Portal - Szczawnica
Strona główna / Archiwum / Rok szkolny 2016/2017
Sobota - 18 sierpnia 2018 Bogusława, Bronisława, Ilony     
Kontakt / Godziny pracy
Plan lekcji SP2 i Gimnazjum
Lekcje i przerwy
Kalendarz roku szkolnego 2017/2018
Wykaz zajęć dodatkowych
Dni wolne 2017/2018
O naszym patronie
Historia szkoły
Projekty realizowane przez szkołę
Nauczyciele
Wychowawcy klas
Samorząd uczniowski
Biblioteka szkolna
Nasze zdjęcia
Dokumentacja gimnazjum
Linki do ciekawych stron w Internecie
Dla rodziców
Archiwum
polski
Rok szkolny 2016/2017

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
Informujemy, że uroczystość inauguracji roku szkolnego rozpocznie się 1 września o godz. 8:00 Mszą Świętą w Kościele Parafialnym p.w. Św. Wojciecha w Szczawnicy. Bus z Jaworek 7:30. O godzinie 9:30 odbędzie się apel szkolny, następnie spotkania z wychowawcami.
1 września uczestniczyliśmy w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2016/2017. Po Mszy Św. w Kościele parafialnym p.w. Św. Wojciecha, społeczność szkolna brała udział w apelu przed budynkiem szkoły. Zebranych powitali przedstawiciele uczniów, zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy. Przemówienie zostało wygłoszone przez nową dyrektor szkoły, panią Annę Szczepaniak, która powitała Burmistrza miasta i gminy Szczawnica, nauczycieli, obsługę, rodziców i uczniów. Serdecznie powitani zostali uczniowie klas I, wszyscy odebrali życzenia udanego roku szkolnego, owocnej nauki i pracy. Dyrektor szkoły, pani Anna Szczepaniak, przestawiła nauczycieli zatrudnionych w szkole, następnie głos zabrał burmistrz, pan Grzegorz Niezgoda. Po apelu uczniowie spotkali się z wychowawcami.
/R. Zachwieja/

Przy Pomniku
1 września 2016 r., po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2016/2017, delegacja naszych uczniów z pocztem sztandarowym, pod opieką p. Marty Tabasz, udała się na miejscowy cmentarz parafialny, aby wraz z przedstawicielami uczniów LO z Krościenka oddać hołd żołnierzom, którzy 77 lat temu walczyli na naszym terenie, abyśmy mogli spokojnie uczyć się i pracować. Przy pomniku została złożona wiązanka oraz zapalono znicze i odśpiewano hymn. Nasze szkoły sprawują opiekę nad mogiłą w myśl zasady; "Naród, który nie pamięta swojej historii- ginie". My pamiętamy.

Narodowe Czytanie powieści "Quo vadis"
3 września 2016 r w całym kraju odbyło się Narodowe Czytanie powieści "Quo vadis" w związku z obchodzonym na terenie Polski Rokiem Henryka Sienkiewicza. Akcja  pod patronatem Pary Prezydenckiej  cieszyła się dużym zainteresowaniem w całym kraju jak i w naszym mieście. W Szczawnicy Władze Samorządowe  wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury i szkołami postanowiły  przyłączyć się do uczczenia pamięci o jednym z  najważniejszych polskich pisarzy. Spacerujący goście i kuracjusze którzy zatrzymywali się, by posłuchać lektury, mogli usłyszeć obszerne fragmenty powieści.
Wśród czytających nie zabrakło nauczycieli i uczniów z naszego gimnazjum, które reprezentowali: Pani Jadwiga Zachwieja, Pani Katarzyna Ciesielka, ks. Piotr Dydo- Rożniecki oraz uczniowie Dominika Zachwieja, Alicja Mastalska i Mikołaj Tokarczyk.
Wielkie czytanie zakończył Pan Piotr Gąsienica – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, który podziękował wszystkim zgromadzonym i zaprosił na podobną imprezę w przyszłym roku.
/K. Ciesielka/

Małopolska Noc Naukowców 2016
W piątek 30.09 kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów naszego gimnazjum  wzięła udział we wspólnej podróży po świecie wiedzy w ramach jubileuszowej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców. Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca oraz zachęcenie do wyboru kariery naukowej. Nasi uczniowie w obiektach Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie  na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej  brali udział w ciekawych wykładach, pokazach oraz warsztatach interaktywnych. Warsztaty, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród naszej młodzieży to Fizyczne rozmaitości - pokaz doświadczeń, Laboratorium Frankensteina oraz Niezwykłe doświadczenia z Turnieju Młodych Fizyków. Wśród pokazów interaktywnych z wykorzystaniem urządzeń i materiałów codziennego użytku ciekawość wzbudziły: sekrety biofizyki, wszędobylskie elektrony, fizyka w medycynie oraz holografia i zdjęcia 3D.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, który jest niekonwencjonalnym sposobem połączenia zabawy z nauką. Nasi gimnazjaliści, już pod osłoną nocy mogli obejrzeć około 60 stanowisk przystosowanych do wykonywania prostych eksperymentów. Największym zainteresowaniem wśród naszej młodzieży cieszyły się: płonące fale stojące, płonące pierwiastki i ich barwy, świat w podczerwieni, poszukiwania w ultrafiolecie oraz w ciemności z noktowizorem. Uczniowie zobaczyli, że poprzez zabawę, w przystępny i zrozumiały dla każdego sposób można odkryć świat nauki, który jest we wszystkim co nas otacza, a naukowcy w swoich laboratoriach codziennie pracują nad tym, aby nasze życie było lepsze, łatwiejsze i bardziej nowoczesne. Małopolska Noc Naukowców już na stałe wpisała się w kalendarz imprez naukowych, ciesząc się rosnącą z roku na rok popularnością wśród uczestników i stając się jedną z największych tego typu imprez w Europie.
/M. Gabryś/
 
46 Rajd Górski ,, Szlakami Partyzantów
15 września uczestniczyliśmy w 46 Rajdzie Górskim ,,Szlakami Partyzantów” zorganizowanym przez PTTK Odział Krościenko n/D. Grupy uczniów z okolicznych szkół maszerowały przez Gorce różnymi szlakami jednak cel był wspólny, zdobyć Lubań i uczcić pamięć uczestników walk partyzanckich na Podhalu. Szczawnicka grupa SKKT pod opieką pani Dominiki Smolarskiej przemierzała gorczańskie lasy nowym żółtym szlakiem z Kluszkowiec. Naszym przewodnikiem była pani Magdalena Styrylska. Po długiej wędrówce, przy pięknej pogodzie, dotarliśmy na szczyt 1211m n.p.m., gdzie podziwialiśmy okoliczne krajobrazy z wieży widokowej. Następnie niebieskim szlakiem zeszliśmy do Ochotnicy Dolnej. We wsi przy szkole złożono kwiaty na grobach ofiar "krwawej wigilii" z czasów II wojny światowej. Młodzież z Ochotnicy przygotowała występy, po których odbył się konkurs piosenki patriotycznej. Nasze gimnazjum reprezentowała liczna grupa w składzie: Alicja Mastalska, Marysia Maślanka, Dominika Zachwieja, Iwona Gołdyn, Remigiusz Kaczorowski, Mateusz Fryźlewicz, Joanna Surowiec, Laura Redel, Weronika Dulak, Dominika Salamon, Julka Sbastiańska, Monika Lizoń, Anna Koza z panią Danutą Urban na czele. Wykonali piękny i mało znany utwór Andrzeja Kołakowskiego z akompaniamentem gitar, skrzypiec i djembe. Za co zostaliśmy podwójnie wyróżnieni. Na zakończenie rajdu zapaliliśmy wspólne ognisko.
/D. Smolarska/
 
Święto ulicy Szalaya
17 września przedstawiciele naszego gimnazjum uczestniczyli w obchodach Święta ulicy Szalaya związanych z obchodami Roku Szalayowskiego. Zgromadzeni uczestniczyli w pochodzie, poszukiwaniu godeł szalayowskich. Nagrodę, Medal Szalayowski, odebrał Jan Malinowski, który prowadzi muzeum regionalne znajdujące się przy budynku UM.
/R. Zachwieja/
Wrzesień czas wyborów
23 września w naszej szkole odbyły się wybory do Szkolnej Rady Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia. Każdy uczeń naszej szkoły oddał głos na dwóch kandydatów do Szkolnego Zarządu Samorządu Uczniowskiego, dwa głosy na kandydatów na opiekunów Samorządu Uczniowskiego oraz jeden głos na Rzecznika Praw Ucznia z SU i Grona Pelagicznego. Wybory odbyły się zgodnie z regulaminem. Nad poprawnością przebiegu wyborów czuwała komisja wyborcza, która później liczyła glosy. Wybory poprzedziła dwutygodniowa kampania wyborcza.
/Karolina Pietrzyk/
 
I Memoriał Zdzisława Soliwody w szachach
Tegoroczne zawody Ośrodka Sportowego Pieniny zostały rozegrane jako Memoriał Zdzisława Soliwody - wielkiego propagatora gry w szachy i lokalnego społecznika. Formuła turnieju dopuszczała do wzięcia udziału w zawodach uczniów z poza naszego regionu, dlatego frekwencja była bardzo duża- w kategorii gimnazjów grało ponad trzydziestu zawodników. Drugie miejsce i srebrny medal zdobył Bartosz Ciesielka, a tuż za nim z brązowym medalem na trzecim miejscu uplasował się Jakub Cabała. W turnieju naszą szkołę reprezentowali również: Robert Ciesielka, Witold Szczepaniak i Bartłomiej Kwiatkowski. Dziękuję za udział i gratuluję osiągniętych wyników.
/J. Piotrowski/
 
Lekkoatletyka
We wtorek 27 września reprezentacja naszego gimnazjum wzięła udział w powiatowych indywidualnych zawodach lekkoatletycznych. Wcześniejsze występy naszych uczniów przyzwyczaiły nas do tego, że z Rabki wracaliśmy z kilkoma medalami. Tym razem pomimo dobrego występu do pozycji medalowych zabrakło odrobinę szczęścia. Najbliższy zdobycia medalu był Grzegorz Gabryś, który przez trzy kolejki w konkursie pchnięcia kulą zajmował 3 miejsce, niestety w ostatnim rzucie spadł na czwartą pozycję. Monika Jama w biegu na 600 metrów prowadziła przez większość dystansu, ale na ostatnich metrach zabrakło szybkości i wyprzedziły ją trzy rywalki- dla Moniki (mistrzyni województwa w biegach przełajowych) był to chyba zbyt krótki dystans. Bardzo ładnie na dystansie 1000 m. pobiegł Kacper Zachwieja, wystarczyło to na zajęcie piątego miejsca, również Mateusz Zarotyński dobrze rzucał oszczepem, ale wszystkie rzuty na pozycje medalowe miał spalone. Cieszę się z udziału naszych uczniów w tych zawodach i mam nadzieję, że będą one motywacją do doskonalenia swoich umiejętności, aby następny występ był jeszcze lepszy.
/J. Piotrowski/
 
Zachód słońca
Piękna jesienna pogoda zachęciła grupę uczniów do zorganizowania wyprawy na Trzy Korony. Mogliśmy podziwiać zachód słońca, lecz tym razem galeria zdjęć będzie nieco uboga ze względu na awarię aparatu fotograficznego.
/J. Piotrowski/
 
Próbna ewakuacja
7 października w naszej szkole została przeprowadzona próbna akcja ewakuacyjna na wypadek pożaru. Przebieg ewakuacji nadzorowali miejscowi strażacy, którzy zadymili pomieszczenia, zablokowali główne wyjście ewakuacyjne. Następnie uczestniczyliśmy w zbiórce, w czasie której pani dyrektor przyjęła raporty od nauczycieli i pracowników obsługi, a uczniowie wysłuchali wykładu na temat zasad postępowania w sytuacji zagrożenia pożarowego, który przekazał mł. kpt. Rafał Zachwieja. Społeczność szkolna dziękuję straży pożarnej za przeprowadzenie ewakuacji i przekazanie ważnych informacji.
/R. Zachwieja/
 
Ślubowanie po góralsku
W dniu 14 października 2016 r. uczestniczyliśmy w uroczystości łączącej dwa ważne wydarzenia- ślubowanie klas pierwszych oraz Dzień Edukacji Narodowej.
Uczniowie klas trzecich wraz z wychowawcami klas pierwszych (panią Danutą Urban, Panią Dorotą Cebulą oraz Panią Anną Marcińską) przygotowali dla swoich młodszych kolegów i koleżanek uroczyste przyjęcie do swojego grona w klimacie góralskim. Pierwszaki, pod czujnym okiem Harnasia i jego „bandy” musieli przejść test umiejętności m.in. tańca regionalnego, wiązania gorsetów, plecienia warkoczy, gwary góralskiej, sprawności oraz wiedzy o patronie szkoły- ks. J. Tischnerze. Po pomyślnym zdaniu egzaminu nastąpiło uroczyste ślubowanie najmłodszych gimnazjalistów, podczas którego uczniowie zapewniali o godnym reprezentowaniu szkoły w każdej sytuacji, dbaniu o jej honor i tradycję, szanowaniu nauczycieli i pracowników szkoły oraz rzetelnej pracy. Po ślubowaniu przedstawiciele klas pierwszych złożyli na ręce Pani dyrektor Anny Szczepaniak (podpisany przez wszystkich uczniów klas pierwszych) Akt Ślubowania, a Pani dyrektor życzyła pierwszakom wytrwałości i osiągania jak najwyższych wyników w nauce. Pani dyrektor Anna Szczepaniak przyjęła również gratulacje od Rady Rodziców, grona pedagogicznego oraz uczniów za otrzymanie najwyższego odznaczenia nauczycielskiego- Medalu Komisji Edukacji Narodowej. Nagrodę Pani dyrektor odbierze w dniu 14 października w auli Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Druga część apelu została poświęcona nauczycielom i pracownikom obsługi i administracji z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pani dyrektor przekazała życzenia wielu sukcesów w życiu zawodowym i osobistym. Do życzeń przyłączyła się także Rada Rodziców oraz uczniowie. Gimnazjaliści wyrazili swoją wdzięczność, składając życzenia i śpiewając po góralsku. 
/D. Cebula/
 
Dni kultury japońskiej
 W dniu 11.10 uczniowie klas pierwszych gimnazjum uczestniczyli w warsztatach odbywających się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach obchodów Dni Kultury Japońskiej. Od progu witała uczniów pani prowadząca warsztaty ubrana w kimono, dodatkowo wystrój biblioteki wprowadzał wszystkich w klimat i tematykę warsztatów. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w niezwykłej dla nas Europejczyków ceremonii picia herbaty, dzięki prezentacji multimedialnej poznali kulturę, obyczaje oraz zasady dobrego wychowania w kraju kwitnącej wiśni. Dodatkową atrakcją dla śmiałków były zawody przekładania ryżu pałeczkami, co nie było taką prostą umiejętnością, ale trud zwycięzców został nagrodzony pamiątkowym wachlarzem. Gimnazjaliści mieli możliwość także poznania trudnej sztuki origami. Uczniowie pod kierunkiem pani prowadzącej warsztaty uczyli się jak wykonać żurawia „symbol szczęścia i powodzenia. Ci, którym się nie udało na zakończenie otrzymywali małego żurawia na pamiątkę.
 Warsztaty w sposób ciekawy i interesujący dla młodzieży gimnazjalnej prowadziła Pani Jagoda Cedzidło, absolwentka kierunku filologii japońskiej Wyższej Szkoły Studiów Międzynarodowych w Łodzi, która jest wielką pasjonatką kultury japońskiej. Serdecznie dziękujemy Pani Jagodzie oraz pani Stanisławie Waruś- dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w tak barwnych i ciekawych zajęciach , które z pewnością pogłębiły wiedzę naszych uczniów. Pierwszoklasiści pełni niezapomnianych wrażeń wracali do szkoły
/M. Tkacz/
 
Medal KEN
14 października 2016 roku, w Święto Komisji Edukacji Narodowej, pani mgr Anna Szczepaniak- dyrektor Publicznego Gimnazjum im. ks. prof. Tischnera w Szczawnicy otrzymała z rąk Małopolskiej Kurator Oświaty- pani Barbary Nowak medal Komisji Edukacji Narodowej. Uroczystość miała miejsce w Krakowie, w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ulicy Gołębiej. To najwyższe odznaczenie dla nauczycieli, przyznawane jest przez Ministra Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
 
Pani Anna Szczepaniak to absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, wydział historii. Jest nauczycielką z 30- letnim stażem pracy pedagogicznej w tym 18-letnim stażem w gimnazjum. Od września 2016 roku pełni funkcję dyrektora w szczawnickim gimnazjum.
Pani dyrektor gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na drodze zawodowej.
 
O dobrym wychowaniu słów kilka
W piątek 21.10. w naszej szkole odbył się spektakl teatralny pt: „Dziękuję, przepraszam, proszę, czyli zasady dobrego wychowania”. W trakcie jego trwania aktorzy- Wojciech Habela oraz Jecek Lecznar przypomnieli młodzieży zasady savoir-vivre. Uczniowie brali czynny udział w przedstawieniu, odgrywając scenki z życia codziennego. Aktorzy zadawali również zebranym w sali pytania dotyczące zasad dobrego wychowania. Nasza wiedza w tym temacie okazała się być bardzo szeroka. Jeszcze tylko musimy wdrożyć te zasady w życie i będziemy szkołą dobrych manier. Miło było się przekonać , że nie jest źle w tej materii.
/Weronika Błażusiak/
 
Wycieczka
Dnia 9.11.2016 r. klasa 3a wraz z wychowawcą i dodatkowym opiekunem wybrała się do Krakowa, aby połączyć przyjemne z pożytecznym. W planie wycieczki było obejrzenie spektaklu "Błysk rekina" w Teatrze Ludowym. Przedstawienie trwało ok. 1,5 h i opowiadało o tym, jak pokonać przemoc i agresję. Widowisko podpowiadało, że można tego dokonać poprzez poezję i miłość. Aktorzy odgrywali role ludzi o różnych charakterach, by przedstawić widzom zróżnicowany pogląd na świat. Głównym walorem inscenizacji była oprawa muzyczna - aktorzy śpiewali, tańczyli, dzięki czemu przedstawienie wyróżniało się spośród innych dotąd przez nas oglądanych. Zjawiskowym elementem okazały się też zdumiewające efekty świetlne, wprowadzające nas w świat magii i sensacji. Po zakończonej sztuce podziękowaliśmy aktorom brawami i udaliśmy się do starej dzielnicy Krakowa „Kazimierz aby skorzystać z kolejnej atrakcji. "Locked Up" to warsztatowe zajęcia interaktywne dla młodzieży podczas których łamane są bariery schematycznego myślenia . Znaleźliśmy się w miejscu, które uczy współpracy, bawi i kształtuje zachowania solidarności grupowej . Podzielono nas na cztery grupy, które czekały odmienne, tematycznie scenariusze gier typu exit the rooms, escape games. 
Każda z przygotowanych zabaw posiadała  całkowicie inny klimat, wystrój i oryginalny zestaw zadań. Zadaniem każdej z grup było znalezienie klucza, aby móc się uwolnić z zamkniętego pomieszczenia. Jako pomoce służyły nam wskazówki, często ukryte w dość nietypowych miejscach lub też zagadki logiczne do rozwiązania albo podchwytliwe pytania. Ta przygoda trwała godzinę i wszyscy wyszliśmy  uśmiechnięci od ucha do ucha. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w MC Donald's, by po dniu pełnym wrażeń móc coś zjeść. 
Wszystkim wycieczka bardzo się podobała i z chęcią powtórzymy taki wyjazd. Było to dla nas zarazem pouczające jak i przyjemne. Warto organizować tego typu wyjazd.
 
