumentów takich jak gitara klasyczna, gitara elektryczny czy skrzypce. Jury oceniało poprawność językową, stronę muzyczno-wokalną, interpretację wykonywanych utworów oraz ogólny wyraz artystyczny. Wartościowe nagrody dla zwycięzców zostały ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy Szczawnica.
Wyniki konkursu:
Miejsce I: Łucja Jasiurkowska -Zespół Szkolno- Gimnazjalny w Łącku
Miejsce II: Wiktoria Barnaś- Publiczne Gimnazjum Tylmanowa
Miejsce III: Kinga Szewczyk -Publiczne Gimnazjum w Klikuszowej
Wyróżnienie: Paulina Filipiec - Publiczne Gimnazjum w Klikuszowej
Wyróżnienie: Maria Maślanka- Publiczne Gimnazjum w Szczawnicy
Nagrody laureatom wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica- pan Grzegorz Niezgoda oraz Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy- pan Sebastian Walosczyk.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za pomoc i zaangażowanie w organizację konkursu. Dziękujemy Panu Burmistrzowi za ufundowanie nagród, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury za udostępnienie sali i profesjonalnego sprzętu. Dziękujemy naszemu szanownemu Jury oraz nauczycielom, którzy przygotowali młodzież do występów. Mamy nadzieję, że kolejne edycje konkursu będą się cieszyły jeszcze większą popularnością.
/A. Marcińska/
„Raz do roku wielkie granie, wielkie granie w pomaganie”
W niedzielę 10.01.2015 w Szczawnicy odbył się 24 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz pierwszy w akcję zaangażowali się uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Ks. Prof. Józefa Tischnera. Dwudziestu sześciu wolontariuszy pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych
- padającego śniegu oraz deszczu oraz przejmującego zimna kwestowali na ulicach miasta. Podczas finału zebrano kwotę 5.235,76 zł. Pieniądze te będą przeznaczone na sprzęt medyczny dla juniorów oraz seniorów. Wolontariusze składają podziękowania za życzliwość i serce wszystkim którzy pomogli im przetrwać te niesprzyjającej pogody oferując im ciepłą herbatę.
/Weronika Błażusiak/
Piłka siatkowa ośrodek Szczawnica
W dniu 12 stycznia 2016 roku uczniowie naszego gimnazjum wygrali zawody w piłce siatkowej dla ośrodka Szczawnica. W imprezie wzięły udział 4 drużyny: gimnazjum z Krościenka, Łapsz Niżnych, Ochotnicy Dolnej oraz ze Szczawnicy. Zawody odbyły się na hali sportowej w Łapszach Niżnych. Nasza drużyna wspólnie z drużyną z Ochotnicy Dolnej zakwalifikowała się do zawodów powiatowych, które odbędą się 2 marca w Krościenku. Reprezentacja naszej szkoły wystąpiła w składzie: Bartosz Kubik, Robert Ciesielka, Kacper Zachwieja, Grzegorz Gabryś, Łukasz Kukla, Kacper Rogowski, Bartłomiej Majerczak, Kamil Węglarz, Maciej Krzyśko.
Najlepszym zawodnikiem turnieju został Bartosz Kubik. GRATULUJEMY! 
/J. Żebracki/
W godzinę dookoła Brazylii
W czwartek 14.01.2016, podobnie jak w zeszłym roku, odwiedził nas podróżnik z portalu Trzask.pl, Pan Samuel Kempski, który w ciekawy sposób opowiedział nam o swojej podróży do Brazylii. Pan Samuel przybliżył nam zwyczaje i tradycje mieszkańców tego południowoamerykańskiego państwa. Przedstawił również charakterystyczne dla Brazylii gatunki fauny i flory. Zaprezentował nam bardzo interesujące zdjęcia zrobione podczas zeszłorocznej wyprawy.
Podczas pokazu mieliśmy niepowtarzalną okazję wypróbowania gry na brazylijskich instrumentach ludowych, natomiast chętne dziewczyny mogły przymierzyć pióropusz używany w czasie karnawału. Spotkanie z p. Kempińskim było bardzo ciekawe i pouczające. Pewnie wielu z nas zamarzyło
o podróży do Brazylii i nie tylko.
/Weronika Błażusiak/
Siatkówka dziewcząt
Jak co roku w hali sportowej w Łapszach Niżnych odbyły się Mistrzostwa Ośrodka Sportowego Szczawnica w Piłce Siatkowej Dziewcząt. 14 stycznia okazał się bardzo dobrym dniem dla siatkarek Naszego Gimnazjum, dziewczęta w pięknym stylu wygrały wszystkie swoje mecze i zajęły pierwsze miejsce w turniej. Zwycięstwo zagwarantowało naszej reprezentacji udział w finale powiatowym. Wiele radości sprawiło również wybranie Kasi Węglarz najlepszą zawodniczką zawodów. Drugie miejsce zajęły dziewczęta z Frydmana, trzecie z Ochotnicy G., a czwarte z Krościenka.
Reprezentantki naszej szkoły: kapitan -Kinga Kleczko, Katarzyna Węglarz, Aleksandra Jama, Aleksandra Moskalik, Izabella Rzońca, Monika Jama, Dagmara Szczepaniak, Roksana Ciesielka, Kamila Sałek, Anna Wiercioch i Teresa Wiercioch.
/J. Piotrowski/
Sukces Weroniki
14 stycznia 2016r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 w Białym Dunajcu odbył się XL Jubileuszowy Przegląd Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia -Florka. W etapie wojewódzkim zaprezentowało się aż 146 recytatorów i gawędziarzy ze Skalnego Podhala, Orawy, Spisza oraz Pienin, którzy najpierw przeszli eliminacje w swoich miastach i gminach. Poziom prezentujących się dzieci i młodzieży był bardzo wysoki, więc jury miało bardzo trudne zadanie. Najbardziej cieszy nas fakt, że pośród tak wielu uczestników doceniona została nasza uczennica Weronika Marciszewska i uzyskała zaszczytne wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Podczas spotkania opłatkowego szczawnickiego oddziału Związku Podhalan uhonorowano historyczny sukces reprezentacji uczniów szczawnickich szkół, z których aż piątka została laureatami XL Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka w Białym Dunajcu. W gronie tym znalazła się również nasza gimnazjalistka Weronika Marciszewska oraz Dagmara Dulak ze Szkoły Podstawowej w Szlachtowej, Izabela Wiercioch ze Szkoły Podstawowej nr 1, Klara Słowik i Aleksandra Zachwieja, obie z SP nr1. Dziewczynki zostały poproszone o zaprezentowanie jednego z wierszy i gawędy. Zgromadzeni byli pod wrażeniem i wyrazili to gromkimi brawami. Swoje specjalne podziękowania wręczył także burmistrz Szczawnicy pan Grzegorz Niezgoda oraz prezes Związku Podhalan pani Elżbieta Wiercioch. Podkreślano, że ten sukces to także zasługa rodziców, którzy kultywują tradycje góralskie, pań nauczycielek -Anny Gąsienicy ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Katarzyny Ciesielki z Gimnazjum w Szczawnicy, które przygotowały uczennice do występu oraz byłej prezes szczawnickiego Związku Podhalan Stanisławy Wiercioch, która w ubiegłym roku w Białym Dunajcu, zwróciła uwagę jury na odmienność gwary pienińskiej i jej charakterystyczne cechy.
/K. Ciesielka/
LUTY
Brawa dla Justyny
W dniu 3.02 w bibliotece Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku nad Dunajcem miała miejsce uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego na projekt okładki ulubionej książki. Praca Justyny okazała się najlepsza spośród 91 prac , jakie wpłynęły na konkurs.
W kategorii gimnazjów wyniki przedstawiały się następująco:
1. miejsce Justyna Wiercioch Publiczne Gimnazjum Szczawnica - zdobyła
główną nagrodę, czyli wyjazd od TVP Kraków!
2. miejsce Izabela Rzońca Publiczne Gimnazjum Szczawnica ex aequo Julia
Śniegoń Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II Krościenko n. D.
3. miejsce Alan Koper Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II Krościenko n. D.
Wyróżnienia: Weronika Kozielec, Honorata Oleś, Magdalena Tokarczyk -
Gimnazjum im. Jana Pawła II Krościenko n. D. oraz Dominik Zabrzeski VI
Gimnazjum MCE Krościenko. n. D. ul Zdrojowa 11
Serdecznie Gratulujemy naszej uzdolnionej uczennicy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.
Obchody Roku Jana Długosza za nami
W czasie apelu Samorządu Uczniowskiego zostały podsumowane działania realizowane w ramach obchodów Roku Jan Długosza.
Rok Długosza rozpoczęliśmy w czerwcu 2015, został opracowany plan działań przez zaangażowane w to przedsięwzięcie nauczycielki historii p. Jolantę Kaliszczak i p. Annę Szczepaniak.
Pierwszym działaniem było przybliżenie postaci Jana Długosza, na korytarzach naszego gimnazjum i salach lekcyjnych pojawiały się informacje o wielkim i zacnym kronikarzu oraz jego osiągnięcia.
We wrześniu we wszystkich klasach zostały przeprowadzone godziny wychowawcze poświęcone dorobkowi Jana Długosza i jego dziełom. Następnie został przeprowadzony ogólnoszkolny konkurs wiedzy o Janie Długoszu pt.:"Słynny kronikarz polski - Jan Długosz", przygotowany przez nauczycieli historii p. J. Kaliszczak i p. A. Szczepaniak. W październiku został ogłoszony ogólnoszkolny konkurs plastyczny pt. :" Kartka z kroniki Jana Długosza".