Święto Niepodległości - "Do kraju tego (...) tęskno mi Panie..."
10 listopada, w przede dniu Święta Niepodległości, odbył się uroczysty apel związany właśnie z tym świętem. Program przygotowały, wraz z uczniami, p. J. Kaliszczak i p. D. Urban. Centralną postacią, nierozerwalnie związaną z 11 listopada, był Józef Piłsudski. Uczniowie wcielili się w żołnierzy Legionów i mieszkańców Krakowa, którzy słowem i muzyką zobrazowali radosny nastrój pamiętnych dni z 1918 roku. Nie zabrakło klasycznych pieśni patriotycznych w nowej muzycznej aranżacji. W drugiej części apelu wystąpiła orkiestra dęta OSP w Szczawnicy, w której występuje kilkoro uczniów naszego gimnazjum. Swój występ rozpoczęli od zagrania "Mazurka Dąbrowskiego", w dalszej części zaprezentowali utwory żołnierskie związane z czasami Legionów i I wojny światowej.
Na zakończenie pani dyrektor A. Szczepaniak podziękowała wszystkim za ciekawy program. Również głos zabrał sekretarz Stowarzyszenia Orkiestra Dęta przy OSP pan K. Hrydziuszko, który zachęcał wszystkich zainteresowanych do udziału w próbach orkiestry.
/J. Kaliszczak/
 
Przy pomniku
W piątek 11 listopada delegacja naszej szkoły wspólnie z pocztem sztandarowym uczestniczyła w miejskich obchodach Święta Odzyskania Niepodległości.
Zgromadziliśmy się przy pomniku upamiętniającym Poległych za Ojczyznę znajdującym się koło urzędu miasta. Wysłuchaliśmy przemówienia burmistrza   Szczawnicy- pana Grzegorza Niezgody, który przypomniał historię odzyskania przez Polskę niepodległości oraz podkreślił, że należy pamiętać o tym wydarzeniu, ponieważ było ono najważniejsze we współczesnej historii naszej ojczyzny. Złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem, wysłuchaliśmy również Apelu Poległych prowadzonego przez członków Związku Podhalan.
Następnie udaliśmy się do kościoła, gdzie została odprawiona msza św. za ojczyznę, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Tomasz Kudroń. Ostatnim punktem obchodów był Bieg Niepodległości, w którym uczniowie naszego gimnazjum wzięli czynny udział.
/W. Błażusiak III b/
 
Jedenasty listopada na sportowo
W piątek 11 listopada odbył się Szczawnicki Masowy Bieg Niepodległości. Na starcie znajdującym się przy karczmie U Polowały zgromadziło się wielu chętnych do uczczenia na sportowo tego ważnego dla nas- Polaków święta. Wśród nich nie zabrakło uczniów naszego gimnazjum. Gimnazjaliści mieli do pokonania dystans ok. 2 km. Wśród dziewcząt najszybciej pokonała go Monika Jama, natomiast na drugiej pozycji uplasowała się Ola Janc. W kategorii chłopców na podium stanął Kacper Zachwieja(3). Na starcie stanęli również: Teresa Wiercioch, Anna Koza, Maria Dyda, Patrycja Waruś, Dominika Salamon, Kamila Świątnik, Julia Sebastjańska, Bartłomiej Szymanek, Mikołaj Mastalski, Łukasz Kukla, Jakub Dyda oraz Jakub Ziemianek. W punktacji drużynowej szkół gimnazjalnych zajęliśmy I miejsce. Zawody prowadził p. Jacek Piotrowski.
/W. Błażusiak III B/
 
Cyfrowobezpieczni
Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Cyfrowobezpieczni.pl-Bezpieczna Szkoła Cyfrowa”. Jest to projekt skierowany do szkół przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ma na celu zwiększenia bezpieczeństwa korzystania przez uczniów z technologii cyfrowych. W ramach tego projektu 17 listopada 2016 r. odbył się w naszym gimnazjum Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego, prowadzony przez Edukatora - panią Monikę Nycz. Najpierw odbyło się spotkanie z uczniami klas II-III, a później warsztaty w klasach pierwszych. Pani Monika omówiła główne założenia i cele projektu, przedstawiła podstawowe problemy dotyczące cyberbezpieczeństwa wśród uczniów oraz poinformowała o miejscach świadczących pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń. W trakcie zajęć został zaprezentowany również film przedstawiający historie młodych ludzi borykających się z problemami związanymi z nierozważnym korzystaniem z Internetu. Warsztaty w klasach pierwszych miały na celu zaangażowanie i zaintrygowanie młodzieży tematyką związaną z bezpieczeństwem w sieci. Rozmawiano o tym, jak mądrze korzystać z Internetu. Uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na forum klasy. Młodzież wspólnie stworzyła w programie Coggle.it mapę myśli, która odzwierciedla co najczęściej robią w sieci. Okazało się, że wykorzystują Internet głównie w celu rozrywki:( Na warsztatach poruszono również temat cyberzagrożeń. Uczniowie przeprowadzili ranking najbardziej niebezpiecznych dla nich zachowań, jakie płyną z niewłaściwego korzystania z Internetu. Warsztaty również zakończyły się filmem, przygotowanym w ramach projektu. Podczas zajęć zostały przeprowadzone quizy sprawdzające wiedzę młodzieży na temat bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie pracowali na zajęciach aktywnie, bardzo chętnie się wypowiadali prezentując dużą wiedzę na poruszane tematy.Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w naszym gimnazjum z pewnością jeszcze bardziej poszerzył wiedzę uczniów w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia.
/D. Smolarska/
 
Próbne egzaminy gimnazjalne klas trzecich
Do egzaminów gimnazjalnych klas trzecich jeszcze daleko, odbędą się dopiero w kwietniu 2017 roku, ale tradycją naszej szkoły jest przeprowadzanie próbnych egzaminów diagnostycznych w klasach drugich i trzecich. W dniach 23 - 25 listopada uczniowie klas trzecich zmierzyli się z arkuszami egzaminacyjnymi z przedmiotów: humanistycznych (język polski, historia, wiedza o społeczeństwie), matematyczno - przyrodniczych (matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia) i języka obcego (język angielski, język niemiecki na poziomie podstawowym i rozszerzonym). Arkusze testów egzaminacyjnych były opracowane przez wydawnictwo "Nowa Era".
Taka diagnoza na pewno uzmysłowi uczniom, na które treści programowe i umiejętności muszą zwrócić większą uwagę, aby wyniki egzaminów właściwych były dla nich satysfakcjonujące.
/D. Smolarska/
 
Odznaczenie państwowe
24 listopada 2016r. pani mgr Katarzyna Ciesielka „nauczycielka Publicznego Gimnazjum im. ks. prof. Tischnera w Szczawnicy, postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, została odznaczona Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę. Wręczenia odznaczenia w imieniu Prezydenta RP dokonali Wicewojewoda Małopolski pan Piotr Ćwik oraz Małopolska Kurator Oświaty pani Barbara Nowak podczas gali, która odbyła się w Sali Teatralnej Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Uroczystość ta była okazją do wyrażenia podziękowań przez władze państwowe nauczycielom, którzy nie szczędzą swoich wysiłków i ofiarności dla wychowania i przyszłości młodego pokolenia. Medal za Długoletnią Służbę został ustanowiony w 1938 r., a przywrócony w 2007 r. Jest nadawany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.
Pani Katarzyna Ciesielka to absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Jest nauczycielką języka polskiego oraz doradcą zawodowym w szczawnickim gimnazjum.
Pani Kasi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na drodze zawodowej.
 
Spotkanie z kuratorem
W dniu 25 listopada uczniowie naszego gimnazjum spotkali się z p. Łukaszem Burligą, kuratorem zawodowym Sadu Rejonowego w Nowym Targu. Pan kurator był pod dużym wrażeniem dojrzałości prawnej naszych uczniów. Stwierdził, że gimnazjaliści posiadają rozległą jak na swój wiek wiedzę na temat obowiązującego
w naszym kraju prawa. Spotkania odbyły się w trzech grupach dla każdego rocznika miała inną treść:
Klasy I - Odpowiedzialność karna młodego człowieka w kontekście publikacji treści w Sieci Internet.
Klasy II - Odpowiedzialność karna młodego człowieka w kontekście przemocy rówieśniczej.
Klasy III - Odpowiedzialność karna młodego człowieka oraz jej wpływ na wybór kierunku kształcenia, zawodu oraz zatrudnienie.
Każde spotkanie składało się z dwóch części, teoretycznej i pytań uczniów. Pan kurator przytaczał konkretne przykłady ze swojej pracy zawodowej.
Bardzo dziękujemy Panu kuratorowi za wprowadzenie uczniów w świat prawa.
/M. Tabasz/
 
Konkurs czytelniczy pt.: "Harry Potter znany i lubiany"
Potteromania w Polsce ma już długą tradycję, właściwie trwa od ukazania się pierwszego tomu tej serii, czyli od 2000 roku do dzisiaj, w 2016 roku ukazała się ósma część przygód niezwykłego czarodzieja. W naszym gimnazjum również znaleźli się potteromaniacy, którzy lubią świat fantasy. Jeden z uczniów klasy pierwszej, Mikołaj Zachwieja, wyszedł z propozycją przeprowadzenia czytelniczego konkursu ze znajomości treści ośmiu tomów sagi o Harrym Potterze. Pytania konkursowe i odpowiedzi do nich opracowała p. Jolanta Kaliszczak. Konkurs odbył się 1 grudnia. Ośmioro potteromaniaków (Iwona Węglarz, Justyna Zachwieja - I A Weronika Dulak, Remigiusz Kaczorowski - I C Aleksandra Salamon - II A, Karolina Pietrzyk, Bartek Hurkała - III A) zmagało się z trudnym testem. Trzeba było wykazać się bardzo dobrą znajomością treści ośmiu tomów. Komisja konkursowa, aby dodać otuchy uczestnikom, przywdziała "magiczne" kapelusze. Zwycięzcami zostali:
I miejsce - Weronika Dulak klasa I C
II miejsce - Karolina Pietrzak klasa III A
III miejsce - Remigiusz Kaczorowski klasa I C
Zwycięzcom gratulujemy, a pozostałym uczestnikom konkursu bardzo dziękuję za chęć udziału w tych zmaganiach.
/J. Kaliszczak/
 
Podróż po Indonezji- spotkanie z podróżnikiem
We wtorek do naszego gimnazjum przyjechał podróżnik- pan Marcin Janik z portalu Podróże z Yeti. Pan Marcin zabrał nas w ciekawą podróż po Indonezji. Podróżnik przybliżył nam zwyczaje i tradycje mieszkańców tego kraju. Pan Marcin przedstawił również charakterystyczne dla Indonezji gatunki fauny i flory. Podróżnik zaprezentował również bardzo interesujące zdjęcia zrobione podczas swojej wyprawy. Spotkanie z panem Marcinem było bardzo interesujące i z pewnością wielu z nas zamarzyło o dalekich podróżach.
/W. Błażusiak/
 
Wyniki konkursu z wiedzy o teatrze
I miejsce- III b (Ł. Kukla, W. Lelito)
II miejsce- I b (A. Janc, A. Zachwieja)
III miejsce- II b (J. Wolfram) oraz I b (J. Cabała, J.Surowiec)
Gratulujemy!!!
/R. Zachwieja/
 
Szkolny „Dzień Teatru”
7 grudnia obchodziliśmy w szkole Mikołajki, które połączyliśmy ze szkolnym „Dniem Teatru”. Na pierwszych lekcjach nauczyciele prezentowali uczniom zagadnienia związane z tym tematem lub fragmenty sztuk scenicznych autorstwa największych dramatopisarzy. Dla drużyn z poszczególnych klas został zorganizowany przez panią J. Kaliszczak i panią R. Zachwieję konkurs wiedzy o teatrze zatytułowany „Od Ajschylosa do Szekspira". W tym samym czasie pani K. Ciesielka przeprowadziła lekcję otwartą na temat historii dramatu i twórczości Aleksandra Fredry. W czasie spotkania przedstawione zostały fragmenty najsłynniejszej komedii romantycznego dramatopisarza „Zemsty” przygotowane pod okiem pani K. Ciesielki przez uczennice: Anię Wiercioch, Olę Salamon z kl. IIa, Anię Nieć i Basię Symelę z kl. IIb i Marysię Maślankę, Iwonę Gołdyn. IIIa. Zebrani na lekcji uczniowie i nauczyciele nagrodzili młode aktorki gromkimi brawami. Podsumowaniem szkolnego „Dnia Teatru” stało się wyjście do Dworku Gościnnego w Szczawnicy na sztukę pt. „S@motni w tłumie” przygotowaną przez zespół Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia. Był to, jak podkreślali po wyjściu z przedstawienia uczniowie, wyjątkowy spektakl, poruszający ważne problemy współczesnej młodzieży. Poddane zostały refleksji ponadczasowe wartości: miłość, przyjaźń , odpowiedzialność i nadzieja. Spotkanie z „S@motnymi w tłumie” stało się podstawą do dyskusji na kolejnych lekcjach wychowawczych.
/K. Ciesielka/
 
Licealny Święty Mikołaj
6 grudnia 2016 r. po raz kolejny nasze gimnazjum odwiedził Święty Mikołaj z LO w Krościenku nad Dunajcem. Licealiści odwiedzili poszczególne nasze klasy, częstowali słodyczami gimnazjalistów i nauczycieli oraz zapraszali do odwiedzenia Liceum, a w przyszłości wyboru ich szkoły jako miejsca nauki.
 /R. Zachwieja/
 
 
Świąteczne spotkanie w Małopolskim Hospicjum dla Dzieci
11 grudnia grupa wolontariuszy z naszego gimnazjum razem z opiekunkami: panią D. Urban i panią K. Ciesielką pojechała do Wieliczki, na spotkanie z podopiecznymi Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci. Jak co roku, wcześniej w szkole została przeprowadzona akcja „Mikołaj za piątakę.” Młodzież zbierała do puszek przygotowanych w klasach pieniądze na rzecz Centrum Opieki Wyręczającej dla Osób Przewlekle i Nieuleczalnie Chorych w Krakowie. Do Akcji przyłączyli się również sponsorzy popierający nasze działania i dzięki wspólnym wysiłkom mogliśmy przekazać prezenty dla ciężko chorej 6- letniej Milenki i jej rodziny. „Szlachetna paczka” od społeczności naszego gimnazjum zawierała żywność, środki czystości, odzież i zabawki. Podarunek zawieźliśmy do Wieliczki, gdzie również uczestniczyliśmy we wzruszającym spotkaniu Mikołajkowym dla małych podopiecznych krakowskiego hospicjum. Nasi uczniowie umilili dzieciom oczekiwanie na Mikołaja śpiewem. Chór pod opieką pani D. Urban sprawił wszystkim obecnym na spotkaniu ogromną przyjemność, cała sala śpiewała razem z uczniami ze Szczawnicy. Pani K. Ciesielka i pani D. Urban wraz z wolontariuszami przekazały także na ręce pani Anny Nawrockiej - prezes Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci upominki w postaci książek z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczawnicy, książkę i kalendarze promujące Szczawnicę i Pieniny, które podarowały władze samorządowe naszego miasta, a gimnazjum wsparło chore dzieci tablicą edukacyjną, ufundowaną przez jednego z rodziców. Po zakończeniu części oficjalnej uczestniczyliśmy w wigilijnym spotkaniu podopiecznych hospicjum i ich rodzin, rozmawiając z nimi, bawiąc się i śpiewając wspólnie kolędy. Wieczorem powróciliśmy do Szczawnicy pełni wrażeń, ale przede wszystkim refleksji na temat kruchości naszego życia i dostrzegania w nim tego, co jest najważniejsze. W naszej szkole prężnie działa duża grupa wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas na niesienie pomocy potrzebującym. Opieką i pomocą zawsze służą im panie M. Tabasz, K. Ciesielka, D. Urban i ks. P. Dydo- Rożniecki.
Chcielibyśmy podziękować wszystkim instytucjom, sklepom, aptekom oraz osobom prywatnym za pomoc i wsparcie w tworzeniu tego niezwykłego prezentu dla Milenki i innych chorych dzieci oraz umożliwieniu nam wzięcia udziału w spotkaniu świątecznym dla podopiecznych Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci w Krakowie.                                 
/K. Ciesielka/
 
Mikołajki w Przytulisku
W pierwszą sobotę dnia 3 grudnia, wraz z uczennicami Anną Tokarczyk i Dagmarą Szczepaniak, udaliśmy się do Przytuliska świętego Brata Alberta, aby zanieść 42 mieszkankom, Paniom z obsługi i ich dzieciom radość prezentów przekazanych od świętego Mikołaja. Był to czas, w którym święty Mikołaj, w którego miałem zaszczyt się wcielić, mógł zamienić kilka słów z Paniami wyczekującymi tego spotkania. Następnie wraz z dziećmi dzwoniącymi dzwoneczkami, udaliśmy się do pokojów osób, których stan zdrowia nie pozwala na opuszczania sal lub łóżek. Po zakończeniu „mikołajowego obchodu” zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek, a następnie udaliśmy się prywatnie do niektórych rezydentów, aby zamienić jeszcze kilka słów przed wyjazdem. Zapowiedzieliśmy się, że niedługo powrócimy.
Okazja na dotrzymanie słowa nadeszła po kilku dniach, w piątkowy poranek 9 grudnia, kiedy to pojechaliśmy w powiększonym składzie: Pani Pedagog - Marta Tabasz, Anna Tokarczyk, Dagmara Szczepaniak, Alicja Mastalska, Monika Jama oraz Mikołaj Tokarczyk.
Zostaliśmy poproszeni o poprowadzenie Adwentowego Dnia Skupienia dla mieszkańców Przytuliska. Młodzież pomogła w prowadzeniu śpiewu, czytaniu tekstów mszalnych. Po pierwszej konferencji poświęconej między innymi 100 rocznicy objawień w Fatimie, sensie adwentu i rorat. Następnie miała miejsce spowiedź uwieńczona Mszą świętą, ze słowem o patronie dnia św. Janie Diego -tym, któremu objawiła się Matka Boża w Guadalupe.
Po poczęstunku udaliśmy się znowu do Pań, aby pobyć razem, posłuchać i ubogacić się wzajemnie. Dziękujemy za ten niezapomniany czas.
/ks. P. Dydo- Rożniecki/
 