W listopadzie przystąpiliśmy do programu edukacyjnego " Jan Długosz w europejskiej przestrzeni kulturowej”realizowanego z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Nowym Targu, Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu oraz Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu przy współpracy z Muzeum Historii Polski w Warszawie i Zarządem Głównym Polskiego Towarzystwa Historycznego, patronat honorowy nad tym programem objął pan Krzysztof Faber - starosta nowotarski. W programie uczestniczyło pięć placówek oświatowych z dwóch powiatów: nowotarskiego i limanowskiego. Z młodzieżą pracowało 15 nauczycieli, a programem objętych zostało blisko 300 uczniów
W ramach realizacji tego programu w naszej szkole zostały zrealizowane:
- edukacyjna wycieczka klas pierwszych do Krakowa "Śladami Jana Długosza" (pod opieką: p. J. Kaliszczak, p. A. Szczepaniak, p. K. Ciesielki). Uczniowie odwiedzili Collegium Maius - najstarszy uniwersytecki budynek w Polsce, obecnie Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W salach tego muzeum uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej zatytułowanej "Sławni studenci i profesorowie w historii Uniwersytetu Jagiellońskiego";
- konkurs multimedialny pt.: „Historia wokół nas - śladami Jana Długosza”,
- lekcje tematyczne w klasie II b, I a i III a.
1 grudnia odbyła się uroczystość podsumowania i zakończenie programu w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Świętej Królowej Jadwigi w Nowym Targu. W czasie tej uroczystości ogłoszono listę laureatów konkursu multimedialnego pt.: „Historia wokół nas - śladami Jana Długosza". Z naszego gimnazjum laureatami zostali Weronika Marciszewska i Mateusz Konopka. Po wręczeniu nagród, uczniowie przedstawili efekty swojej pracy.
            Na apelu zostali nagrodzeni uczniowie, którzy zwyciężyli w konkursach tematycznych związanych z Janem Długoszem:
Laureaci konkursu wiedzy o Janie Długoszu:
I miejsce - Karolina Pietrzyk klasa II A
II miejsce - Mikołaj Tokarczyk klasa II A
III miejsce - Justyna Zachwieja klasa III B
Laureaci konkursu plastycznego:
I miejsce - Dominika Zachwieja klasa II B
II miejsce - Weronika Gorzelak klasa II B
III miejsce - Kacper Salamon klasa II B
/J. Kaliszczak/
Wizyta w Zespole Szkół św. Kingi w Łącku
5 lutego 2016r. uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum, w ramach doradztwa zawodowego, odwiedzili Zespół Szkół Zawodowych w Łącku. Szkoła oferuje następujące kierunki kształcenia: Liceum Ogólnokształcące (przedmioty rozszerzone: język polski, historia), Liceum Ogólnokształcące (klasa sportowa -piłka ręczna dziewcząt), Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych (przedmioty rozszerzone: biologia, język obcy),Technikum Ekonomiczne (przedmioty rozszerzone: geografia, język obcy),Technikum Budownictwa (przedmioty rozszerzone: matematyka, język obcy),Zasadnicza Szkoła Wielozawodowa - nauka dowolnego wybranego zawodu odbywa się u pracodawców, Zasadnicza Szkoła Zawodowa- Kucharz, nauka w szkolnych pracowniach.
Nasi trzecioklasiści zobaczyli tam bardzo dobrze wyposażone pracownie: humanistyczną, informatyczną, ekonomiczną, budowlaną, gastronomiczną i językową. Podziwiali także imponującą halę sportową, gdzie młodzież łąckiej szkoły ma zajęcia z wychowania fizycznego.
 Gimnazjaliści mieli również możliwość obserwowania zajęć prowadzonych przez nauczycieli i wychowawców łąckiej szkoły.
Na koniec obejrzeli przedstawienie przygotowane przez tamtejszą grupę teatralno- kabaretową.
Wiele emocji wzbudzały quizy, za które zwycięzcom przyznawano certyfikaty z „piątką”, która zostanie wpisana do dziennika lekcyjnego we wrześniu, jeżeli uczeń wybierze tę szkołę.
Dzień otwarty w Zespole Szkół w Łącku miał na celu zaprezentowanie przybyłym tu gimnazjalistom wszystkiego, na co mogą liczyć, wybierając tę placówkę. Można w niej poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, a wyniki egzaminów maturalnych i zawodowych świadczą same za siebie. Widoczna jest też niepowtarzalna atmosfera, którą w jakimś stopniu dzień 5 lutego ukazał. Myślę, że wyjazd ten był dla naszych uczniów wartościowy, być może kilkoro z nich wybierze tę szkołę.
/K. Ciesielka/
I Rajd Turystyczno- Historyczny „Śladami Partyzantów”
W piątek, 12 lutego uczniowie Szkolnego Koła Krajoznawczo- Turystycznego uczestniczyli w Rajdzie „Śladami Partyzantów”. Został on zorganizowany przez LO w Krościenku, oddział PTTK w Szczawnicy i nasze Gimnazjum. Oprócz organizatorów, w rajdzie uczestniczyło gimnazjum z Ludźmierza oraz Grupy Rekonstrukcyjne, „Błyskawica” i „Żandarmeria”.
Rajd rozpoczął się na placu Dietla w Szczawnicy. Uczestników przywitali przedstawiciele Grupy Rekonstrukcyjnej oraz prezes Oddziału Pienińskiego PTTK w Szczawnicy, pan Marek Misztal. Zwrócili oni uwagę na główny cel rajdu, czyli upamiętnienie tragicznych wydarzeń na Przysłopie w lutym 1944 roku.
O godzinie 9 wyruszyliśmy w trasę. Pierwszy odpoczynek, na gorącą herbatę, był w schronisku pod Bereśnikiem. Dalej wędrowaliśmy, przy wspaniałej zimowej aurze, w kierunku Dzwonkówki. Wiedzę historyczną, utrwalaliśmy w czasie przystanków, na których uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące działalności konspiracyjnej na tym terenie w czasie II wojny św. W czasie zejścia na Przysłop zaskoczył nas niemiecki żołnierz... Na szczęście to był pokaz Grupy Rekonstrukcyjnej. Dzięki niemu mogliśmy lepiej poznać wydarzenia, które miały miejsce na Przysłopie w 1944 roku. Po udanej akcji partyzanckiej rozbrojenia posterunku policji w Ochotnicy Dolnej, 21 lutego Niemcy zorganizowali obławę. Oddział partyzantów dowodzony przez Podporucznika Krystyna Więckowskiego „Zawiszę”został zaskoczony przez Niemców. W wyniku obławy zginęło pięciu partyzantów:
pchor. Bolesław Durkalec ps. „Sławek”(ur.1923 w Krakowie)
strz. Jan Rogal ps. „Żbik”(ur.1919 w Waksmundzie)
strz. Józef Rogal ps. „Strzała”(ur.1925 w Waksmundzie)
strz. Józef Cyrwus ps. „Kruk”(ur.1920 w Waksmundzie)
strz. Franciszek Klimowski ps. „Wicher”(ur.1920 w Nowym Targu)
Polegli partyzanci spoczywają na cmentarzu parafialnym w Szczawnicy. Śmierć partyzantów upamiętnia również pomnik znajdujący się na przełęczy. Pod pomnikiem odbył się apel, następnie zapaliliśmy znicze i odśpiewaliśmy hymn państwowy.
Rajd zakończył się w zajeździe Czarda, gdzie na wszystkich czekał ciepły poczęstunek.
/M. Styrylska/
Narty
Pierwsze w tym sezonie zawody narciarskie zostały rozegrane 5 lutego na wyciągu w Jaworkach, były to mistrzostwa Ośrodka Sportowego Szczawnica. Z naszych uczniów najlepiej zaprezentowali się: Martyna Hurkała II miejsce, Roksana Ciesielka IV miejsce, Kamil Węglarz IV miejsce, Jakub Zachwieja VI miejsce, Kacper Zachwieja VII miejsce, Maciej Krzyśko VIII miejsce. Gratulacje!
/ J. Piotrowski/
Spotkanie z historią
W dniach od 8- 12 lutego 2016 w naszym gimnazjum gościła wystawa poświęcona pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu pt. " Pułkownik Kukliński- Polska samotna misja". W związku z tym uczniowie naszego gimnazjum mogli zapoznać się z życiem i działalnością oficera wojska polskiego, współczesnego bohatera. Po wcześniejszym zapoznaniu się z jego życiorysem młodzież mogła poszerzać swoją wiedzę na temat działalności pułkownika, oglądając plansze bogate w liczne fotografie i dokumenty ukazujące okres jego młodości, karierę zawodową oraz czas trudnych decyzji w imię dobra ojczyzny, aż po emigrację i rehabilitację narodową. Uczniowie z zainteresowaniem zgłębiali wiedzę dotyczącą najnowszej historii zaprezentowanej podczas trwania wystawy.
/A. Szczepaniak/
Wybory Rzecznika Praw Uczniów w szczawnickim gimnazjum
W piątek 19.02. w Publicznym Gimnazjum im ks. prof. Józefa Tischnera w Szczawnicy odbyły się wybory Rzecznika Praw Uczniów. Każdy mógł oddać głos na nauczyciela oraz ucznia, który ich zdaniem najbardziej nadaje się do pełnienia tak ważnej i odpowiedzialnej funkcji. Wybory przeprowadzone były na wzór głosowania, w jakim biorą udział osoby dorosłe, wybierając swoich przedstawicieli do sejmu czy władz samorządowych. Gimnazjaliści najpierw podpisywali się na liście wyborców, następnie zaznaczali na kartach wyborczych nazwisko kandydata-nauczyciela oraz ucznia, a wypełnione karty wrzucali do urny. W wyborach wzięło udział 124 uczniów. Rzecznikiem Praw Uczniów zostały Weronika Marciszewska oraz pani Anna Szczepaniak.
Zadania i funkcje Rzecznika:
- Zwiększenie świadomości prawnej młodzieży, rodziców, nauczycieli.
- Egzekwowanie i przestrzeganie przepisów prawnych dotyczących uczniów.
- Proponowanie nowych przepisów dotyczących uczniów.
- Uczestniczenie w posiedzeniach rady pedagogicznej z prawem przedstawienia na jej forum problemów przestrzegania praw ucznia.