Bartosz Ciesielka w Olimpiadzie Matematycznej
Bartosz Ciesielka został zakwalifikowany do etapu okręgowego Olimpiady Matematycznej Juniorów. Są to ogólnopolskie zawody matematyczne, o wysokim standardzie merytorycznym, skierowane do uczniów gimnazjum. Zawody pierwszego stopnia składały się z dwóch odrębnych części. Pierwszą z nich był test, czyli 15 pytań. Każde pytanie testowe składało się z trzech niezależnych stwierdzeń, z których część była prawdziwa, a część fałszywa. W sumie podczas 75-minutowego sprawdzianu uczestnik miał za zadanie rozstrzygnąć 45 zdań logicznych i poprzeć swój osąd obliczeniami. W drugiej części olimpiady gimnazjaliści przygotowywali przez dwa miesiące pracę pisemną, w której rozwiązywali konkursowe zadania otwarte. W styczniu Bartosz będzie uczestniczył w warsztatach matematycznych, prowadzonych przez jednego z założycieli tej olimpiady - dr Jacka Dymela, a następnie będzie zmagał się z kolejnymi wyzwaniami matematyki w Krakowie. Jest o co walczyć, gdyż nagrodą główną są tygodniowe Obozy Naukowe oraz Czesko-Polsko-Słowackie Zawody Matematyczne Juniorów. Powodzenia!
/Dominika Smolarska/
 
XLI Przegląd Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im . A. Skupnia - Florka.
15 grudnia br. w sali kinoteatru „Pieniny” w Szczawnicy odbyły miejskie eliminacje do XLI Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia -Florka w Białym Dunajcu. Do konkursu zgłosili się uczniowie ze szczawnickich szkół podstawowych, gimnazjum i Pienińskiej Szkoły Zawodowej. Naszą szkołę reprezentowały w kategorii recytatorek: Aleksandra Zachwieja kl. Ib, Katarzyna Szczepaniak kl. Ic, Dominika Salamon kl. IIIa, a gawędę zaprezentowała Dagmara Dulak kl. Ic. Występujących oceniało jury w składzie: pani Stanisława Wiercioch, pani Alina Lelito  i pan Piotr Gąsienica. Do Białego Dunajca zakwalifikowały się: Aleksandra Zachwieja i Dagmara Dulak.
Wszystkim uczestniczkom konkursu bardzo dziękuję za podtrzymywanie tradycji pienińskiej, a Oli i Dagmarze życzę sukcesu w Białym Dunajcu.
/K. Ciesielka/
 
„Jestem cały świat minus cały świat oprócz mnie” -świat według Themersonów
21 grudnia grupa uczniów naszego gimnazjum miała możliwość uczestniczenia w instalacji teatralnej Teatru Figur z Krakowa inspirowanej twórczością Franciszki i Stefana Themersonów, którzy byli autorami pierwszego polskiego filmu awangardowego i zarazem pierwszego polskiego filmu abstrakcyjnego. Wykorzystano utwory: „Wykład prof. Mma”, „Baymaus” i „Pędrek Wyrzutek”. Instalacja była poprzedzona warsztatami kontekstowymi, czyli rozbudzaliśmy naszą wyobraźnię, uczyliśmy się dostrzegać interakcje i poczuć rytm (okazało się to dość trudne, ale poczucie humoru nas nie opuszczało), tworzyliśmy własną wizję Pędrka Wyrzutka, wykorzystując do tego przedmioty codziennego użytku i przy tym dobrze bawiliśmy się. Sama instalacja składała się z siedmiu etiud, w których aktorzy wykorzystali obiekty cieniowe. Może nie wszystko było jasne i zrozumiałe, ale było niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. A wszystko to miało miejsce w salach lekcyjnych Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku, które zamieniły się w tajemnicze pomieszczenia pełne cienia i światła wykreowane przez Teatr Figur.
Jeszcze raz dziękujemy pani Annie Dudek za zaproszenie do udziału w tym niecodziennym spektaklu.
/J. Kaliszczak/
 
Wspinaczka
Chcąc rozwijać zainteresowania uczniów, należy często poddawać ich nowym wyzwaniom. Takim działaniem było zorganizowanie zajęć sportowo-rekreacyjnych na sztucznej ściance wspinaczkowej. Grupa uczniów miała okazję zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa podczas wspinania, poznali potrzebny sprzęt i techniki poruszania się po ściance oraz uczyli się asekuracji. Dla większości było to pierwsze spotkanie ze wspinaczką sportową, ale chyba nie ostatnie -wszyscy chcą jeszcze (2,5 godziny było mało) i mam nadzieję, że tak będzie. Dziękujemy Dyrekcji L.O. w Krościenku za nieodpłatne udostępnienie ścianki wspinaczkowej.
/J. Piotrowski/
 
Spotkanie seniorów
15 grudnia 2016 r. o godz. 10:00 w naszym gimnazjum odbyło się spotkanie nauczycieli seniorów. Na zaproszenie dyrektor Anny Szczepaniak odpowiedziało pozytywnie 16 nauczycieli emerytów. Najstarsza z przybyłych, pani Maria Gabryś, kiedyś nauczycielka historii w SP nr 2 obecnie liczy sobie 89 lat. Byłych pedagogów powitała pani dyrektor, dziękując za przybycie. Połamała się z nimi opłatkiem w imieniu swoim i całej społeczności gimnazjalnej oraz życzyła zdrowia i wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku. Całość przebiegała w miłej atmosferze przy ciastku i filiżance herbaty.
 
Święta Bożego Narodzenia
W okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia uczestniczyliśmy w szeregu działań związanych z radosnym oczekiwaniem na ich nadejście. W szkole odbyły się konkursy na świąteczną dekorację sal lekcyjnych oraz korytarzy, gościliśmy kolędników z zaprzyjaźnionych szkół, sami też 15 grudnia 2016 r. o godz. 10:00 w naszym gimnazjum odbyło się spotkanie nauczycieli seniorów. Na zaproszenie dyrektor Anny Szczepaniak odpowiedziało pozytywnie 16 nauczycieli emerytów. Najstarsza z przybyłych, pani Maria Gabryś, kiedyś nauczycielka historii w SP nr 2 obecnie liczy sobie 89 lat. Byłych pedagogów powitała pani dyrektor, dziękując za przybycie. Połamała się z nimi opłatkiem w imieniu swoim i całej społeczności gimnazjalnej oraz życzyła zdrowia i wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku. Całość przebiegała w miłej atmosferze przy ciastku i filiżance herbaty. w szkołach i instytucjach na terenie miasta i gminy Szczawnica, przekazując życzenia i świąteczne stroiki. Pani Dyrektor 15. 12 spotkała się z emerytowanymi nauczycielami, a 22 grudnia uczestniczyliśmy w apelu świątecznym, w czasie którego nie zabrakło życzeń i śpiewania kolęd. Ksiądz Piotr Dydo- Rożniecki oraz pani Danuta Urban przygotowali świąteczne spotkanie, została przypomniana historia obchodów Świąt Bożego Narodzenia, kolędnicy zaprezentowali świąteczny występ wokalny. Każda klasa, w ramach kolejnego konkursu, odśpiewała wybraną kolędę. O wynikach wszystkich konkursów decydowały powołane przez panią dyrektor komisje, która w czasie apelu ogłosiła wyniki. 
Dekoracja sal lekcyjnych:
I miejsce- klasa II a
II miejsce- klasa I a
III miejsce- klasa I b
Dekoracja korytarzy:
I miejsce- klasa I a
II miejsce- klasa I b
III miejsce- klasa I c
Konkurs kolęd:
I miejsce- klasa III a
II miejsce- klasa I c
III miejsce- klasa II b
Pani dyrektor wyróżniła także uczniów biorących udział w miejskich eliminacjach do XLI Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im . A. Skupnia -Florka oraz uczennicę klasy II b, Martę Michałczak, która zdobyła II miejsce w konkursie plastyczno- fotograficznym „Moja mała Ojczyzna” (Weronika Majerczak z klasy II a zdobyła w tym konkursie wyróżnienie).
Życzenia odebrali także: pani Ewa Mastalska, obchodząca imieniny 24 grudnia, pani Janina Mazurek, odchodząca z końcem grudnia na emeryturę oraz ksiądz Piotr Dydo- Rożniecki, który przeznaczył własne środki na strój dla pocztu sztandarowego oraz wyposażenie sali 23 (rzutnik, ekran, laptop). W czasie spotkania gościliśmy przedstawicieli Rady Rodziców, którzy przekazali wszystkim życzenia świąteczne, dyrekcja i nauczyciele otrzymali piękne gwiazdy betlejemskie. Członkowie SU także złożyli nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia, wręczając własnoręcznie wykonane stroiki świąteczne. Po spotkaniu w sali gimnastycznej, poszczególne klasy uczestniczyły w Wigiliach klasowy. Po ich zakończeniu, nauczyciele i pracownicy szkoły spotkali się na wspólnym "Opłatku".
/R. Zachwieja/
 
Z kolędą przez pokolenia
4 stycznia grupa uczniów naszego gimnazjum wraz z panią dyrektor Anną Szczepaniak, panią Danutą Urban i panią Katarzyną Ciesielką wzięła udział w pięknym spotkaniu zatytułowanym „Z kolędą przez pokolenia”. Członkowie szczawnickiego Stowarzyszenia 60+ „Młodzi inaczej” zaprosili dzieci i młodzież szkolną oraz wszystkich mieszkańców miasta do wspólnego kolędowania, które odbyło się w remizie OSP. Program przypomniał zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia i okresem je poprzedzającym. Mikołaj, choinka, kolędnicy z turoniem i gwiazdą to nieodłączne elementy, które wprowadzają w cudowny nastrój oczekiwania na przyjście Dzieciątka Jezus. Podróż przez pokolenia pokazała, że bez względu na wiek tak samo przeżywamy czas nadejścia „wesołej nowiny” i najlepszą okazją do dzielenia się tą radością jest wspólne kolędowanie i przypominanie zwyczajów, które powinny przetrwać dla potomnych. Gimnazjaliści zaprezentowali piękny program, który sprawił publiczności wiele radości. Składał się z krótkiego przedstawienia i koncertu kolęd. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w pierwszym spotkaniu „Z kolędą przez pokolenia” i mamy nadzieję, że zagości ono na stałe w kalendarzu miejscowych wydarzeń. Szczególne podziękowania składamy wszystkim członkom Stowarzyszenia 60+ „Młodzi inaczej”.
/K. Ciesielka/
 
Konkurs Piosenki Świątecznej Obcojęzycznej „Christmaslieder & Weihnachtssongs”
W środę 11.01.2017 roku w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy w sali kinowej odbyła się czwarta edycja międzyszkolnego Konkursu Piosenki Świątecznej Obcojęzycznej „ Christmaslieder & Weihnachtssongs”. 
Pomysłodawcami i organizatorami konkursu są nauczyciele języków obcych Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy. W konkursie tegorocznej edycji wzięło udział 6 szkół z terenu powiatu nowotarskiego i nowosądeckiego. Były to szkoły z Ochotnicy Dolnej, Krościenka, Maniów, Szczawnicy, Tylmanowej i Łącka. Uczestnicy konkursu zaprezentowali dwie piosenki świąteczne- jedną w języku niemieckim i jedną w języku angielskim. Nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach: dla solistów i duetów.
Głównym celem przyświecającym organizatorom jest propagowanie nauki języków obcych wśród młodzieży szkół gimnazjalnych oraz promowanie aktywności twórczej. Tegoroczni uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością. Śpiewali przy akompaniamencie różnych instrumentów takich jak gitara klasyczna czy ukulele. Jury oceniało poprawność językową, stronę muzyczno-wokalną, interpretację wykonywanych utworów oraz ogólny wyraz artystyczny. Wartościowe nagrody dla zwycięzców zostały ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy Szczawnica. 
Wyniki konkursu w kategorii soliści:
Miejsce I: Łucja Jasiurkowska -Zespół Szkolno- Gimnazjalny w Łącku 
Miejsce II: Joanna Tkaczyk- Publiczne Gimnazjum w Krościenku
Miejsce III: Daria Franczyk -Publiczne Gimnazjum w Ochotnicy Dolnej
Wyróżnienie: Wiktoria Barnaś - Publiczne Gimnazjum w Tylmanowej
Wyniki konkursu w kategorii duety:
Miejsce I: Alicja Mastalska i Dominika Zachwieja- Publiczne Gimnazjum w Szczawnicy
Miejsce II: Iwona Gołdyn i Maria Maślanka- Publiczne Gimnazjum w Szczawnicy
Miejsce III: Alicja Ciesielka i Kinga Gabryś- Publiczne Gimnazjum w Szczawnicy
Nagrody laureatom wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica pan Grzegorz Niezgoda oraz Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy pani Anna Szczepaniak.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za pomoc i zaangażowanie w organizację konkursu. Dziękujemy Panu Burmistrzowi za ufundowanie nagród, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury za udostępnienie sali i profesjonalnego sprzętu. Dziękujemy naszemu szanownemu Jury, przedstawicielom prasy oraz nauczycielom, którzy przygotowali młodzież do występów. Mamy nadzieję, że kolejne edycje konkursu będą się cieszyły jeszcze większą popularnością.
/A. Marcińska/
 
Trening w Krościenku
Tym razem grupa naszych uczniów wzięła udział w zajęciach na ściance wspinaczkowej w Gimnazjum w Krościenku. Jest to kontynuacja wcześniej rozpoczętych zajęć na ściance w L.O. Oprócz doskonalenia umiejętności wspinaczkowych uczniowie mieli również okazję potrenować grę w piłkę siatkową na pełnowymiarowym boisku. Rozegraliśmy także mecze sparingowe z drużyną z Krościenka. Była to próba przetarcia przed zbliżającymi się zawodami. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta wygrały, lecz wynik nie był najistotniejszy. Dla większości grających był to pierwszy mecz poza naszą szkołą i z drużyną innej szkoły (oj tremę było bardzo widać). Uczniowie mieli też okazję poznać nowych kolegów i koleżanki z Krościenka, efektem czego jest już umówione kolejne spotkanie. Bardzo cieszy fakt, że w zajęciach wzięła udział liczna grupa uczniów, a prawie trzy godziny szybko minęły i było mało.
/J. Piotrowski/
 
Dzień góralski
13 stycznia odbył się w naszej szkole „Dzień góralski”. Tradycją gimnazjum stało się już, że kilka razy w roku szkolnym uczniowie przychodzą w kompletnych strojach regionalnych lub zakładają na siebie jakieś jego elementy, „godają” po góralsku i zapoznają się z kulturą pienińską, dzięki zapraszanym na ten dzień gościom. Pomysłodawczyni tego szkolnego święta - pani K. Ciesielka zaprosiła tym razem panią Janinę Gawlik -poetkę, członkinię Stowarzyszenia 60+ „Młodzi inaczej” oraz zespołu Jana Malinowskiego, miłośniczkę i propagatorkę kultury pienińskiej, aby opowiedziała młodym o swych góralskich pasjach. Młodzież miała okazję posłuchać o dzieciństwie pani Gawlik i jej rodzicach, którzy zaszczepili w niej miłość do regionu. Wysłuchaliśmy również kilku wierszy i legendy autorstwa naszego gościa. W podziękowaniu za przybycie, pani Janina mogła usłyszeć recytację naszych uczennic oraz zaśpiewać z gimnazjalistami kolędy -oczywiście po góralsku. Bardzo dziękujemy pani Gawlik za poświęcenie naszej młodzieży czasu i przekazanie cennych wskazówek dotyczących wartości jaką jest kultura i tradycja.
Na zakończenie „Dnia góralskiego” odbył się konkurs pt. „Nie wstydzę się stroju góralskiego”
Wyniki zostaną ogłoszone na najbliższym apelu szkolnym.
/K. Ciesielka/
 
Michał szaleje
Grupa uczniów naszego gimnazjum wzięła udział w Powiatowej Gimnazjadzie w Pływaniu. W wyścigu na 50 m stylem dowolnym kolejny raz najlepszy okazał się Michał Kalata, który zwyciężył w pięknym stylu, uzyskując znakomity wynik poniżej 28 sekund i tytuł Mistrza Powiatu. Na trzecim miejscu podium w stylu grzbietowym stanął Jan Kołek Pawitza. O dużym pechu może mówić Bartłomiej Majerczak, który płynął stylem klasycznym, Bartek wystartował rewelacyjnie, ale kiedy zobaczył, że przed nim ani obok niego nikt nie płynie, zatrzymał się myśląc, że któryś z zawodników popełnił falstart, a on po prostu zostawił ich daleko z tyłu. Szybko odrobił dystans i po nawrocie był nadal pierwszy, ale kilka metrów przed metą zatrzymał się, gdyż sędzia pokazywał dyskwalifikację, ale nie była to dyskwalifikacja Bartka tylko kolegi z sąsiedniego toru. Dopłynięcie do mety wystarczyło na zajęcie czwartego miejsca. W zawodach wzięli również udział i całkiem dobrze popłynęli: Patrycja Miechurska, Kacper Zachwieja i Mikołaj Mastalski. Gratuluję osiągniętych wyników i zachęcam do dalszych treningów.
/J. Piotrowski/
 
Siatkówka
Kolejny raz Mistrzostwa Ośrodka Sportowego Pieniny w Piłce Siatkowej były rozgrywane w hali sportowej w Łapszach Niżnych. Pierwsze do rozgrywek przystąpiły dziewczęta. Nasza młoda drużyna zagrała z wielkim sercem i ogromną ambicją, co pozwoliło im na spokojne zajęcie drugiego miejsca i uzyskanie awansu do zawodów powiatowych. Zwyciężyły dziewczęta z Ochotnicy Górnej. Chłopcy rozegrali bardzo dobry turniej, ale w kilku momentach zabrakło im opanowania i spokoju. Dwa mecze były bardzo krótkie, lecz te szybkie zwycięstwa nie pomogły w kolejnych dwóch meczach rozgrywanych na przewagi, ale niestety przegranych. Trzecie miejsce jest miejscem na podium, ale pozostawiło wielki niedosyt, a chwalenie naszej drużyny za dobrą gre nie zastąpi awansu do zawodów powiatowych. Gratuluję osiągniętych wyników i dziękuję za sportową postawę.
Dziewczęta: Dagmara Szczepaniak, Monika Jama, Anna Wiercioch, Teresa Wiercioch, Aleksandra Salamon, Zuzanna Sobieniowska, Aneta Gabryś, Angelika Kowalczyk i Dagmara Dulak.
Chłopcy: Robert Ciesielka, Grzegorz Gabryś, Bartosz Ciesielka, Łukasz Kukla, Bartłomiej Majerczak, Kacper Zachwieja, Kacper Rogowski, Bartłomiej Mędrala i Jakub Szczepaniak.
/J. Piotrowski/
 
Noc Biologów
W piątek 13.01.2017r. kilkunastu grupa uczniów naszego gimnazjum wzięła udział we Nocy Biologów. Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauk przyrodniczych, przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca oraz zachęcenie do wyboru kariery naukowej. Nasi uczniowie byli w obiektach Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi. W budynkach Instytutu Zoologii, Instytutu Nauk o Środowisku oraz w nowym budynku Centrum Edukacji Przyrodniczej. Brali udział w ciekawych wykładach, pokazach oraz warsztatach interaktywnych. Nasi uczniowie mieli okazję poznać świat motyli oraz pajęczaków. Mogli przygotować preparaty mikroskopowe i zobaczyć efekty swojej pracy pod mikroskopem. Poznali życie i zwyczaje węży oraz innych gadów. Rozpoznawali ślady ssaków oraz poznali sposoby tworzenia pułapek wykorzystywanych w badaniach. Młodzież poznała również związki między biologią a kryminologią. Te ostatnie warsztaty wzbudziły w uczniach wiele ekscytacji. Młodzież poznała zagadnienia związane z biochemią, biologią komórki, genetyką, immunologią, chronobiologią, hematologią, endokrynologią, fizjologią rozrodu, antropologią, neuroanatomią i anatomią porównawczą, biologią rozwoju bezkręgowców, entomologią, ewolucją strategii życiowych, ekologią, czy tematyką związaną ze światem roślin. Naszych uczniów zafascynowała również biblioteka wydziału Nauk o Ziemi. Ilość książek i samodzielność wyszukiwania publikacji w katalogu elektronicznym lub kartkowym. Małopolska Noc Biologów została zorganizowana po raz szósty. My uczestniczyliśmy pierwszy raz i jesteśmy pewni, że nie ostatni. W podróży po świecie biologii towarzyszyli nam uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr1.
/M. Tabasz/
 
Gratulacje dla pasjonatek czytania
W dniu 25.01 dwie nasze uczennice : Karolina Bańkosz oraz Iwona Gołdyn odebrały nagrody w międzyszkolnym konkursie literackim zorganizowanym przez bibliotekę szkolną Liceum Ogólnokształcącego zatytułowanym " Do zaczytania jeden krok..." czyli jak uzależniłam /łem się od czytania. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie na stronie A4 opisać swoją historię " odkrycia pasji czytania".W konkursie oprócz naszych humanistek uczestniczyły także uczennice z Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjów w Krościenku n/D. Tym bardziej cieszy sukces naszych uczennic : praca Karoliny Bańkosz z klasy I -szej zatytułowana "Książka - to coś więcej, niż kartki papieru" została oceniona bardzo wysoko - ( III miejsce), wyróżniono także pracę Iwony Gołdyn pt. "Był czas… ".
Wszystkie uczestniczki konkursu jak na konkurs literacki przystało otrzymały nagrody książkowe oraz pamiątkowe Dyplomy. Dodatkowym wyróżnieniem będzie opublikowanie nagrodzonych prac w formie e-booka , który będzie umieszczony na stronie liceum.
Naszym czytelniczkom serdecznie gratulujemy i zachęcamy innych do odkrywania przyjemności czytania.
/Małgorzata Tkacz/
 
Dzień sekretarki
A my życzymy sobie też skrycie, że nadal będziesz ułatwiać nam życie... Dzień Sekretarki
W Sevres pod Paryżem- wiecie to chyba-tam jest
Instytut, co wzorce trzyma.
Metr i kilogram w gablocie leżą
i przed zniszczeniem pilnie je strzegą.
Teraz radzili wiedzy giganci
skąd tutaj wzorzec wziąć sekretarki,
tej IDEALNEJ. My taką mamy!
Jednak nikomu jej nie oddamy!
Na co by było dziewczęciu temu
stać jak eksponat tam po próżnemu!?
Kiedy tu wszystkim bardziej się przyda
nasza Kochana Pani Ewa!
Ona skseruje, wpisze, podliczy,
zaświadczenia wyda, klej ci pożyczy...
A sekretariat przy nas tu blisko
to naturalne jej środowisko!
Tyś nam ostoją, wsparciem, wyręką!
Dziś wyrażamy Ci wdzięczność wielką.
Słów dobrych od nas przyjmij podarki,
bo dziś obchodzisz Dzień Sekretarki.
/Samorząd Uczniowski/
 
Sukces artystyczny
11 uczniów naszego gimnazjum wzięło udział w regionalnym konkursie plastyczno -fotograficznym pt. „Moja Mała Ojczyzna”. Konkurs został zorganizowany przez Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Nowego Targu i Starosty Powiatu Nowotarskiego.
 Celem konkursu było wzbogacenie edukacji regionalnej przez przybliżenie swojej miejscowości -małej ojczyzny. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy fotograficznej lub plastycznej przedstawiającej wydarzenia z życia swojej miejscowości, świata lokalnej przyrody, ludzi i historii ukrytych lub trudnych do zobaczenia -lokalnego dziedzictwa i kultury mikro ojczyzny. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, wpłynęło 310 z Podhala, Orawy, Spisza oraz województwa łódzkiego. Młodzież z naszej szkoły przygotowała 10 prac fotograficznych i 1 plastyczną. Podczas oceniania prac komisja brała pod uwagę: zgodność tematu pracy z zadaniem konkursowym, twórcze podejście do zagadnienia, samodzielność wykonania pracy, walory artystyczne i estetykę. Werdyktem jury w gimnazjalnej grupie wiekowej nasza uczennica Marta Michałczak z kl. II b zajęła II miejsce a Weronika Majerczak z kl. II a -wyróżnienie. Wernisaż wystawy prac pokonkursowych oraz uroczyste rozdanie nagród laureatom odbyło się 24 stycznia 2017 r. w Ratuszu -siedzibie Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu. Wszystkim uczestnikom naszego gimnazjum konkursu serdecznie dziękujemy a laureatkom -gratulujemy!
/J. Zachwieja/
 
Apel podsumowujący I półrocze
W czwartek 26.01. spotkaliśmy się na apelu, w trakcie którego Samorząd Uczniowski podsumował I półrocze roku szkolnego 2016/2017.
Prowadzący -Remik i Weronika - podsumowali wyniki klasyfikacji półrocznej w poszczególnych klasach. Najwyższą średnią - 3,70 uzyskała klasa IIa, natomiast najwyższą frekwencję - 94% klasa Ib. Wśród uczniów najwyższe średnie uzyskali: Mikołaj Zachwieja z kl. Ia -5:14, Aleksandra Zachwieja z kl. Ia -5:00, taką samą średnią uzyskał Jakub Cabała z kl. Ic.
Nasze gimnazjum aktywnie włączyło się w życie kulturalne Szczawnicy. Uczestniczyliśmy w obchodach Dnia Niepodległości oraz Święcie Ulicy Szalaya. Włączyliśmy się również w akcję Narodowego Czytania Sienkiewicza. Nasi przedstawiciele brali udział w miejskich eliminacjach Przeglądu Recytatorów i Gawędziarzy im. Skupnia -Florka, a następnie reprezentowali nas w Białym Dunajcu.
Gimnazjaliści mieli okazję wyjechać do Krakowa na Noc Naukowców oraz Biologów. Naszą szkołę odwiedził kurator zawodowy Sadu Rejonowego w Nowym Targu, który przybliżył problematykę odpowiedzialności karnej młodego człowieka w różnych sytuacjach życiowych. Zorganizowaliśmy Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego ,w trakcie którego poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci. Podczas zajęć organizowanych w Miejskiej Bibliotece poznaliśmy kulturę Japonii. Gościliśmy w Gimnazjum podróżnika, pana Marcina Janika, który w interesujący sposób przybliżył nam egzotyczną Indonezję. Mieliśmy również okazję zobaczyć przedstawienie Teatru Figur z Krakowa. W ramach Dnia Teatru oglądaliśmy w Dworku Gościnnym spektakl pt. „Samotni w tłumie” oraz odbył się konkurs wiedzy
o teatrze. Na terenie naszej szkoły aktywnie działała grupa wolontariatu. Wolontariusze przygotowali prezent dla podopiecznej Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci, uczestniczyli również
w spotkaniu świątecznym w Przytulisku Św. Brata Alberta w Grywałdzie. Członkowie Szkolnego Koła Caritas odwiedzają szczawnickich seniorów, organizują zajęcia dla przedszkolaków.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w różnych zajęciach sportowych, organizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego. Wędrowali szlakami górskimi - podziwiali zachód słońca z Trzech Koron. Wyjeżdżali również na ściankę wspinaczkową. Reprezentowali szkołę na zawodach siatkarskich, pływackich oraz narciarskich.
Następnie pani Dyrektor wspólnie z panią pedagog wręczyły nagrody za udział w konkursach przedmiotowych.
/W. Błażusiak kl. III b/
 
Finał XLI Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia- Florka
26 stycznia 2017 r. odbył się w Białym Dunajcu Finał XLI Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia- Florka. Organizatorem etapu wojewódzkiego był Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2. W tym roku w Przeglądzie wzięło udział aż 137 przedstawicieli szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Było to prawdziwe święto gwary Podhala, Orawy, Spisza i Pienin. Młodzież oceniali wybitni znawcy gwary, folkloru góralskiego, regionaliści. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klas pierwszych: Aleksandra Zachwieja w kategorii recytacja i Dagmara Dulak, która przedstawiała gawędę. Do Białego Dunajca pojechały pod opieką pani Katarzyny Ciesielki. Jak podkreślali członkowie jury, tegoroczny Przegląd był na bardzo wysokim poziomie, a czystość gwary i słownictwo młodych góralskich recytatorów i gawędziarzy budziły zachwyt. Dlatego szczególnie cieszy nas fakt , że wśród wyróżnionych w tak wymagającym i trudnym konkursie znalazły się obydwie nasze uczennice, którym serdecznie gratulujemy! Oli i Dagmarze życzymy dalszych sukcesów, a wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania dziewcząt do XLI Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy serdecznie dziękuję.
/K. Ciesielka/
 
Wizyta w Łącku
27 stycznia 2017 r. uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum, w ramach doradztwa zawodowego, odwiedzili Zespół Szkół Zawodowych w Łącku. Szkoła oferuje następujące kierunki kształcenia: Liceum Ogólnokształcące (przedmioty rozszerzone: język polski, historia), Liceum Ogólnokształcące (klasa sportowa -piłka ręczna dziewcząt), Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych (przedmioty rozszerzone: biologia, język obcy),Technikum Ekonomiczne (przedmioty rozszerzone: geografia, język obcy),Technikum Budownictwa (przedmioty rozszerzone: matematyka, język obcy),Zasadnicza Szkoła Wielozawodowa - nauka dowolnego wybranego zawodu odbywa się u pracodawców, Zasadnicza Szkoła Zawodowa- Kucharz, nauka w szkolnych pracowniach.
Nasi trzecioklasiści zobaczyli tam bardzo dobrze wyposażone pracownie: humanistyczną, informatyczną, ekonomiczną, budowlaną, gastronomiczną i językową. Podziwiali także imponującą halę sportową, gdzie młodzież łąckiej szkoły ma zajęcia z wychowania fizycznego. Gimnazjaliści mieli również możliwość obserwowania zajęć prowadzonych przez nauczycieli i wychowawców łąckiej szkoły. Wiele emocji wzbudzały quizy, za które zwycięzcom przyznawano certyfikaty z „piątką”, która zostanie wpisana do dziennika lekcyjnego we wrześniu, jeżeli uczeń wybierze tę szkołę. Dzień otwarty w Zespole Szkół w Łącku miał na celu zaprezentowanie przybyłym tu gimnazjalistom wszystkiego, na co mogą liczyć, wybierając tę placówkę. Można w niej poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, a wyniki egzaminów maturalnych i zawodowych świadczą same za siebie. Widoczna jest też niepowtarzalna atmosfera, którą w jakimś stopniu dzień 27 stycznia ukazał. Myślę, że wyjazd ten był dla naszych uczniów wartościowy, być może kilkoro z nich wybierze tę szkołę.
/K. Ciesielka/
 
Spektakl profilaktyczny
W piątek 27.01 uczestniczyliśmy w spektaklu profilaktycznym pt.: „w.w.w sieć.com” przygotowanym przez Krakowskie Centrum Profilaktyki. Aktorzy w trakcie przedstawienia poruszyli w ciekawy i zabawny sposób tematykę zagrożeń czyhających w sieci oraz uzależnienia od Internetu. Pokazali w jaki sposób uzależnienie wpływa na nasze życie. Po przedstawieniu aktorzy przeprowadzili krótką pogadankę na tematy poruszane w jego trakcie. Spotkanie bardzo nam się podobało. Po jego zakończeniu nagrodziliśmy artystów gromkim brawami.
 /W. Błażusiak kl. III b/
 
Narty
Arena Narciarska Jaworki była gospodarzem Otwartych Mistrzostw Ośrodka Sportowego Pieniny w Narciarstwie Alpejskim. Mroźna pogoda nie sprzyjała dużej frekwencji na zawodach, ale pośród startujących narciarzy z kilku szkół, bardzo dobrze spisali się nasi uczniowie. W kategorii dziewcząt zwyciężyła Laura Oleś, a Weronika Hurkała była druga. W gronie chłopców najlepiej spisał się Denis Madeja zajmując trzecie miejsce, a czwarty był Dawid Rychtarczyk. Gratuluję wszystkim osiągniętych wyników i trzymajmy kciuki na kolejnych zawodach.
/J. Piotrowski/
 
Ferie w szkole
Mówiąc ferie, myślimy, że przez dwa tygodnie szkoła jest zamknięta, a uczniowie nie mają najmniejszej ochoty się w niej pokazać. Tym razem w naszym gimnazjum było zgoła inaczej, każdy chętny mógł przyjść do szkoły, aby miło spędzić czas, a przede wszystkim rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Okazało się, że chętnych nie było wcale mało, a mieli co robić.
Zajęcia artystyczne odbyły się w drugim tygodniu ferii. Podczas nich młodzież pracowała z masą solną, tworząc oryginalne płaskorzeźby, które po wyschnięciu pokolorowała i polakierowała. Kolejne spotkanie wykorzystaliśmy do poznania możliwości kredek akwarelowych, a w ostatnim dniu zajęć dziewczęta pracowały nad ozdabianiem bawełnianych koszulek kolorowymi pastelami i markerami do tkanin.
Prowadzone były również zajęcia, w czasie których uczniowie mieli okazję poćwiczyć swoje umiejętności językowe. Brali udział w różnego rodzaju grach językowych jak: pantomima, głuchy telefon, memory itp. Mieli okazję wczuć się w sytuacje dnia codziennego, jak robienie zakupów w j. angielskim, tłumaczenie drogi, odszukiwanie wskazanych obiektów na mapie Londynu itd. Uczestnicy obejrzeli także film o Londynie oraz kilka prezentacji multimedialnych, po których sprawdzili swoją wiedzę,rozwiązując quiz nt informacji w nich zawartych.
Odbywały się także zajęcia taneczne, a w szczególności taniec nowoczesny - taniec najbliższy oczekiwaniom młodzieży. Zajęcia dały możliwość uczniom aktywnego spędzenia wolnego czasu w grupie rówieśniczej, kształtowania właściwej, poprawnej sylwetki i osobowości. Była to również okazja do pracy nad sobą, swoją nieśmiałością, opanowaniem tremy. Uczennice poznawały swoje możliwości taneczne oraz pracowały nad umiejętnością współdziałania w zespole. Zajęcia te były doskonałą alternatywą dla „siedzącego” stylu życia, wskazaną formą relaksu i odprężenia.
Zajęcia taneczne zorganizowane zostały w dwóch grupach -dla klas trzecich oraz pierwszych i drugich. Dziewczęta tworzyły układy taneczne, doskonaliły je, jak również opanowywały technikę poruszania się przy muzyce.
Ferie nie mogły się obyć bez piłki siatkowej, tak bardzo lubianej i popularnej w naszej szkole. Oczywiście nie zabrakło entuzjastów siatkówki, a dwa ponad trzygodzinne spotkania szybko przeleciały i było jeszcze mało.
Grupa uczniów doskonaliła swoje umiejętności jazdy na nartach i snowboardzie, korzystając z ulgowych biletów na wyciągu Palenica.
Mieliśmy w naszym gimnazjum nietypowych gości, którymi byli żużlowcy Unii Tarnów przebywający w Szczawnicy na obozie sportowym. Przeprowadzili kilka treningów na naszych obiektach sportowych.
Grupa uczennic chcąc ciekawie a zarazem twórczo spędzić wolny czas, w dniu 2 lutego odwiedziła naszych szczawnickich przedszkolaków , którzy mimo czasu ferii nigdzie nie wyjechali. Pragnąc uatrakcyjnić ten czas naszym „ milusińskim „ , starsze koleżanki przygotowały wiele atrakcji. Nie zabrakło wspólnego czytania książek i połączonego z mini konkursem dotyczącym znajomości bajek i baśni. Maluchy wykazały się ogromną wiedzą w tym zakresie czym niejednokrotnie zadziwiły nasze gimnazjalistki. Po czytaniu książek przyszedł czas na zabawę. Zajęcia czytelnicze w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom oraz zajęcia wesoło zabawowo zostały przeprowadzone z inicjatywy samych uczennic naszego gimnazjum pod opieką P. M. Tabasz i M. Tkacz. Tym samym składamy serdeczne podziękowania Dyrekcji Miejskiego Przedszkola Publicznego oraz Dyrekcji Ochronki za miłe i gorące przyjęcie oraz zaproszenie na kolejne „ Spotkanie z zabawą i książką „. 11 lutego cztery wolontariuszki naszego gimnazjum postanowiły zakończyć ferie, uczestnicząc w koncercie charytatywnym połączonym ze zbiórką funduszy na leczenie p. Marii Nowak. Kobieta potrzebuje leczenia komórkami macierzystymi. Dziewczyny spisały się fantastycznie.
/J. Piotrowski/ /M. Tabasz/
 
Dyskoteka
W czwartek 16.02 odbyła się dyskoteka walentynkowo- karnawałowa. Na początek uczestnicy zabawy mieli okazję nauczyć się tańczyć Belgijkę. Następnie wszyscy ruszyli w tany w rytm swoich ulubionych przebojów. Znalazł się również czas na spokojniejsze tańce. Można było zamówić piosenki z dedykacją. Wybraliśmy również Króla i Królową Balu. Zostali nimi Kamila i Emil z klasy drugiej!!! Z biegiem czasu zabawa rozkręcała się coraz bardziej. Cztery godziny było stanowczo za mało!!! Mamy nadzieję, że w naszej szkole będzie organizowanych więcej takich dyskotek. Dyskotekę prowadzili wspaniali i niezastąpieni wodzireje- pan Mariusz i pani Lila.
/W. Błażusiak kl. III b/
 