/Tekst Weronka Błażusiak/
/Zdjęcia Weronika Błażusiak/
" Dobrze widzi się tylko sercem..." Międzygimnazjalny Konkurs Czytelniczy
W dniu 26.02 w bibliotece Publicznego Gimnazjum im. ks. prof. J. Tischnera w Szczawnicy odbył się Międzygimnazjalny Konkurs Czytelniczy z lektury "Mały Książę" A. de Saint Exupery'ego. Na zaproszenie do międzyszkolnej rywalizacji odpowiedziały zaprzyjaźnione gimnazja z Krościenka n/D oraz Tylmanowej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z kl.III B. Wszystkie uczestniczki konkursu świetnie poradziły sobie z trudnymi pytaniami.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Dwa piersze miejsca zdobyły nasze uczennice:
I. m. Edyta Mendrala
II m. Aleksandra Krzywonos
III m. Alicja Hryc Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n/D
IV m. zdobyły Edyta Dyda z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n/D oraz Kinga Ziemianek z Publicznego Gimnazjum w Tylmanowej
V m. Oliwia Matyszok Publiczne Gimnazjum - Tylmanowa.
Pan dyr. Szkoły wręczył wszystkim uczestniczkom konkursu nagrody książkowe a zdobywczyni pierwszego miejsca - "różę Małego Księcia". Pan dyrektor podkreślił i docenił bardzo dobre przygotowanie uczestniczek konkursu. Konkurs był dla wszystkich dobrym sprawdzianem przed Międzygimnazjalnym Konkursem, który odbędzie się pod koniec kwietnia w Starym Sączu. Organizatorami Konkursu były Panie : p. Jolanta Kaliszczak i p. M. Tkacz.
/W. Błażusiak/
Pamiętamy o partyzantach Armii Krajowej
W poniedziałek 22.02. na szczawnickim cmentarzu odbyła się uroczystość przekazania Gimnazjum Publicznemu w Szczawnicy, Liceum Ogólnokształcącemu im. Stefana Żeromskiego w Krościenku oraz Pienińskiemu oddziałowi PTTK w Szczawnicy opieki nad grobowcem pięciu partyzantów AK poległych 21.02.1944r. na Przysłopie. Uroczystość zgromadziła wielu uczestników - przedstawicieli instytucji, które obejmowały opiekę, delegacje pocztów sztandarowych oraz zaproszonych gości. Prowadził ją dyrektor MOK - Piotr Gąsienica, a oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał pan Adam Błaszczyk - członek Grupy Rekonstrukcyjnej „Błyskawica”. W swoim krótkim wystąpieniu przypomniał historię walki pod Przysłopem w 1944r. Następnie uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny. Najważniejszym punktem uroczystości było wręczenie Aktów Powierzenia Opieki nad Miejscem Pamięci Narodowej. W imieniu Naszego gimnazjum odebrał go pan dyrektor Następnie delegacje szkół, PTTK oraz samorządu miasta i gminy Szczawnica złożyły kwiaty pod mogiłą.
/Weronika Błażusiak/
Snowboard
W tym roku 22 lutego snowboardziści mieli okazję spotkać się na zawodach powiatowych w Nowym Targu na wyciągu „Długa Polana”. W bardzo trudnych warunkach śniegowych podczas zawodów dobrze spisali się nasi uczniowie. Anna Michałczak wywalczyła brązowy medal a Monika Lizoń była 6. Wśród chłopców Jakub Proński był 5, Kamil Rekowski 7, Jakub Dyda 8, Bartosz Hebda 9. Wszyscy uzyskali prawo udziału w finale wojewódzkim. W punktacji zespołowej szkół zarówno dziewczęta jak i chłopcy wywalczyli brązowe medale. Super!
/J. Piotrowski/
Nic o nas bez nas, czyli I debata w naszym gimnazjum
W czwartek 25 lutego odbyła się debata mająca na celu podsumowanie pracy Samorządu Uczniowskiego. Wzięli w niej udział przedstawiciele SU oraz przewodniczący samorządów klasowych. Rola prowadzącego przypadła Mateuszowi Warusiowi. Debacie przysłuchiwała się cała społeczność szkolna. Każdy mógł zadać pytanie członkom Samorządu.
W trakcie debaty padały bardzo ważne pytania m.in. o działalność Szkolnego Koła Caritas oraz organizację imprez odbywających się w szkole. Na zakończenie debatę podsumowała przewodnicząca SU Katarzyna Węglarz.
/Weronika Błażusiak/
Co wiemy o zawodzie informatyka?
25 lutego 20 16 r. na doradztwo zawodowe klas trzecich został zaproszony przez panią K. Ciesielkę, pan Dariusz Łukasik - główny informatyk Starostwa Powiatowego w Nowym Targu.
Gość opowiadał młodzieży, co sprawiło, że wybrał właśnie taki zawód i jaką ścieżkę edukacyjną przebył, aby dzisiaj piastować tak odpowiedzialne stanowisko w swojej profesji. Pan Dariusz podkreślał, że zawsze lubił logiczne myślenie i matematykę. Wspominał także swój pierwszy komputer, który stał się nieodłącznym przedmiotem w jego zawodzie i „przyjacielem” , ponieważ robi to, co kocha. Informatyk zachęcał gimnazjalistów do rozwijania swoich zainteresowań, a szczególnie tych, którzy kochają wirtualny świat. Podkreślał, że nie jest to łatwy zawód. Często wiąże się z nielimitowanym czasem pracy i wielką odpowiedzialnością. Wskazywał, jakie cechy powinna mieć osoba chcąca pójść w kierunku informatyki.
Na zakończenie pan Dariusz pokazał młodzieży, jakie zagrożenia niesie ze sobą Internet i jak trzeba z niego rozsądnie korzystać.
Bardzo dziękuję Panu Dariuszowi Łukasikowi za poświęcenie czasu szczawnickim gimnazjalistom, doskonałą prezentację swojego zawodu i za stworzenie przyjaznej atmosfery. Podziękowania składam również panu dyrektorowi i nauczycielom, którzy zechcieli wziąć udział w otwartej lekcji doradztwa zawodowego.
/K. Ciesielka/
Nocne rozgrywki w gry wszelakie, czyli Planszonocka
W piątkową noc w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Noc w gimnazjum”. Tym razem uczestniczyliśmy w maratonie gier planszowych. Każdy z nas mógł znaleźć coś dla siebie. Świetnie bawiliśmy się grając w rozmaite gry m.in w: „Dixit”, „Wsiąść do pociągu”, „5 Sekund”, „Palce w pralce”, „Dobble”, „Monopoly”, „Szachy”, „Qwirkle”. Po raz pierwszy oferta gier poszerzyła się o Piłkarzyki. „Wsiąść do pociągu”, „Wygibajtus” oraz Piłkarzyki cieszyły się największym powodzeniem. Ci, którzy byli zmęczeni mogli obejrzeć również kilka filmów.
W trakcie trwania Nocy opiekę nad nami sprawowała pani Marta Tabasz. Swoją obecnością zaszczycił nas również Pan Dyrektor. Spotkanie należy zaliczyć do bardzo udanych.
/Weronika Błażusiak/
MARZEC
Powiat dziewcząt
Wygrywając zawody rejonowe, nasze dziewczęta uzyskały prawo udziału w zawodach powiatowych, które rozegrano 1 marca w Krościenku. Dziewczęta przystąpiły do zawodów bardzo zdenerwowane i pomimo wygrania dwóch pierwszych meczy i zajęciu pierwszego miejsca w grupie nerwy nie puściły i w półfinale mimo dobrej i wyrównanej gry nie udało się wygrać. Pozostał mecz o miejsce III, dziewczęta wygrały pierwszego seta, ale w dwóch pozostałych zabrakło trochę szczęścia i po bardzo wyrównanej grze przegrały 2:1. Turniej wygrały zawodniczki z Załucznego, które prezentowały bardzo wysoki poziom sportowy -kilka zawodniczek gra już w rozgrywkach ligowych. Przy bardzo wysokim poziomie zawodów czwarte miejsce w powiecie jest również dużym sukcesem. Gratulacje!
Szkołę reprezentowały: Kinga Kleczko (K), Katarzyna Węglarz, Aleksandra Jama, Aleksandra Moskalik, Izabella Rzońca, Monika Jama, Dagmara Szczepaniak, Teresa Wiercioch, Anna Wiercioch, Aleksandra Salamon, Kamila Sałek i Roksana Ciesielka.
/J. Piotrowski/
Mistrzostwa powiatu w piłce siatkowej
W dniu 2 marca w Gimnazjum na Tylce odbyły się powiatowe zawody w piłce siatkowej. Reprezentacja naszej szkoły,po wygraniu zawodów rejonowych,jechała na tą imprezę z dużymi apetytami na zajęcie wysokiego miejsca. Jednak po losowaniu znaleźliśmy się w bardzo mocnej grupie i mimo zaciętej walki nie awansowaliśmy do półfinału. Ostatecznie zawody skończyliśmy na 5 pozycji, wygrała drużyna z Lipnicy Małej, drugie miejsce Gimnazjum Ochotnica Górna, a trzecie Gimnazjum Rdzawka.
Skład naszej drużyny: Bartosz Kubik, Kacper Zachwieja, Robert Ciesielka, Grzegorz Gabryś, Kamil Węglarz, Mateusz Waruś, Bartłomiej Majerczak, Rafał Mastalski, Kacper Rogowski, Łukasz Kukla. 
/J. Żebracki/
Sukces naszych uczennic w XVI Konkursie Twórczości Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Twórców Podhala
4 marca 2016 r. uczennice naszego gimnazjum odniosły wielki sukces w XVI Konkursie Twórczości Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Twórców Podhala. To wielkie święto Gimnazjum nr II w Ludźmierzu, które co roku gromadzi młodych recytatorów z terenu Podhala, Spisza, Orawy i Pienin.
Tegoroczny konkurs poświęcony był pamięci ks. Tadeusza Juchasa, który przez 14 lat zasiadał w jego jury, służył organizatorom radą i pomocą. Gościem honorowym był jego brat - ks. Franciszek Juchas, który wraz z uczestnikami konkursu obejrzał prezentację poświęconą zmarłemu bratu, przygotowaną z okazji 1-wszej rocznicy śmierci ludźmierskiego proboszcza i program artystyczny w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum w Ludźmierzu, zrealizowany w oparciu o twórczość piewcy Podhala, Patrona szkoły- Kazimierza Przerwy-Tetmajera.
W XVI Konkursie wzięło udział 35 uczestników ze szkół podstawowych i 30 recytatorów z 9 gimnazjów. W kategorii plastycznej nadesłano 69 prac z 36 szkół: podstawowych i gimnazjów.
Mimo dużej konkurencji nasze uczennice przygotowywane przez p. K. Ciesielkę zdobyły aż cztery dyplomy.
W kategorii plastycznej:
Izabella Rzońca z kl. III a zdobyła I miejsce
Justyna Wiercioch kl. III a - II miejsce
W konkursie recytatorskim:
Kategoria literacka -wyróżnienie dla Anny Nieć z kl. IB
Kategoria gwarowa -wyróżnienie dla Weroniki Marciszewskiej z kl. III a.
Wszystkim naszym gimnazjalistkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów .
/K. Ciesielka/
Mistrzostwa powiatu w narciarstwie alpejskim
W dniu 7 marca odbyły się w Kluszkowcach mistrzostwa powiatu w narciarstwie alpejskim. Ze względu na bardzo trudne warunki śniegowe i niesprzyjającą pogodę organizator zdecydował się na przeprowadzenie tylko jednego przejazdu. Uczniowie naszego gimnazjum, w skromnym sześcioosobowym składzie, pokazali się z dobrej strony, zajmując miejsca w połowie stawki. Najlepszy wynik osiągnęła Martyna Hurkała, zajmując 9 pozycję i kwalifikując się tym samym do zawodów wojewódzkich. Druga z naszych reprezentantek Weronika Hurkała zajęła 13 miejsce. Natomiast wśród chłopców najlepiej wypadł Kamil Węglarz, zajmując 13 miejsce. Pozostali nasi uczniowie: Jakub Zachwieja 17 miejsce, Kacper Zachwieja 21 i Bartosz Hebda 27 miejsce.
/J. Żebracki/
Droga do zawodu
7 marca 2016r. w ramach doradztwa zawodowego, trzecioklasiści naszego gimnazjum wraz z wychowawcami gościli w Pienińskiej Szkole Zawodowej, w Szczawnicy. Specjalnie dla nich zostały zorganizowane warsztaty pt. „Planowanie kariery, czyli jak wybrać zawód”, które przeprowadzone zostały przez doradców zawodowych z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP w Nowym Sączu. Nasi gimnazjaliści uzyskali wiele cennych informacji związanych ze świadomym wyborem szkoły ponadgimnazjalnej i zapotrzebowaniem zawodowym na dzisiejszym rynku pracy. Panie podkreślały, jak ważny jest odpowiedni wybór swojej ścieżki kariery zawodowej , aby w przyszłości praca dawała satysfakcję i możliwość osiągnięcia sukcesu. Młodzież mogła sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe poprzez rozwiązywanie testów.
 Dla naszych gimnazjalistów została zorganizowana wycieczka zawodoznawcza po warsztatach nauki zawodu, przybliżająca zainteresowanym zawód kucharza, fryzjera i mechanika pojazdów samochodowych. Wielkie emocje wzbudzały konkursy przygotowane przez instruktorów Pienińskiej Szkoły Zawodowej, np. ubijanie piany lub robienie fryzury na czas. Chętnych do konkursów nie brakowało, a na każdego uczestnika czekała nagroda- niespodzianka przygotowana przez kierownika warsztatów szkoleniowych. Po podsumowaniu konkursów, wszyscy gimnazjaliści zostali zapoznani z ofertą edukacyjną Pienińskiej Szkoły Zawodowej na rok szkolny 2016/2017 oraz otrzymali zaproszenie na Dzień Otwarty, który odbędzie się 28 kwietnia 2016r.
Uczniowie klas trzecich gimnazjum w Szczawnicy składają serdeczne podziękowania pani dyrektor R. Kubik i nauczycielom Pienińskiej Szkoły Zawodowej za zorganizowanie warsztatów i przedstawienie oferty edukacyjnej.
/K. Ciesielka/
Muszynianka
W sobotę 12 marca grupa uczniów naszego gimnazjum pod opieką Pani Marty Tabasz i Pana Jacka Piotrowskiego miała przyjemność uczestniczyć w meczu Orlen Ligi pomiędzy drużyną Muszynianki i KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Zdecydowanie lepszym zespołem okazały się Panie z Muszyny zwyciężając 3:0. Dla większości uczniów był to pierwszy kontakt z siatkówką na tak wysokim poziomie i mam nadzieję, że będzie to ogromna motywacja do solidnych treningów, na które serdecznie zapraszam.
/J. Piotrowski/
XIV Memoriał
Pani Urszula Wąsowicz z Łopusznej już po raz XIV była główną organizatorką Memoriału Ks. Prof. J. Tischnera w Narciarstwie Alpejskim, a od tego roku również w snowboardzie. Reprezentacja naszej szkoły uczestniczy w tych zawodach od 2006 roku i 8 marca spotkaliśmy się w Kluszkowcach już 11 raz. Jak co roku na zawodach panowała miła i przyjazna atmosfera, a każdy z uczestników mógł częstować się kiełbasą z grilla i drożdżówkami do woli. Wśród osób reprezentujących nasze gimnazjum byli uczniowie, absolwenci, rodzice i nauczyciele. Najlepiej zaprezentowali się: Martyna Hurkała -5, Kamil Węglarz -6, Jakub Zachwieja -7, Aleksandra Lewoniec -2, Magdalena Styrylska -1, Jakub Bańkosz -1, Jacek Szczepaniak -3, Marek Hurkała -5. Całe podium dla snowboardzistów: 1- Bartosz Hebda, 2 -Kamil Rekowski, 3 -Jakub Próński, 4 -Jakub Dyda, 5 -Bartosz Kubik.
Mam nadzieję, że do zobaczenia za rok.
/J. Piotrowski/
Znowu śladem Tischnera
W środę, 9 marca 2016r. w Wadowickim Centrum Kultury odbył się już po raz jedenasty finał Ogólnopolskiego Konkursu "Tischnerowskie Ślady". Tematem zmagań konkursowych była wiedza o życiu i twórczości ks. prof. Józefa Tischnera. Jury stwierdziło, że co roku poziom nadsyłanych prac jest coraz wyższy. Honorowym gościem finału, a zarazem jednym z członków jury był brat ks. prof. Józefa Tischnera -pan Kazimierz Tischner.
 Do udziału w konkursie zgłosili się uczniowie z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, współtworzący Rodzinę Szkół Tischnerowskich, jak i z innych placówek, którym bliska jest osoba księdza profesora Józefa Tischnera. Licealiści walczyli o indeksy Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. prof. J. Tischnera w Krakowie, a także Papieskiej Akademii Teologicznej Krakowie.
Nas najbardziej cieszy fakt, że w zaszczytnym gronie wyróżnionych w tak prestiżowym konkursie, znalazł się po raz kolejny ubiegłoroczny laureat „Tischnerowskich Śladów”, uczeń III klasy szczawnickiego gimnazjum Michał Ciesielka. Znowu odważył się zmierzyć z myślą Patrona swojej szkoły i podjął temat „Rozważania o ojczyźnie w twórczości ks. prof. Józefa Tischnera”. Komisja konkursowa wyróżniła wiersz Michała pt. „Mistrz i ja”.
 Patronat nad konkursem objął Zarząd Powiatu Wadowickiego, Wyższa Szkoła Europejska im. ks. prof. J. Tischnera w Krakowie, Małopolski Kurator Oświaty w Krakowie, Instytut Myśli Józefa Tischnera w Krakowie oraz Wydział Filozoficzny Papieskiej Akademii Teologicznej Krakowie.
Michałowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
II Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego i Niemieckiego „Englishfreund”
18 marca 2016 nasi gimnazjaliści wzięli udział w II Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego i Niemieckiego "Englishfreund", którego organizatorem jest Publiczne Gimnazjum w Tylmanowej. Ola Jama, Iza Rzońca i Wojciech Lelito zajęli II miejsce. Gimnazjaliści z kilku szkół musieli się zmierzyć z pytaniami z różnych dziedzin krajoznawczych dotyczących krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych oraz pytaniami leksykalno-gramatycznymi. Konkurs składał się z czterech rund i po bardzo wyrównanej walce nasza trójka wywalczyła drugie miejsce. Rywalizacja była tak wyrównana, że o trzecim miejscu musiała zdecydować dogrywka. Bardzo cieszymy się z sukcesu naszych przedstawicieli i serdecznie im gratulujemy!!!
/A. Marcińska/
Targi Edukacyjne Festiwal Zawodów w Krakowie
18 marca 2016r. uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum uczestniczyli
w Targach Edukacyjnych Festiwalu Szkół i Zawodów w Krakowie. Wyjazd ten był jednym z celów zaplanowanych w szkolnym systemie doradztwa zawodowego. Wydarzenie, które na stałe zaistniało w gimnazjalnym kalendarzu, organizowane jest przez Urząd Marszałkowski woj. Małopolskiego. Spotkało się ono ponownie z ogromnym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Bogata oferta zaprezentowana w nowoczesnej krakowskiej hali wystawowej EXPO sprawiła, że przez trzy dni halę Targów w Krakowie odwiedziło ponad 20 tys. osób. Nasi uczniowie mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami szkół zawodowych, liceów, techników, a nawet wyższych uczelni. Zobaczyli również, jakie są perspektywy na przyszłość i dlaczego warto dobrze zaplanować swoją ścieżkę edukacyjną, by kiedyś doprowadziła ona do wymarzonego zawodu, zapewniającego dobrą pracę. Ponadto na Targach można było spotkać przedstawicieli różnych grup zawodowych, np. policji, straży pożarnej, służb medycznych i wojska. W ramach Festiwalu Zawodów w Małopolsce, inspirowanego Mundialem Zawodów w Lyonie, szkoły podzielone na siedem sektorów prezentowały branże: turystyczno-gastronomiczną, informatyczno-elektroniczną, budowlaną, społeczno-medyczną, rolno-przetwórczą, mechaniczno-mechatroniczną oraz usługową. Dużym zainteresowaniem cieszyły się indywidualne konsultacje z doradcami zawodowymi, którzy badali predyspozycje i zainteresowania zawodowe wśród młodzieży .