Siatkówka
Kolejny raz Mistrzostwa Ośrodka Sportowego Pieniny w Piłce Siatkowej były rozgrywane w hali sportowej w Łapszach Niżnych. Pierwsze do rozgrywek przystąpiły dziewczęta. Nasza młoda drużyna zagrała z wielkim sercem i ogromną ambicją co pozwoliło im na spokojne zajęcie drugiego miejsca i uzyskanie awansu do zawodów powiatowych. Zwyciężyły dziewczęta z Ochotnicy Górnej. Chłopcy rozegrali bardzo dobry turniej, ale w kilku momentach zabrakło im opanowania i spokoju. Dwa mecze były bardzo krótkie, lecz te szybkie zwycięstwa nie pomogły w kolejnych dwóch meczach rozgrywanych na przewagi, ale niestety przegranych. Trzecie miejsce jest miejscem na podium, ale pozostawiło wielki niedosyt, a chwalenie naszej drużyny za dobrą gre nie zastąpi awansu do zawodów powiatowych. Gratuluję osiągniętych wyników i dziękuję za sportową postawę.
Dziewczęta: Dagmara Szczepaniak, Monika Jama, Anna Wiercioch, Teresa Wiercioch, Aleksandra Salamon, Zuzanna Sobieniowska, Aneta Gabryś, Angelika Kowalczyk i Dagmara Dulak.
Chłopcy: Robert Ciesielka, Grzegorz Gabryś, Bartosz Ciesielka, Łukasz Kukla, Bartłomiej Majerczak, Kacper Zachwieja, Kacper Rogowski, Bartłomiej Mędrala i Jakub Szczepaniak.
/J. Piotrowski/
 
Trening w LO
Kolejny raz zajęcia sportowe odbyły się w hali sportowej LO w Krościenku. Mieliśmy okazję przeprowadzić trening siatkarski na dużym boisku, zagrać sparing z drużyną licealistów i mecz pomiędzy naszymi uczniami. Druga część zajęć to ćwiczenia na ściance wspinaczkowej. Doskonaliliśmy podstawy wspinaczki i asekuracji, oraz uczyliśmy się tzw. „wahadła”, które okazało się wielką atrakcją zajęć. Cieszy fakt, że znalazła się spora grupa uczniów, która piątkowe popołudnie i wieczór chciała spędzić na zajęciach sportowych.
/J. Piotrowski/
 
Snowboard
Jazda na snowboardzie staje się powoli w naszej szkole bardziej popularna niż jazda na nartach, stąd też znalazła się spora grupa uczniów, która wzięła udział w Zawodach Powiatowych. Z zawodów na stoku Polczakówka w Rabce Zdroju przywieźliśmy puchary za drugie miejsce w kategorii chłopów i trzecie w kategorii dziewcząt. Zawody były również kwalifikacją do Wojewódzkiej Gimnazjady w Snowboardzie, w której wezmą udział: Bartosz Hebda -4 miejsce, Kamil Rekowski -8, Michał Kalata -10, Jakub Szczepaniak -11, Jakub Dyda -12, Filip Węglarz -12, Anna Michałczak -5. Gratulacje i trzymajmy za nich kciuki 1 marca.
/J. Piotrowski/
 
II Rajd Turystyczno-Historyczny "Śladami Partyzantów"
W 73. rocznicą wydarzeń na przełęczy Przysłop nasze gimnazjum wraz z oddziałem PTTK w Szczawnicy oraz Liceum Ogólnokształcącym w Krościenku zorganizowało II Rajd Turystyczno-Historyczny "Śladami Partyzantów".
Głównym celem rajdu było upamiętnienie przejścia na Przysłop partyzantów AK z oddziału „Wilka” dowodzonego przez „Zawiszę” por. Krystyna Więckowskiego oraz same wydarzenia na tej przełęczy, czyli potyczki żołnierzy podziemia z niemieckim oddziałem, które miały miejsce 21 lutego 1944 r. i uczczenie pamięci poległych w tej walce pięciu żołnierzy AK.
We wtorkowy ranek 21 lutego 2017r. 80-osobowa grupa uczestników rajdu wyruszyła z placu Dietla w Szczawnicy, żółtym szlakiem, kierując się na Przysłop. Podczas 13 km trasy uczniowie wraz opiekunami zatrzymali się na chwilę odpoczynku i ciepłą herbatę w schronisku pod Bereśnikiem. Na szlaku uczniowie wykonywali przygotowane dla nich zadnia, w których mogli wykazać się wiedzą historyczną związaną z działalnością AK na naszym terenie lub strzelaniem do celu. Po dotarciu na Przysłop, dzięki grupie rekonstrukcyjnej, młodzież miała możliwość przenieść się w czasie -uczestnicząc w niemieckiej obławie na partyzantów, obcując z umundurowaniem i uzbrojeniem z czasów II Wojny Świtowej. Pod pomnikiem wszyscy stanęli do uroczystego Apelu Pamięci i nasi uczniowie zapalili znicze. Na zakończenie Rajdu w Zajeździe Czarda czekał na wszystkich gorący poczęstunek.
W tym roku Honorowy Patronat nad rajdem objął Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber oraz Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorz Niezgoda. Wsparła nas również w organizacji grupa PGRH „ZP Błyskawica” oraz GOPR Podhale. Patronat medialny objął Tygodnik Podhalański.
W rajdzie oprócz organizatorów brali udział uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n/D, Gminnego Publicznego Gimnazjum w Sromowcach Niżnych, VI Gimnazjum MCE w Krościenku oraz Gimnazjum nr. 1 w Tylmanowej. 
Wszystkim dziękujemy za wspólny trud wędrówki i już zapraszamy na III rajd w przyszłym roku.
/D. Smolarska/
 
Wycieczka
W ubiegły piątek 17 lutego 20-osobowa grupa uczniów naszego Gimnazjum uczestniczyła             w wycieczce do Nowego Sącza. Wycieczka była nagrodą za angażowanie się w życie szkoły                              i środowiska lokalnego poprzez działalność artystyczną. Wyjazd sponsorował Urząd Miasta i Gminy Szczawnica.                          
W programie wycieczki znalazły się: aktywny wypoczynek na lodowisku,                                                 wizyta w kręgielni i dobra pizza. Nie zabrakło oczywiście akcentu muzycznego: młodzież miała okazję obejrzeć oskarowy hit -musical „La La Land” pełen rewelacyjnej jazzowej muzyki oraz tańca.  
Uczestnicy wycieczki wrócili do Szczawnicy w dobrych humorach, pełni wrażeń i energii do realizowania nowych artystycznych przedsięwzięć.
/Danuta Urban/
 
Warsztaty językowe w Londynie
20-25.02.2017r.
Uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w 6-dniowych warsztatach językowych w Londynie, które były uzupełnieniem programu nauczania języka angielskiego. Intensywny i ciekawy program zwiedzania współgrał z możliwością ćwiczeń językowych prowadzonych w terenie. Była to doskonała okazja do wypróbowania swoich umiejętności językowych oraz mobilizacja do dalszej nauki. Uczniowie mieszkali u rodzin brytyjskich, gdzie mieli szansę pochwalić się znajomością języka angielskiego w sytuacjach dnia codziennego.
Oto program wyjazdu:
Dzień 1
O godz. 6.00 rano 25 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami (Małgorzatą Oleś-Gagatek i Dorotą Cebulą) wyjechało ze Szczawnicy autokarem w kierunku Wielkiej Brytanii. Podróż przez Niemcy, Holandię, Belgię i Francję trwała ok. 24 godzin.
Dzień 2
Ok. godz. 5.00 rano uczestnicy wycieczki wsiedli na prom w Calais i półtorej godziny później byli już w Dover. Przejazd do Londynu trwał 2 godziny, następnie rozpoczęło się zwiedzanie. Uczniowie udali się wraz z przewodnikiem do parku Greenwich, gdzie znajduje się Królewskie Obserwatorium Astronomiczne zaprojektowane przez Christophera Wrena. Przebiega przez nie południk zerowy. Następnie zwiedzili Muzeum Morskie, które zawiera największą na świecie kolekcję przedmiotów związanych z historią Wielkiej Brytanii na morzu. Po wyjściu z muzeum mieli okazję zrobić sobie zdjęcia z XIX-wiecznym kliprem herbacianym Cutty Sark (jedynym zachowanym na świecie) i wsiedli na statek, którym wyruszyli w dwugodzinny rejs po Tamizie. Podczas rejsu mogli podziwiać najważniejsze atrakcje Londynu jak: Parlament, Big Ben, Teatr Szekspira, brytyjskie muzeum narodowe międzynarodowej sztuki nowoczesnej Tate Modern i przepłynęli pod mostami: Tower Bridge, London Bridge, Millenium Bridge, Waterloo Bridge itd. Po opuszczeniu statku uczniowie przejechali się kołem milenijnym London Eye, którego wysokość to 135 metrów. Obrót trwał 30 minut, podczas którego wszyscy mogli podziwiać panoramę Londynu z lotu ptaka na odległość nawet 40 kilometrów. Po intensywnie spędzonym dniu uczestnicy wycieczki przejechali koleją naziemną na miejsce zbiórki w dzielnicy Wallington . Spotkali się tam z rodzinami brytyjskimi, u których spędzili kolejne 3 noce.
Dzień 3
Uczniowie rozpoczęli ten dzień od zwiedzania galerii sztuki w północnej części Trafalgar Square, prezentującej kolekcję 2300 dzieł malarstwa, gdzie pani przewodnik zadała im zadanie dotyczące odnalezienia konkretnych dzieł w całej galerii. Następnie mogli oni porobić sobie zdjęcia w British Museum- największym na świecie muzeum historii starożytnej. Po kilkugodzinnym spotkaniu ze sztuką przyszedł czas na zakupy na ulicy skupiającej ponad 300 sklepów- Oxford Street. W drodze powrotnej na miejsce zbiórki pani przewodnik przeprowadziła w autokarze konkurs na podstawie wysłuchanych piosenek. Nagrody za zwycięstwo oraz nagrody pocieszenia były bardzo atrakcyjne. Wieczorem wszyscy udali się do rodzin.
Dzień 4
Uczestnicy wycieczki rozpoczęli zwiedzanie od Opactwa Westminsterskiego, gdzie książę William wziął ślub z Kate Middleton. Następnie wszyscy przeszli pod pałac Westminsterski z wieżą zegarową i dzwonem Big Benem. Później udali się pod budynek na 10 Downing Street, który jest rezydencją i biurem premiera Wielkiej Brytanii. Uczniowie mieli okazję zobaczyć zmianę warty jazdy konnej przy Muzeum Jazdy Konnej. Następnie udali się przez park św. Jakuba do Hyde Parku, gdzie z daleka zobaczyli Pałac Kensington- rezydencję, w której kiedyś mieszkał książę Karol z księżną Dianą, a obecnie zamieszkiwaną przez księcia Williama i księżną Kate. Największą dla nich atrakcją był jednak Pałac Buckingham, gdzie udało im się ujrzeć królową Elżbietę II, żegnającą swoich gości. Po długim spacerze uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Nauki i Techniki. Wieczorem wszyscy udali się do rodzin.
Dzień 5
Tego dnia rano uczniowie naszego gimnazjum pożegnali się z rodzinami ich goszczącymi i rozpoczęli zwiedzanie. Zobaczyli okręt flagowy Golden Hinde, teatr szekspirowski The Shakespeares Globe, brytyjskie muzeum narodowe międzynarodowej sztuki nowoczesnej Tate Modern, a następnie przeszli wiszącym mostem- Millenium Bridge na drugi brzeg Tamizy. Stamtąd mieli okazję przejechać się piętrowym czerwonym autobusem pod twierdzę Tower i przespacerować się po zwodzonym moście Tower Bridge. Następnie przejechali metrem na miejsce zbiórki skąd udali się w drogę powrotną do Polski.
Dzień 6
Ok. godz. 8.30 uczestnicy wycieczki przekroczyli granicę Polski, a w godzinach wieczornych byli już w Szczawnicy. Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni z wycieczki tym bardziej, że nigdy wcześniej w Londynie nie byli.
Podczas całego wyjazdu można było obserwować świetną integrację uczniów klas I, II i III, którzy służyli sobie nawzajem pomocą, podpowiadali sobie słówka i wyrażenia angielskie, gdy zaistniała taka potrzeba, robili sobie razem zdjęcia itp. Grupa gimnazjalistów była zdyscyplinowana, punktualna i zainteresowana zwiedzanymi obiektami.
Bardzo dziękujemy Panu Burmistrzowi Miasta i Gminy Szczawnica, który dofinansował wyjazd uczniów do Londynu.
Dziękujemy także pracownikom Biura Turystyki Młodzieżowej ATAS, za umożliwienie tego wyjazdu.
/Małgorzata Oleś-Gagatek/
 
Tropami zwierząt
W marcu szczawnickie Koło Łowieckie „Przehyba” zaprosiło gimnazjalistów na zajęcia terenowe „Tropami zwierząt”. Uczniowie wzięli udział w grze terenowej, w czasie której realizowali różne zadania: rozpoznawanie zwierząt z naszych lasów, obserwowanie terenu z ambony łowieckiej, rozpalanie ogniska na czas, szukanie paśników w lesie, rozpoznawanie sygnałów używanych na polowaniach oraz ćwiczenie zręczności w zabawie z balonami. Najlepiej z wszystkimi zmaganiami poradziła sobie drużyna, w skład której wchodzili: Mikołaj Mastalski, Jakub Zachwieja, Sebastian Niezgoda i Jakub Szczepaniak. W trakcie zabawy młodzież dowiedziała się, że prace w łowisku to nie tylko odstrzał lub odłów zwierzyny, ale również szereg działań i czynności mających na celu poprawę naturalnych warunków bytowania zwierzyny w siedliskach leśnych i polnych. Do podstawowych prac w łowisku należy utrzymywanie i zaopatrywanie w pasze treściwe i objętościowe paśników, wykładanie soli do lizawek a także, w okresie wiosennym, tworzenie poletek żerowych i ogryzowych zwanych poletkami łowieckimi. Po wyczerpujących zajęciach członkowie Koła Łowieckiego przygotowali dla uczestników ciepłą herbatę i kiełbaski. Na koniec  Solar Spa, albumy przyrodnicze i mapy. To były ciekawe zajęcia:)
/D. Smolarska/
 
Powiatowe narty!
Jako udany można zaliczyć start naszych uczniów w zawodach powiatowych w narciarstwie alpejskim, które były rozgrywane na stoku w Kluszkowcach. Podobnie jak w snowboardzie nasza szkoła okazała się mocną ekipą i w punktacji drużynowej zajęliśmy III miejsce. Indywidualnie o sporym pechu może mówić Laura Oleś, która po pierwszym przejeździe zajmowała 2 pozycję, lecz po zakończeniu drugiego przejazdu spadła na 4 miejsce, ładnie zaprezentowała się Weronika Hurkała zdobywając 9 miejsce. Spośród chłopców najlepiej spisał się Denis Madeja i chociaż zaliczył bardzo dobre przejazdy wystarczyło to na 6 miejsce. Cała trójka będzie reprezentować nasze gimnazjum i powiat nowotarski na zawodach wojewódzkich. POWODZENIA!!
/J. Piotrowski/
 
Wojewódzki puchar
Z pucharem za zdobycie trzeciego miejsca w punktacji drużynowej szkół wrócili z zawodów wojewódzkich nasi snowboardziści. W bardzo mocnej konkurencji najlepiej spisali się: Bartosz Hebda -8 miejsce, Kamil Rekowski -14, Bartosz Rekowski -16, a Anna Michałczak -11. Równy i wysoki poziom naszych zawodników, którzy wszyscy uplasowali się w pierwszej 20 pozwolił na tak dobry wynik naszej szkoły. GRATULACJE!!!
/J. Piotrowski/
 
Konkurs o Janie Pawle II
15 marca przedstawiciele klas I- III gimnazjum uczestniczyli w szkolnych eliminacjach konkursu z wiedzy o Janie Pawle II. Zwycięzcami zostali Mikołaj Tokarczyk- III A i Karolina Pietrzyk- III A, którzy będą reprezentować szkołę w XII Międzygimnazjalnym Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Papieżu Janie Pawle II.
Gratulujemy!!!
/R. Zachwieja/
 
XV Memoriał im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w narciarstwie alpejskim
W czwartek 9.03. reprezentanci naszego gimnazjum wzięli udział w XV Memoriale im. Ks Prof. Józefa Tischnera odbywającego się na stoku narciarskim Czorsztyn Ski w Kluszkowcach. W zawodach uczestniczyło w tym roku ok.150 osób- nauczycieli, uczniów oraz sympatyków szkół noszących imię ks. Prof. Józefa Tischnera. Zawodnicy rywalizowali w sześciu kategoriach wiekowych. Wszystkie kategorie były podzielone na chłopców i dziewczyny oraz kobiety i mężczyzn. Po zakończeniu przejazdów organizatorzy przygotowali dla zawodników ciepły posiłek.
Nasze gimnazjum reprezentowali: Laura Oleś(2), Weronika Hurkała(4), Denis Madeja(2), Maciej Krzyśko(4), Kamil Węglarz(8), Mateusz Fryzlewicz (12), Jakub Cabała(13), Mirosław Zarotyński(15), pani Magdalena Styrylska (2) oraz pan Jacek Piotrowski(12).
Zakończenie zawodów i wręczenie nagród zwycięzcom odbyło się przy dolnej stacji wyciągu. Zawodnicy, którzy zajęli miejsca na podium dostawali medale i puchary. Nagrody zwycięzcom wręczali organizatorzy zawodów.
Pierwszy Memoriał odbył się w marcu 2003 roku. Od tamtego czasu członkowie Rodziny Szkół Tischnerowskich spotykają się co roku, by uczcić pamięć swojego patrona oraz popularyzować narciarstwo, jako formę wypoczynku i wynik w cale nie jest najważniejszy. W czasie zawodów zawsze panuje przyjazna, rodzinna atmosfera.
Organizatorami wydarzenia są: Uczniowski Klub Sportowy „Aktywni” działający przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łopusznej oraz Stacja Narciarska Czorsztyn Ski. Główną organizatorką była pani Urszula Wąsowicz.
/W. Błażusiak kl. III b/
 
Targi Edukacyjne Festiwal Zawodów w Krakowie
24 marca 2017r. uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum uczestniczyli
w Targach Edukacyjnych Festiwalu Szkół i Zawodów w Krakowie. Wyjazd ten był jednym z celów zaplanowanych w szkolnym systemie doradztwa zawodowego. Wydarzenie, które na stałe zaistniało w gimnazjalnym kalendarzu, organizowane jest przez Urząd Marszałkowski woj. małopolskiego. Spotkało się ono ponownie z ogromnym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Bogata oferta zaprezentowana w nowoczesnej krakowskiej hali wystawowej EXPO sprawiła, że przez trzy dni halę Targów w Krakowie odwiedziło ponad 20 tys. osób. Nasi uczniowie mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami szkół zawodowych, liceów, techników, a nawet wyższych uczelni. Zobaczyli również, jakie są perspektywy na przyszłość i dlaczego warto dobrze zaplanować swoją ścieżkę edukacyjną, by kiedyś doprowadziła ona do wymarzonego zawodu, zapewniającego dobrą pracę. Ponadto na Targach można było spotkać przedstawicieli różnych grup zawodowych, np. policji, straży pożarnej, służb medycznych i wojska. W ramach Festiwalu Zawodów w Małopolsce, inspirowanego Mundialem Zawodów w Lyonie, szkoły podzielone na siedem sektorów prezentowały branże: turystyczno-gastronomiczną, informatyczno-elektroniczną, budowlaną, społeczno-medyczną, rolno-przetwórczą, mechaniczno-mechatroniczną oraz usługową. Dużym zainteresowaniem cieszyły się indywidualne konsultacje z doradcami zawodowymi, którzy badali predyspozycje i zainteresowania zawodowe wśród młodzieży .
Celem Targów Edukacyjnych Festiwalu Zawodów w Małopolsce jest dokonanie przez uczniów gimnazjów i szkół średnich najlepszego wyboru, który zapewni im w przyszłości sukces zawodowy.
Znakomita frekwencja, bogata oferta szkół i dobra organizacja imprezy utwierdziły nie tylko organizatorów, ale przede wszystkim naszych uczniów, że warto było odwiedzić Targi Edukacyjne połączone z Festiwalem Zawodów. Nasi trzecioklasiści na pewno poszerzyli swoje horyzonty związane z przyszłym wyborem szkoły i stanie się on dla nich łatwiejszy.
/K. Ciesielka/
 
Światowy Dzień Czytania J.R.R. Tolkiena - Akcja Wspólnego Czytania
Na stałe w szkolną tradycję wpisały się obchody Światowego Dnia Czytania Tolkiena zainicjowane przez bibliotekę szkolną. Jak co roku uczniowie mieli możliwość posłuchać fragmentów powieści „Hobbit”, „ Dzieci Hurina” oraz „Władcy pierścieni „ czytanych przez nauczycieli, bądź też sami uczniowie czytali w bibliotece podczas przerw międzylekcyjnych. Okazało się, że miłośników powieści Mistrza Fantasy jest sporo. Uczniowie mieli możliwość „przenieść się” na kilka minut w świat elfów, krasnoludów i przeżyć niesamowite przygody z bohaterami powieści Tolkiena. Nauczyciele na swoich przedmiotowych lekcjach czytali uczniom przygotowane wcześniej fragmenty powieści. Serdecznie dziękuję wszystkim nauczycielom, którzy włączyli się do Akcji Wspólnego Czytania.
/M. Tkacz/
 
Dzień otwarty w Zespole Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku
21 marca 2017r. nasi gimnazjaliści uczestniczyli w dniu otwartym w Zespole Szkół Zawodowych w Krościenku.
Szkoła gościła uczniów klas trzecich z okolicznych gimnazjów, którym zostały przedstawione kierunki kształcenia w krościeńskiej placówce. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od branży hotelarsko- turystycznej. Gimnazjaliści mieli możliwość spotkania z uczniami ZSZiP kształcącymi się w zawodzie technik obsługi turystycznej, którzy zapoznali młodsze koleżanki i kolegów z kierunkiem, atrakcyjną ofertą praktyk zawodowych, możliwościami zdobycia zawodu na rynku turystycznym. Powyższe informacje przedstawili, wcielając się w przewodników po Kanadzie. Odwiedzający mieli np możliwość odbycia kulinarnej podróży do kraju klonowego liścia. Jej zwieńczeniem był quiz wiedzy o Kanadzie, dotyczący ciekawostek przekazanych podczas prezentacji . Uważni, spostrzegawczy słuchacze otrzymali atrakcyjne nagrody i upominki.
Nasi gimnazjaliści mogli zobaczyć również pracownię hotelarską, zaprezentowano salę recepcyjną i objaśniano, na czym polega praca w recepcji. Uczennice technikum przedstawiły informacje na temat swojego kierunku oraz zawodu technik hotelarstwa w formie prezentacji multimedialnych. Ciekawostką okazał się konkurs wiedzy o turystyce pt Traveliada. Nasi uczniowie wzięli również udział w fachowym pokazie układania ręczników.
Dużą atrakcją okazała się wizyta w pracowni cukierniczej, gdzie trzecioklasiści mogli podziwiać różnorodne desery oraz wyroby cukiernicze, przygotowane przez uczniów tamtejszej szkoły. Było smacznie i słodko.
 W pracowni technologii gastronomicznej zobaczyliśmy pokaz wyrobów bankietowych. Zaproszono nas także na degustację przekąsek. Ciekawą okazała się również ekspozycja sprzętu gastronomicznego oraz przykładowa dekoracja stołu. Następnie zapoznano nas z zawodem technik informatyk i przedstawiono zalety kształcenia w dziedzinach informatyki. Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie „Mistrz klawiatury” i wirtualnych wyścigach samochodów sportowych „Mistrz kierownicy”.
Podczas Dnia Otwartego w ZSZiP zaprezentował się przed nami także szkolny wolontariat „Niezapominajka”.
Na koniec wizyty poczęstowano nas w sali, która na co dzień służy branży gastronomicznej jako pracownia obsługi konsumenta, pyszną kawą i herbatą.
Szkoła pochwaliła się sekcją karate kyokusin, samoobrony oraz sprawności fizycznej.
Był to na pewno dla naszych trzecioklasistów bardzo udany dzień i kolejna forma doradztwa zawodowego, która miejmy nadzieję, pomoże im w świadomym wyborze szkoły ponadgimnazjalnej.
Serdecznie dziękujemy ZSZiP w Krościenku za zaproszenie .
/K. Ciesielka/
 
Ogólnopolski Konkurs Literacki
22. 03. 2017 r. nasze uczennice reprezentowały szkołę w finale IX Ogólnopolskiego Konkursu im. ks. prof. J. Tischnera w Ratułowie. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter, a jej gośćmi honorowymi byli: brat ks. profesora pan Kazimierz Tischner, przedstawiciele władz samorządowych powiatu nowotarskiego, Delegatury Kuratorium w Nowym Targu, dyrektorzy i nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół. Największą grupę stanowili recytatorzy, którzy mieli się zaprezentować przed tak dużą publicznością. Zanim jednak wyszli na scenę, zobaczyli przedstawienie przygotowane przez uczniów szkoły w Ratułowie. Wręczono również nagrody za konkursy literacki i plastyczny. Bardzo nas ucieszył fakt, że nasze uczennice zostały wyróżnione w konkursie plastycznym, do którego przygotowywała ich pani Jadwiga Zachwieja: Teresa Wiercioch z IIa zajęła II miejsce, a Julia Sebastjańska otrzymała wyróżnienie. W konkursie recytatorskim wyzwanie podjęły Anna Wiercioch z IIa i Anna Nieć z IIb i chociaż nie udało się im zająć miejsca na podium, to zaprezentowały się bardzo ładnie w gronie ponad 140-tu uczestników. Głównym mottem konkursu literackiego, plastycznego jak i recytatorskiego były słowa księdza Tischnera „Człowiek kiedy staje w obliczu piękna, zachwyca się Bogiem, urodą świata, przyrody, wytworami ludzkiej działalności, a przede wszystkim fascynuje go sam człowiek. I to właśnie ktoś taki jak artysta dostrzega znaki piękna we wszechświecie”. Celem zmagań jest kultywowanie pamięci o księdzu profesorze Tischnerze i popularyzacja talentów dzieci i młodzieży. Bardzo gratulujemy naszym uczennicom i życzymy kolejnych sukcesów.
/K. Ciesielka/
 
Brąz w Łącku!
Kolejny raz uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół im. Św. Kingi w Łącku. Zawody są o tyle ciekawe, że drużynę stanowią trzy dziewczęta i trzech chłopców z jednego gimnazjum. W tym roku w turnieju brało udział osiem drużyn. Nasi zawodnicy nie mieli problemu aby wyjść z grupy, ale w półfinale trafiliśmy na drużynę z Ochotnicy Górnej (Mistrzowie powiatu). Mecz był bardzo zacięty i wyrównany lecz niestety w końcówce tie-breaka lepsi byli przeciwnicy. Pozostał mecz o trzecie miejsce, a tu nie było problemu. Puchar i medale za zajęcie III miejsca w turnieju otrzymali: Anna Wiercioch, Aneta Gabryś, Aleksandra Salamon, Angelika Kowalczyk, Zuzanna Sobieniewska, Bartosz Ciesielka, Robert Ciesielka, Łukasz Kukla, Grzegorz Gabryś, Bartłomiej Majerczak, Dagmara Dulak, Kamil Węglarz. Gratulacje!!!
/J. Piotrowski/
 
Chłopcy zaszaleli!
Dużą i bardzo miłą niespodzianką zakończyły się Mistrzostwa Ośrodka Sportowego Pieniny w Piłce Ręcznej Chłopców, które były rozgrywane w środę 28 marca w Maniowach. Reprezentacja chłopców naszej szkoły nie przystąpiła do zawodów w roli faworyta, ale już pierwszy wygrany mecz z drużyną z Łapsz Niżnych pokazał, że będziemy liczyć się w walce o medale. Dyscyplina taktyczna w obronie i skuteczna gra w ataku zakończona celnymi rzutami pozwoliła nam na wygranie wszystkich czterech meczy, a tym samym na zwycięstwo w całym turnieju. Najskuteczniejszym zawodnikiem zawodów został wybrany Robert Ciesielka. Skład drużyny: Robert Ciesielka, Bartosz Ciesielka, Kacper Zachwieja, Grzegorz Gabryś, Bartłomiej Majerczak, Michał Kalata, Kamil Węglarz (b), Łukasz Kukla, Michał Waruś, Jakub Szczepaniak i Bartłomiej Szymanek. Gratulacje!!!
/J. Piotrowski/
 
Egzaminy gimnazjalne
W środę, zaraz po świątecznym odpoczynku, trzecioklasiści pisali część humanistyczną egzaminów gimnazjalnych organizowanych przez CKE. Zestaw zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie był pierwszym z dwóch, jakie składają się na egzamin z wiedzy humanistycznej, do którego uczniowie III klas gimnazjów przystąpili o godzinie 9.00. Test z historii i WOS-u zawierał 25 zadań, 20 z nich to zadania z historii. Zadania dotyczyły m.in. takich tematów jak: Władcy z dynastii Piastów, handel w Polsce w XVI wieku, zabory, insurekcja kościuszkowska, a także samorząd wojewódzki oraz szara strefa.
Nasi uczniowie uważają, że test z historii i wiedzy o społeczeństwie był bardzo łatwy. O godz. 11 gimnazjaliści przystąpili do bloku zadań z języka polskiego. W czasie 90-minut gimnazjaliści musieli zmierzyć się z czterema tekstami oraz rozprawką - "Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że marzenia mają sprawczą moc?". Młodzież miała za zadanie odpowiedzieć na pytania do fragmentów tekstu Jana Tomkowskiego "Bestsellery i arcydzieła", A. C. Doyle'a "Pies Baskerville’ów", Ewy Kołodziejek "Festiwal radosnych zakupów -moda kulturowa na tle współczesnych zmian kulturowych" i fraszki "O miłości" Jana Kochanowskiego. W trakcie przerwy między egzaminami rodzice naszych uczniów przygotowali dla swoich pociech pyszne przekąski.
Drugi dzień egzaminu gimnazjalnego 2017 upłynął uczniom pod znakiem nauk przyrodniczych i matematyki. Gimnazjaliści zmierzyli się najpierw z testem z biologii, geografii, chemii i fizyki. Na rozwiązanie zadań mieli 60 minut. O godz. 11.00 zasiedli do rozwiązywania bloku zadań z królowej nauk- matematyki. Ta część egzaminu gimnazjalnego trwała 90 minut. Po wyjściu z pierwszej części egzaminu uczniowie przyznali, że zadania przyrodnicze były trudne. To, co ich zaskoczyło, to spora liczba pytań z zakresu chemii. A co było na egzaminie? Mówią o wzorach węglowodorów - trzeba było wybrać te, które pokazują węglowodory nienasycone. Było zadanie z czajnikiem elektrycznym i o chińskim bankomacie, który wypłaca sztabki złota. Gimnazjalistów bardzo ubawiło zadanie z geografii -trzeba było wybrać, w jakich częściach Polski rozwinęła się m.in. produkcja koksu. W przerwie między egzaminami nastroje były już nieco lepsze. Rodzice uczniów czuwali nad tym, żeby ich pociechy nie były głodne -przygotowali coś dobrego na ząb. Matematykę na egzaminie gimnazjalnym uczniowie rozwiązywali od godziny 11:00. Test zawierał zarówno zdania zamknięte jednokrotnego wyboru, jak i zadania otwarte - wyżej punktowane. W zadaniach zamkniętych trzeba było wykazać się dużą znajomością twierdzeń. Było też sporo obliczeń. W jednym z zadań uczniowie musieli przekształcić wzór. W zadaniu otwartym była do obliczenia objętość graniastosłupa. Po egzaminie gimnazjaliści biorą do ręki telefony i dzielą się przeżyciami z egzaminu. Wnioski? Nie było łatwo.
Egzamin gimnazjalny z języka obcego zakończył maraton egzaminacyjny, z którym mierzyli się od środy nasi uczniowie. W naszej szkole większa grupa uczniów, około 99%., rozwiązywała zadania z języka angielskiego, pozostali wybrali język niemiecki. O godzinie 9 rozpoczął się test na poziomie podstawowym, zaś o godzinie 11 uczniowie pisali egzamin na poziomie rozszerzonym. Na rozwiązanie obu arkuszy uczniowie mieli 60 minut.
W arkuszu z języka angielskiego znalazły się zadania związane z czytaniem ze zrozumieniem oraz umiejętnością rozumienia słuchanego tekstu. Najwyżej punktowanym zadaniem (10 punktów) było sporządzanie maila:
"Postanowiłeś(-aś) wziąć udział w telewizyjnym programie kulinarnym 'Young Cooks'. W e-mailu do kolegi/koleżanki ze Stanów Zjednoczonych:
* wyjaśnij, dlaczego chcesz wziąć udział w tym programie
* napisz, w jaki sposób przygotowujesz się do udziału w programie
* opisz, jak zareagowali rodzice na Twoją decyzję o udziale w programie".
Dzisiaj trzecioklasiści są w dobrych nastrojach. Wychodzą z sal z uczuciem ulgi -nareszcie po wszystkim. Wyniki będą dopiero 16 czerwca, ale każdy sprawdzał odpowiedzi na bieżąco z tymi publikowanymi w mediach, więc już wie do jakiej szkoły średniej może się mierzyć. Rekrutacja do szkół średnich rusza niebawem.
/D. Smolarska/
 
Dzień otwarty w Krościenku
W poniedziałek 24.04 uczniowie klas trzecich w ramach doradztwa zawodowego uczestniczyli w Dniu Otwartym w LO w Krościenku.
Licealiści przygotowali dla nas szereg atrakcji. Zwiedzanie zaczęliśmy od biblioteki, gdzie musieliśmy rozwiązać quiz literacki. Nasi starsi koledzy zapoznali nas z kulturą Japonii, pokazali ludowe stroje Japończyków, przedstawili nam również kilka ciekawych doświadczeń fizycznych oraz chemicznych. Mieliśmy okazję powspinać się po ściance oraz nauczyć udzielania pierwszej pomocy. Oglądaliśmy również pokaz umiejętności cheerleaderek oraz tańca nowoczesnego prezentowanego przez uczniów Liceum. Zaliczenie zadań potwierdzały pieczątki na bilecie wstępu na Bal Wiosenny organizowany przez LO. Wiadomości zdobyte w Liceum z pewnością ułatwią na wybór szkoły.
/Weronika Błażusiak kl. III b/
 
Wymiana polsko-niemiecka (23.04.2017r-29.04.2017r.)
Wymiana międzyszkolna- dzień 1
23 kwietnia- o godz. 12-tej uczniowie naszej szkoły rozpoczęli swoją podróż do Ingolstadt. Trwała ona kilkanaście godzin, ale wszystkim dopisywał świetny humor. Nikt nie mógł doczekać się spotkania z kolegami i koleżankami z zaprzyjaźnionej szkoły partnerskiej- Gnadenthal-Gymnasium.
 
Wymiana międzyszkolna- dzień 2
24 kwietnia o godz. 8.00 uczestnicy wymiany, pod opieką nauczyciela języka angielskiego Małgorzatą Oleś–Gagatek, ks. Piotra Dydo-Rożnieckiego i nauczyciela w-fu Jacka Pietrzaka dotarli do Ingolstadt. Na miejscu czekali już na nich koledzy i koleżanki z niemieckiej szkoły. Młodzież   powitał pan dyrektor (Vitus Lehenmeier), po czym wszyscy udali się na wspólne śniadanie w stołówce szkolnej. Następnie uczniowie zwiedzili szkołę i uczestniczyli w zabawach integracyjnych oraz animacji językowej. Ok. godziny 11-tej polscy uczestnicy wymiany spotkali się z rodzinami, u których mieszkali przez następnych kilka dni. Po długiej i wyczerpującej podróży przyszedł czas na zasłużony odpoczynek.
 
Wymiana międzyszkolna- dzień 3
25 kwietnia młodzież wzięła udział w warsztatach mających na celu poznanie tradycyjnego tańca bawarskiego. Próby wymagały dużej koncentracji, ale w efekcie każdy nauczył się typowych dla tego tańca kroków. Później przyszedł czas na zwiedzanie miasta. Wszyscy zobaczyli atrakcje Ingolstadt: stary i nowy ratusz, kościół Najświętszej Marii Panny, budynek Szkoły Wyższej- dawnej siedziby pierwszego uniwersytetu bawarskiego i wiele innych zabytków Starego Miasta. Po wspólnym obiedzie każdy sprawdził się w zawodach sportowych na ogromnej szkolnej hali sportowej. Pomimo zmęczenia uczniowie byli zadowoleni z aktywnie spędzonego dnia.
 
Wymiana międzyszkolna- dzień 4
26 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w animacji językowej i zabawach integracyjnych wraz uczniami szkoły niemieckiej. Po wspólnym obiedzie wszyscy zatańczyli jeszcze raz taniec bawarski, a następnie polscy uczestnicy wymiany zaprezentowali uczniom i nauczycielom szkoły niemieckiej tradycyjne tańce i piosenki góralskie. Później odbyła się bardziej oficjalna część spotkania. Koordynatorka wymiany polskiej podpisała wraz z dyrektorem szkoły niemieckiej porozumienie o polsko-niemieckiej współpracy szkół, co zaowocuje kolejnymi spotkaniami w przyszłości. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy wymiany mieli okazję spróbować typowych bawarskich potraw podczas wieczorku bawarskiego, a następnie zatańczyć na dyskotece zorganizowanej przez uczniów szkoły niemieckiej.
 
Wymiana międzyszkolna- dzień 5
27 kwietnia- uczniowie rozpoczęli dzień podróżą do Monachium. Celem wyjazdu było zwiedzenie pałacu Nymphenburg- dawnej letniej rezydencji Wittelsbachów. Uczniowie zwiedzili budynek manufaktury porcelany, a także muzeum powozów, w którym zgromadzono pojazdy konne elektorów i królów Bawarii. Dzisiejszy dzień dostarczył uczniom wielu wrażeń.
 