Celem Targów Edukacyjnych Festiwalu Zawodów w Małopolsce jest dokonanie przez uczniów gimnazjów i szkół średnich najlepszego wyboru, który zapewni im w przyszłości sukces zawodowy.
Znakomita frekwencja, bogata oferta szkół i dobra organizacja imprezy utwierdziły nie tylko organizatorów, ale przede wszystkim naszych uczniów, że warto było odwiedzić Targi Edukacyjne połączone z Festiwalem Zawodów. Nasi trzecioklasiści na pewno poszerzyli swoje horyzonty związane z przyszłym wyborem szkoły i stanie się on dla nich łatwiejszy.
/K. Ciesielka/
„Radość wielkanocnego poranka”
W środę 23.03 odbyła się akademia z okazji się świąt Wielkiej Nocy. Prowadzący spotkanie Kasia i Michał przypomnieli zwyczaje świąteczne. Wysłuchaliśmy również wierszy mówiących o świętach Wielkanocnych recytowanych przez nasze koleżanki oraz kolegów. O oprawę muzyczną zadbało kółko muzyczne. Na zakończenie nie zabrakło również życzeń „Dobrych Radosnych Świąt". Świąteczne spotkania całej społeczności szkolnej na stałe zagościły w kalendarzu imprez naszego gimnazjum i są dla nas czasem wspólnego świętowania.
/Weronika Błażusiak/
Wycieczka z Anną Figurą
W dniu 24.03.2016r. uczniowie naszej szkoły w ramach zajęć Kumulacji Aktywności wyjechali na wycieczkę w Tatry. Przewodnikiem była Anna Figura, medalistka Mistrzostw Świata i Europy w ski alpiniźmie.
Ania poprowadziła nas na jedną z piękniejszych polan w Tatrach pod schronisko na Hali Konrdatowej i na Nosal.
Były piękne widoki i dużo pozytywnych wrażeń. Ania miała również wykład nt. ochrony przyrody i topografii w Tatrach, a na koniec pokazała sprzęt do uprawiania narciarstwa ski turowego.
Dziękujemy panu Markowi Niegłosowi za pomoc przy sprawowaniu opieki.
/J. Żebracki/
W poszukiwaniu myśli ks. J. Tischnera - gra dydaktyczna
W pierwszym Dniu Wiosny w bibliotece szkolnej odbyła się gra dydaktyczna : „ W poszukiwaniu myśli ks. J. Tischnera”. Gra została przygotowana w związku z przypadającymi w piątek imieninami Naszego Patrona Szkoły. Do uczestnictwa zostały zaproszone dwu - osobowe reprezentacje klas. Zgodnie z przyjętą tradycją gra rozpoczęła się od rzutu kostką . Dla każdej z grup zostały wcześniej przygotowane polecenia umieszczone w kopertach. Uczestnicy zabawy mieli za zadanie między innymi :
-         ułożyć z rozsypanki literowej jedną z myśli ks. profesora,
-         odpowiedzieć na pytania dotyczące biografii,
-         wymienić znane tytuły dzieł autorstwa J. Tischnera.
Jedna z grup posługując się lupą, musiała odczytać, a właściwie „odszyfrować” kilka myśli J. Tischnera. Za każdą prawidłową odpowiedź grupy otrzymywały określoną liczbę punktów , można było także przejąć pytanie skierowane do innej grupy i tym samym zyskać dodatkowe punkty. Ostatecznie zwycięską drużyną okazała się reprezentacja klasy IA . Miejsce drugie wywalczyły klasy : IIB i IB, III miejsce - kl. IIIA ( warto dodać ,że to zasłużone miejsce wywalczyła jedna osoba ).
Wszyscy uczestnicy zabawy zostali nagrodzeni słodkimi upominkami.
Grę przygotowała p. M. Tkacz
 /Weronika Błażusiak/
KWIECIEŃ
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej
W dniu 1 kwietnia z okazji przypadającego Międzynarodowego Dnia Książki dla dzieci zaproszono Nas do Miejskiej Biblioteki Publicznej na wspólne czytanie bajek dla najmłodszych czytelników . Najpierw , dzięki prezentacji multimedialnej , zostaliśmy wprowadzeni w niezwykły klimat spotkania, poczuliśmy tę wyjątkową magię tkwiącą w dziecięcych książeczkach. Miło także było posłuchać jak mali czytelnicy świetnie znają literaturę dziecięcą , gdyż niemal „ śpiewająco” odpowiadali na pytania z quizu przygotowanego przez Panie z biblioteki publicznej. Później my mieliśmy tę przyjemność przeczytania dzieciom wybranej bajki . Podczas czytania przekonaliśmy się , co to oznacza dziecięca ciekawość - mali czytelnicy są równie wymagający jak dorośli, każdy z nas musiał obowiązkowo pokazać ilustrację do przeczytanego wcześniej tekstu. Nasze spotkanie zakończyło się wspólną zabawą na świeżym powietrzu. Bardzo miło było poczuć znów tę dziecięcą radość i ufność .Myślę , że dzięki spotkaniu z najmłodszymi odkryliśmy w sobie dziecko , które podobno tkwi w każdym z Nas i już nie możemy się doczekać następnego spotkania . Pragniemy serdecznie podziękować pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej za zaproszenie i włączenie w Ogólnopolską Akcję Czytania Dzieciom. Okazało się , że czytanie dzieciom to wielka frajda. Spotkanie zorganizowano w ramach współpracy między biblioteką szkolną a biblioteką publiczną.
/Ania Tokarczyk, Dagmara Szczepaniak i Mirosław Zarotyński/
Srebro w Łącku!
Siatkarska reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w „V Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół im. Św. Kingi w Łącku”, który został rozegrany w czwartek 7 kwietnia. Prawo reprezentowania swojego gimnazjum mieli uczniowie klas I i II, a na boisku grało 3 chłopców i 3 dziewczęta. W grupie eliminacyjnej spotkaliśmy się z drużynami z Kamienicy i Tylmanowej, z którymi nasi uczniowie poradzili sobie dość pewnie, wygrywając oba mecze 2:0. W drodze do finału zagraliśmy z drużyną z Jazowska, nie było już tak łatwo, ale udało się zwyciężyć. W finale czekało na nas gimnazjum z Ochotnicy Górnej. Mecz, jak na finał przystało, stał na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie. Wszystkim zawodnikom, kibicom, opiekunom i nawet sędziom zapewnił wiele emocji, niestety w rozstrzygającym o wyniku tie-breaku nasza drużyna w końcówce nieznacznie uległa przeciwnikowi z Ochotnicy. Puchar za II miejsce i srebrne medale otrzymali: Dagmara Szczepaniak (K), Monika Jama, Roksana Ciesielka, Teresa Wiercioch, Anna Wiercioch, Małgorzata Mędoń, Kacper Zachwieja, Robert Ciesielka, Grzegorz Gabryś, Bartłomiej Majerczak, Zuzanna Sobieniewska i Aneta Gabryś. Gratulacje!
/J. Piotrowski/
Taniec wielkanocny, czyli spotkanie wielu młodych ludzi z różnych zakątków Małopolski
Już szósty raz w Krakowie spotkała się młodzież, dzieci i dorośli, aby na Rynku zatańczyć Taniec wielkanocny. My również uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu. Po raz trzeci skorzystaliśmy z zaproszenia p. Lilli Sztyler i p. Mariusza Niedziałkowskiego współorganizatorów wydarzenia. Cała impreza miała charakter flash mobu. Taniec wielkanocny odbywa się zawsze w pierwszą sobotę po Wielkanocy i jest okazywaniem radości z faktu zmartwychwstania Jezusa. Po wielu próbach w szkole i w swoich miejscowościach w sobotni poranek 2 kwietnia w Hali Wisła w Krakowie spotkały się wszystkie grupy, które postanowiły przystąpić do akcji. Tam po kilku próbach doszliśmy do perfekcji w tańcu. Dodam, że wcześniej nie mieliśmy okazji wspólnie ćwiczyć. Na Krakowskim Rynku o godz. 13.00 zatańczyło ponad 400 tancerzy. W tym roku nasza szczawnicka grupa podwoiła swoją liczebność
w stosunku do poprzedniego roku. Oby tak dalej. Dzięki Tańcowi Wielkanocnemu dołączyliśmy do grupy tancerzy Imprateam, którą prowadzą zaprzyjaźnieni z nami p. Lilla i p. Mariusz.
/Karolina Pietrzyk/
Spotkanie autorskie z p. Arkadiuszem Niemirskim
12 kwietnia klasy I a i I b wraz z polonistkami uczestniczyły w spotkaniu z panem Arkadiuszem Niemirskim - pisarzem, autorem powieści przygodowo-detektywistycznych dla dzieci i młodzieży będących kontynuacją popularnej serii przygód Pana Samochodzika. W barwny i humorystyczny sposób, wykorzystując nowoczesne środki komunikacji (prezentację multimedialną) autor zaprezentował swoją twórczość, przedstawił swoje pasje i preferencje czytelnicze.Pan Arkadiusz Niemirski zachęcał uczniów do rozwijania swoich zainteresowań, a także do czytania książek nie tylko detektywistycznych, podkreślał znaczenie słowa drukowanego w życiu każdego człowieka. Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczawnicy.
/M. Tkacz/
Michał Kalata i jego sukcesy w pływaniu
Michał potwierdza swój duży talent w pływaniu, po wygraniu zawodów powiatowych bardzo dobrze zaprezentował się na kolejnych imprezach. W dniu 10 kwietnia w Krakowie na zawodach z cyklu "Szukamy Młodych Talentów" okazał się bezkonkurencyjny i wygrał w trzech konkurencjach, 100m stylem dowolnym, 100m stylem zmiennym i w sztafecie. Z kolei tydzień później w Zakopiańskiej Lidze Pływania zajął 2 miejsce w stylu motylkowym na dystansie 50m.  
/Jacek Żebracki/
Pierwsze Święto Szkolnego Koła Caritas
Niedziela Miłosierdzia Bożego to Święto wszystkich grup Caritas. W tym roku święto to przypadło w dniu 3 kwietnia. W Szczawnicy było ono obchodzone
w sposób wyjątkowy. Do parafialnego kościoła zostały uroczyście wprowadzone Relikwie Św. Faustyny. Nasi wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas również zostali zaproszeni do udziału w tym święcie. Ponieważ nasze Koło działa od niedawna było to nasze pierwsze święto w strukturach Caritas. Braliśmy udział w Uroczystej Procesji i w Świątecznej Mszy Świętej. Po Mszy zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z Parafialnym Odziałem Caritas oraz Ks. Proboszczem. W czasie spotkania zaprezentowaliśmy naszą pracę w czasie półrocznej działalności koła.
/A. Zarotyńska/zdjęcia: Weronika Błażusiak/
1050 Rocznica Chrztu Polski w Szczawnicy
W czwartek 14.04. obchodzono 1050 rocznicę chrztu Polski. W Szczawnicy odbyły się uroczystości upamiętniające to ważne dla nas - Polaków wydarzenie. Centrum obchodów znajdowało się w Muzeum Pienińskim, na miejscu, gdzie stał stary kościół, w szczawnickiej świątyni oraz na placu pod kolejką na Palenicę.
O godz.18:00 mieszkańcy Szczawnicy zgromadzili się na starym placu kościelnym przy Urzędzie Miasta. Ksiądz proboszcz Tomasz Kudroń odmówił specjalną modlitwę, zawierzając Bogu naszą ojczyznę. Następnie ks. Proboszcz wspólnie z dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury Piotrem Gąsienicą zapalili znicz. Miały się tam odbyć występy dzieci z okolicznych szkół, jednakże ze względu na pogodę - padający deszcz - zostały one przeniesione do kościoła. Następnie zebrani udali się do kościoła parafialnego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Schola parafialna przedstawiła historię chrztu Polski
i odegrała scenę zaręczyn Mieszka z Dobrawą oraz odśpiewała hymn jubileuszu 1050 rocznicy chrztu Polski oraz Roku Miłosierdzia Pt: „Jesteśmy krajem chleba”. Następnie zebrani wysłuchali recytacji wiersza mówiącego o chrzcie Polski oraz śpiewu pieśni patriotycznej przez uczniów szkoły podstawowej ze Szachtowej. Jako ostatnia zaprezentowała się młodzież ze szczawnickiego gimnazjum, która przedstawiła treść dokumentów mówiących o tym wydarzeniu. Następnie została odprawiona uroczysta msza św. Specjalne kazanie wygłosił proboszcz parafii - Tomasz Kuroń. Oprawę muzyczną zapewnił Szczawnicki Chór Parafialny pod dyrekcją Agnieszki Żarskiej oraz szczawnicka orkiestra dęta. Na zakończenie cerebracji ks. Proboszcz podziękował wszystkim, którzy włączyli się w obchody. Ostatnim ich punktem była watra na placu przy dolnej stacji kolei linowej na Palenicę. 
W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe oraz delegacje szczawnickich szkół.
/Weronika Błażusiak /
Wymiana ze szkołą w Niemczech
22 kwietnia rozpoczynamy wymianę z Gnadenthal-Gymnasium w Ingolstadt. O godz. 12.30 wyjeżdżamy ze Szczawnicy, a na miejscu będziemy następnego dnia o godz. 7.00 rano. Wszyscy czekają z niecierpliwością na to spotkanie- zarówno uczniowie naszego gimnazjum, jak i uczniowie z partnerskiej szkoły. Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
/M. Oleś- Gagatek/
Justyna Wiercioch wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Literackim
17. 03. 2016 r. uczennica klasy III a Justyna Wiercioch została wyróżniona w VIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. ks. prof. J. Tischnera w Ratułowie. Polegał on na zrobieniu kolażu na temat „Człowiek ma w sobie potrzebę czynienia dobra, niesienia pomocy materialnej i duchowej. Czyniąc to staje się częścią nieba”. Takie zachowania uaktywniają się w obliczu różnego rodzaju nieszczęść. Na przestrzeni wieków wielu artystów podejmowało tę tematykę. Zadaniem uczniów było umieszczenie tego motywu w swojej pracy.   Bardzo cieszymy się z sukcesu Justyny, gdyż to duże osiągnięcie w Ogólnopolskim Konkursie .
/K. Ciesielka/
Wymiana międzyszkolna- dzień 1
Dzisiaj- 22 kwietnia- o godz. 12-tej uczniowie naszej szkoły rozpoczęli swoją podróż do Ingolstadt. Cały czas są w drodze i czeka ich jeszcze kilkanaście godzin jazdy, ale wszystkim dopisuje świetny humor. Nikt nie może doczekać się spotkania z kolegami i koleżankami z zaprzyjaźnionej szkoły partnerskiej- Gnadenthal-Gymnasium. Program przez nich przygotowany wydaje się być bardzo ciekawy. Oby pogoda dopisała
/M. Oleś- Gagatek/
Wymiana międzyszkolna- dzień 2
23 kwietnia o godz. 7.00 uczniowie naszego gimnazjum zakończyli swoją podróż autokarem w Ingolstadt. Na miejscu czekali już na nich koledzy i koleżanki z niemieckiej szkoły. Wszyscy udali się na wspólne śniadanie w stołówce szkolnej, a następnie zwiedzili szkołę i uczestniczyli w zabawach integracyjnych i animacji językowej. Potem udali się do rodzin, u których mieszkać będą przez następnych kilka dni. Po długiej podróży przyszedł czas na odpoczynek.
/M. Oleś- Gagatek/
Wymiana międzyszkolna- dzień 3
Kolejny dzień wymiany za nami! Młodzież naszego gimnazjum spędziła go w rodzinach. Niemieccy uczniowie zatroszczyli się o to, aby ich goście przeżyli ten dzień w sposób ciekawy i atrakcyjny. Zaplanowali m. in. spędzenie czasu na nowo otwartej hali pływackiej w Ingolstadt. Idealny sposób na relaks przed jutrzejszymi zajęciami w szkole.
/M. Oleś- Gagatek/
Wymiana międzyszkolna- dzień 4
25 października uczniowie naszej szkoły, biorący udział w wymianie, uczestniczyli w lekcjach matematyki i historii wraz z młodzieżą niemiecką. Sami też przypomnieli sobie kilka istotnych zasad gramatycznych i poznali wiele nowych słów podczas lekcji języka niemieckiego przygotowanej specjalnie dla nich. Po wspólnym obiedzie wszyscy mogli się sprawdzić w wielu dyscyplinach sportowych, a także w grze w "Dwa ognie"- drużyna polska przeciwko drużynie niemieckiej. Pomimo zmęczenia uczniowie byli zadowoleni z aktywnie spędzonego dnia.
/M. Oleś- Gagatek/
Wymiana międzyszkolna- dzień 5
Minął kolejny dzień wymiany. Uczniowie rozpoczęli go animacją językową, podczas której, korzystając z mapy, tłumaczyli po niemiecku drogę do określonych miejsc. Następnie wzięli oni udział w lekcji muzyki i biologii. W godzinach popołudniowych uczestnicy wymiany rywalizowali ze sobą na torze przeszkód, a w późniejszych godzinach mieli okazję spróbować bawarskiej kiełbaski podczas zorganizowanego w szkole wieczorku bawarskiego. Każdy przekonał się także, że bawarski taniec regionalny wcale nie jest taki trudny.
/M. Oleś- Gagatek/
Wymiana międzyszkolna- dzień 6
Uczestnicy wymiany rozpoczęli dzisiejszy dzień zwiedzaniem fabryki samochodów Audi oraz muzeum Audi. Uczniowie poznali proces produkcji samochodów tej marki i obejrzeli wystawę samochodów. Po południu wszyscy wzięli udział w różnego rodzaju grach i zabawach m. in. w tenisie stołowym, pantomimie itp. Dzisiejszy dzień dostarczył uczniom wielu wrażeń.
/M. Oleś- Gagatek/
Wymiana międzyszkolna- dzień 7
28 kwietnia uczestnicy wymiany dokonali ewaluacji spotkania. Dyrektor szkoły niemieckiej pożegnał swoich gości i wszyscy obejrzeli występ artystyczny przygotowany przez uczniów tej szkoły. Później przyszedł czas na spakowanie się. W godzinach wieczornych grupa polska wyjechała z Ingolstadt. Czeka ich teraz kilkanaście godzin podróży.
/M. Oleś- Gagatek/
MAJ
Bezpłatne zajęcia kajakowe w Szczawnicy
Klub Sportowy "Pieniny" Szczawnica zaprasza od czerwca na bezpłatne zajęcia kajakowe. Oferta skierowana jest dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Szczawnica w wieku od 9 do 15 lat i umiejących pływać w pław w stopniu podstawowym.
Więcej informacji można uzyskać w każdą środę na przystani kajakowej K.S."Pieniny" ul. Pienińska 13 o godz. 16.00 lub pod nr. telefonu 602 727 271.
Zajęcia współfinansowane są ze środków Urzędu Miasta i Gminy Szczawnica w ramach realizacji zadania "Kajakarstwo sposób na aktywny wypoczynek -2016".