Wymiana międzyszkolna- dzień 6
28 kwietnia młodzież dokonała ewaluacji spotkania. Dyrektor szkoły niemieckiej pożegnał swoich gości z Polski, a następnie uczniowie pozostałą część dnia spędzili u swoich niemieckich kolegów i koleżanek. Po spakowaniu się i pożegnaniu o godz. 20.30 grupa polska wyjechała z Ingolstadt.
 
Wymiana międzyszkolna- dzień 7
29 kwietnia o godz. 12-tej zakończyła się podróż uczestników wymiany w Szczawnicy. Wszyscy byli zmęczeni podróżą, ale zadowoleni z minionego tygodnia.
/M. Oleś- Gagatek/
 
Wizyta w Pienińskiej Szkole Zawodowej
We wtorek 25.04 w ramach doradztwa zawodowego uczniowie klasy 3b uczestniczyli w Dniu Otwartym organizowanym przez tą szkołę.
Na początku zobaczyliśmy prezentację promującą placówkę, następnie wzięliśmy udział w zajęciach z doradcą zawodowym pracującym w Mobilnym Centrum Doradztwa Zawodowego w Nowym Sączu. Uczniowie razem z nauczycielami oprowadzali nas po szkole, pokazywali sale lekcyjne oraz pracownie przedmiotowe. Wzięliśmy udział w licznych konkursach: nawijania wałków na włosy, pompowania opony w samochodzie oraz ubijania piany. Strażacy z OSP w Szczawnicy w ciekawy sposób opowiedzieli nam o swojej pracy, przedstawili wymagania, które należy spełnić, by zostać strażakiem. Członkowie działającej przy szkole Sekcji Wojskowej pokazali nam wyposażenie żołnierza. Na zakończenie odbyło się wspólne ognisko. Jesteśmy przekonani, że czas spędzony w Pienińskiej Szkole Zawodowej ułatwi nam podjęcie decyzji dotyczącej wyboru szkoły.
Pienińska Szkoła Zawodowa kształci w zawodach:
-kucharz
- fryzjer
- sprzedawca
- murarz / tynkarz
- mechanik pojazdów samochodowych
/Weronika Błażusiak kl. III b/
 
Dni tischnerowskie
W sobotę 22 kwietnia grupa młodzieży naszego gimnazjum uczestniczyła na zaproszenie p. Kazimierza Tischnera w obchodach Dni tischnerowskich w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie. Uczniowie godnie reprezentowali swoją szkołę i miejscowość, dumnie wprowadzając sztandar w strojach regionalnych. Prowadzący uroczystość Wojciech Bonowicz, komentując wejście pocztów sztandarowych  wszystkich szkół tischnerowskich, nazwał je żywymi pomnikami Tischnera. Zaproszeni goście odśpiewali najpierw wspólnie hymn Rodziny Szkół Tischnerowskich przy akompaniamencie uczniów gimnazjum z Ratułowa i wysłuchali wspomnień Anny Dymnej o ks. Tischnerze, będących wskazówką dla nas, jak żyć postrzegając świat przez pryzmat jego nauczania. Następnie wzięli udział w filozoficznej debacie młodych na temat „Co nam dał Tischner?”
Był również czas na występy muzyczne młodych artystów reprezentujących szkoły im. Ks. Prof. J. Tischnera. Obok reprezentacji szkół z Czerwiennego, Domosławic i Ratułowa na scenie stanęli również nasi uczniowie. Ich występ nagrodzony został gromkimi brawami. Wśród uczestników uroczystości panowała atmosfera ciepła i życzliwości. Można by powiedzieć, że gdzieś nad nami unosił się duch księdza profesora -naszego patrona.
/D. Urban/
 
Akademia z okazji 3 Maja
28 kwietnia w naszym gimnazjum miała miejsce akademia z okazji zbliżającego się święta 3-ego Maja. Nasi koledzy prowadzący apel przypomnieli najważniejsze wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji. Wysłuchaliśmy recytacji wierszy o tematyce patriotycznej. Były one przeplatane pieśniami związanymi z 3 Majem. Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor. Montaż słowno-muzyczny przygotował pan Sebastian Walosczyk.
/Weronika Błażusiak kl. III b/
 
Młodzież szczawnickiego gimnazjum na „Dniach Europy” w Oliveto Citra
5 maja gimnazjaliści wraz z nauczycielkami panią Katarzyną Ciesielką i Anną Marcińską oraz przedstawicielami władz miejskich - v-c przewodniczącą Rady Miejskiej panią Zofią Krępą i Sekretarzem Miasta panem Tomaszem Ciesielką wyruszyli w daleką, trwającą ponad 20 godzin, podróż do włoskiego miasta Oliveto Citra. Emocje związane z poznaniem nowych przyjaciół i miejsc pokonywały zmęczenie.
6 maja dotarliśmy do Neapolu, a stamtąd do Oliveto Citra, urokliwego miasteczka na południu Włoch. Po krótkim odpoczynku gospodarze spotkania zaprosili nas na spacer po ich miejscowości i na pyszne włoskie lody. Wieczorem powitano nas uroczystą kolacją.
7 maja po śniadaniu pojechaliśmy na wycieczkę do Pompei. Był to dzień pełen wrażeń. Starożytne miasto z Wezuwiuszem w tle przywitało nas cudowną pogodą. Podziwialiśmy ruiny domów, świątyń, przedmioty, zobaczyliśmy ciała ludzi zastygłe w lawie i popiele wulkanicznym Wezuwiusza. Miasto budzi respekt i szacunek. W drodze powrotnej z Pompei zobaczyliśmy Salerno -piękne portowe miasto. Pełni wrażeń, opaleni powróciliśmy na pyszną kolację, przed którą zdążyliśmy uczestniczyć we Mszy Świętej, w barokowym kościele.
8 maja zostaliśmy zaproszeni do szkoły, w której powitał nas burmistrz Oliveto Citra oraz pani dyrektor i grono nauczycielskie. Wielką niespodzianką dla nas było odśpiewanie i odegranie przez włoską młodzież Mazurka Dąbrowskiego w języku polskim. Mieliśmy okazję zwiedzić szkołę i zobaczyć w niej kilka lekcji. Zjedliśmy również wspólny posiłek z rówieśnikami, szlifując język angielski i włoski. Po południu zaproszono nas na rozgrywki sportowe. Dzień zakończył się oczywiście pyszną kolacją.
9 maja był najważniejszym punktem wizyty w Oliveto Citra. Na organizowany „Dzień Europy” przybyły wszystkie miasta partnerskie włoskiej miejscowości. Odbyła się uroczysta gala, na której podkreślano ideę wspólnej Europy, której losy zależą przede wszystkim od młodych ludzi. Młodzież przedstawiała swoje wizje wspólnoty europejskiej. Nasz występ zaprezentowany w całości w języku angielskim dotyczył historii Polski i jej przystąpienia do Unii Europejskiej, został bardzo ciepło przyjęty i nagrodzony gromkimi brawami. Przedstawiciele naszego miasta przekazali burmistrzowi Oliveto Citra i dyrektorowi tamtejszej szkoły pamiątkowe tryptyki autorstwa Pani Anny Madei.
Po części oficjalnej młodzież uczestnicząca w spotkaniu wyszła na zewnątrz i na placu przed aulą utworzyła wspólny taneczny krąg. Zabawa pozwoliła nawiązać nowe przyjaźnie. Kolejnym punktem dnia był uroczysty obiad z przedstawicielami władz miast partnerskich. Zaproszono nas również na zwiedzenie głównych zabytków miasta, w tym pięknego kościoła i XII- wiecznego zamku. Dzień podsumowaliśmy długą kolacją.
10 maja po śniadaniu pojechaliśmy zwiedzić starożytne miasto Posejdona -Paestum. Jest to jeden z najważniejszych parków   archeologicznych w Europie. Podziwialiśmy np. wspaniałe zabytki i najstarsze freski na świecie. W odwiedzonym przez nas muzeum zgromadzone zostały liczne pamiątki związane z kolonizacją grecką na tym obszarze i czasami rzymskimi. W drodze powrotnej do hotelu pojechaliśmy na plażę, by zobaczyć Morze Tyrreńskie. Dzień zakończyła uroczysta kolacja pożegnalna z władzami miejskimi przy neapolitańskiej muzyce.
11 maja niestety nadszedł dzień wyjazdu i czas pożegnania. Mamy nadzieję, że zawarte znajomości przetrwają, a młodzież z naszych krajów będzie pielęgnowała ideę wspólnej Europy i pokoju na świecie.
12 maja zmęczeni, ale szczęśliwi powróciliśmy do Szczawnicy.
Młodzież szczawnickiego gimnazjum wraz dyrekcją i opiekunami składa Panu Burmistrzowi Grzegorzowi Niezgodzie i pracownikom Urzędu serdeczne podziękowania za zorganizowanie tak wspaniałego, pełnego wrażeń i pouczającego wyjazdu.
/K. Ciesielka/
 
Wymiana międzyszkolna
24 kwietnia o godz. 8.00 uczestnicy wymiany, pod opieką nauczyciela języka angielskiego Małgorzatą Oleś- Gagatek, ks. Piotra Dydo-Rożnieckiego i nauczyciela w-fu Jacka Pietrzaka dotarli do Ingolstadt. Na miejscu czekali już na nich koledzy i koleżanki z niemieckiej szkoły. Młodzież   powitał pan dyrektor (Vitus Lehenmeier), po czym wszyscy udali się na wspólne śniadanie w stołówce szkolnej. Następnie uczniowie zwiedzili szkołę i uczestniczyli w zabawach integracyjnych oraz animacji językowej. Ok. godziny 11-tej polscy uczestnicy wymiany spotkali się z rodzinami, u których mieszkali przez następnych kilka dni. Po długiej i wyczerpującej podróży przyszedł czas na zasłużony odpoczynek.
 
25 kwietnia młodzież wzięła udział w warsztatach mających na celu poznanie tradycyjnego tańca bawarskiego. Próby wymagały dużej koncentracji, ale w efekcie każdy nauczył się typowych dla tego tańca kroków. Później przyszedł czas na zwiedzanie miasta. Wszyscy zobaczyli atrakcje Ingolstadt: stary i nowy ratusz, kościół Najświętszej Marii Panny, budynek Szkoły Wyższej- dawnej siedziby pierwszego uniwersytetu bawarskiego i wiele innych zabytków Starego Miasta. Po wspólnym obiedzie każdy sprawdził się w zawodach sportowych na ogromnej szkolnej hali sportowej. Pomimo zmęczenia uczniowie byli zadowoleni z aktywnie spędzonego dnia.
 
26 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w animacji językowej i zabawach integracyjnych wraz uczniami szkoły niemieckiej. Po wspólnym obiedzie wszyscy zatańczyli jeszcze raz taniec bawarski, a następnie polscy uczestnicy wymiany zaprezentowali uczniom i nauczycielom szkoły niemieckiej tradycyjne tańce i piosenki góralskie. Później odbyła się bardziej oficjalna część spotkania. Koordynatorka wymiany polskiej podpisała wraz z dyrektorem szkoły niemieckiej porozumienie o polsko-niemieckiej współpracy szkół, co zaowocuje kolejnymi spotkaniami w przyszłości. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy wymiany mieli okazję spróbować typowych bawarskich potraw podczas wieczorku bawarskiego, a następnie zatańczyć na dyskotece zorganizowanej przez uczniów szkoły niemieckiej.
 
27 kwietnia- uczniowie rozpoczęli dzień podróżą do Monachium. Celem wyjazdu było zwiedzenie pałacu Nymphenburg- dawnej letniej rezydencji Wittelsbachów. Uczniowie zwiedzili budynek manufaktury porcelany, a także muzeum powozów, w którym zgromadzono pojazdy konne elektorów i królów Bawarii. Dzisiejszy dzień dostarczył uczniom wielu wrażeń.
 
28 kwietnia młodzież dokonała ewaluacji spotkania. Dyrektor szkoły niemieckiej pożegnał swoich gości z Polski, a następnie uczniowie pozostałą część dnia spędzili u swoich niemieckich kolegów i koleżanek. Po spakowaniu się i pożegnaniu o godz. 20.30 grupa polska wyjechała z Ingolstadt.
 
29 kwietnia o godz. 12-tej zakończyła się podróż uczestników wymiany w Szczawnicy. Wszyscy byli zmęczeni podróżą, ale zadowoleni z minionego tygodnia.
/M. Oleś- Gagatek/
 
Klasy IIB i IC na wycieczce we Wrocławiu
18 maja wyjechaliśmy punktualnie o 6 rano! Dzięki zdyscyplinowaniu grupy i naszemu kierowcy, podróż przebiegała szybko i bez zakłóceń. Przyjechaliśmy o czasie, a Wrocław przywitał nas dobrą pogodą, odpowiednią do zwiedzania. Pierwszym punktem podróży był wyjazd na punkt widokowy znajdujący się na 49 piętrze wieżowca Sky Tower, skąd mogliśmy podziwiać panoramę miasta. Następnie udaliśmy się na wrocławski rynek, gdzie znajdował się nasz hostel. Po zakwaterowaniu zobaczyliśmy zabytki starego miasta, a później udaliśmy się na poszukiwanie wrocławskich krasnali oraz kamienicy z domalowanym oknem. Po obiadokolacji obejrzeliśmy Panoramę Racławicką, dzieło ukazujące wojska polskie i rosyjskie podczas bitwy pod Racławicami. Po wizycie w muzeum udaliśmy się na pokaz fontann na Pergoli obok Hali Stulecia. Około godziny 22 wróciliśmy do hostelu, a z okien naszych pokoi mogliśmy podziwiać tętniący życiem wrocławski rynek. Następnego dnia rano po śniadaniu zobaczyliśmy jedną z najbardziej charakterystycznych wizytówek Wrocławia, zaprojektowaną przez wybitnego architekta, Maksa Berga- Halę Stulecia. Następnie udaliśmy się na spacer do Ogrodu Japońskiego, jednego z parków we Wrocławiu. Wizyta w ZOO, które jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce, była ostatnim punktem programu. Szczególne wrażenie wywarło na nas Afrykarium. Podziwianie ogrodu zoologicznego bardzo nas pochłonęło. Po kilkugodzinnym zwiedzaniu wróciliśmy do autobusu i ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Z przykrością opuszczaliśmy urokliwy Wrocław i bardzo cieszymy się, że mogliśmy chociaż trochę poznać to piękne miasto!
Poznajemy tajemnice przeszłości - „Nocy Muzeów” w Krakowie
W sobotę 19.05 grupa 17 uczniów naszego gimnazjum wraz z opiekunami- panią Martą Tabasz oraz panem Sebastianem Walosczykiem wzięła udział w Nocy Muzeów w Krakowie.
Na „pierwszy ogień” poszło Muzeum Farmacji, gdzie poznaliśmy wyposażenie dawnych krakowskich aptek oraz próbowaliśmy różnych herbat owocowych. Następnie przeszliśmy na Barbakan, gdzie obejrzeliśmy pokaz strojów rycerskich oraz replik uzbrojenia przygotowany przez Podolski Regiment Odprzodowy, uczyliśmy się również śpiewać pieśni rycerskie. Następnie udaliśmy się do Muzeum Książąt Czartoryskich. Stamtąd przeszliśmy na Basztę, skąd mogliśmy zobaczyć malowniczą ul. Floriańską Byliśmy również w Muzeum Archeologicznym, Muzeum Geologicznym oraz Muzeum Erazma Ciołka. Bilet do wszystkich muzeów stanowiła pamiątkowa moneta, którą można było nabyć za symboliczną złotówkę. Do Szczawnicy wróciliśmy o godz. 3:00 nad ranem. Naprawdę było warto!
/Weronika Błażusiak kl. III b/
 
Wycieczka kl. II a do Wrocławia
15 maja 2017 roku odbyła się nasza wycieczka do Wrocławia. Wraz z panią wychowawczynią Katarzyną Ciesielką oraz panią dyrektor Anną Szczepaniak wybraliśmy się na trzydniowy wyjazd. Zbiórkę ustalono na godzinę 5:45. O godzinie 6:00 wyjechaliśmy.
Droga do stolicy Dolnego Śląska trwała 6 godzin i upłynęła szybko i przyjemnie. We Wrocławiu czekała na nas pani przewodnik. Zwiedziliśmy między innymi Ogród Staromiejski, w którym znajdował się Teatr Lalek. Zwiedziliśmy zabytkowy rynek z Ratuszem i urokliwymi kamieniczkami. Spacerowaliśmy po Wrocławiu i podziwialiśmy jego piękną architekturę. Na swojej drodze spotykaliśmy krasnale, które stały się obecnie symbolem miasta. Po trzech godzinach zwiedzania udaliśmy się na rejs statkiem, podczas którego usłyszeliśmy wiele ciekawych informacji związanych z historią Wrocławia, podziwialiśmy również liczne mosty. Zobaczyliśmy również Ostrów Tumski, Plac Solny i Plac Nowy Targ.
Następnie wyruszyliśmy do kolejnego punktu wycieczki- wieży widokowej Sky Tower -najwyższego budynku we Wrocławiu, liczącego 49 pięter. Stamtąd podziwialiśmy panoramę całego miasta. To była ostania atrakcja pierwszego dnia. Po pysznej obiadokolacji zakwaterowaliśmy się w hostelu. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z przydzielonych pokoi. Byliśmy wyczerpani więc poszliśmy odpocząć po całym dniu zwiedzania.
Drugiego dnia wycieczki wstaliśmy około godziny 9-tej rano. Po wyjściu z hostelu udaliśmy się na śniadanie do restauracji, a po nim pojechaliśmy do zoo, które jest największym tego typu obiektem w Polsce. Mogliśmy w nim zobaczyć ciekawe gatunki zwierząt, ale jeszcze większe wrażenie zrobiło na nas Afrykarium, którego myślą przewodnią jest prezentacja różnorodnych ekosystemów związanych ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu, pod ogólnym hasłem „życiodajne wody Afryki”!  Z zoo pojechaliśmy do Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, którego misją jest pokazanie rangi dzieła Adama Mickiewicza „Pana Tadeusza”. Potem udaliśmy się na obiadokolację. Gdy wróciliśmy do hostelu, mieliśmy krótki odpoczynek, a po nim poszliśmy na pokaz fontann- multimedialne widowisko, które rozpoczęło się o godz. 21. Było to bardzo ciekawe przedstawienie zarówno pod względem wizualnym jak i muzycznym.
Ostatniego dnia wycieczki, po śniadaniu pojechaliśmy do Ogrodu Japońskiego, gdzie przez godzinę oglądaliśmy egzotyczne rośliny. Następnym punktem była Hala Stulecia, wybudowana w 1913 roku, a w 2006 r. wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stanowi przykład najstarszego, a zarazem największego gmachu rekreacyjno - widowiskowego w Polsce. Po obiedzie pojechaliśmy zobaczyć najważniejszą atrakcję całej wycieczki- Panoramę Racławicką - XIX wieczne dzieło lwowskich artystów Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Wielkość i technika wykonania malowidła zrobiły na nas ogromne wrażenie.
Cała wycieczka była bardzo udana. Przez te trzy dni towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda. Cieszymy się, że mogliśmy zwiedzić tak wspaniałe, zabytkowe miasto jakim jest Wrocław.
/A. Zachwieja, M. Kalata z kl. II a/
 