/J. Żebracki/
„MAJOWA JUTRZENKA”
W dniu 3 maja uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w miejskich obchodach Święta Konstytucji 3 Maja na Przysłopie. Podczas uroczystości uczczono nie tylko 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja ale również pamięć poległych za ojczyznę, wspomniano tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej - poległych partyzantów AK i spaloną żywcem rodzinę Fijasów. Przy pomniku poległych w 1944 roku partyzantów odbyło się uroczyste złożenie kwiatów. Nasze gimnazjum zaprezentowało montaż słowno - muzyczny zatytułowany „Majowa Jutrzenka”  przypominający wydarzenia z roku 1791r. Potem licznie zgromadzeni mieszkańcy Szczawnicy i okolic uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej.
/Aleksandra Krzywonos/
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Nasi uczniowie uczestniczyli w obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 3 maja brali udział w miejskich uroczystościach na Przysłopie, gdzie przedstawili krótki program poetycko - muzyczny pt.: "Majowa jutrzenka".
5 maja w szkole odbył się apel poświęcony tejże konstytucji. Grupa uczniów z klasy III B (M. Hurkała, A. Krzywonos, K. Ligas, E. Mendrala, A. Wiercioch, D. Słowik, M. Waruś) zaprezentowała okoliczności uchwalenia Konstytucji, główne artykuły tego dokumentu i jej znaczenie dla ówczesnych Polaków. Aby zobrazować wagę Konstytucji, uczniowie w formie dramy przedstawili obraz Jana Matejki pt.:"Konstytucja 3 Maja". "Pojawiły się" postacie istotne dla powstania pierwszej konstytucji w Europie: król Polski - Stanisława August Poniatowski, prezydent Warszawy w czasie obrad Sejmu Wielkiego - Jan Dekert, marszałkowie Sejmu Wielkiego: Stanisława Małachowski, Kazimierz Nestor Sapieha, twórcy Konstytucji - Hugo Kołłątaj i Ignacy Potocki.
Pani Danuta Urban przygotowała oprawę muzyczną programu.
/J. Kaliszczak/
„Młodzi samarytanie”
11 maja 2016 r. uczniowie szczawnickiego gimnazjum wzięli udział IX edycji w małopolskiego projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” przygotowującego uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do niesienia pomocy potrzebującym. Szczególnie w Roku Miłosierdzia jest to dla młodzieży wielki czas łaski. Rejonowy Przegląd odbył się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu. Organizatorem projektu był Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, współorganizatorami: Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Kuria Metropolitalna w Krakowie Kuria Diecezjalna w Tarnowie, Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Przedsięwzięcie było odpowiedzią na przesłanie św. Jana Pawła II, który apelował, by „dawać świadectwo miłosierdzia” i nieść pomoc ludziom potrzebującym.
 Nasza młodzież przez cały rok szkolny podejmowała działania skierowane do osób potrzebujących pomocy. Młodzi wolontariusze aktywnie pracowali w szkolnym kole Caritas, byli obecni w czasie finału WOŚP, odwiedzali Małopolskie Hospicjum dla dzieci, podopiecznych Domu Seniora w Grywałdzie, zbierali nakrętki dla Wojtusia. Zaangażowaliśmy się również w pomoc dzieciom na Ukrainie, wysyłając do nich przybory szkolne i zabawki. To tylko niektóre przykłady z aktywnej działalności „Młodych samary tanów”. Cieszymy się, że nasze zaangażowanie zostało docenione i zostaliśmy zaproszeni do eliminacji rejonowych, do których trzeba było przygotować prezentację obrazującą pracę naszych dzielnych uczniów. Chociaż nie zdobyliśmy nagrody głównej, to jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy się znaleźć w tak zaszczytnym gronie ludzi wrażliwych na potrzeby drugiego człowieka. To cecha bardzo potrzebna w dzisiejszych czasach i dlatego odczuwamy ogromną radość, że gimnazjaliści ze Szczawnicy pielęgnują w sobie dobro i miłosierdzie - drogowskaz dany nam od Patrona projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” Jana Pawła II.
 Opiekunami grupy są pani Katarzyna Ciesielka i ks. Piotr Dydo- Rożniecki mocno wspierani przez szkolną pedagog panią Martę Tabasz.
/K. Ciesielka/
Wyróżnienie dla Agaty Sopaty w XII Międzygimnazjalnym Konkursie Fizycznym
W dniu 13 maja 2016 roku w Gimnazjum nr 1 im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Rabie Wyżnej odbyła się finalizacja XII edycji Międzygimnazjalnego Konkursu Fizycznego pt. „Muzyka na ulicach”. Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu Nowotarskiego mgr Krzysztof Faber. W konkursie wzięło udział 115 uczniów z 17 gimnazjów, czterech powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego, suskiego i myślenickiego.
Nasza uczennica osiągnęła wysoki wynik i zajęła 7 miejsce.
Uczennicy serdecznie gratulujemy!
/M. Gabryś/
Sukces Ani i Weroniki w powiatowym konkursie twórczości Jana Pawła II
Anna Wiercioch uczennica kl. I a i Weronika Marciszewska uczennica kl. III a otrzymały wyróżnienia w XIII Międzygimnazjalnym Powiatowym Konkursie Recytatorskim Utworów Jana Pawła II w gimnazjum, w Krościenku n/D. Poziom zmagań , jak podkreślali organizatorzy, był bardzo wysoki, mimo to nasze gimnazjalistki znalazły się w gronie wyróżnionych. Dyplomy otrzymały 19 maja 2016 r. na uroczystej gali podczas Święta Patrona Szkoły krościeńskiego gimnazjum. Bardzo cieszymy się z sukcesu Weroniki i Ani.
/K. Ciesielka/
„Na pocontku wsyndy byli górale”
25 maja 2016r. swój jubileusz obchodziło szczawnickie gimnazjum. 10 lat temu szkoła ta otrzymała imię ks. prof. Józefa Tischnera. Święto zainaugurowane zostało Mszą Świętą w kościele parafialnym, po której cała społeczność szkolna na czele z pocztem sztandarowym udała się w orszaku do budynku gimnazjum. Tam odbyła się uroczysta akademia, którą rozpoczęto odśpiewaniem hymnu szkoły. Zaproszonych gości powitał dyrektor Sebastian Walosczyk. Na jubileusz przybyli: proboszcz szczawnickiej parafii ksiądz Tomasz Kudroń, Sekretarz Miasta i Gminy Szczawnica pan Tomasz Ciesielka, Prezes Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan pani Elżbieta Wiercioch, dyrektorzy z zaprzyjaźnionych szkół: pani Beata Kowalska, pani Renata Kubik, pan Paweł Sypek i pan Krzysztof Koper, przedstawiciele Rady Rodziców, emerytowani nauczyciele . Szczególnie serdecznie dyrektor Walosczyk powitał osoby, które dziesięć lat temu przyczyniły się do nadania szczawnickiemu gimnazjum imienia ks. prof. J. Tischnera - panią Janinę Zachwieję- Buliś, panią Stanisławę Wiercioch, panią Ewę Zachwieję - kompozytorkę melodii do hymnu szkoły, panią Halinę Mastalską - autorkę tekstu hymnu oraz panią Alicję Gacek. Część artystyczna rozpoczęła się fragmentem filmu pt. „Historia filozofii po góralsku”, w którym ksiądz profesor Tischner w specyficzny dla siebie sposób objaśnia, że: „Na pocontku wsyndy byli górale”. Następnie Patron szkoły „zwrócił się” do zgromadzonych słowami „Towarzysze moich przygód”, po czym gimnazjaliści podziękowali zasłużonym osobom dla gimnazjum, wręczając pamiątkowe statuetki „Przyjaciel Szkoły”. Tytuł ten otrzymali: wieloletni dyrektor szczawnickiego gimnazjum i inicjator nadania szkole imienia pan Jan Czaja, brat Patrona pan Kazimierz Tischner, ówczesny burmistrz Szczawnicy pan Roman Trojnarski, obecny burmistrz Szczawnicy pan Grzegorz Niezgoda, ksiądz prałat Franciszek Bondek, pani Janina Zachwieja - Buliś, pani Stanisława Wiercioch, pani Anna Ratułowska, pani Halina Mastalska, pani Ewa Zachwieja, była dyrektor gimnazjum pani Barbara Waruś, państwo Elżbieta i Jan Czajowie, pani Barbara Węglarz, pani Alicja Gacek, pan Karol Zachwieja. Prowadzący uroczystość uczniowie podkreślili, że nie sposób wymienić wszystkich, którzy przyczynili się do nadania szkole 10 lat temu imienia oraz osób wspierających młodzież w krzewieniu myśli Tischnera. W imieniu całej społeczności szkolnej z serca Im podziękowano. W prezentacji multimedialnej przypomniana została historia szkoły, uroczystość nadania gimnazjum imienia księdza Tischnera, a także uczniowie, którzy w ciągu dekady zdobywali w konkursach związanych z osobą Patrona najwyższe wyróżnienia. Montaż słowno-muzyczny składał się z wierszy napisanych przez uczniów, zainspirowanych myślą Tischnera oraz piosenek przygotowanych przez szkolne kółko muzyczne. Na zakończenie został odśpiewany hymn szkół tischnerowskich. Scenariusz i reżyserię uroczystości przygotowała pani Katarzyna Ciesielka, która była koordynatorem święta, a oprawę muzyczną zapewniła pani Danuta Urban wraz z kapelą Białopotocanie.
Pod koniec akademii dyrektor S. Walosczyk wręczył nauczycielowi wychowania fizycznego panu Jackowi Żebrackiemu medal za szczególne osiągnięcia sportowe i pedagogowi szkolnemu pani Marcie Tabasz Odznakę im. Janusza Korczaka. Nagrodzeni zostali również uczniowie, którzy brali udział w projektach „Kumulacja Aktywności” oraz „Szkoła Demokracji”. Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości przed szkołą czekały na uczniów kiełbaski z grilla oraz ścianka wspinaczkowa.