Klasa 1b, III a i 1a w Energylandii
W dniu 19 maja 2017r. klasa 1b z klasą IIIa wraz z wychowawczyniami -p. Dorotą Cebulą i p. Jadwigą Zachwieją oraz rodzicami -p. Agnieszką Wiercioch i Małgorzatą Kozą pojechała na klasową wycieczkę do słynnego największego w Polsce Rodzinnego Parku Rozrywki - Energylandia w Zatorze. W ślad za tymi klasami do Energylandii pojechała również klasa 1a z wychowawcą p. Danuta Urban i rodzicem.
Uczniowie tych klas postanowili aktywnie spędzić czas korzystając z ogromnej ilości atrakcji   znajdujących się na terenie parku. Wszystkie atrakcje parku podzielone są na strefy: familijna, ekstremalna, Water Park, Bajkolandia i każdy mógł wybrać odpowiednią dla siebie i swoich możliwości. Radości i szaleństwa nie było końca, tym bardziej że pogoda nam sprzyjała. Ekstremalne urządzenia, najszybsze i największe Roller Costery, karuzele, wahadło Azec Swing czy potężne ramię Space Boostera dostarczały maksimum adrenaliny i pozwoliły zmierzyć się ze strachem. W sektorze familijnym można było w umiarkowanym stopniu korzystać z atrakcji. Dużo radości sprawiały wodne spływy, kolejka widokowa, wyścigi samochodowe. W strefie Water Park znajduje się mnóstwo atrakcji wodnych gdzie można odpocząć po szaleństwach.   
W Energylandii można również brać udział w licznych warsztatach edukacyjnych i artystycznych, chemicznych i fizycznych, pokazach kaskaderskich, musicalach, występach teatralnych i innych.
Uczestnicy wrócili z wycieczki zadowoleni, pełni energii z planami na wyjazd do Energylandii w przyszłym roku szkolnym.
/D. Cebula/
 
XII Pieniński Przegląd Szkolnych Zespołów Tańca Nowoczesnego
26 maja 2017 roku nasze gimnazjum było organizatorem XII Pienińskiego Przeglądu Szkolnych Zespołów Tańca Nowoczesnego. To już dwunasty raz, kiedy młodzież może zaprezentować swoje umiejętności taneczne oraz podzielić się swoją pasją do tańca. W tym roku w konkursie udział wzięły zespoły z gimnazjum z Łapsz Niżnych, Krościenka n/D oraz Szczawnicy. Tegoroczni uczestnicy konkursu mogli podziwiać niesamowity pokaz sztuk walk, bowiem gościliśmy młodzież uczącą się w klasach mundurowych w ZSO im. Władysława Orkana w Marcinkowicach. Uczniowie wraz z opiekunem w rytmie muzyki pokazali wiele technik obronnych m.in. przed ciosami, kopnięciami, duszeniami. Dziewczęta z ZSO zaprezentowały ciekawy układ taneczny. W drugiej części konkursu swoje umiejętności taneczne przedstawiali gimnazjaliści. Wszystkie układy były na wysokim, wyrównanym poziomie. Po długiej naradzie komisja sędziowska, w składzie: Marta Tabasz z Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy, Katarzyna Zachwieja -uczennica LO w Starym Sączu oraz Jacek Pietrzak -Pienińska Akademia Sportowa w Szczawnicy przedstawiła wyniki konkursu:
I miejsce ponownie zespół Taking Over z Gimnazjum w Łapszach Niżnych
II miejsce zespół Black Angels z Gimnazjum w Szczawnicy
III miejsce zespół Young Star z Gimnazjum w Szczawnicy.
Konkurs jest okazją zarówno do zaprezentowania swoich umiejętności tanecznych, jak również czasem wspólnej zabawy i integracji. W oczekiwaniu na wyniki gimnazjaliści tradycyjnie podjęli wspólną zabawę. Na zakończenie pani dyrektor gimnazjum pani Anna Szczepaniak wręczyła zespołom pamiątkowe dyplomy oraz słodycze. Dodatkowo zespoły za miejsca I - III otrzymały puchary. Pani dyrektor podziękowała młodzieży i opiekunom za udział, przygotowanie układów, komisji sędziowskiej oraz zaprosiła na następny konkurs w przyszłym roku.
Wszystkim zespołom GRATULUJEMY!
Skład zespołu Black Angels: Maria Maślanka, Kamila Wyrostek, Dominika Salamon, Anna Michałczak, Karolina Pietrzyk, Anna Koza, Maria Dyda.
Skład zespołu Young Star: Anna Nieć, Marta Michałczak, Julia Sebastiańska, Dagmara Dulak, Kamila Świątnik, Kinga Gabryś, Alicja Ciesielka.
/D. Cebula/
 
" Kultura to jakby zwierciadło duszy....": - Święto Szkoły
W dniu 31 maja w naszym gimnazjum odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Szkoły. Jest to dzień, w którym Nasza szkoła otrzymała, 11 lat temu, imię księdza profesora Józefa Tischnera. Mottem przewodnim tej uroczystości były słowa Naszego Patrona:"Kultura to jakby zwierciadło duszy. Gdy nie ma kultury, to nikt nie widzi duszy, a gdy duszy nikt nie widzi, to dusza marnieje." Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: wiceburmistrz miasta pan Tomasz Moskalik, brat Naszego Patrona pan Kazimierz Tischner, wizytator Kuratorium Oświaty pan Leszek Ciężobka, byli dyrektorzy Naszego gimnazjum: pani Barbara Waruś i pan Jan Czaja, dyrektor Publicznego Przedszkola pani Alicja Łazarczyk, dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP pan Jan Jurek, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku pan Robert Dębski, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku pan Krzysztof Waksmundzki, dyrektor Muzeum Pienińskiego pani Barbara Węglarz, pani prezes Oddziału Związku Podhalan w Szczawnicy pani Elżbieta Wiercioch oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
Akademia składała się z dwóch części. W pierwszej uczniowie klasy trzeciej zachęcali do czytania książek Naszego Patrona, w których pisze o wartościach etyczno - moralnych, humanistycznych i religijnych w wymiarze uniwersalnym i ponadczasowym, więc mogą stanowić drogowskazy dla każdego człowieka. Fragmenty rozważań zaczerpnięto z utworów: "Myślenie w żywiole piękna", "Ksiądz na manowcach", "Alfabet Tischnera", "Nieszczęsny dar wolności", "Oby wszyscy myśleli tak o Bogu!". Drugą część poprzedziły wystąpienia: pani dyrektor Anny Szczepaniak, pana Leszka Ciężobka, pani Alicji Łazarczyk i pana Kazimierza Tischnera. Przemawiający podkreślali, jak istotną rolą jest pamięć o korzeniach i kultywowanie, w różnorodnej formie, pamięci o Naszym Patronie.
Druga część była dedykowana księdzu profesorowi, który szczególnym sentymentem darzył górali i wszystko, co się z nimi wiązało: tradycję, poezję Kazimierza Przerwy Tetmajera, muzykę i góry, zwłaszcza Gorce. Według Niego "Kultura góralska nabiera coraz większego znaczenia, bo jest żywym znakiem świata, który może zniknąć" a "w pieśni góralskiej jest mądrość pochodząca z dalekiej przeszłości z tradycji ojców. Trzyma się pamięci, trzyma się wyobraźni...". Uczniowie zaprezentowali poezję i muzykę góralską.
Program akademii przygotowały pani Jolanta Kaliszczak i pani Danuta Urban.
/J.Kaliszczak/
 
Poznajemy zwyczaje średniowiecznych rycerzy
W czwartek wzięliśmy udział w pokazie historycznym zorganizowanym przez grupę rekonstrukcyjną „Rekonstrukto”. Członkowie grupy zapoznali nas ze zwyczajami rycerskimi. Mogliśmy zobaczyć, jak wyglądało pasowanie na rycerza, wyzywanie na pojedynek czy walka o rękę „damy serca”. Poznaliśmy również kary, jakie stosowano w średniowieczu. Rycerze z grupy rekonstrukcyjnej zapoznali nas z poszczególnymi rodzajami uzbrojenia. Na zakończenie mogliśmy choć na chwilę poczuć się, jak średniowieczni rycerze.
/W. Błażusiak/
 
Zachód słońca
Jesienią grupa uczniów naszej szkoły miała okazję podziwiać zachód słońca ze szczytu Trzech Koron, tym razem górskie szlaki poprowadziły nas na Sokolicę. Trudy wędrowania chyba najpiękniejszą w Pieninach trasą poprzez Sokolą Perć, wynagrodziły widoki jakie mogliśmy podziwiać w czasie marszu i ze szczytu Sokolicy. Dowody w galerii zdjęć.
/J. Piotrowski/
 
Dzień dziecka w naszym gimnazjum
Z okazji Dnia Dziecka nauczyciele przygotowali dla nas mnóstwo atrakcji. Najpierw uczestniczyliśmy w pokazie historycznym przygotowanym przez grupę „ Rekonstrukto”, następnie wszyscy wzięliśmy udział w Miejskim Dniu Dziecka organizowanym przez Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica oraz Centrum Kultury i Rekreacji "PromeCHATKA”. Czekały tam na nas: boisko do gry w badmintona, piłkę nożną, piłkę siatkową oraz plażową. Mieliśmy również okazję powspinać się na ściance wspinaczkowej. Dla wszystkich dzieci został również przygotowany poczęstunek w postaci kiełbaski z grilla oraz słodyczy i napoi. Na zakończenie wzięliśmy udział w koncercie zespołu „ Beti&Bobas”, przypominając sobie piosenki, które śpiewaliśmy w przedszkolu. Braliśmy również udział w konkursach.
/W. Błażusiak kl. III b/
 
Sukces fotograficzny Dominiki.
Pienińska Szkoła Zawodowa w Szczawnicy oraz Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy jako organizator zaprosiła uczniów naszego gimnazjum do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym pt. "Pieniny książka i ja".
Celem konkursu było zachęcenie młodzieży do czytania książek a jednocześnie do popularyzowania regionu Pienin.
Zadaniem uczestników było wykonanie zdjęcia nawiązującego do tematu konkursu i przysłanie maksymalnie 3 fotografii własnego autorstwa. Na konkurs wpłynęło 40 prac.
 5 czerwca 2017r. konkurs został rozstrzygnięty, w skład jury weszli: Pan Jan Jurek - Dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy-Jabłonce, Pan Zbigniew Lach - fotograf, współwłaściciel Agencji Fotograficznej "Zefir" oraz Pan Tadeusz Topolski - nauczyciel w Pienińskiej Szkole Zawodowej w Szczawnicy.    
Jury konkursu dokonało oceny prac wg następujących kryteriów:
-zgodność z regulaminem i tematyką konkursu
-oryginalność podejścia do tematu
-poziom jakości artystycznej pracy
-poziom jakości technicznej pracy
-posiadanie praw autorskich
Cieszymy się, że nasza uczennica Dominika Zachwieja z kl. III b za pracę pt. "Pod Trzema Koronami" zdobyła II miejsce!
 Wszystkim uczestnikom naszego gimnazjum konkursu serdecznie dziękujemy a laureatce -gratulujemy.
/J. Zachwieja/
Sing Song Festival w Krościenku
Dnia 8.06. Alicja Mastalska i Dominika Zachwieja reprezentowały naszą szkołę na VI Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Angielskiej w Krościenku. Wszyscy uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom, dlatego jury, które oceniało walory głosowe, muzykalność, poprawność językową, interpretację utworów oraz ogólny wyraz artystyczny, miało naprawdę trudne zadanie. Tym bardziej cieszymy się, że Alicji udało się zająć wysokie drugie miejsce. Obydwu naszym gimnazjalistkom serdecznie gratulujemy i życzymy dużo sukcesów.
/A. Marcińska/
 
Zielona szkoła
2 czerwca uczniowie gimnazjum w Szczawnicy wraz z opiekunkami panią D. Smolarską, panią K. Ciesielką i panią D. Urban wyjechali na Zieloną Szkołę do Włoch. Po 16- sto godzinnej podróży dotarli do pięknego miasteczka Bellaria Igea Marina, leżącego nad Morzem Adriatyckim w pobliżu Rimini. Miejscowość jest podzielona przez kanał, który tworzy 2 dzielnice: Bellaria i Igea Marina, łączy je most. Oczywiście pierwszym punktem pobytu, mimo zmęczenia, było przywitanie z morzem.
Drugiego dnia, zaraz po śniadaniu pojechaliśmy na wycieczkę do Republiki San Marino, która jest jedynym pozostałym do dziś włoskim miastem-państwem. Jest pozostałością z czasów, gdy Europa politycznie była złożona z małych państewek. Oprócz Watykanu jest to jedyne państwo w Europie stanowiące enklawę. Zobaczyliśmy tam obronne zamki zbudowane na trzech wierzchołkach góry Titano, twierdzę La Rocca o Guaite, Katedrę św. Marino oraz Piazza Della Liberta z ratuszem, który jest siedzibą rządu republiki.
Poniedziałek był dniem pełnym wrażeń… pojechaliśmy do Wiecznego Miasta. Po Rzymie poruszaliśmy się metrem i kolejką. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Watykanu. Mimo, że staliśmy w ponad godzinnej kolejce, aby dostać się do Bazyliki św. Piotra, to naprawdę było warto. Podziwialiśmy wnętrze Bazyliki i modliliśmy się przy grobie św. Jana Pawła II. Napełnieni wiarą i siłą wyruszyliśmy na dalsze zwiedzanie . Zobaczyliśmy Forum Romanum, Koloseum, Schody Hiszpańskie, Fontannę di Trevi , Plac Wenecki z Ołtarzem Ojczyzny, Panteon. Miasto zrobiło na nas ogromne wrażenie, wzbudziło szacunek i podziw. Prawdą jest, że jeśli się raz zobaczy Rzym, to zawsze będzie się chciało do niego powracać. Późnym wieczorem, zmęczeni, ale szczęśliwi, że dane nam było zobaczyć Wieczne Miasto, powróciliśmy do Bellarii.
We wtorek i środę spacerowaliśmy po naszym urokliwym miasteczku, plażowaliśmy i kąpaliśmy się w cieplutkim morzu. Przeprowadziliśmy rozgrywki sportowe, a po nich postanowiliśmy wybudować na plaży kanał. Dołączyli się do nas również włoscy plażowicze, obserwując wcześniej naszą świetną zabawę. Po południu był również czas na naukę. We wtorek odbyła się lekcja matematyki, a w środę języka polskiego.
W czwartek czekała na nas Wenecja. Zaraz po bardzo wczesnym śniadaniu udaliśmy się najpierw autokarem, a następnie statkiem do pięknego miasta na wodzie. W czasie rejsu podziwialiśmy Lagunę Wenecką, zapierające oddech widoki i napawaliśmy się cudowna pogodą. Miasto powitało nas tradycyjnymi gondolami wypełnionymi turystami. Oglądaliśmy zabytki skali ogólnoświatowej jak bazylikę, plac i dzwonnicę św. Marka -patrona Wenecji, pałac Dożów, przechodziliśmy przez most westchnień. Ważnym punktem naszej wycieczki była również wizyta w tradycyjnej wytwórni szkła weneckiego, mieliśmy okazję zobaczyć, jak powstają prawdziwe dzieła sztuki ze szkła. Oglądaliśmy liczne mostki i spotykaliśmy wesołych gondolierów dodających uroku „pływającemu” miastu. Cała nasza grupa zgodnie stwierdziła, że można Wenecję zaliczyć do cudów świata.
W piątek znów chcieliśmy się nacieszyć włoskim słońcem i wodami Adriatyku. Odkrywaliśmy nowe plaże i zwiedzaliśmy w dalszym ciągu Bellarie Igea Marinę. Nie mogliśmy również zapomnieć o nauce i obowiązkach. Mieliśmy lekcję języka niemieckiego. Cały czas panie opiekunki dbały również o to, abyśmy jak najwięcej nauczyli się języka włoskiego. Nawet udało się nam zaśpiewać kilka włoskich piosenek.
Sobota była niestety ostatnim dniem naszego pobytu na Zielonej Szkole. Wcześnie rano wstaliśmy i zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy jeszcze na ostatnią wycieczkę do średniowiecznego, nadmorskiego miasteczka Cesenatico. Jest to kurort ze wspaniałą starówką, z kanałami podobnymi do tych, jakie są w Wenecji i portem zaprojektowanym przez samego Leonarda Da Vinci. Nie zapomnieliśmy również, aby posmakować pysznych włoskich lodów i pizzy.
Po powrocie do hotelu i obiedzie pożegnaliśmy Bellarię Igeę Marinę, w której nieustannie świeciło cudowne słońce. Około godziny 17- nastej rozpoczęliśmy naszą podróż powrotną do Szczawnicy. Przyjechaliśmy rano o godzinie 9- tej pełni wrażeń i nadziei, że za rok ponownie odwiedzimy piękną Italię.
/K. Ciesielka/
 
Zakończenie roku szkolnego
23 czerwca uczestniczyliśmy w uroczystości zakończenia roku szkolnego 2016/2017. O godzinie 8:00 odbyła się Msza Święta, o 9:30 rozpoczęła się akademia połączona z uroczystością Pożegnania absolwentów. W trakcie programu artystycznego przygotowanego przez uczniów klas III nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali kwiaty i życzenia. Uczniom zostały wręczone nagrody za świadectwa z wyróżnieniem, wzorową frekwencję, pracę na rzecz szkoły oraz sukcesy w konkursach i zawodach sportowych. W pierwszej kolejności nagrody odebrali absolwenci, następnie uczniowie klas I i II. Nagrody, które ufundowała Rada Rodziców, wręczała Pani Dyrektor Anna Szczepaniak wraz z wychowawcami i nauczycielami. Rodzice uczniów klas III otrzymali   listy gratulacyjne oraz podziękowania. Tegorocznym absolwentom zostały też przyznane tytuły najlepszego humanisty, matematyka, jezykowca oraz absolwenta. Statuetki odebrali:
Mikołaj Tokarczyk- najlepszy humanista,
Bartosz Ciesielka- najlepszy matematyk,
Dominika Zachwieja- najlepszy jezykowiec,
Mikołaj Tokarczyk- najlepszy absolwent.
W trakcie uroczystości Pani Danuta Urban otrzymała podziękowania od grupy wokalnej. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły pożegnali Pana Jacka Piotrowskiego, wieloletniego nauczyciela gimnazjum, który od września obejmie stanowisko dyrektora szkoły podstawowej w Krościenku. Na zakończenie Pani Dyrektor przekazała podziękowania Radzie Rodziców, nauczycielom i pracownikom szkoły za całoroczną pracę oraz życzenia udanego wypoczynku w czasie wakacji. Po akademii uczniowie spotkali się z wychowawcami. Uroczystość przygotowali absolwenci z wychowawcami. Oprawę muzyczną Pani Danuta Urban.
/R. Zachwieja/
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: x