/K. Ciesielka/
XI Pieniński Przegląd Szkolnych Zespołów Tańca Nowoczesnego
31 maja 2016 roku Publiczne Gimnazjum im. ks. prof. J. Tischnera w Szczawnicy już po raz jedenasty było organizatorem Przeglądu Szkolnych Zespołów Tańca Nowoczesnego. W tym roku swoje układy taneczne reprezentowały zespoły z pięciu szkół: z gimnazjum z Łapsz Niżnych, Ochotnicy Górnej, Krościenka n/D, Maniów oraz Szczawnicy.
Komisja sędziowska miała nie lada wyzwanie, ponieważ poziom występów był wyrównany i na wysokim poziomie. Swoje ciekawe układy zaprezentowało aż dziesięć zespołów.
Podczas obrad komisji sędziowskiej, w skład której weszły: Marta Tabasz, Karolina Pintscher, Katarzyna Zachwieja, Małgorzata Dulak - uczestnicy konkursu tradycyjnie podjęli wspólną zabawę, ucząc się nawzajem swoich układów. Do tańca dołączyli również inni uczniowie gimnazjum.
Konkurs jest okazją zarówno do zaprezentowania swoich umiejętności tanecznych, jak również czasem wspólnej zabawy i integracji.
Wyniki konkursu:
I miejsce zespół "Taking Over” z gimnazjum w Łapszach Niżnych
II miejsce zespół "Red lips" z gimnazjum w Szczawnicy
III miejsce zespół "Atomówki" z gimnazjum z Krościenka n/D.
Wszystkie zespoły nagrodzone zostały pamiątkowymi dyplomami oraz słodyczami, natomiast za miejsca I - III dodatkowo otrzymały puchary.
Organizatorzy dziękują wszystkim zespołom oraz opiekunom i komisji sędziowskiej za udział w konkursie i już dziś zapraszają na konkurs w przyszłym roku.
/D. Cebula/
Lekcje muzealne dla trzecioklasistów
Od marca do czerwca 2016 r. w gimnazjum, w Szczawnicy odbywały się lekcje muzealne dla uczniów klas trzecich, które zainicjowała w szkole pani K. Ciesielka. Pracownicy Muzeum Pienińskiego im. J. Szalaya w Szlachtowej zaproponowali młodzieży cykl zajęć o tematyce: "Złoto Małych Pienin – Jarmuta”, „Echa I wony swiatowej w Pieninach” i „Grupy etnograficzne na terenie Pienin”. Gimnazjaliści mogli dowiedzieć się o historii nowożytnych sztolni złota i srebra w górze Jarmucie , posłuchać o historii związków strzeleckich na terenie Pienin. Przeżyli również multimedialną wędrówkę po regionie.
Ten cykl ciekawych zajęć sprawił, że nasi uczniowie dostrzegli ogromne bogactwo i wartość miejsca, w którym żyjemy. Poznali historię górali pienińskich i dowiedzieli się, czym różni się tradycyjny szczawnicki strój od innych górali pienińskich. Mogli również w ramach doradztwa zawodowego zapoznać się z zawodem archeologa, etnografa i historyka Ostatnim punktem spotkań regionalnych była wizyta trzecioklasistów w Muzeum Pienińskim.
Składamy serdeczne podziękowania Pani Barbarze Węglarz i wszystkim pracownikom Muzeum w Szlachtowej za ciekawą przygodę po naszej „Małej Ojczyźnie”.
/K. Ciesielka
CZERWIEC
Projekt
Grupa uczniów realizujących projekt „Moje piękne, bezpieczne i czyste góry” wzięła udział w zajęciach z ratownikami GOPR. Uczniowie zapoznali się z codzienną pracą ratowników, sprzętem do ratowania ludzi w górach oraz uczestniczyli w improwizowanych akcjach ratowniczych.
/J. Piotrowski/
Trzy Korony
Wieczorne opady deszczu odstraszyły część uczniów przed wyprawą na „Trzy Korony”, lecz tych którzy uczestniczyli w wycieczce pogoda nie zawiodła. Fotorelacja w galerii zdjęć.
/J. Piotrowski/
Festiwal Bajki i Baśni
16 czerwca 2016 r. w szczawnickim Dworku Gościnnym odbył się „Festiwal Bajki i Baśni”. Tegorocznej edycji towarzyszyły legendy pienińskie. W święcie wzięły udział wszystkie szczawnickie szkoły i przedszkole. Nasze gimnazjalistki pod okiem pani Katarzyny Ciesielki przygotowały samodzielnie interpretację „Legendy o św. Kindze”. Grupa teatralna złożona z uczennic klasy IIa : Marysi Maślanki, Marysi Dydy, Iwony Gołdyn, Ani Michałczak, Dominiki Salamon, Anny Kozy zasłużyła na gromkie brawa. Dodatkowo dziewczęta wspierane przez Julię Sebastjańską i Karolinę Pietrzyk zaprezentowały taniec nowoczesny. Młodym artystkom gratulujemy kreatywności i życzymy dalszych sukcesów na drodze artystycznej.
/K. Ciesielka/
Międzynarodowa siatkówka!
W poniedziałek 20 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Turnieju Piłki Siatkowej organizowanym przez Liceum Ogólnokształcące w Krościenku. W pierwszej części zawodów spotkały się drużyny chłopców. LO Krościenko pokonało słowacką drużynę z Leśnicy. Nasi chłopcy również pokonali Słowaków i w meczu o pierwsze miejsce spotkali się z drużyną LO. Mecz był bardzo zacięty i wyrównany, ale nasi chłopcy nie wykorzystali kilku piłek meczowych i przegrali w tiebreaku różnicą 2 punktów, zajmując drugie miejsce. W drugiej części turnieju zmierzyły się zespoły żeńskie. Liceum pokonało drużynę ze Słowacji, a kolejne dwa mecze były popisem pięknej gry naszych dziewcząt. Po bardzo emocjonujących spotkaniach, zwycięskich przez nasze uczennice, zajęliśmy pierwsze miejsce. Wynik cieszy tym bardziej, że przeciwnicy przewyższali nas nie tylko wiekiem, ale również warunkami fizycznymi. Gratuluję naszym reprezentantom bardzo dobrego wyniku i dziękuję za wzorową postawę podczas całego turnieju, za co byliśmy bardzo chwaleni przez opiekunów pozostałych drużyn. Podziękowania również dla pana dyrektora Roberta Dębskiego za zaproszenie na zawody.
W turnieju grali: Izabella Rzońca, Katarzyna Węglarz, Kinga Kleczko, Aleksandra Jama, Monika Jama, Dagmara Szczepaniak, Anna Wiercioch, Teresa Wiercioch, Bartosz Kubik, Mateusz Waruś, Kacper Zachwieja, Robert Ciesielka, Grzegorz Gabryś, Bartłomiej Majerczak, Łukasz Kukla, Bartosz Ciesielka i Bartłomiej Mendrala.
/J. Piotrowski/
„Mimo że czas płynął szybko jak rzeka...” - Uroczystość Pożegnania Absolwentów
24 czerwca 2016 r. uczestniczyliśmy w uroczystym pożegnaniu absolwentów Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy. Uczniowie klas III przedstawili program artystyczny pod hasłem „Mimo że czas płynie szybko jak rzeka... idźmy przed siebie prosto, bo tyle na nas czeka...” przygotowany przez uczniów oraz Panie Dorotę Cebulę, Małgorzatę Oleś-Gagatek i Danutę Urban.
Na początku uczniowie klas trzecich przekazali Sztandar Szkoły swoim młodszym kolegom i po raz ostatni oddali hołd i szacunek - symbolom tradycji szkolnej.
Następnie poprzez wiersze przeplatane piosenkami wprowadzili nas w nastrój pożegnania i oczekiwania na to co przed nami, co nieznane.
Absolwenci podziękowali za wychowanie, za wskazywanie dróg, za wyrozumiałość, za trud
nauczycielom, rodzicom i wszystkim pracownikom szkoły, dedykując piękny wiersz, piosenkę oraz wręczając kwiaty.
W dalszej części uroczystości, po przemówieniu, pan dyrektor Sebastian Walosczyk wraz z wychowawcami wręczył nagrody książkowe uczniom i listy gratulacyjne ich rodzicom z podziękowaniami za trud włożony w proces kształcenia i wychowania. Za wysokie osiągnięcia w nauce i wzorowe zachowanie wyróżnieni zostali:
Klasa IIIa – Agata Sopata, Aleksandra Jama, Izabella Rzońca, Katarzyna Węglarz,
Klasa III b – Kinga Ligas, Michał Ciesielka, Martyna Hurkała, Edyta Mendrala.
Kinga Ligas otrzymała również nagrodę za 100% frekwencję przez trzy lata nauki w gimnazjum.
Dyrektor wręczył również statuetki za przyznanie tytułów - „Najlepszego Humanisty” i „Najlepszego Matematyka i Przyrodnika” dla Agaty Sopaty z klasy IIIa, „Najlepszego Językowca” dla Kingi Ligas z klasy IIIb oraz „Najlepszego Gimnazjalisty” również dla Agaty Sopaty.
Uczennica Agata Sopata otrzymała nagrodę za tytuł finalisty małopolskiego konkursu z fizyki i biologii. Podziękowania otrzymali również uczniowie za udział w Ogólnopolskim Konkursie „Tischnerowskie Ślady”, za krzewienie tradycji i kultury regionalnej, za pracę w Samorządzie Uczniowskim, za pracę w Caritas oraz inne prace na rzecz szkoły. Nagrodzeni zostali także najlepsi sportowcy za aktywny udział w sportowym życiu szkoły.
Następnie wychowawcy trzecioklasistów przekazali podziękowania rodzicom, którzy wspierali wychowawców, angażowali się bezinteresownie na rzecz klasy i szkoły, działając w radach klasowych.
W dalszej części wychowawcy klas pierwszych i drugich wręczyli świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe dla swoich uczniów.
Na zakończenie klasy trzecie przedstawili część artystyczna a następnie po spotkaniach z wychowawcami wszyscy udali się na zasłużony wakacyjny odpoczynek.
/D. Cebula/
 
 
 
 
 
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: x